Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı, 3 Mobil Kullanıcı ( 3 Mobil Cihaz )
15.258
Cevap
630
Favori
626.500
Tıklama
Tüm Forumlar >> Hobi Forumları >> Yemek/Mutfak Bölümü >> '-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'
Giriş
    2349 Mesaj
    beyler önerebileceğiniz filtre kahve var mı? birçok siteden kahve aldım, uzun vadede beni en cok tatmin eden coffeenutz idi, 1 yıldırda lavazza içiyorum memnunum aslında ama bir daha butik kahve deniyim dedim. var mı önerebileceğiniz gerçekten kaliteli filtre kahve. teşekkürler.

Merhaba..Ben de French press yapıyorum birkaç yöntem deneyebilirsiniz..
    1-Termometrem saçmaladığı için kullanmıyorum, ilk öğrendiğim teknik Su ile Kahveyi uygun derecede buluşturmak için ideal (92-94 derece gibi)..Suyu kaynatıp bekletmeyin pek iyi olmuyor ,şunu deneyebillrisiniz..

Su kaynamaya başlamadan çaydanlık dibinde iğnelenmeler oluyor, tabandan yukaı birkaç girdap gibi hareketlenme iğnelenmeler (yüzeyde) olunca suyu kahveye döküyorum..Zaten Suyun uygun derecede olduğu, kahvedeki köpürmedemeden anlaşılıyor..

2-Klasik 4 dakika değil ben 6 dakika yapıyorum..Yani 6 dakikaya kurup zamanlayıcıyı çalıştırıyorum..biraz su döküp 30 saniye bekliyorum..(Bu arada 30 saniye boyunca çaydanlığı tekrar ateşe koyuyorum ki sıcaklık düşmesin) 6nci dakikada işlem tamam//// Degassingi 45 saniye, toplam süresi 6 dakika üzeri 10 dk gibi tavsiye edenler var ama ben denedim sanırım olmadı..6 dk ideal)

3-French pressi/bardağı sıcak suyla yıkarsanız daha sıcak olsa da bu sefer ağız yakıyor..

4-Kahveye ne metal ne ahşap birşey dokunmuyorum (Kaşık gibi)

5- Su farkını hissedemedim normal çeşme suyu ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 14 Kasım 2019; 18:35:20 >
    |
    |
    helloween kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    6958 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: kronik

beyler önerebileceğiniz filtre kahve var mı? birçok siteden kahve aldım, uzun vadede beni en cok tatmin eden coffeenutz idi, 1 yıldırda lavazza içiyorum memnunum aslında ama bir daha butik kahve deniyim dedim. var mı önerebileceğiniz gerçekten kaliteli filtre kahve. teşekkürler.
    Kadıköy Manifesto..yerinde görebilirsiniz..Buradan Kenya AA, Colombiya Bella Vista, Costa Rica...
    internetten biraz pahalıya gelir Kargo ile
    |
    |

Orijinalden alıntı: TimeBoy

Bir nescafe fincanı için ne kadar kahve atılması gerekiyor.bugun freNch press aldım. 2 fincan için 38gr kahve attım.aci geldi tadı.deneme amaçlı Carrefour dan kendi markası olan firlte kahve aldım.
    İlk acemilik yıllarımda ben de bunu hep merak etmiştim, genelde size su-kahve oranı verilir bu da kafa karıştırıyor..ben Nescafe Kırmızı fincan kullandım sonrasında daha büyük fincana geçtim ama özetlersem şu gramajı deneyin

Kahveye göre 9 gram 12 gram 14 gram değişiyor...

Su da Fincan kadar olacak tabii ki...

Bazı firmalar Ölçü kaşığı satıyor 8 gram sanırım...Ama yetersiz kalıyor
    Terazi şart

Çizelge yaparsanız hangi kahve ölçü nedir kolay olur
    |
    |

Orijinalden alıntı: TinyAngel

Arkadaşlar hepinize merhaba.
    Tchibo Cafissimo CLASSİC makinem var. Kapsülleri kendim dolduruyorum.
    İçimi yumuşak ve tadı yoğun olan bir kahve arayışındayım. Latte olarak da tüketmeyi seviyorum. Tavsiye edebileceğiz bir kahve mı?
    Üsküdar görünüyor profiliniz komşuyuz :)
    Kadıköy Balıkçılardan Çiya restorana doğru, çiya yanında Manifesto var..

Yumuşak içim Colombia Bella Vista, Kenya Niyeri..Biraz daha sert ama güzel Costa rica..60 gram satıyor 60*3 veya 60*2 deneme amaçlı alabilirsiniz..

Mexica kahveleri de güzeldi fazla denemedim..

Ama çekirdek alın zira öğütülmüş kahve bayatlar....İlla öğütecekseniz de filtre ayarında olsun ama..bayatlıyor söyleyim :(

Bahsettiğiniz yerden çekirdek kahve önerisi yapar mısınız hocam? Şu an Tchibo’nun, Guatemala Grande’yi ve Brazild Mild’i karıştırıp içiyorum. Pek beğendiğimi söyleyemem açıkçası. Fazla asitli gibi. Spordan önce sade espresso içiyorum bazen de süt köpürtüp latte yaparak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    istanbul_s kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1417 Mesaj
    Alınırmı https://www.hepsiburada.com/philips-hd7459-20-daily-collection-kahve-makinesi-p-HBV00000JAG9Y

Bizimkiler eski makine yanınca arzum almış ama arzumu kullanmayı düşünmüyorum.
    Arkadaşlar asiditesi yüksek, latte yapmaya uygun ama kilo fiyatı maksimum 100-120 bandında olan fiyat performans kahve çekirdek önerileri alabilir miyim ? :-D

tchibo'nun african blue, wiener melange ayarında farklı tatlar arıyorum .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Bende bu teknikle yapmay çalışıyorum elimden geldiğince teşekkürler.
    İnternet üzerinden satışı uygun olan bir kahve sitesi arıyorum yardımcı olursanız sevinirim hocam

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: AlliedSL

Bende bu teknikle yapmay çalışıyorum elimden geldiğince teşekkürler.
    İnternet üzerinden satışı uygun olan bir kahve sitesi arıyorum yardımcı olursanız sevinirim hocam
    Ucuzdan pahalıya

--Bunların Kavrumları orta, fazla yanık değil---
    Overdose
    Coffetopia / Kahve fabrikası
    Manifesto

--Kavrumları fazla--

Moliendo kahve (Kavrumları biraz fazla, fiyat uygun)

Guatemale Antigue
    Yemen Mocha
    Mexica

Başka çok site var ama kullanmadığımdan tavsiye edemiyorum ama isterseniz atarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 15 Kasım 2019; 9:53:16 >

Orijinalden alıntı: Mark Selby

Alınırmı https://www.hepsiburada.com/philips-hd7459-20-daily-collection-kahve-makinesi-p-HBV00000JAG9Y

Bizimkiler eski makine yanınca arzum almış ama arzumu kullanmayı düşünmüyorum.
    Makineler eğer 3-4 kişilik kahve yapılıyorsa ideal..Çok fazla kahvede damlama yöntemi ile kahve olabilir ama 2 kişilk 1 kişil kahve olmuyor zira su akışı hızlı olunca tad ta olmuyor..

Makinelerdeki kahve de 30 dakikada içilmeli, bekledikçe acılaşır bayatlar..

Bu makinaların da Taban ısıtanı/ısıtmayanı var..Sıcak tutsun denilebilir ama kahvenin ısıtılması da tavsiye edilmiyor..

Yine en büyük problem, damlama çubuğunun, alt hazne alınınca damlamayı kesmemesi...

Bu işte Delonghi gibi firmalar tercih edilebilir, phiips te fena değil

• Yarbay
    6958 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: gunner92fb

Bahsettiğiniz yerden çekirdek kahve önerisi yapar mısınız hocam? Şu an Tchibo’nun, Guatemala Grande’yi ve Brazild Mild’i karıştırıp içiyorum. Pek beğendiğimi söyleyemem açıkçası. Fazla asitli gibi. Spordan önce sade espresso içiyorum bazen de süt köpürtüp latte yaparak.
    Tchibo kahveler maalesef acemilik zamanlarımda denediğim kahveler ama tavsiye etmem..Sadece Granür kahve olarak Feine Milde begenmiştim..tabii Granür kahve kimyasal işlemlerden gectiğinden sıralamanın en altlarında :)

Mesajımda kahve söylemiştim ama tekrar yazayım..
    Manifesto Kahve :
    Hafif içim Colombia Bella Vista
    Biraz daha yogun içim : Kenya Niyeri AA
    Daha Yogun : Costa Rica

---

Şunları da denemişim Manifestodan Hafif yazmışım
    Hondros
    Nikaragua

Moiendo kahve var, ama orta kavrum bulunursa Yemen Mocha güzeldir, Fitre ve Türk kahvesine iyi ama fazla kavrum yapıyor espressoya yakın..

• Teğmen
    190 Mesaj

Tadımlık satıyor mu hocam Manifesto? Az az alıp denesem makinede

|
    |
  • Teğmen
    232 Mesaj

Coffee Department ve Probador Colectiva. Bu ikisinden aldığım kahvelerden hiç memnuniyetsizlik yaşamadım. Deneyebilirsiniz hocam.
    |
    |
    kronik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: gunner92fb

Tadımlık satıyor mu hocam Manifesto? Az az alıp denesem makinede
    en az 60 grm, başka yerler 100 grm dan aşagı satmıyor..60 lık gram almanız gerek

60gr fiyat ne kadar hocam?

|
    |
  • Binbaşı
    1166 Mesaj

kahve fabrikasından sipariş vermeyi düşünüyorum hocam sağolun bir yere not ettim diğer siteleri de

|
    |
    Kilosu 160-200 lira bandı biraz uçuk değil mi? Tamam sanalbaharat çok dengeli değil ama en pahalı kahvesi 60-70 lira iken nerdeyse 3 katı kadar kaliteli mi bu kahveler?

Orijinalden alıntı: istanbul_s

Makineler eğer 3-4 kişilik kahve yapılıyorsa ideal..Çok fazla kahvede damlama yöntemi ile kahve olabilir ama 2 kişilk 1 kişil kahve olmuyor zira su akışı hızlı olunca tad ta olmuyor..

Makinelerdeki kahve de 30 dakikada içilmeli, bekledikçe acılaşır bayatlar..

Bu makinaların da Taban ısıtanı/ısıtmayanı var..Sıcak tutsun denilebilir ama kahvenin ısıtılması da tavsiye edilmiyor..

Yine en büyük problem, damlama çubuğunun, alt hazne alınınca damlamayı kesmemesi...

Bu işte Delonghi gibi firmalar tercih edilebilir, phiips te fena değil

Alıntıları Göster
    Makineyi çekle bonus la 250 ye aldım. Kargoda zaman ayarlı istiyordum iyi oldu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Teğmen
    124 Mesaj

Değil bence hocam. Gözü kapalı içen 100.000 kişiden 1’i hangisinin hangisi olduğunu anca bilir bence. 10 senedir her gün en az bir bardak kahve içerim ve kendim yaparım kahvelerimi. 8 senedir taze kavrum kahve içiyorum. Dediğiniz yerlerin çoğundan aldım. Sanalbaharat kadar fiyat performans göstereni yok. 2 kahve getirin biri guetrmala biri sidamo olsun. Hangisinin hangisi olduğunu içip söylerim size. Forumda sanalbaharat ve diğerlerinin farkını söyleyecek insanlar vardır. Ama bir elin parmaklarını geçmez. Kaldı ki çekilmiş kahve aldıktan sonra 2 trilyon liraya da kahve alsanız. Geldiğinde çoktan bayatlamıştır. Çekirdek almıyorsanız paranızı pahalı yerlere harcamayın. Şeker atıyorsanız harcamayın, süt ekliyorsanız harcamayın. Sanalbaharat alın geçin. Çekirdek alıp evde çekecekseniz, sütsüz şekilde içecekseniz diğer yerlerden alabilirsiniz. Ben artık almam o ayrı konu. Evde moka pot, aeropress, espresso makinesi (çok kaliteli değil ama artık kullanmıyorum zaten), V60, french press, handpresso aletlerim var. Kavanozda coldbrew de yaparım yazları. Aldığım kahveyi hepsinde denerim. Pahalı kahvecilerden aldığım hiçbir kahve, verdiğim para kadar tatmin etmiyor beni. Sadece sanalbaharat ediyor. Laf-ı güzaf zengin olan diğer kahvecilerden, parası olup aklı olan Sanalbaharat’tan alsın.

|
    |
    false6 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

HızlıCevap
Reklamlar
haberler
SEO
son dakika
Canlı Tv izle
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,625
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.