Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (610. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: gunner92fb Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 4 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
18.173
Cevap
710
Favori
809.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 608609610611612
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: denizhoca

Yunanistanda çok sevilen ve bolca tüketilen frappeyi evde kolay bir şekilde hazırlamak isteyenler için bir video çektim.

https://www.youtube.com/watch?v=fdWPj0UMxMk&t=12s

Yazmayı unutmuşum. Aynı yöntem ile soğuk yada sıcak sütü harika bir şekilde köpürtebilir kıvam verebilirsiniz.
    Evinde basınçlı buharlı kahve makinesi olmayanlar için büyük bir kolaylık.
  • Merhaba arkadaşlar,

Aşağıdaki linkte yer alan JavaPresse kahve öğütücüsünü kullanan var mı? Hario hakkında okuduğum olumsuz birkaç yorum üzerine bu ürüne yöneldim, Amazon'da çok beğenilmiş. Fiyatı da uygun. Aranızda kullanan varsa, onun izlenimleri benim için önemli. Ona göre alacağım.

Link;

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B013R3Q7B2/ref=mp_s_a_1_1?ie=UTF8&qid=1503481363&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&keywords=javapresse&dpPl=1&dpID=31OfOtErjNL&ref=plSrch

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aliexpresste aynısı 10 dolar.Hario ile aynı öğütümü yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim.Ama malzeme kalitesi olarak hariodan kötüdür.Hor kullanıldığı takdirde, iç kısımdaki plastik deforme olacak ve homojen öğütemeyecektir.Bence başlangıç için alınabilir.Zira hario 100 küsür liraları hak etmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AjayGhale

Merhaba arkadaşlar, Arçelik k3185 espresso makinemi satmaktayım, ihtiyacı olan özel mesaj ile ulaşabilir.

Hocam kahveler.nete başlık açtınız mı? Orda çabuk gider.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar, French Press'te kullanmak üzere kahve sipariş etmek üzereydim, birde sizlere sormak istedim...

Daha önce Tchibo'nun Jacobs'un ve Soulmate'in filtre kahvelerini denemiştim. (çevrede bir tek bunlar olduğu için )

Soulmate fena değildi, Jacobs iyi ayakta tutuyordu, Tchibo'yu ise beğenmekle beraber bu ikisinin arkasına 3. olarak koyardım. Yani sonuçta hepsini büyük bir iştahla tükettim ancak beğendiğim ve beğenmediğim yanları vardı kendileri arasında.

Şimdi internetten sipariş vermek üzereyim dolayısı ile farklı bir deneyim-tat da aramıyor değilim...

Burada sizlerin tecrübe ve fikirleri devreye giriyor. "Şunu iç bam başka bir dünyanın kapılarını aç" vs gibi tavsiyeler varsa denemeye hevesli ve hazırım

İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım. İyi forumlar, keyifli içimler.

• Bakalım İzmir Alsancak Tchibo'nun kahveleri nasılmış. 6 çeşit vardı bende hepsinden 50'şer gram aldım. Fiyat olarak 18.77tl tuttu. Deneyip görelim.

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

• Arkadaşlar a101 de delonghinin filtre kahve makinesini gördüm. Nasıldır iş görür mü? Yoksa aeropress mi daha mantıklı?

• 2 ay önce felan almıştım 130 tl idi. delonghi icm 2b modeli.
    Gayet güzel makine tavsiye ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: freezyslot

Arkadaşlar a101 de delonghinin filtre kahve makinesini gördüm. Nasıldır iş görür mü? Yoksa aeropress mi daha mantıklı?

Filtre kahve makinesi ile aeropress kıyaslanmamalı. Filtre kahve makinesinde pratiklik kazanır ama lezzetten kaybedersiniz. Aeropress ile de zamandan ve kahve miktarından kaybederken lezzetten kazanırsınız (Elinizdeki çekirdeklerin kalitesine göre)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar acaba şöyle bir site var mı? Dünyadaki kahveleri ülkelerine göre seçip hangi aromada olduğunu sertliğini gibi bilgilerin yer aldığı index gibi. Atıyorum etiyopya seçip sidamo seçicem ve o kahvenin karakterislerini gösterecek. Var mıdır böyle bir site. Varsa süper olur da

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kilecerme -- 24 Ağustos 2017; 18:8:7 >
  • Arkadaşlar acaba şöyle bir site var mı? Dünyadaki kahveleri ülkelerine göre seçip hangi aromada olduğunu sertliğini gibi bilgilerin yer aldığı index gibi. Atıyorum etiyopya seçip sidamo seçicem ve o kahvenin karakterislerini gösterecek. Var mıdır böyle bir site. Varsa süper olur da
  • kilecerme kullanıcısına yanıt
    Dünyadaki bütün kahvelerin indexi imkansız ama belli başlı kahveleri içeren siteler var.

http://www.interamericancoffee.com/coffee-bios/

http://www.cafeimports.com/beanologies.php

Burada da ülkelere göre genel bir değerlendirme yapılmış.http://www.cafeimports.com/origins

• wsup kullanıcısına yanıt
    Alsancak Tchibo kahvesi diye bişey yok hocam. Tchibo tüm kahvelerini merkezden vakumlu şekilde gönderiyor. Şubelerde kavrulmaz. Hiçbirinin üzerinde kavurum tarihi yazmaz, sadece son tüketim tarihi yazar. Genelde bu tarz zincirlerin kahveleri overroast dediğimiz aşırı kavrum olur ki içindeki ekşi, acı tatları, hataları telafi edebilsin. Mesela Starbucksın espresso makinesindeki çekirdeklere bakın, yağlı gibi durur. Bu da fazla kavrulduğunu gösterir.
    İzmir'deyseniz Buca'da Overdose var, ordan taze kahve alabilirsiniz. Ya da Alsancak Sevgi yoluna yakın Baristokrat var. Tabi ki tchiboya göre pahalıdır ama tazelik ve kaliteli çekirdek garantisi var.

• freshmind kullanıcısına yanıt
    Denediğiniz kahveleri beğendiyseniz taze kahve içince coşarsınız
    Kahvede damak tadı herkeste değişken olsa da FPress için yumuşak içimli Kolombiya kahvelerini önerebilirim. Meyvemsi tatlar severseniz Etiyopya Sidamo yöresi iyidir.

Öğütülmüş alacaksanız 250 gramdan fazla almayın, bayatlar. Ve en kısa sürede bir tane değirmen edinin ki çekirdek olarak alıp kendiniz öğütün.

• Ben de değirmen olarak, sözden el değirmeni ve delonghi kg79 dan sonra Comandante Nitro Blade MK3'e geçtim. Gerçekten çağ atlattı bana. Sürekli kahve yapıp içesim geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reneli -- 24 Ağustos 2017; 23:12:27 >
  • albati kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim... Aklımda var zaten, özellikle önerdiğiniz astarını geçmeyecek bir değirmen var mıdır ? Öğrenciyim, öyle 3 basamaklı rakamlar verecek durumum yok maalesef.

Birde alacağım çekirdekler kavrulmuş olacak zaten. Öğütülmüş hali ile aynı kapıya çıkmıyor mu? Sonuçta çekirdeğin doğal ortamda kendisini koruyan yapısını yok etmiş oluyoruz. Öğütülmüş hali ile o kadar fark oluyor mu ?

Yoksa bildiğin tap taze çekirdek alıp onu da mı ben kavuracağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: freshmind

Teşekkür ederim... Aklımda var zaten, özellikle önerdiğiniz astarını geçmeyecek bir değirmen var mıdır ? Öğrenciyim, öyle 3 basamaklı rakamlar verecek durumum yok maalesef.

Birde alacağım çekirdekler kavrulmuş olacak zaten. Öğütülmüş hali ile aynı kapıya çıkmıyor mu? Sonuçta çekirdeğin doğal ortamda kendisini koruyan yapısını yok etmiş oluyoruz. Öğütülmüş hali ile o kadar fark oluyor mu ?

Yoksa bildiğin tap taze çekirdek alıp onu da mı ben kavuracağım

Öncelikle, kavrulmuş çekirdek yaklaşık 1 ay, öğütülmüşse birkaç saat tazeliğini korur. O yüzden evde öğütüm öneriyoruz.

FP için ucuz el değirmenleri pek verimli değil. Delonghi kg79dan memnun olanlar var. O da 200den aşağı değil.
    FP yerine v60'a geçerseniz Hario ya da Sözen el değirmeni işinizi bir nebze görebilir. FP'de en kalın öğütüm olması gerekir. Her değirmen öğütemez o şekilde.

Alsancak mağazasından aldım manasında öyle yazdım. Taze olmadıklarını biliyorum ama daha önce denemediğim ve çekirdek kahve olayında yeni olduğum için değişik lezzetleri tatmak maksadıyla aldım. Gramaj olarak az alabilme imkanı ve fiyat olarak uygun olması denemek açısında bir artı oldu bana. Bende size Alsancak stadının bulunduğu caddede, Hürriyet Gazete binasının yanındaki sokakta bulunan Coffee Mamma yı önerebilirim. Kendileri taze olarak kavrum yapıp satıyorlar. Ayrıca orda tadım yapabilme imkanınız da var. İnternet üzerinden satışları da mevcut.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wsup

Alsancak mağazasından aldım manasında öyle yazdım. Taze olmadıklarını biliyorum ama daha önce denemediğim ve çekirdek kahve olayında yeni olduğum için değişik lezzetleri tatmak maksadıyla aldım. Gramaj olarak az alabilme imkanı ve fiyat olarak uygun olması denemek açısında bir artı oldu bana. Bende size Alsancak stadının bulunduğu caddede, Hürriyet Gazete binasının yanındaki sokakta bulunan Coffee Mamma yı önerebilirim. Kendileri taze olarak kavrum yapıp satıyorlar. Ayrıca orda tadım yapabilme imkanınız da var. İnternet üzerinden satışları da mevcut.

İsmini bizim kahve forumunda duymuştum. Denk gelirsem uğrarım.
    Açıkçası bu tarz roastery+coffee tarzı yerlerde kahve içsem de iş çekirdek almaya gelince fiyatlar bayağı yüksek kalıyor. Bostanlı'da son gittiğim yerde alelade bir çekirdek (Kolombiya) için 35 TL (250gr) istediler. Bu çekirdeği çuvalla kilosunu 10-15 liraya alıyosun. %200 fire verse, kavrum+paketleme vs. en fazla edeceği 100 tldir.

Fiyatları ve kahve çeşitleri eklediğim fotoğrafta mevcut. Ben denemek için 4 çeşitten 50şer gr aldım.

• 
Sayfa: önceki 608609610611612
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.