Şimdi Ara

Gerçek Enflasyon ve Alım Gücünü Hesaplıyoruz (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
14
Favori
6.966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
216 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Teknode

Anaaa vatan hainleri enflasyon hesaplıyor. Tez başları vurulaaaa.

Derhal evden çalışma ve karantina sonlandırılsın.

Vatandaş evde excel tablosu yapıp uyanıyor , 2 tur metrobüse binsinler kendilerine gelirler.

• Bence tuik enflasyonu fazla bile göstermiş, ben hep 50 liralık aldığım için benim enflasyonum sıfır

• Önceki yıllarda aldığım bazı ürünleri de ekledim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SM01_VXG

Lan gecen yılın başında 25 tl olan ayçiçek yağı, 40 tl ye dayandı.. Daha ne olsun.. enflasyonub bilmem de fiyat artışı %50 vardır. Bu gözümle gördüğüm fiyat artışı. Abur cuburlar 1 tl den 2 tl ye dayandı resmen.

Forumda bana yazan Kütahyalı bi akpliden esinlenerek cevap yazıyorum :

YAĞDAKI ARTİSIN SEBEBİ PANDEMİ ARZ AZALDI CUNKU. YURTDIŞINA SAVAS DRONU SATİYORUZ İHRACAT YAPIYORUZ KUDURR KUDURR

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/144488180

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknoCat -- 11 Temmuz 2020; 21:35:44 >
  • Buna benzer bir konu açacaktım. Kişiye özel enflasyon sepeti diye. Şöyleki

1 senede kullandığınız ürünlerin sepeti

Bu konu biraz istatistiksel olduğu için veri anlamında çok kişiye ihtiyaç var. Amaç işi rakama dökmek.

Misal

2019 maaşı 5000

Giderler
    Kira 1500
    Faturalar vs...

Bu tabiiki önemli konu. Ancak ülkede enflasyon eskidende vardı. Hemde ziyadesiyle. Ancak şimdi işsizlik ve düşük ücret sorunu var. Mesela 2009 da ilk işim 2 kat asgari ücreti ile olmuştu. Şimdi prim alamadığım zaman ortalama aynı gibi. Aslında en büyük problem önceden sadece enflasyon iken şimdi enflasyon+işsizlik+düşük ücret oldu. Kısaca oranladığımızda ülkenin bir gıdım ileri gitmediği hatta üni mezunları için çok geriye gittiği dönem.

Önceden iş bulmak için b.şehire gelmek yeterliydi. Şimdi b.şehirde olacan, üni mezunu, tecrübeli olacan bulursan düşük maaşa çalışırsın. Yani anlayacağınız üzere bizler için birinci mesele iş ve ücretler oldu. Önceki dönemle en büyük farkımız okumamış kesimle benzer ücretleri almak. Düşünün artık artmayan ücretlere rağmen canavar olmuş bir enflasyon. 90 larda hiç olmazsa şu tabir vardı. Enflasyon oranında zam.
    Ama en önemli gösterge bana kalırsa dolar bazında asgari ücret. İşsizliği çözelim diyorlarsa 200 dolara gelmesi gerekir. Zaten eninde sonunda gelecek. Düşünsenize 1400 tl maaş alıyorsunuz. Varlık fiyatları ona göre şekil alacak. Yani kiraların dolar bazında getirisi, ev fiyatları dolar bazında düşecek. Bir egea için 70 80 ay çalışalacak.

• 80gram çikolata 60 grama düşürüldü gramajda %25zamlanmis oldu. buna rağmen fiyatı da arttı 80gram 2tl ydi 60 gram 4tl oldu. (%100)

%25+%100=%125

• madem market fiyatları tekrar gündemde hortlatalım konuyu.

• Buradan (dolar bazlı olarak) market fiyatların ucuzladığınızı görebiliriz

Ama gelir ise market fiyatlarının çok altında artmış

Tabii bunu tahmin etmek zor değildi ama bir çalışmayla desteklenmesi iyi olmuş

Forum geyiği vardı "ürün pahalı değil sen fakirsin" diye aynen o durum var. TC vatandasi durmadan fakirleşiyor İran gabon Sırbistan seviyesine nerdeyse geldi evet ürünlerde bir miktar ucuzluyor ( dolar bazlı) ama fakir adam için herşey pahalıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 1 Şubat 2021; 14:37:21 >
  • Temmuzdan bu yana bazı ürünleri tekrar karşılaştırdım Çoğu %20-30 civarında artmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mirror of Deception -- 2 Şubat 2021; 16:10:27 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.