Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (528. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18.172
Cevap
710
Favori
808.933
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 526527528529530
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Siz birde taze kahve ile deneyin. Tchibonun kahvesi bayat, ancak yeni çekildiğinden güzel kokuyor. @yunus2321
  • quote:

Orijinalden alıntı: thawne

Espresso ayarında çekilmesi lazım.Ama en iyi yöntem; orjinal kapsülü açıp, içindeki kahvenin boyutunda çektirmek.

Hocam tesekkur ederim. Orjinal kapsulu kesyim ama kalinligini gozle anlayamadim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • french pull deneyen var mı ?

https://eksisozluk.com/entry/14557776
    https://youtu.be/pULxTyxGW2k

2 yıldır frenchle uğraşmıyordum. şu starbucksın kırmızı christmas paketinden alıp french çektirdim.
    evdeki eski french'i çıkardım ve direk bu yöntemi denedim güzel oldu. ama farkını bilmiyorum tabi.
    temizlemek inanılmaz kolay oluyor böyle. hatta direk frenchten içtim ben, sonuçta kahveyi filtrenin üstüne toplayıp dışarı çekiyorsun.

• Zig Zag kullanıcısına yanıt
    ali222 A kullanıcısına yanıt
    Bodum french pressimin üst kapağı kırılınca, tesadüfen keşfetmiştim bunu.Meğerse bilinen bir teknikmiş Normalden daha aromalı ve telvesiz oluyor.

@ali222 https://ineedcoffee.com/coffee-grind-chart/ bu linki incelerseniz belki yardımcı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thawne -- 18 Aralık 2016; 22:52:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratai

Philips tam otomatik çekirdek öğüten espresso makinasında yine indirim var.

229 euro + %6.7 ötv ye gelecek.

https://www.amazon.de/Philips-HD8831-Kaffeevollautomat-klassischer-Milchaufsch%C3%A4umer/dp/B00WT83TPO/ref=gbph_tit_s-3_3817_4809ce68?smid=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_p=939f5449-4477-499d-9ba1-f81fe6533817&pf_rd_s=slot-3&pf_rd_t=701&pf_rd_i=gb_main&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_r=AB87WWPQHMTZ84CXZBP5

Kapsüllü oyuncaklarla karıştırmayın, bunda kahve çekirdeğini koyuyorsunuz alttan gerçek taze kahve çıkıyor :)

Ben makina ve öğütücüye 1000 tl falan verdim zamanında. Şimdi alsam böyle bir şey alırım Valla. Çünkü çok uğraşacak zaman yok. Sabah standart içeceğim olan bir Americano yapmaya o kadar üşeniyorum ki anlatamam.
    Vergiyi %18-20 falan diye biliyordum ama.
    Gerçi benim öğütücüde de hario, french press , türk kahvesi gibi sistemlere göre öğütebilme avantajı var.

Bu iş sonunda hepsini almaya doğru gidecek galiba:)

• mrhesap M kullanıcısına yanıt
    Aslında doğru düzgün deneme paketleri öneren Probador'dan başka bilmiyorum ben. Bir sürü var demişsiniz birkaçını yazabilir misiniz?

Yalnızca deneme paketleri için değil memnun kaldığınız yerleri belirtirseniz herkes faydalanır.
  •  '-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

Amazon.de'den kasim ayında yaklasik 39 euroya aldim. 20 gun gibi bir surede geldi. Evdeki ve isteki yoğunluktan ayrıca elimde ogutulmus kahve olmasindan dolayi bir sure kenarda bekledi. Yeni yeni kullanmaya basladim ve simdilik oldukca memnunum. French press icin homojenlik ve kalinlik bana iyi gibi geldi ama uzman arkadaslar daha iyi yorumlar. Şimdilik benim icin tek sıkıntısı ogutum yaparken cok sesli calismasi:)

Satin almamda destek olan ve fikirlerini belirten kbere arkadasa da cok tesekkur ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soar -- 19 Aralık 2016; 10:24:16 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: crossingover35

Arkadaslar konuda cok fazla bilgi kirliligi mevcut, ozelliklede buradaki makine tavsiyeleri size para israfi yaptirmaktan baska ise yaramayacaktir, hele su delongi makineleri tavsiye edenleri bir guzel islatip dovmek lazim,

Nacizane 1 yildir bu isi ciddi hobi edindim ve aeropressten mokapota sifona kadar hemen her techizat evimde mevcut, alip kullandigim ve elimden zor cikardigim delongilerim oldu, en son zirve olarakta rancilio silvia aldim ki esim hala mafrafinin lafini yapar

Neyse eger amac espresso ise alacaginiz makine minimum 2 bin tl olacaktir, aksi halde kahveden yapilan degisik bir icecek icmis olursunuz ama kesinlikle gercek espresso tadini alamazsiniz,gercek espresso uzerinde en az 1 parmak yagli ve bal renginde kahve kopugu olan, aci yada eksi olmayan ve icildiginde bogazi yakmayandir, makineden bardaga akarken bal renginde ve cok yavas akar

Espresso onemli degil, cesitli icecekler yapacagim derseniz,ucuz yollu cozumler ariyorsaniz bence nespresso yada tchibo nun kapsullulerini alin, bunun disinda bulabilirseniz arcelik ve beko nun makineleri gaggia markasinin turkiyede urettirdigi urunlerdir ve pahali makinelerin tek alternatifidir, malesef uretimi durmustur

Dedigim gibi ucuz yollu makineler 15bar basinc degerine asla cikamazlar, portafiltrelerinin standarti yoktur, suyu homojen dagitmazlar,tamperleri dahi 58mm degildir, ic parcalari plastiktir kazanlari disinda metal aksami yoktur, en kaliteli kahveyi dahi icilemez hale getirirler

3.dalga kahvecilerden birinden gercek espresso icin , eger asik olmadiysaniz bosuna paralar dokmeyin, 150 tlye sut kopurten kapsullulerden alin, hevesinizi ucuza maledin

Bu basınç konusunu bir kaç gündür araştırıyorum benim izlediğim vidyolarda espresso makinalarının fabrika çıkışı 9.5 bar civarı basınç üretecek şekilde ayarlanmış olarak gördüm Gaggia ve beko modellerinde kullanıcılar makinanın içindeki valfi değiştirerek 13.5 bar basınca ulaşan makinaların vidyolarını seyrettim ama başka bir bir forumda selcukm nikli bir arkadaş beko2170 espresso makinası ince çekilmiş kahveye fazla basınç uygulayıp kahvenin tadının acı çıktığını idda etmiş ve makinaya aldığı yeni valfi takıp tıkalı basıncı 9.5bara ayarlamış bende bilgiler iyice karıştı bu son okuduğum bilgiye göre ideal basınç 9.5 bar olarak anladım , sizin yazınızda 15bar basıncın altını çizmişsiniz iyibir espresso makinasının bu basınç değerini vermesi gerektiğini vurgulamışsınız , misal sizdeki makinanın rancilio silvia basınç testini youtube koymuşlar ve oradada 9.5 bar seviyesi ölçülmüş benim anladığım 15bar basınç makinanın max basıncı özelliklerinde veriliyor makina bu değerleri vermiyor oysaki veremiyor değil vermiyor ama modifikasyon yaıpılabilecek özellikte olan espresso makinaları kullanıcılar OPV modifikasyonu ve spv modifikasyonula bu bar seviyesini düşürüp yükseltebiliyor , kısaca anladığım espresso için ideal basıncın 9.5 bar olması yüksek olması ve düşük olması pek terciğ edilmediği yönünde yanlışım varsa düzeltin

rancilio silvia basınç testi

• Merhaba,

link teki kahve makinesini almayı düşünüyorum https://www.amazon.de/gp/product/B00JM0BYDQ

Şu linkteki kahvelerden alsam deneyebilir miyim? yoksa çektirmem mi gerekli,https://kahhve.com/kahhvecom-tanisma-seti-kahveler

Değerli yorumlarınız ile yardımcı olur iseniz sevinirim, günlük 1-2 kahve içmek için sadece, kahve makinesi yorumlarına da açığım, cihaz nasıl sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FreeMaNMeliH -- 19 Aralık 2016; 16:34:5 >

• FreeMaNMeliH kullanıcısına yanıt
    Öğütme boyutu yazıyor, oradan kağıt filtre seçerseniz, sizin için öğütüyorlar. Tabi bir de kağıt filtre edinmeniz gerekir. Metro, migrosi carrefour vb marketlerde rahatça bulursunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TzisTa

Siz birde taze kahve ile deneyin. Tchibonun kahvesi bayat, ancak yeni çekildiğinden güzel kokuyor. @yunus2321

İyi akşamlar arkadaşlar.

Az önce french press i Guatemala da denedim. Bunda daha az ekşilik yani meyhosluk vardı öyle derinden geliyordu rahatsız etmiyordu.

300 ml me yaklaşık 18 gr koydum ama tadı filtre kahve gibi çok acı değil ama sanırım alışmam gerek öyle sütlü şekerli süt kahvesi ve menengic kahvesine alışkın olanlar sanırım zorlanıyor.

Arkadaşlar ne tavsiye edersiniz başta şekerli mi başlıyım? Alışmak için.

Birde dışarıda da genelde latte tarzı ictigimden sanırım değişik geldi.

Biraz kendimi zorlayacam eğer olmazsa degirmen ve makine almaya gerek yok. Kapsüllü tchibo ya devam.

Yeni başlayan benim gibi arkadaşlara tavsiyem deneme amaçlı tchibo yada starbucks tan french vb demleme aygıtı alıp biraz kahve çektirip alisabilirlerse sonra iyi makine ye geçmek.

Sağlıcakla...

• yunus2321 kullanıcısına yanıt
    Özellikle filtre kahvede az biraz ekşilik, aranılan bir şeydir.Eğer ekşi aroma kahvenin tadını bastırıyorsa, o kahve düzgün kavrulmamış veya demleme sırasında yeterli ısıya ulaşamamış demektir.Ben 3 senedir kahve demliyorum, hala ekşi ve acı kahveye alışamadım.Zaten alışılacak bir şey de değil.Kahve ekşi olduğu zaman direk çöpe atıyorum.Kendinizi alıştırmak için kahvenin gramını azaltabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: thawne

Özellikle filtre kahvede az biraz ekşilik, aranılan bir şeydir.Eğer ekşi aroma kahvenin tadını bastırıyorsa, o kahve düzgün kavrulmamış veya demleme sırasında yeterli ısıya ulaşamamış demektir.Ben 3 senedir kahve demliyorum, hala ekşi ve acı kahveye alışamadım.Zaten alışılacak bir şey de değil.Kahve ekşi olduğu zaman direk çöpe atıyorum.Kendinizi alıştırmak için kahvenin gramını azaltabilirsiniz.

Hocam teşekkürler.

Biraz azaltalim kahve miktarını bakalım nasil olacak.

• Arkadaşlar hario v60 benzeri aliexpress'de satılan metal kahve filtrelerinden kullanan var mı?Nasıldır? Okulda kullanmak için almayı düşünüyorum
  • sizin bilginiz doğru. ideal basınç 9 bardır. maalesef ülkemizde biraz bir şey öğrenince konunun uzmanıymış gibi açıklamalar yapma hastalığı yaygın. her gün 15-20 dakika burada soru soran arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. bence asıl neredeyse hiçbir şey bilmeden her şeyi biliyormuş gibi davranan arkadaşları "guzel islatip dovmek lazim".

espresso makinesi alacaksanız minimum şu kadar olmalı gibi yorumlara itibar etmemek gerekir. zira "ama kesinlikle gercek espresso tadini alamazsiniz,gercek espresso uzerinde en az 1 parmak yagli ve bal renginde kahve kopugu olan, aci yada eksi olmayan ve icildiginde bogazi yakmayandir, makineden bardaga akarken bal renginde ve cok yavas akar " şeklindeki yorumlar da yanlıştır. gerçek espresso ortalama 9 bar basınçlı suyun 14-22 gram kahveden 23-30 saniye akarak 40-60 ml sıvı üretmesiyle ortaya çıkan içecektir. kullanılan çekirdeğe göre köpüğü çok zayıf da olabilir, ekşilik de içerebilir, yerine göre boğazı da yakabilir. makineden bardağa akarken de bal renginde akmaz. çünkü bal sarı ile kırmızı değişen renklerdedir. espresso ise önce koyu kahverengi renkte başlar, sonra açık kahverengi bir tonda sonlanır. bal rengi değil ama bal kıvamında akan espresso muhtemelen lezzetli bir sonuç ortaya çıkaracaktır ama bunun da garantisi yoktur.

"ucuz yollu cozumler ariyorsaniz bence nespresso yada tchibo nun kapsullulerini alin" fikrini de görmezden gelin, çünkü zaten bir sonraki cümlede de belirtildiği gibi "bulabilirseniz arcelik ve beko nun makineleri gaggia markasinin turkiyede urettirdigi urunlerdir ve pahali makinelerin tek alternatifidir, malesef uretimi durmustur " AMA HALA İKİNCİ EL ve HATTA UĞRAŞIRSSANIZ SIFIR OLARAK BİLE BULUNABİLMEKTEDİR.

Ucuz yollu makineler 15 bar basınca çok kolaylıkla çıkabilirler, ama marifet o basınca çıkabilmek değildir. portafiltrelerinin standartları vardır. ama beko/arçelik haricinde endüstriyel makinelerde neredeyse standart olmuş olan 58 mm'den farklı boyutlardır. endüstriyel makinelerin boyutundan farklı boyutta olmaları standartları olmadığı anlamına gelmez. suyu da homojen dağıtırlar. tamperleri 58 mm değildir çünkü içlerinden genelde tamper çıkmamakla birlikte portafiltre ebatları genelde 51 mm olduğundan kastedilenin bu olduğunu düşünüyorum. kullanılan malzeme makineden makineye değişir. plastik olanı da vardır olmayanı da. en kaliteli kahveyi içilemez hale getiren bu makineler değil, kullanıcılardır. en sıradan kahve ile bile gayet içilebilir, lezzetli kahveler yapabilirsiniz.

AMAAAAA beko/arçelik harici hemen hepsinde bir standart yakalamak oldukça zordur. portafiltreler genelde ince ve hafif ve ısıyı tutmayan malzemeden yapıldığından makineden söküldüğünde ısıyı çabuk kaybeder. 51-52 mm tamper vb. bulmak daha zordur. bazıları ısı stabilitesi konusunda sorunludur. hemen hepsi modifiye edilmediği takdirde basınçlı sepete sahiptir. bu da size espresso yaparken istediğiniz özgürlüğü vermez, sizi kısıtlar. yalancı krema oluşturur, görüntü olarak çok güzel gözüken bir kahve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. süt köpürtücüleri genelde verimli değildir. beko/arçelik dahil süt köpürtmek istediğinizde kahvenizi yaptıktan sonra buhar düğmesine basıp 1-2 dakika beklemeniz gerekir. sonrasında da 1-2 dakika sür köpürtmeye harcamanız gerekir. beko/arçelik harici makinelerin 2-3 sene sonra bozulup çöpe gitme istatistikleri çok yoğun. üst sınıf makineler ise genelde ömürlük oluyor.

elbette iyi bir makine çok daha verimli olur, iyi espresso yapmak daha kolay olur. ama mercedes alıp da "ford fiesta alın diyenleri dövmek lazım. ford fiesta alacağınıza motosiklet alın. gerçek araba yolculuğu alttan ısıtmalı deri koltukla yapılan, motorun sessiz olduğu ve direksiyon hakimiyetinin kusursuz olduğu bir yolculuktur." diye bir yorum yapmak doğru olmaz.

• berke_han kullanıcısına yanıt
    kullanmadım. ancak kağıt filtreye nazaran french press kahvesine yakın ama tlevesiz/daha az telveli bir sonuç çıkardığını biliyorum. okulda ortamınızı bilmiyorum ama okul için pratik olmayabilir. kağıt filtreli bir plastik bir kahve demleme hunisi alırsanız, yanınıza günlük 1-2 filtre alıp demleme sonrası filtreyi içindeki kahveyle çöpe atabilirsiniz. ama bu alette aletin içindeki kahveyi çöpe dökeceksiniz ama bir kızım kahve taneleri kalacak, onları lavaboda yıkamanız gerekecek. yine bu tarz aparatlar su akışını iyi kontrol edemediğiniz bir kettle/demlik olmadan sorun yaratabiliyor. alternatif olarak aero press önerebilirim. demleme sonrası kahve tozunu çöpe çıkarıp bir sudan geçirerek kolayca temizleyebiliyorsunuz. gerekirse bir peçeteyle silmek bile yeterli olabilir.
  • öncelikli böyle bir konunun olması ve benim sonradan fark etmem, kendi adıma üzücü, birkac sayfaya göz gezdirdim ve birçok şeyi öğrenme fırsatı yakaladım; sormak istediğim husus şu, pour over dediğimiz, Chemex'le demleme fırsatını yakın zamanda yakalamayı planlıyorum, fakat ekipman olarak baktığımda Hario Kettle Buono sanki, Chemex'in olmazsa olmazı gibi duruyor, artık bir pazarlama stratejisi mi, yoksa bu hususta haklılar mı, tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Popcorn Playa

https://www.amazon.de/gp/product/B00R7HKAWC/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

Kahve öğütücü olarak şunu almayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz?

Ben $17 almıştım, memnunum.
    https://www.amazon.com/gp/product/B004T6EJS0/ref=oh_aui_detailpage_o03_s00?ie=UTF8&psc=1

• quote:

Orijinalden alıntı: DaYWaLkeR

Kafeingo'dan siparişim hüsran bir şekilde sonuçlandı. 2x120 gram guatemala ve 2x150 gram costa rica kahve aldım. Adamlar gitmiş, guatamala yerine sevmediğim colombia yollamış. Zaten sipariş takip sistemleride rezalet, mail atmasak bilgi alamıyoruz. Allahtan maile çabuk dönüş yapıyolar ama soğudum.

Bunlar kadar taze gönderen neresi var, orayı deneyeyeyim bir de ?

Edit: Neyse maille yazdım durumu biraz kalayladım, ücretsiz guatemala gönderecekler 2 paket.

bu seferki sevkiyatların hepsinde sıkıntı vardı sanırım, bana da yanlış kahve göndermişler, aradım yenisi gönderdiler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: unrealhead

öncelikli böyle bir konunun olması ve benim sonradan fark etmem, kendi adıma üzücü, birkac sayfaya göz gezdirdim ve birçok şeyi öğrenme fırsatı yakaladım; sormak istediğim husus şu, pour over dediğimiz, Chemex'le demleme fırsatını yakın zamanda yakalamayı planlıyorum, fakat ekipman olarak baktığımda Hario Kettle Buono sanki, Chemex'in olmazsa olmazı gibi duruyor, artık bir pazarlama stratejisi mi, yoksa bu hususta haklılar mı, tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.

chemex için sadece chemex filtresi almanız yeterli tabi onu koyabileceğiniz sürahi, kavanoz gibi bir şey varsa. Bodum metal filtreli pour over kullanıyorum. Suyunuda normal çaydanlıktan yada french press ten döküyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar gayet güzel tadlar çıkıyor.

• 
Sayfa: önceki 526527528529530
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.