Şimdi Ara

GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2021 (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
630
Cevap
40
Favori
217.089
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: scientia

Haklısınız hocam. Ben genelde hep kurumsal yerlerde çalıştım. En az üç aşamalı mülakatlardan geçtim hep. İşe girmem bir ayı buluyordu. Sonra şu an çalıştığım yeri buldum. Kurumsal gibi ama daha tam süreçleri oturmamış yer. Şartları da baya iyiydi ama en garip bulduğum şey ise tek görüşmede direkt işe aldılar.   Hatta yönetici, "İK sana teklif maili atacak. Kabul edersin" dedi. Aynı gün mail geldi ve ben de cevap döndüm. Sonra hemen peşinden evrakları istediler derken iki günde işe girmiş oldum. Yeri Beşiktaş'ta. Plazada katları var. Çalışan sayısı 100'ü gecik ve IT firması. Hizmet verdiği müşteriler de en büyük markalar. Şartları iyi olup da hızla işe alınınca çok şaşırdım.

Şu an dediğiniz gibi fırsat çok burada. Yöneticiyi ikna edip yetiştirilmek üzere farklı departmanlara kayabiliyorsunuz. Eminim ki diğer kurumsal firmalarda en az bir ay uğraştırırlardı.

Başarılar dilerim size. Kurumsal firmaların saçmasapan işe alım politikaları oluyor. Hatta ilk işe giriş gençlik yıllarımda büyük bir firmanın İK'cısına dayanamayıp sen mühendis değilsin beni değerlendiremezsin deyip çıkmıştım görüşmeden. Garip hareketler yok niye senin gibi yeni mezun alalım cart curt, hıyar ilan açmış tecrübesiz diye amaç boş laf olsun. Bir de yanlarına müdür vs. aldıklarında şov amaçlı değerlendirme taktikleri vs.

Ben hep söylüyorum, yeni mezun biri için en iyi yer orta-kurumsal ya da kurumsal olmayan fakat insana değer verilen, işin iyi olduğu yerdir. Buralarda hem işe giriş süreçleri hızlıdır, hem de pozisyon zıplamaları kolaydır. Büyük firmada çoğunlukla arka yollar da oluyor bu görev yükselişleri için. Kimi dedikoduyla, kimi başka taktiklerle. İğrenç şeyler.

İlk başladığımda şöyle söyleyeyim, benim arkadaşımın işe girişi 6 ay sürdü tam olarak yetiştirme programında. O sırada ben askere gidip gelmiştim :)

• İşi alalım diye düşük söyledik, şimdi pişmanlık hissi olmaya başladı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1-2 senelik mezun olup Türkiye'de 3 bin dolar ve üstü maaş alan var mı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: zQrba

İşi alalım diye düşük söyledik, şimdi pişmanlık hissi olmaya başladı.

En büyük hata.

İş konusunda hiçbir zaman tevazu gösterilmez. Söz konusu ekmek parası ise kafanızdakini açıkça söylemeniz lazımdı. Düşük maaş ile işe giren adamın da ne kariyeri olur ne de doğru düzgün zammı. Benden demesi.  

• Maalesef çok doğru. Tecrübesizlikten hep :/

• quote:

Orijinalden alıntı: zQrba

Maalesef çok doğru. Tecrübesizlikten hep :/

• Merkez Bankasında ne kadar alıyorlar acaba bileniniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MurexThedesa -- 21 Nisan 2021; 0:41:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Kardeşim ben yüksek makina mühendisiyim ne yazılımı ne yazması.

Ha şuan yazılım popüler uzun bir müddette böyle olacak ama kazanımı olduğu kadar ameleliğide büyük.Sağlık problemi yaşar bu işi yapanlar.

Alıntıları Göster

yok hocam konuda öğrenci var o yüzden dedim.

aynen bel ve göz sıkıntıları oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-40C5DD97E

1-2 senelik mezun olup Türkiye'de 3 bin dolar ve üstü maaş alan var mı acaba?

Vardır ama çok çok çok azınlıktadır.

Bu dediğin tarz öğrenciler okurken işe atılımda yapar okulla beraber işi yürütür rüştünü ispatlar.

Ama o zekada imkanda(maddi manevi) olan insan sayısı çok çok az.Baya efor istiyor.

Kimseye heybeden 20 Bin lira vermezler Heleki 1-2 yılda meziyet ve sorumluluk alma durumu güvenilirliği esnekliği işe uyumu fotojenik olması her pozisyona uyabilmesi( ) lazım.Bu kişinin işverene maliyeti 30-30 küsür bin dolaylarında oluyor sen oradan çıkar durumu.

• quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Makina Mühendisliğini yurt dışı imkanınız yoksa okumayın.Dil gibi sorunlarıda önceden halletmeniz lazım ki buda işin cabası.

Türkiye'de mühendislik adına çalışmak ve eğitim çok usandırıcı ve iş sektör ile alakasız olması ise cabası.

Şevkinizi kırmak istemem ama mühendislik okumamanız mental ve akıl sağlığınız için daha iyi olur.

Harcadığınız emeğe değmeyecek paralara çalışabilirsiniz.Şuan heleki tecrübesiz kişiler için bu daha zor.Mezun fazla ve artık işverenin eline ve keyfi kederine bakıyor işler.Kurumsal firmalar ble direk almaz zaten çok sayıdada değiller.

Yazılım mühendisliğine yönelebilirsiniz silinmeyecek ve önü gayet açık talebinde çok olduğu bir yön makina inşaat malzeme bilgisayar dünyadada trendi düşen meslekler.

Almanyada çalışan 6 yıl Türkiye'de çalışma bir makina mühendisi olarak söylüyorum.

Yeni mezunlara 9500 filan demişler.Nereymiş ora merak ettim.Bu saçma sapan laflara inanmayın.

Bir yere eğer göze çok yüksek gelen maaşı cidden verebiliyorsa ya o işin sorumluluğu çok ağırdır(yanlış ve hatada başınız ağrıyabilir) yada çalışma saatleri bazında sizi sürüm sürüm sürümdürmesi olasıdır.(esnek çalışma saatleri gecelerinizin gündüze karışması)

hocam ben İtü'de makine mühendisi 3.sınıfım. Geçen sene erasmus ile 1 sene almanyada kaldım, almancayı B1.2 seviyesi yaptım (B2 seviyesine gelmeye çalışıyorum ama aşırı zor :d). Üni sonrası Almanya'ya kapak atabilmem için kendi sektörünüz ile ilgili verebileceğiniz tavsiye var mı ? şu programları öğren veya şu konuda kendini geliştir tarzı.

• O eforu veren insanı diplomasına bakmadan kapmış olur bir şirket.  

Aslında alaylıların farkını da anlatmışsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zQrba -- 17 Nisan 2021; 9:4:45 >
  • Lisans:Ted Üniversitesi Yüksek: Hochschule Stralsund

Üniversite: Lisans:Ted Üniversitesi Y. Lisans:Hochschule Stralsund

Kaç yıllık deneyim: 2

Son çalışılan şirket: iş bankası

Lokasyon: Teknoloji ve operasyon merkezi istanbul

Çalışma şartları ve mesai saatleri: Haftada 40 saat. Mesai yok

Maaş: 9000 tl her sey dahil

sınırsız sağlık sigortası

toefl puan :87

Çalışma şartları: pandemide home office

Yaptığım iş: Data Analyst/SoftwareTest Lead Banking Domain

• Merhaba Arkadaşlar MİLSOFT firmasında tanıdığınız var mı ,Çalışma saatleri nedir ,mesai oluyor mu çok mesai ücreti ödeniyor mu , ikramiye var mı 12 maaş mı yılda yoksa kaç ,yeni mezun mühendis pozisyonunda birine teklifleri nedir detaylı bilen var ise veya bilen cevaplayabilir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cictatanga -- 20 Mayıs 2021; 17:53:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cictatanga

Merhaba Arkadaşlar MİLSOFT firmasında tanıdığınız var mı ,Çalışma saatleri nedir ,mesai oluyor mu çok mesai ücreti ödeniyor mu , ikramiye var mı 12 maaş mı yılda yoksa kaç ,yeni mezun mühendis pozisyonunda birine teklifleri nedir detaylı bilen var ise veya bilen cevaplayabilir mi ?

Ankarada hali hazirda yasiyorsan , baslayabilecegin bir firma

• Neden öyle dediniz hocam , farklı ilde yaşayınca ne oluyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Cinali1

bilgisayar müdhendisi maaşlarini merak ediyorum. Tabi sektörü de yazmaniz iyi olur. Yazilim, güvenlik, grafik tasarım, veri madenciliği, veri tabani mimarı vs vs ...

benimki siber guvenlik
    güncel maaş net 8.800 + primler.

Hocam kaç yıllık tecrübe hani şirket bide

• sektörden dolayı şirket ismi veremem. Turkiyenin mobil şebeke operatorlerinden birisi. Şirkete girdiğimde tecrübem yoktu. İlk işim. Yaklaşik 3 yıldır aynı yerdeyim. Ancak son 1 senede %51 zam aldım enflasyon nedeniyle.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.