Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (692. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.172
Cevap
710
Favori
808.980
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 690691692693694
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kahve San (istanbul), https://www.kahve.com/ da sanki fiyatlar az düşmüş gibi geldi bana. Alışveriş yaptığım yer, inceleyebilirsiniz, değişik kahveleri mevcut..Kargo saymazsanız 27 TL den başlıyor, 40 TL altında Bölgesel Kahveler bulabilirsiniz..

Ben Yemen Mocha, Mexica,Guatemela,Colombia kahvelerini begendim buradan..(Deneme seti almıştım, sadece bir kahve yerine Mocha istedim tamam dediler) Mocha yı da Türk kahvesi için istemiştim french press kullanımı dışında ki güzel oldu

NOT : Kahve işine, değirmen işine bulaşmasa idim, Tchibodan Paket kahve alır, bayat ta olsa içerdim..Şimdi taze kahveye alışınca, En son Kadıköy Manifestodan çekilmiş aldığım 100 gr sanırım Kahveyi birkaç gün sonra çöpe attım..

MAalesef bünye taze kahveye alışınca çekilmiş kahvenin ömrü en fazla 1-2 gün oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 8 Kasım 2018; 1:4:24 >

• istanbul_s İ kullanıcısına yanıt
    Ben çektiriyorum öyle yapıyorum.Öğütücü halen yok.

Şu ana kadar tek tük bayat kahve denk geldim.Mesela Manifesto da içtiğim filtre kahve ile oradan çektirdiğim evde içtiğim arasında aman aman bir fark olmuyor.Tabi orada daha günlük demliyorlar , ben farkı henüz çok farkedmiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Overdose Coffee de 30 lira altına kahveler var. Bir kere kolombiya almıştım memnun kaldım tavsiye ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: istanbul_s

Döviz düştü biraz ama kimse düşen dövizi fiyatlara yansıtmıyor? Fırsatçılık maalesef..

Şimdi çoğu kişi deposundaki ürüne direk zam yapmıştır, sorsanız Döviz yükseldi diyecek, tamam da zaten depodaki ürün eski kurdan alınmadı mı? yeni partiyi Dövize endekslersiniz anlarım da....Ama nerede o düşünce

Millet olarak birlik beraberlik olsa, mesela aşırı zamlanan ürünler fazla değil 2-3 hafta 1 Ay alınmasa bakın nasıl indirim olur ama maalesef imkanı olan fiyat artsa da alınca arz talep durumu düşüş olmuyor

*Bir belgeselde izledim doğru mu bilmiyorum ama yaşanan yere bakınca doğru gibi..Kelimeler tam olmasa da olayın anlatmak için buna benzer :

Dövizin çok arttığı veya farklı sebeplerden dolayı Japonlar bir dönem hiçbir Amerikan ürünü almamış..Durum vahim olunca Amerikalı yetkililer japonlara veya Japon yetkililer japon halkına demiş en azından 1 sentlik birşey alın???

35-40 TL den aşağı kahve yok (250 gr)

Sanal Baharat var çok ucuz ama o da yoruma tabi
    Hocam deposundaki malı artık aynı fiyata alamayacak olan satıcıyı kur zammı yaptı diye eleştirmek haksızlık. Sonuçta serbest piyasada her mal ederinden satılır; maliyetinden değil; malın ederi yükselmişse siz de elinizdeki mala zam yaparsınız. (Şöyle düşünün, siz 1.000 liraya (200 dolar ve dolar kuru 5 TL diyelim) bir kahve makinesi aldınız ve 6 ay sonra dolar 10 lira, sizin makine de 2.000 lira oldu. Siz de makineyi satmaya karar verdiniz. Fiyatınızı 2.000 lira- yıpranma bedeli olarak mı hesaplarsınız, 1.000 lira-yıpranma bedeli olarak mı?)

Sanalbaharat taze ve fiyatına göre çok iyi çekirdek satıyor. Pahalı çekirdeklerini denemedim, ofise ucuz çekirdeklerden alıyorum ve fiyatına göre dört dörtlük.

• wolfien W kullanıcısına yanıt
    Depodaki malın Alış fiyatı değişmez..Maliyet arttı ise bunu satış fiyatına eklersiniz o kadar..Ama 10 Tl den aldığınız ürünü Dövize zam geldi diye 15 Tl giriş fiyatı göstermek Fırsatçılıktır..

Aldığınız ürün Döviz üzerinden ve siz parasını ödemedi iseniz tamam alış fiyatını yenisine göre değiştirirsiniz..

Maalesef çok yer bu etik kurallara uymuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 8 Kasım 2018; 19:14:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

Yok hocam bayat değil. İlk aldığım çekirdek kaliteli bir kavurucudan kolombiyaydı ilk başlarda ekşilik yokken kahveyi süzgeçle elemeye başladığımda sanki ekşi olmaya başladı, bugün de yeni etiyoplayla denedim onun ekşiliği daha hafifti zaten bu kahvenin aroması böyleymiş.
    Son ayar sözenle öğütüyorum, bundan sonra elemeyerek deneyeceğim bakalım.

Alıntıları Göster
    süzgeçle elek altı tozlardan kurtulursunuz ama peki ya elek üstünde kalan, 400-1200 mikron arası kahveye nasıl çözüm bulacaksınız? Değirmeniniz kötü olsa bile elinizde kruve gibi bir ekipman yoksa kahveyi elemeyin.French presste açık kavrum kahve tat vermez.Kahveyi almadan önce satıcıya durumu bildirirseniz size ona göre biraz daha fazla kavrulmuş kahve önerebilir.Bir de alacağınız kahve gövdeli olmalı.İmmersion(french press, aeropress, clever dripper) yöntemlerinde düşük gövdeli kahveler sulu olur.

3. dalgacıların sattığı çoğu yöresel kahve french press için uyumsuzdur.Aldığınız yerlerde espresso harmanı varsa onları deneyebilirsiniz.Özellikle afrika kahveleri içeren harmanları.

• espresso icin tavsiye var mi? coffee departmant tan aldığım kahveyi 10 gün bekletmeme rağmen eksiydi

• espresso icin tavsiye var mi? coffee departmant tan aldığım kahveyi 10 gün bekletmeme rağmen eksiydi

• kağıt filtre önerisi olan var mı arkadaşlar? 4 numaralı filtreden alacağım, lakin hangisinin kaliteli olabileceği konusunda fikrim yok
  • crossingover35 kullanıcısına yanıt
    İstanbulda olsanız birkaç yer var tavsiye edeceğim gidip bizzat tadabilirsiniz ama sanırım farklı ildesiniz..

Espressocu arkadaşları takip ettiğim kadar bu işte Harman, Blend kahveler tavsiye ediliyor zira Yöresel kahveler tek başına yeteri Krema vermiyor olabilir..

Espresso biraz hassas

PM attım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 11 Kasım 2018; 22:23:29 >
  • Kahve tavsiyesi verir misiniz ? Sınav senemdeyim ve gün içerisinde uyanık kalmam gerekiyor yüksek kafeinli ve tadı ağır olmayan türde tavsiye verir misiniz teşekkürler

• Akeno A kullanıcısına yanıt
    https://www.taftcoffee.com buyrun hocam icenler gercekten ayik tuttugunu soyluyor :)

• seffa S kullanıcısına yanıt
    çarpıntı yapmasın :)

• istanbul_s İ kullanıcısına yanıt
    teşekkürler hocam, baya yardımcı oldunuz , gerçekten de espresso cok hassas konu, sanal baharat gurme blend sipariş geçtik bakalım, gelsin yazarım

burada daha cok filtre kahve konuşuluyor anladığım kadarıyla

• Burada her tür kahve konuşuluyor, sağolsun tecrübeli arkadaşlardan öğreniyoruz..ben de yeni başladım Değirmenle öğütme işine..Şimdilik French press ile idare ediyorum..Yumuşak içimli kahve tercihim benim.

Espresso daha sert bir kahve..

Espressoda dediğim gibi ya güzel olur ya da kötü..Bunda kahvenin etkisi olduğu kadar, demleme şekli ve kullanılan makine de önemli sanırım..

Seffa hocam Espresso konusunda bilgilidir, kendisine danışabilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 12 Kasım 2018; 0:16:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akeno

çarpıntı yapmasın :)
    Linki inceledim, kafein oranı çok fazla imiş Taft kahvede....Tamam ayık tutar ama Kafein her bünyede farklı etki yapar/yapabilir..

Bunu göz önüne almanızı tavsiye ederim..

Sitede uyarı var zaten..Uykusuz kalmanın yan etkileri olabilir ;)
  • crossingover35 kullanıcısına yanıt
    Gurke blendi daha once espressoda kullandim hocam guzeldi ben begenmistim. Onun disinda metro marketlerde satilan riobanin %100 arabicasi var espressoda guzel. Nitelikli isterseniz petra coffee nin acme blendi, coffee manifestonun classic no1 espressi blendi ve diger blendlerini onerebilirim.

• Akeno A kullanıcısına yanıt
    Sizin toleransiniza bagli :)

• Dünün kahvesi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlfredBorden -- 16 Kasım 2018; 12:12:49 >
  • AlfredBorden kullanıcısına yanıt
    Afiyet olsun :)

• 
Sayfa: önceki 690691692693694
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.