Şimdi Ara

Gerçeklerin farkına varmak, pişmanlılar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
24
Cevap
0
Favori
1.105
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Gerçeklerin farkına varmak, pişmanlılar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1675 Mesaj
    Arkadaşlar biliyorum ki Donanimhaberliler uzun konuyu baştan sona okumazlar. Fakat ben bu konuya uzun uzun yazıp, içimi dökeceğim. Belki yazınca geçicide olsa rahatlarım.

Yaş 1 ay sonra 20. Yavaş yavaş bazı şeylerin farkına vardım ve neyin ne olduğunu anlamaya başladım.

Şimdiye kadar hayatı güllük gülüstanlık yaşadim. Her yaz tatilinde 3 ay tatil yaptim, gezdim, dolandım. Orta okul zamanı annem SBS den iyi puan yapmam için bütün imkanlarini zorladi, bütün parasini yatirdi fakat barajlari zar zor geçip düz bir liseye gittim.

Teyzemin, anneannemin, dayımın maddi durumlari çok iyi. Kendileri sagolsunlar bana her zaman maddi olarak cok destek oldular. Yediridler, icirdiler, eksiklerimi tamamladilar her ay cebime para koydular. Bildiginiz dünya umrumda degil gibisinden o paralari yedim. Ha, çok mu sosyal birisiyim? Hayir, tamamen yedim içtim, keyif yaptim.

Daha sonra Lise hayatim. Tamamen yatarak, 1 gram ders calismadan gecti. Lise 4 de annem beni özel bir dershanehe yolladi. 6000 tl verdi. YGS den 180 yaptim oda en yükseği. Cok vicdan azabj cektim anneme o parayi verdim fakat yemesi içmesi yine annemin parasi bosa gitmiş oldu.

Araya birsey gireyim ; Annemin tek hayali beni okutmakdi, beni okutmak icin kendi hayatindan vaz gecti sabah aksam calisti, bana yatirdi fakat hepsi bosa gitti.

Daha sonra geldik Üniversiteye. Şuan 2.yillik bir bölümde özel bir Üniversitede 2.sinif ögrencisiyim.

Üniversite ve bölüm cok istedigim bir bölümdü. 1.sinifta 90 kişilik bölümde inanin sinifin en başarilarindan biriydim. Köpek gibi calisiyordum. Zaten hayatimda ilk kez ders calismaya Üniversitede basladim.

Mutlu mutlu devam ederken, bizim bölümün sektordeki yerini araştirdim. Bölüm ; Deniz Ulastistirma ve Isletme. Sunu ogrendim ki bizim sektörde 2 yilliklarin iş bulmasi imkansiz. 4 yillik mühendislik okuman lazim. Ondada ya ITU ya da Piri reis. Bizim ogretmenlerin hepsi ITU cikisli ve aynj zamanda ITU dede ogretmenlerdi.

Ben bunu ogrenince dahada kapsamli arastirdjm ve gercekten oyle oldugunu ogrendim. 1.sinif bitti tum yaz dusunuyorum. Kaydimi sildirme kararimi aldim, ancak anneme soylesem kadin yikilir. Yine bir ton emek, para, parayi geçtim ; ZAMAN ZAMAN COPE GITTI. Asla geri gelmeyecek bu zaman. Liseden mezun olup is hayatina atilan arkadaslarima baktim. Hepsi bi isler ogrenmiş, hayatini duzene sokmuş. Gayet mutlular. Bana baktim, ise yaramayacak bir sekilde okumaya devam ediyorum.

Dusundum ettim, ya dedim 1 sene daha okuyayim en azindan diplomayi alayim. Cok vicdan azabi cektim, cekmeye devam ediyorum. Suan 2.siniftayim, okul uzayacak 1 dersden dolayi. Ve uzamasi bile 4000 tl ki daha 2.donemi var.

Gelmişim 20 yaşina 1 ay sonra. Bu yastan sonra kim beni neden işe alsin? Is bilmiyorum, hic calismamisim.

Simdi sole dusunuyorum, daha fazla vakit kaybetmeden kaydimi sildirip ve ya isi birakip herhangi bir jş ogrenmeye mi calişsam bilemedim. Yani size sorum su ; 20 yaş ki 1 ay sonra cok mu gec? Gecmi kaldim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FurkanCbn -- 10 Şubat 2017; 5:3:54 >

|
    |

• Benim anlamadığım neden koysun? Çopculer olmasa pisligin içinde yaşamana kim engel olacak? Garsonlar olmasa, manitanla yemeğe gittiğinde kim sana hizmet edecek? Dahasi dahasi, çalısmakdan gocunmam. Evet ettik bir salaklık, rahat rahat yaşadik. Zararin neresinden donersek kardir mantigi ile birseyler yapmaya calisacagim.

• Binbaşı
    1223 Mesaj
    Cidden bir hayat boyunca tekstil fabrikasında çalışmak hiç koymuyor mu size ya? Benim ailem SBS'den iyi puan alabilmem için çırpınsaydı şu an Türkiye'nin en iyi kolejlerinden burs kazanacak durumda olurdum. Ailemden şikayetçi miyim, hayır. Peki sen annenin bu kadar uğraşmasına rağmen neden çalışmadın? 2 yıllık üni kazanacak kadar tembelsen hayat boyu sürünmeye mahkumsun ama bari 4 yıl kazansaydın, work and travel falan yapsaydın Amerika'da iş öğrenme, dil öğrenme, farklı bir kültür görme şansı yakalasaydın emin ol belki de iyi bir iş yerinde çalışabilirdin. Ama sen hem bu kadar sorumsuz hem de umutsuzsan, köle hayatında başarılar dilerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Universteyi kazandiktan sonra ders calismaya baslaman iyi olmus birakma bence bitir okulunu sonra da kendi isini kurmayi dusunebilirsin para var anladigim kadariyla teyzenin fabrikasinda isci olmak kadar kotu imaja sahip baska bisey olamaz sanirim

hocam okuduğun bölümün geleceği yoksa kendi yolunu istediğin gibi çizebilirsin. akrabanın yanında çalışmak biraz sıkıntı olabilir yani tam emin değilim. akrabayla para pul işleri iyi sonuçlanmıyor genelde. senin bi beklentisi var onun bi beklentisi var. kalp kırmak istemiyorsunuz. kolay kolay yürümüyor o iş. akraba ilişkisi var işçi işveren ilişkisi farklı. umarım anlatabildim.

Benim anlamadığım neden koysun? Çopculer olmasa pisligin içinde yaşamana kim engel olacak? Garsonlar olmasa, manitanla yemeğe gittiğinde kim sana hizmet edecek? Dahasi dahasi, çalısmakdan gocunmam. Evet ettik bir salaklık, rahat rahat yaşadik. Zararin neresinden donersek kardir mantigi ile birseyler yapmaya calisacagim.

|
    |
    Aoe-Bulletz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Tabii ki anladim hocamda, teyzem ile asla böyle bir sorun yasamam bundan eminim. Ancak orada demek istedigimde, 20 yaş cok mu gec bir işten alt seviyede baslayip kendini gelistirmek icin?

|
    |
    LaFleur- kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Fabrika değil be hocam, atolye diyelim ona. Buyutulecek birsey degil, imaj falanda umrumda degil acikcasi ya.

|
    |
    Angarali gurl kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: FurkanCbn

Tabii ki anladim hocamda, teyzem ile asla böyle bir sorun yasamam bundan eminim. Ancak orada demek istedigimde, 20 yaş cok mu gec bir işten alt seviyede baslayip kendini gelistirmek icin?

asla asla demeyeceksin hocam. benden söylemesi.
    20 yaş neden geç olsun. 50-60 yaşında dayılar üniversite okuyor. esas sorun sen hayatından ne istiyorsun ? hayattan ne bekliyorsun. geleceğini tekstil işinde görüyorsan bir dakika bile durma. ama gemicilik işinde görüyorsan sınavlara çalış. onun için bile geç değil. şu hayatta istediğin şeyi yapmaktan daha keyifli bişey olabilir mi ? neyse ki senin imkanın varmış. şimdi belki önünü görmekte zorluk çekebilirsin. ama aslında o kadar özgürsün ki.

Ayrıca hicbirsey için geç değildir.

|
    |

Hocam inanin suan tek istegim Anneme daha fazla yük olmamak. Kadinin hayalleri var, benim yuzumden gerceklestiremiyor. En buyuk vicdan azabimda bu. Hani degse tamam, değmiyor.

Simdi diyelim ki Universite sinavlarina hazirlandim. Sifir temelle temeli atip orta bir yere girmem en az 2 yıl. Ki 3. YGS yilina denk geliyor. Mezun ol falan 28. Hayattan cok beklentim yok, pismanliklarim keskelerim var buda yeni dank etti kafama. Bir yerde is ogrenmek istiyorum. Ama millet is ogrenmeye 16 17 de başliyor. Bu beni üzüyor, 20 gec kalinmis.bir yaş san ki.

|
    |
    LaFleur- kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Yaşım 23. İngilizce işletme okuyorum ve 2. sınıftayım. 1 sene de hazırlık okudum tabi yani 20 yaşında başladım üniversiteye. Şuan sınıfımda 27 yaşında adam mı ararsın 25 yaşında adam mı ararsın tonla. 23 yaşındaki arkadaşım benden 1 sene önce başlamasına rağmen hala 1. sınıf ve onun gibi çok adam var daha aynı şekilde olan. Seni şu yönden anlıyorum benim de annem benim için hayatını berbat etti, çalıştı, çabaladı. Şuan annem sağ bölgesinden felç geçirdi ve ben ona tüm imkanları verebilmek için köpek gibi çalışıyorum. Hiçbir şey için geç değil bunun bilincinde ol bence. Eğer ki annenin hakkını ödemek istiyorsan git o sınava çalış devlet üniversitesinde kendi ayaklarının üzerinde iyi bir yerde oku.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rog. -- 10 Şubat 2017; 5:38:52 >
    |
    |
    Bahsedilenler: FurkanCbn

Benim anlamadığım neden koysun? Çopculer olmasa pisligin içinde yaşamana kim engel olacak? Garsonlar olmasa, manitanla yemeğe gittiğinde kim sana hizmet edecek? Dahasi dahasi, çalısmakdan gocunmam. Evet ettik bir salaklık, rahat rahat yaşadik. Zararin neresinden donersek kardir mantigi ile birseyler yapmaya calisacagim.

Tamam kardeş sen bu düşünceyle devam.

|
    |

Hocam inanin suan tek istegim Anneme daha fazla yük olmamak. Kadinin hayalleri var, benim yuzumden gerceklestiremiyor. En buyuk vicdan azabimda bu. Hani degse tamam, değmiyor.

Simdi diyelim ki Universite sinavlarina hazirlandim. Sifir temelle temeli atip orta bir yere girmem en az 2 yıl. Ki 3. YGS yilina denk geliyor. Mezun ol falan 28. Hayattan cok beklentim yok, pismanliklarim keskelerim var buda yeni dank etti kafama. Bir yerde is ogrenmek istiyorum. Ama millet is ogrenmeye 16 17 de başliyor. Bu beni üzüyor, 20 gec kalinmis.bir yaş san ki.

hocam o zaman nihai kararı annenle vereceksin. annenle otur konuş. tek tek anlat. okulun geleceğini anlat. iş öğrenmek istediğini söyle. geç kaldığını hissettiğini söyle. dedigin gibi sıfır temelle çalışsan bile acaba işi garanti bir bölüm tutturabilecek misin bilemeyiz. annenle hepsini tartış. yük olduğumu hissediyorum deme ama. duygusallaştırma. hayatının planını yapıyormuş gibi düşün.

• quote:

Fabrika değil be hocam, atolye diyelim ona. Buyutulecek birsey degil, imaj falanda umrumda degil acikcasi ya.

İmajdan kastim durum ayni zamanda isci olucaksin sabahtan aksama uc kurusa calisirsin bir omur hapishane gibi yerde anneni dusunuyorsun guzel ama emin ol annen de senin mutlu olmani senden cok ister her zaman

|
    |
    Benim de hayatımda pek çalışma deneyimim yok. Babamın zoruyla 1 sene fabrikada çalıştım, amelelik yaptım ama şahsen hiçbir faydasını görmedim. Zavallılıktı. Küçük düşürücü olan bir şey, hayatımda böyle böyle bir kaç şey daha var.

YTÜ'de Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği okuyorum. Zamanında girdiğim fen lisesinde olimpiyatlara bile katıldım. Son sene depresyona girdim ama buna rağmen o sene bile 2 dönem takdir alarak mezun oldum. Mesela lise 1'de 96.5 ortalamam vardı. Her neyse, üniversiteyi uzattım ama dilerim ki 1 senesi kaldı. Böylece belki de bir daha amelelik yapmak zorunda kalmam. Ailemin de epey parası var ama ne kadar miras kalır, bilemem.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bak hocam ben 24 yaşındayım bende o yoldan geçtim. Sana tek tavsiyem otur adam gibi bidaha çalış ygs lys ye ben 1 sene kaybettim ama güzel bir üniversitede güzel bir bölüm kazanınca göreceksin ki hep aynı yaştasın herkesle benim bölüm 29 yaşında eleman var 25 yaşında kazanmış askerden gelip 2 sene çalışmış ders nihayetinde kazanmış hatta bu sene de uzuyo ama nihayetinde bitecek ve güzel bir işe girecek hiçbirşey için geç değil 7 seneni daha yak kalan ömrün 30 yıl diyelim 30 yıl rahat geçir ki kendine iyi bakarsan ecelde de bişey yoksa 57 yaşında ölmen zor ben üniversiteyi bitireyim(bu sene son senem) askere gidip gelince istediğim bölüm için hazırlanıcam puan yaptık diye tercih ettirtmedi ailem o bölüm daha düşük diye bence bir düşün dediklerimi ve bence bu saatten sonra okumadan bir iş yapmak zor bu ülkede

|
    |
    Baban vefat mı etti?

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: LaFleur-

quote:

hocam o zaman nihai kararı annenle vereceksin. annenle otur konuş. tek tek anlat. okulun geleceğini anlat. iş öğrenmek istediğini söyle. geç kaldığını hissettiğini söyle. dedigin gibi sıfır temelle çalışsan bile acaba işi garanti bir bölüm tutturabilecek misin bilemeyiz. annenle hepsini tartış. yük olduğumu hissediyorum deme ama. duygusallaştırma. hayatının planını yapıyormuş gibi düşün.

Kesinlikle bunları söylemek için geldim, sağolsun arkadaş söylemiş

|
    |

• Yüzbaşı
    546 Mesaj
    Hocam bolumunu bitir 2 senelik ve hemen sonra dgs ye gir 4e tamamla hic degilse emek cop olmasin

|
    |

İNTEL CORE İ7 3770K - ASUS Z77 SABERTOOTH - CORSAİR VENGEANCE 16GB (4-4-4-4) - XFX AMD R9 280X - XİGMATEK GAIA II CPU COOLER - CORSAİR 400R - HIGHPOWER 750WATT 80+ BRONZ - OCZ ARC100 120GB

• Yarbay
    12212 Mesaj
    2 yıllık olarak olaya bakma bence. Bugün 4 senelik mezunların çoğu işsiz. Bence okul hayatını bırakın artık, akıllı adam bu ülkede üniversite okumaz.

|
    |
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
üniversite
son dakika
haberler
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,594
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.