Şimdi Ara

GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2020 (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
791
Cevap
59
Favori
353.698
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
86 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    6-7k 2 yıl için çok normal bi para. Üzücü olan sizin bunu yüksek görmeniz.

Havelsan-aselsan buralar 7k ile başlatıyor. (5-6k maaş ama 16 maaş olduğu için direkt 7k dedim, daha da aşmış olabilir)

Özel şirketlerde 5ten aşağı veren yok yazılımda. Teklif eden varsa koşarak kaçın.
    Arkadaş geçen 5klık işinden ayrıldı 6klık yere geçti. 2 aylık mühendis henüz. (Tobb-bilgisayar)
    Öbürü 2 yıllık 7k ile devam ediyor. (Hacettepe-bilgisayar)

8-9k ile başlayanlar da var. (Bilkent-elektronik)

Siz kendinizi küçük gördükçe işverenler de düşük teklif eder.
  • Bizim bölüme elektrik elektronik mühendisliği mezunu bir bayan elektronik öğretmeni olarak işe başladı. Sözleşmeli öğretmenlik. 2019 Aralık maaşı 3995 tl. Ek ders haftalık 32 saat nöbetle. Aylık 128 saat. Yani 128x16= 2050 civarı ek ders. Toplamda 6050 lira maaş. Zamla birlikte 300-350 daha üzerine koymuştur. Eylül ayında Eğitim ödeneği 1210 tl yılda 1 verilir. Hafta sonları isterse AÖF,KPSS, ÖSYM vb.. sınavlar alır. İsterse akşamları kurs vererek 600-1000 arası daha kazanabilir. Çalışma şartları: Salı, Çarşamba 10 ar saat ders, perşembe yarım gün. Pazartesi, Cuma dersi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bolanka -- 12 Ocak 2020; 20:44:31 >
  • Itu Gemi insaati ve Gemi Makineleri Mühendisliği
    2019da yeni mezunken:
    Bakim onarim tersaneleri 4-4.200
    Yeni insa tersaneleri 3600
    Dizayn ofisleri 3500

Bu degerler İstanbulda bulunan tersane ve dizayn ofisleri icin verilmis ortalama degerdir. 2020 icin bu miktarlar alt sinir olup üst sinir %10-15 fazladir.

Bakim onarim tersaneleri yeni mezunlara piyasa sartlarina gore iyi maas verir fakat is yogunlugu, stresi ve tehlikesi fazladir. Gelen gemilerin personelleri yabanci oldugu icin iyi bir ingilizce gerekir. Ben itu hazirlik sinavindan 60 alip muaf olan ve toefldan 80 alan biriyim. Ingilizce konusunda pek sikinti çekmedim (ingilizcem cok iyi sayilmaz)
    Bu tersaneler cok yogun oldugu icin isi ogrenme konusunda cok iyidir fakat cok zahmetli bi calisma ortami var.

Yeni insa ve dizayn ofisleri is olarak daha az streslidir daha duzenlidir. Fakat aldiginiz ucretler daha düşüktür. Bakim onarim tersanelerine gore is bulma sansi daha dusuktur. Cunku daha az yeni insa yapiliyor ve talep daha dusuk.

Yurt disi imkanlarini cok bilmiyorum fakat avustralyaya giden arkdaslarim oldu. Ozellikle amerikada cok gozde ve iyi kazanan bir bolum fakat burdan gidio dogrudan is bulmak tanidikla bile cok zor. Yurt disi yuksek lisans ile sansiniz olabilir fakat dedigim gibi cok bilgim yok.

Ayrica ek bikac dersi alip gemi stajinizi yaparsaniz gemilere cikip 3/4. Muhendis olarak calisabilirsiniz. Orda da baslangic maaslari ortalama 3000$

Ben su an ozel bi havayolunun pilot yetistirme programinda ogrenci pilot olarak gorev almaktayim. Eski meslegimden memnundum fakat havaciliga hevesim vardi. Programi da kazaninca gemi insa kariyerini bi kenara birakip bu ise giristim.

Imla hatalari icin kusura bakmayin.
  • Çakar Çakmaz Çakan Çakmak kullanıcısına yanıt
    gemi makineleri işletme muhendisliğinde uzakyol zabitliği olayında ne kadar maaş kazanabiliriz.
    yeni başlayanlara 3000-3500 dolar arası diyorlar ortalama fakat bir itü mezunu makineci hemen iş bulur mu ?
    ve son olarak bir gemide kazanabileceğimiz maksimum maaş kaç bin dolardır çarkçı olarak :),bir arkadaş başmühendis olarak en fazla 12-13 bin kazanırsın diyordu.. :)

bu arada cruise gemilerinde çalışmak çok mu zor mühendis olarak
  • burakdc B kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle zaten yeterince fazla tecrübesiz mühendis var niye 7k versinler
  • 7 Yıldır Full-Stack yazılımcıyım. Arel Üniversitesi(Çok kötü) Ön Lisans bilgisayar programcılığı mezunuyum. Ardından DGS ile yönetim bilişim sistemleri(AÖF)'e geçiş yaptım son bir senem kaldı.

Şuan maaşım 6.500 bana göre gene az bir maaş ama sanırım bu ülkede tecrübe -> maaş orantısı gibi bir saçmalık var.

Arkadaşım mezun oldu sırf tecrübesi olmadığı için kimse işe almıyor.
  • BR9 kullanıcısına yanıt
    yaş?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FEC8BB1EA

yaş?
    24 Hocam
  • Bu fotumda genç arkadaşları o kadar yalan dolanla zehirliyorlarki 4000-5000 ve yukarısı maaş duyunca şaşırıyorlar halbuki hep böyleydi. Forumda sanarsinki herkes asgari ücret alıyor.
  • Maaşlar değişken. Kimyasal tankerlerinde en fazla. Sonra konteyner ve dökme yük gemileri gelir. Maaşın fazla olmasının sebebi hem daha tehlikeli hem daha az liman yapılıyor. Hatta kimyasal tankerler birçok yerde liman bile yapamıyor. Limana belli mesafede istasyona borularla bağlanıp yükünü boşaltıyor. Bunun için maaşlar daha yüksek. Başlangıç olarak dökme 2.5 konteyner 3 kimyasal 3.5 denilebilir ortalama. 36 ay deniz tecrübesiyle ve sonrasında sınavlarda 2. çarkçı olunabiliyor. Başçarkcılık için de aynı şekilde 36 ay deniz görevi ve sınavlar gerekiyor.

12 13 kazanan vardır elbet ama ortalamasına bakmak lazım. Ortalama olarak 7 8 bin dolar kazanılıyor. Tabi altında ve üstünde alanlar vardır ama ortalaması bu denilebilir.

Cruise gemilerinde türk zabitan pek çalışmıyor. Nedenini bilmiyorum ama zamanında okurken birtakım sıkıntılardan dolayı çalışamadıklarını söylüyorlardı.

Ben gemi makineci olmadığım için çok hakim değilim konulara.

İtü mezunu olmaya gelirsek, piyasada çok fazla okul yok zaten. Okuldan ziyade network yai iş bağlantıları çok daha önemli. Herhangi bir şirkette çalışan bir arkadaşınız veya tanıdığınız varsa onun aracılığıyla verdiğiniz cv, internet üzerinden veya şirke ofisine gidip verdiğiniz cv'ye göre çok daha etkili olacaktır işe girme konusunda.
    İtü en köklü okul fakat denize çıkma konusunda çok fazla marjinal fayda sağlayacağını sanmıyorum. Network, yabancı dil daha önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Çakar Çakmaz Çakan Çakmak -- 12 Ocak 2020; 21:38:4 >
  • işsiz kalma sorunun olmaz iyi maaş alırsın lakin zor meslek. Tavsiye ediyorum yinede
  • ussaki U kullanıcısına yanıt
    bu mesleği icraa ediyor musunuz
  • Şuan kamudayım ancak geçen sene özel sektörde mühendislik yaparkenki verileri gireyim.

Hangi mühendislik? Tekstil
    Mezun olunan universite? Çukurova
    Kaç yıllık deneyim? 4
    Çalışma şartları ve mesai saatleri? Haftalık 45 saat. Haftaiçi 8 ile 18 saatleri arası
    Kamuda mesleğin değeri ve şartlar? Kamuda herhangi bir tekstil müh. ünvanıyla alım yok.
    Güncel piyasadaki maaş analizi? 4000 tl
    Çalışma şartları (şantiye,saha vs.) Ofis
    Yurtdışı imkanları Yüksek

Tekstil mühendisliği iş bolluğu sebebiyle iyi bir meslek. Bu meslekte kolay kolay işsiz kalınmaz. Ancak şartları konusunda aynı iyimserliği gösteremeyeceğim. Sektör olarak tekstil sektörü,özellikle üretim kısmı çok stresli ve yıpratıcı. Aynı zamanda çalıştığının karşılığını yeterince alamıyorsun maaş olarak.
  • BR9 kullanıcısına yanıt
    Dostum neden lisans için bilgisayar mühendisliği seçmedin ki? Puanından kaynaklı falan mı yoksa ybs daha mı uygundu senin için? Anlatırsan sevinirim:)
  • Necmettin Erbakan Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği 2019 mezunuyum. Konya'da bir firmada çalışıyorum. Elektronik devre tasarımı, ve yazılım geliştirme yapıyorum. İlk işim ve 3. ayımı doldurdum. Asgari ücret alıyorum. Full masa başı. Yurt dışı imkanı olarak tasarladığım sistemin çözülemeyen hatası olursa o ülkeye giderim, başka bir imkanı yok. Haftada 5 gün, 8-6 arası mesai.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrelio -- 12 Ocak 2020; 21:58:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lacano

Vallahi helal olsun kardeşim bu zamanda bu maaş ve çalışma şartları iyiymiş.

Bende myo mezunuyum, böylelikle okuduğum okulun hiç bir kıymetinin olmadığını fark ettim.
    Yanılıyorsun. Şaetlar iyiyse okul pek farketmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrelio

Necmettin Erbakan Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği 2019 mezunuyum. Konya'da bir firmada çalışıyorum. Elektronik devre tasarımı, ve yazılım geliştirme yapıyorum. İlk işim ve 3. ayımı doldurdum. Asgari ücret alıyorum. Full masa başı. Yurt dışı imkanı olarak tasarladığım sistemin çözülemeyen hatası olursa o ülkeye giderim, başka bir imkanı yok. Haftada 5 gün, 8-6 arası mesai.
    Helal valla fazla maaş yazanlara rağmen çıkıp da delikanlı gibi ''asgari ücret alıyorum'' deme cesaretine sahipsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheYips -- 12 Ocak 2020; 22:35:41 >
  • Kingdreamlover kullanıcısına yanıt
    Bir öğrenci pilot olarak katılıyorum ne yapın ne edin uçuş akademilere kayıt olun , verdiğiniz para ileriki yıllarda mutlaka amorti edicektir çünkü şu an pegasus thy yardımcı pilota en az 30 bin sunexpress ve diğerleri en az 25 bin tl maaş veriyor.

Ayrıca ingilizceniz yoksa uçuş okullarında hoca olabilirsiniz
    aşağı yukarı 20 bin-30 bin tl maaş alırsınız ama akşam evde aileniz ile olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eregenthov44 -- 12 Ocak 2020; 21:59:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Logan Kolverine

Dostum neden lisans için bilgisayar mühendisliği seçmedin ki? Puanından kaynaklı falan mı yoksa ybs daha mı uygundu senin için? Anlatırsan sevinirim:)
    Tamamen puanımdan kaynaklı ve mühendisliğe hazırlanacak yeterli sayısal alt yapısına sahip olmadığım için ve iş hayatımdan sebep mühendisliğe hazırlanacak vaktim yoktu maalesef. YBS güzel bir bölüm iş olanakları'da iyi ekşide bir kaç arkadaş mühendislikten bu bölüme geçiş yapmıştı ama işin gerçek rengine gelirsek kesinlikle bir mühendislik değil Bilgisayar Mühendisliği bambaşka bir şey.

Keza ben şuanda mühendis diplomasına sahip olsaydım şuan ki bilgim ile çok daha fazla maaş alırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BR9 -- 12 Ocak 2020; 21:59:6 >
  • Hangi mühendislik? EEM
    Mezun olunan universite? EGE Üniversitesi
    Kaç yıllık deneyim? 0
    Çalışma şartları ve mesai saatleri? Haftaiçi 7:30-4:30 saatleri arası
    Güncel piyasadaki maaş analizi? 8500tl
    Çalışma şartları (şantiye,saha vs.) Ofis
    Yurtdışı imkanları Yüksek
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.