Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (377. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
18.172
Cevap
710
Favori
808.983
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 375376377378379
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İşletmeci bir internet sitesi açmış ve bunun için bir yatırım yapmış. Kafeden bu iş yükünü kaldırmaya çalışıyor demek ki. Tıpkı bankalar gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dejavu177

Garantisi devam eden ( yaklaşık 1.5 yıl var ) delonghi 311 makinemi satıyorum almak isteyenler özel mesaj atsınlar konuşalım

Pitcher ve tamper dahil

?????
    Yok mu tavsiyesi olan
    Guatemala veya costa rica taarruz ile nasıl bir sonuç alırım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kbere K kullanıcısına yanıt
    Cok tesekkurler cevap icin. Son bir soru olarak ilk siparisim icin sidamo mu onerirsiniz yoksa colombiya supremo mu ? Sidamonun bilgilerinde daha cok filtre kahve icin digeri icin daha cok espresso icimine uygun gibi anladim ?

• Ben Etyopya kahveyi daha çok beğendim. Columbia bana göre degil.

• theraptorx kullanıcısına yanıt
    Etiophia yi kotu bir kahve ile harmanlamalarina ragmen gercekten cok guzel kendine has kokusu vs.
    Harman yapmadan colombia gibi denemek lazim birde ...

• Etiyopya Sidamo'yu ben de tavsiye ederim. Fiyatına göre çok iyi.
    Keşke yarım kiloluk paketleri de olsa.
    1 kilo 1 aydan fazla gidiyor dolayısıyla bayatlıyor.
  • 4 liralık uyduruk french press ve 4 liralık rossmanin 100 lü filtre kagidiyla (toplam 8 tlye) çok iyi bir french press yapabilirsiniz. Bodumdan daha iyi süzüyor ve sidamonun ekşiliği de gitmiş.

Bu mesaja eklenen görseller:

• French Press'in tadı acı geliyor. Ne yaparsam yapayım beğenmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: albati

Bikaç gündür yazamadım, Sanalbaharat'tan aldığım 1 kg kavrulmuş Sidamo geldi.
    Ben çok beğendim. Bir "kahvefabrikası" ayarında kavurum ve aroma aldım. Fiyatını da düşünürseniz rakipsiz.
    Şu an için yeşil çekirdek alıp kavurmayı düşünmüyorum böyle bir imkan varken.
    Sidamo Dila Farm çekirdeği diyebilirim. Yaban mersini, vişne gibi kırmızı meyve tadları yanında kesif bir tarçın kokusu da aldım. Klasik Sidamo kahvesi, en sevdiğim çekirdeklerden. Günde iki Espresso, 2 de Hario demliyorum şimdilik. 1 kiloyu bikaç haftada bitirebilirim
    Denemeyen varsa kargoyla 31 liraya geliyor, yanında fatura da var.

Aroma olarak yeşil çekirdek olarak yeni kavrulmuş bir kahveden farkı oluyor mu hocam? Süreklü 10 dk boyunca kahve kavurmak ile uğraşmak istemiyorum ne olur tadı aynı diyin

• Gecen hafta Sanalbaharattan sidamo aldım, pek beğenmedim espresso yapınca tadı ekşi oluyor. Espresso için sanalbaharattan tavsiyeniz var mı?

• Normalde tchibo'yu tavsiye etmem ama, barista espresso kahvesi güzelmiş.Zorda kalan arkadaşlar tercih edebilir.
  • digiogi kullanıcısına yanıt
    1 ay içinde tüketirseniz tavsiye ederim. Homojen kavrulmuş ve güçlü aromalı.
    Hem V60 hem espresso yaptım ekşi de değildi.

• quote:

Orijinalden alıntı: -shadow--

Migrostan bugun arkadasa touch me marka ogutucu aldik 37 tl ye fiyatina gore gayet iyi bir urun lakin homojen cekim yapamiyor tam cektikten sonra bakiyorum kahve parcalari birbirini tutmuyor ...
    Birde ortaligi biraz kirletiyor haliyle :)

Hocam bu tarz öğütücüler homojenlikten çok uzaktır, ancak parçalar çekirdekleri.
    Evdeki rondodan çok farklı değildirler.
    Espresso yapmayacaksanız Delonghi KG79 işinizi görür.

• albati kullanıcısına yanıt
    Hocam espresso ya da kullandim lakin dedigimiz gibi bende sozen var zaten onun kadar iyi degil kesinlikle

• Starbucks Kenya'nın yanına 2. bir kahve öneriniz var mı ? French Press için güzel bir karışım tavsiyesi istiyorum , Kenya'nın yanına ...
  • jackosman J kullanıcısına yanıt
    Starbuck'ın kenyasını içtim lakin yanık tad dışında pek bir tad alamadım french press ile. Benim tavsiyem kokusu ileolsun tadı ile olsun baristocrat cafeden Endonezya Bali Kintamani olacaktır ama biraz pahallıca 250 gramı Sanalbaharatın 1 kilogramı fiyatında. Alıp denenebilir bence.
  • sn10ur1 kullanıcısına yanıt
    ben hangi kavurmacı olursa olsun sidamo öneririm. ancak bu biraz damak tadı ile ilgili. genelde türkiyede filtre kahve içmeye yeni başlamış insanların kolombiya daha çok hoşuna gidiyor.

quote:

Sidamonun bilgilerinde daha cok filtre kahve icin digeri icin daha cok espresso icimine uygun gibi anladim ?

bu da tamamen damak tadı ile ilgili bir durum. bazı içici sidamoyu espresso, kolombiyayı filtrede daha çok sevebilir. ben ikisinde de sidamo tercih ederim. kimisi ikisinde de kolombiya
  • -shadow-- kullanıcısına yanıt
    maalesef bıçaklı öğütücülerin sorunu tam da bu. ilaveten kahveye aşırı şiddet uygulayıp posasını çıkarmak ve bu yüzden bir kısmını kabın dış yüzüne yapıştırmak. özetle kahveyi öldürmek. bıçaklı öğütücüler hiç bir kahve metodu için uygun değildir. iade şansınız yoksa kuruyemiş vs. öğütmek için kullanabilirsiniz.(o konuda bilgim yok belki onlar için de uygun değildir.)
  • orhan kullanıcısına yanıt
    sanalbaharatın sidamosu ile çok espresso yaptım ancak ekşilik problemini hiç yaşamadım. yanlış anlamayın, illa bunu alın demiyorum ama eğer bu kavurma ile ekşilik problemi yaşadıysanız, muhtemelen türk kavurucuların çoğunda ekşilik problemi yaşayacaksınız ya da yanmış veya bayat kahve almanız gerekecek. demlemenizle ilgili bir problem olabilir.(kanallanma, öğütme vs.) o konuda kendinizden emin misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: -shadow--

French press de bence cok fazla para vermenize gerek yok hocam hepsi hemen hemen ayni zaten filitresi ust kisma kahve partikullerini gecirmesin yeter buna gore cebinize uygun gelen vede kaliteli bir seçim zaten kafanizda belirecektir...

Hafta sonu ikinci french press için tercihimi İkea'dan yana kullandım. 20 TL'ye estetiği gayat güzel ve ayrıca kalieteli bir ürün.
    Gitmesi alması biraz meşakkatli olsa da tavsiye edebilirim. Bunların 1 lt olanları da var ama o kadar suyu 4 dakika boyunca içinde tutmak fazlasıyla soğutacaktır ve daha önemlisi
    dibe çöken kahve ile suyun üst tarafına olan mesafe çok açılacağı için bence dengeli bir demleme yapamaz diye düşünüyorum. Durup durup karıştırmak da soğumayı tetikler.
    İkeanın küçük olanı yaklaşık 400 ml su alabiliyor ve yeterli.

Daha fazla FP demleme için benim Banggood'dan aldığım hario tarzı kettle düşünülebilir. Hafta sonu içindeki süzgeciyle birlikte ilk kez demleme yaptım gayet başarılı oldu.
    Önce kettlei az suyla ocakta iyice ısıttım. Süzgecine 5 kaşık kahve koyarak üstten yavaş yavaş 95 derece suyu kahve yüzeyine gelecek kadar doldurdum. 6 dakika süre verdim.
    Yaklaşık 5 fincan gayet sıcak, gövdeli ve ekşiliği olmayan kahve elde ettim.

Önemli !
    French Presste, ister 2 kişilik ister 5 kişilik olsun, fincanlara dökerken azar azar hepsine dökerek ilerleyin. Yoksa ilk fincana açık, son fincana da kopkoyu bir kahve doldurursunuz.

@mstfaty Evet almışken ikisi de olsun dedim. Daha 2 aylık kahvesever olarak henüz tad ayrımı yapacak düzeyde değilim ama bakalım ben de merak ediyorum, bugün yarın kavurup bakarım tadına.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nokmen -- 7 Mart 2016; 11:26:19 >

• 
Sayfa: önceki 375376377378379
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.