Şimdi Ara

gerçek enflasyon rakamı %25 (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
4.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
54 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • valla son 6/7 aydan beri gıda fiyatlarım oldukça arttı.ciddi bir şekilde etkileniyoruz..bu işe bir çare bulunmalı.
  • usta Allah razı olsun iyi güldüm sayende gece gece demek ekonomi master degree ha asdfssdsa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sırf AKP ye oy verdim diye yok ya ne enflasyonu demeyeceğim. Ama yaşadığımız şu zor günlerde de bu zamları anlayabiliyorum. Özellikle askeriyeye ayrılan bütçede artış olmuşken. Şu Suriyeli olayında bu kadar keskin davranıp hepsini almasaydık ama aldık . Mesela bu da enflasyon sebebi.

Eskileri hatırlarsanız TV de her akşam bi görsel çıkardı enflasyon canavarı diye. Hep %100 üzerinde enflasyon olurdu. En azindan daha kaotik bir ortamda dahà az enflasyon olması iyidir şey. Keşke hiç olmasa ama kimse itiraz edemez ki enflasyon var.

• captain_turkiye kullanıcısına yanıt
    Bu adamın yediği headshotlar bini geçti , hala utanmadan yazıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: husamsdu

Sırf AKP ye oy verdim diye yok ya ne enflasyonu demeyeceğim. Ama yaşadığımız şu zor günlerde de bu zamları anlayabiliyorum. Özellikle askeriyeye ayrılan bütçede artış olmuşken. Şu Suriyeli olayında bu kadar keskin davranıp hepsini almasaydık ama aldık . Mesela bu da enflasyon sebebi.

Eskileri hatırlarsanız TV de her akşam bi görsel çıkardı enflasyon canavarı diye. Hep %100 üzerinde enflasyon olurdu. En azindan daha kaotik bir ortamda dahà az enflasyon olması iyidir şey. Keşke hiç olmasa ama kimse itiraz edemez ki enflasyon var.

Eskiyle ne alakası var? Eskiden devlet kendi ürettiği mallar için zam yapabilirdi. Eskiden devletin birçok tesisi vardı ürettiği mala zam yapabiliyordu.
    Şimdi hiçbirşeyi yok ve içinden geçtiğin süreçle bunun ilgisi yok. Devlet gidipte şokta satılan süte zam yapamaz.
    Şu an yapabildiği sadece vergi zammı onu da yapsa da istediği parayı toplayamıyor.
    %100 enflasyon dediğinde her zaman yoktu kriz zamanları o rakamlara gelirdi. Ancak devlet enflasyonu düşük göstermez enflasyonun üzerinde maaşlara zam yapardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ters Adam

quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

Forumun ekonomi uzmani sensin, sen soyle.

gerçek enflasyon rakamı %25

Her zamanki gibi cevap yok tabi

Geçen ay sorduğumda da yanıtsız bırakmıştı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

quote:

Sırf AKP ye oy verdim diye yok ya ne enflasyonu demeyeceğim. Ama yaşadığımız şu zor günlerde de bu zamları anlayabiliyorum. Özellikle askeriyeye ayrılan bütçede artış olmuşken. Şu Suriyeli olayında bu kadar keskin davranıp hepsini almasaydık ama aldık . Mesela bu da enflasyon sebebi.

Eskiyle ne alakası var? Eskiden devlet kendi ürettiği mallar için zam yapabilirdi. Eskiden devletin birçok tesisi vardı ürettiği mala zam yapabiliyordu.
    Şimdi hiçbirşeyi yok ve içinden geçtiğin süreçle bunun ilgisi yok. Devlet gidipte şokta satılan süte zam yapamaz.
    Şu an yapabildiği sadece vergi zammı onu da yapsa da istediği parayı toplayamıyor.
    %100 enflasyon dediğinde her zaman yoktu kriz zamanları o rakamlara gelirdi. Ancak devlet enflasyonu düşük göstermez enflasyonun üzerinde maaşlara zam yapardı.

Eskiyle ne alakası var? : İnsan tabii ki hiç enflasyon olmasın ister ama oluyor. Eskiye nazaran daha az enflasyon oldu. En azından son gelişmelere (Gezi,bombalama,DAES,17-25Aralık,15 Temmuz...) kadar . Eskiyle kıyaslama yapıyorum çünkü ülkemize göre bu zamlar normal mi yoksa cidden fazla mı olduğunu görebilmek istedim.

Eskiden devlet kendi ürettiği mallar için zam yapabilirdi. Eskiden devletin birçok tesisi vardı ürettiği mala zam yapabiliyordu.
    Nasıl yani? Devlet eskiden her şeyi üretiyordu da şimdi mi üretmiyor? Örneğin bir kabanı devlet mi üretiyordu da kabana zam geliyordu? Yoksa demek istediğiniz farklı bir şey mi var? İçinden geçtiğim süreçle alakası nasıl yok anlamadım. Bu kısmı biraz açabilir misiniz? Ayrıca süte neden zam yapamaz? Bu zamma satıcılar mı karar veriyor? ( bu soru ekonomi bilimini bilmediğim için soruyorum)

" Şu an yapabildiği sadece vergi zammı onu da yapsa da istediği parayı toplayamıyor. " :
    Bu ara arabalara bakıyorum da vergi zammı baya işe yaramış gibi

Ancak devlet enflasyonu düşük göstermez enflasyonun üzerinde maaşlara zam yapardı. Enflasyonun düşük gösterildiğine size sonuna kadar katılıyorum. Hatta yakıt indirimine gidilip enflasyon oranları açıklandıktan sonra tekrar zam yapılması bunun bir göstergesi. Ancak maaşlara yapılan zam hiç de iyi değildi. Özellikle her zaman işçilere yapılan zam memura yapılan zamdan hep yüksek olduğundan memurlar hep ezilmiştir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

Forumun ekonomi uzmani sensin, sen soyle.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • vergiyi arttırıp, verginin vergisini alırsan tabi ki enflasyon artar. Buzdolabında ötv nin ne işi var kardeşim, yerli üretim mallardaki ötv kaldırılsın.
  • Bir daha bu foruma girme bence :) 4 işlemi yeni öğrenmiş economy prosuyum diyor ahah.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

quote:

Eskiyle ne alakası var? : İnsan tabii ki hiç enflasyon olmasın ister ama oluyor. Eskiye nazaran daha az enflasyon oldu. En azından son gelişmelere (Gezi,bombalama,DAES,17-25Aralık,15 Temmuz...) kadar . Eskiyle kıyaslama yapıyorum çünkü ülkemize göre bu zamlar normal mi yoksa cidden fazla mı olduğunu görebilmek istedim.

Eskiden devlet kendi ürettiği mallar için zam yapabilirdi. Eskiden devletin birçok tesisi vardı ürettiği mala zam yapabiliyordu.
    Nasıl yani? Devlet eskiden her şeyi üretiyordu da şimdi mi üretmiyor? Örneğin bir kabanı devlet mi üretiyordu da kabana zam geliyordu? Yoksa demek istediğiniz farklı bir şey mi var? İçinden geçtiğim süreçle alakası nasıl yok anlamadım. Bu kısmı biraz açabilir misiniz? Ayrıca süte neden zam yapamaz? Bu zamma satıcılar mı karar veriyor? ( bu soru ekonomi bilimini bilmediğim için soruyorum)

" Şu an yapabildiği sadece vergi zammı onu da yapsa da istediği parayı toplayamıyor. " :
    Bu ara arabalara bakıyorum da vergi zammı baya işe yaramış gibi

Ancak devlet enflasyonu düşük göstermez enflasyonun üzerinde maaşlara zam yapardı. Enflasyonun düşük gösterildiğine size sonuna kadar katılıyorum. Hatta yakıt indirimine gidilip enflasyon oranları açıklandıktan sonra tekrar zam yapılması bunun bir göstergesi. Ancak maaşlara yapılan zam hiç de iyi değildi. Özellikle her zaman işçilere yapılan zam memura yapılan zamdan hep yüksek olduğundan memurlar hep ezilmiştir.

Sütü devlet mi üretiyor?
    Eskiden üretiyordu sek devletindi adı da süt endüstrisi kurumuydu. Biz o sütten alırdık günlük ve cam şişede süttü 2 günde bozulurdu. Şimdi sek koç gurubunun. Özel sektörde satılan mala devlet olarak nasıl zam yapacaksın?
    Kaban derken sümerbank ve buna benzer tesisler yok muydu?
    Gezi, daeş falan demişin 80-90'lı yıllar çok müthişti sanki. O zamandaki pkk bin beterdi. O zamanlar dünyada krizler oluyordu ve türkiye etkileniyordu. O zamanlar türkiye ekonomisi borç üzerine döndüğünden vergiler düşük olduğundan bir de devletin bir sürü üretim tesisi bunlarda çalışan istemediğin kadar memuru olduğundan sürekli bütçe açığı sürekli yüksek faizli borç sürekli ekonomik sıkıntı oluyordu.
    Devlet kesiminde memur olacağıma işçi olurum. Kamu işçisi devletteki memurdan bin kat iyi durumda. Adamlar ayda 5-6 bini alıyor. Memurlar anca yarısı.
    Zam olayının nesini anlamıyorsunuz bilmiyorum. Sen şimdi sokakta simit satıyorsun 1 lirayken devlet zam yaptım 1,5 olacak diyebilir mi? Senin zam yapmana fırıncılar odası karar verir 1,25 yapar sen istersen maliyet kurtarıyorsa 1 liradan satmaya devam edebilirsin. Burada devletin rolü yok.
    Devlet arabaya da zam yapamaz sadece vergileri arttırır firmalarda maliyet yükseldiğinden fiyatlara zam olarak yansıtır.
  • turkpasscenter T kullanıcısına yanıt
    Ben her firsatta bu tarz gerekli cevabi vermeye calisiyorum da etki etmiyor. Gene bildiklerini okuyup, islerine geldigi gibi davranmaya devam ediyorlar.
  • Bir çok marketten alışveriş yaptım
    Geçen seneye göre yüzde 8 artış var
    Yüzde 25 kocaman bir yalan, buna kim inanır
  • Vanished Man V kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Bi aydınlanma geldi :)

Bence yine de bu zamlar çok değil bana göre. Belki de gelir düzeyi etkiliyor olabilir . Düşüncenize saygı duyuyorum.

• Hükümet ne yapıyorsa doğrudur sonuna kadar Reis in yanındayız

• quote:

Orijinalden alıntı: YokoGeriKekomi

Bir çok marketten alışveriş yaptım
    Geçen seneye göre yüzde 8 artış var
    Yüzde 25 kocaman bir yalan, buna kim inanır

Öyle mi? Geçen sene 41 veya 43 liraya satılan pirzola neden 63 lira oldu? Sen makarna, şeker alıyorsan tabi öyle %8.
    Kuru fasulyeye 16 lira dedi meşhur bir bakliyat satan yer almadım. Nescafe gold 10 liraydı 100 gramı şimdi 14,50.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.