Şimdi Ara

Genom projesi (ilk insana kadar ırkınızı bulun)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Böyle bir projeyle karşılaştım, ulusal kanalda tartışması mevcut, genomturkiye diye siteside var..

Dandik bir şeye benzemiyor, sizden ilk insana kadar giden yolu göçler nerelere yayılmışlar vb bulunuyor haritada görüyorsunuz ve size yüzde olarak ırk bilgisi veriliyor mesela % 60 batı avrupalı yüzde 12 yahudi vb...

Birde national geographic'te var ikisi aynı mı farklı mı bilmiyorum..

Fikirleriniz neler ?

• Bir arkadaşım bahsetmişti bana , amerikada olduğu yıllarda onunda ilgisini çekmiş hatta testi yaptırmıştı bir ara bende düşündüm. Karman çorman bir oran çıkacak :D dünya üstünde el değmemiş kabileler(belki) dışında herkesin genetiği çorbadır diye tahmin ediyorum. Ücreti ve sonuca ne kadar sürede ulaşıldığı hakkında bilginiz varmı?
  • genomturkiye.com sitesinde fiyat bilgileri ve nasıl yapılacağı, süre bilgileri var....sadece baba tarafından incelenme vb ona göre fiyatlar değişiyor siteyi incele anlatması zor...Ayrıca ulusal kanal youtubeden bulabilirsen bu konu tartışılmıştı...

Türk müsünüz diye bir kitabı var genomturkiye sitesi sahibinin çok ilginç bir kitaba benziyor almayı düşünüyorum....

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=632785
  • Bize test sonucu verilen verilerin doğruluğunu bilemeyeceğimiz gibi bu projeye katılan herkes belirli bir kuruma(ya da devlete) DNAsını vermiş olacak ve böylece takibi ya da bulunması çok daha kolaylaşacak. Bununla beraber tek bir kurumda inanılmaz bir gen havuzu haritası da oluşmuş olacak. Maalesef günümüz dünyasında bu tarz olaylara safça yaklaşamıyorum.
  • nereden geldiğim önemli değil nereye gittiğim önemli
  • c.ronnie haklısın mantıklı dediğin ancak günümüz dünyasında bu şekilde de yaşanmaz be dostum, facebook'tan bilgi çalıyorlar, kameralardan gözetliyorlar diye kafayı yemek var fazla yapacak bir şey yok çağa ayak uyfuramayız yoksa cep telefonlarımız dinleniyor vs bir sürü durum var..

Commodore63 müthiş bir laf ettiğini sandın galiba :) o boş bu boş ama PC elinde maşallah bence oda boş boşver sen bunları nasılsa öleceksin sat kurtul :)...

Konu hakkında fikirleri olanlar yazarsa sevinirim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: okaaaaaan

c.ronnie haklısın mantıklı dediğin ancak günümüz dünyasında bu şekilde de yaşanmaz be dostum, facebook'tan bilgi çalıyorlar, kameralardan gözetliyorlar diye kafayı yemek var fazla yapacak bir şey yok çağa ayak uyfuramayız yoksa cep telefonlarımız dinleniyor vs bir sürü durum var..

Commodore63 müthiş bir laf ettiğini sandın galiba :) o boş bu boş ama PC elinde maşallah bence oda boş boşver sen bunları nasılsa öleceksin sat kurtul :)...

Konu hakkında fikirleri olanlar yazarsa sevinirim..

Peki, o zaman şöyle düşünelim. Facebook, Twitter gibi hesaplarınızı kapatabilir ya da kullanmayabilirsiniz. Kameralardan belirli oranda saklanabilirsiniz. Cep telefonunuzu atabilirsiniz. Bu durumda sizden geriye kalacak tek iz DNA olur. Bunu da altın tepside sunmak kölelik yolunda atılacak yepyeni bir adımdır benim gözümde.

• Öyle yaşayabilen varsa helal olsun diyecek bir şey yok..
  • quote:

Öyle yaşayabilen varsa helal olsun diyecek bir şey yok..

İhtiyaç anlarından bahsediyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • c.ronnie kullanıcısına yanıt
    DNA'nizi neden bu kadar problem ediyorsunuz ki? Bir suc islemezseniz kim sizi takip etsin ne yapacaklar sizin DNA'nizi anlamadim. DNA bulmak isteyen kisi de zaten en basit pasaport kayitlariniza bakar ya da binlerce yontemleri vardir zaten adamlarin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: iStore

DNA'nizi neden bu kadar problem ediyorsunuz ki? Bir suc islemezseniz kim sizi takip etsin ne yapacaklar sizin DNA'nizi anlamadim. DNA bulmak isteyen kisi de zaten en basit pasaport kayitlariniza bakar ya da binlerce yontemleri vardir zaten adamlarin..

Suçlu olmak için suç işlemenin gerekli olmadığı bir dünya ve ülkede yaşıyoruz. Kaldı ki kontrol konusunda takıntılı bir liderimiz olduğu gibi kontrol konusunda takıntılı çok fazla lider ve son dönemde de gördüğümüz gibi istihbarat örgütü de var. Bunların hepsinin yapabileceği çok fazla şey, ellerinin altında çok fazla teknoloji var. Ellerinde olmayan ender şeylerden birini altın tepside sunmak bana mantıklı gelmiyor. Sonuçta, geleceğin ne getireceğini bilemeyeceğimiz gibi bugünün ne getirdiğini de çoğunlukla bilemiyoruz.

• hap yap para gap
  • Bunun gibi birşey yaptırmayı düşünüyordum ancak yer bulamamıştım. Tam bana göre burası ama bu sefer de kuruma güvenemedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: c.ronnie

Bize test sonucu verilen verilerin doğruluğunu bilemeyeceğimiz gibi bu projeye katılan herkes belirli bir kuruma(ya da devlete) DNAsını vermiş olacak ve böylece takibi ya da bulunması çok daha kolaylaşacak. Bununla beraber tek bir kurumda inanılmaz bir gen havuzu haritası da oluşmuş olacak. Maalesef günümüz dünyasında bu tarz olaylara safça yaklaşamıyorum.

la mühim birisi olsan şüphelen de sanki cia takip ediyor seni. hoca dikkat et mangal yakarken mıhlamasınlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oberyn

Bunun gibi birşey yaptırmayı düşünüyordum ancak yer bulamamıştım. Tam bana göre burası ama bu sefer de kuruma güvenemedim

Kardeş onu bende düşündüm,

1-Doğum yerini, annenin doğum yerini ve babanın doğum yerini vermek bence bu tarz işlemlerde şüphe yaratıyor sonuçta DNA işi bu kimliğimin önemi yok yoksa soru sorup vs vs eğilimini öğrenip hoşuna giden şeyleri söylemekte doğru olmaz....

National geographic gibi dev bir şirketin yalan atacağınada inanmak istemiyor insan öncelik bilim diyorlar nationale direkte gönderebilirsin..

Bende öğrenmeyi çok istiyorum şahsen..

• quote:

Orijinalden alıntı: tizar

quote:

Orijinalden alıntı: c.ronnie

Bize test sonucu verilen verilerin doğruluğunu bilemeyeceğimiz gibi bu projeye katılan herkes belirli bir kuruma(ya da devlete) DNAsını vermiş olacak ve böylece takibi ya da bulunması çok daha kolaylaşacak. Bununla beraber tek bir kurumda inanılmaz bir gen havuzu haritası da oluşmuş olacak. Maalesef günümüz dünyasında bu tarz olaylara safça yaklaşamıyorum.

la mühim birisi olsan şüphelen de sanki cia takip ediyor seni. hoca dikkat et mangal yakarken mıhlamasınlar.

Eyvallah, mangal yapmam ama yaparsam illa bakınırım sağa sola

• quote:

quote:

Bunun gibi birşey yaptırmayı düşünüyordum ancak yer bulamamıştım. Tam bana göre burası ama bu sefer de kuruma güvenemedim

1-Doğum yerini, annenin doğum yerini ve babanın doğum yerini vermek bence bu tarz işlemlerde şüphe yaratıyor sonuçta DNA işi bu kimliğimin önemi yok yoksa soru sorup vs vs eğilimini öğrenip hoşuna giden şeyleri söylemekte doğru olmaz....

National geographic gibi dev bir şirketin yalan atacağınada inanmak istemiyor insan öncelik bilim diyorlar nationale direkte gönderebilirsin..

National Geographic de mi yapıyor bu testleri ?

• quote:

quote:

quote:

National Geographic de mi yapıyor bu testleri ?

Evet , sana bir test seti gönderiyor yanağının içine sürüyorsun falan, bu da öyle diye ikisi bağlantılı mı Türkiye'de ki aracı mı diye merak ettim eğer onunla bağlantılıysa güvenilebilir...Mesela herkesin atası mutlaka AFrikaya gidiyor gitmeyen yok, ve tek bir bölgede toplanıyormuş çok ilginç..Mesela senin muhtemelen akraban belki Rusya'da Fransada yaşıyor olabilir, o kişilerden test yapanlar olduysa seni onla tanıştırıyorlarmış istersen :) her geçen yıl katılanlar artıyor ve bu da güvenilirliği artırıyormuş..

düşünsene Haritada afrikadan senin atalarının güzergahını göreceksin, Yoğunluğun çok olduğu senin kökenin diyebileceğin yerdir, yan, herkes afrikalı orası tamam ancak birde hani memleketin mesela arabistan gibi rusya gibi....Ayrıca yüzde olarakta ırk analizi veriliyor...

NOT; kitabı var firma sahibi çıkarmış, almayı düşünüyorum..

• quote:

Evet , sana bir test seti gönderiyor yanağının içine sürüyorsun falan, bu da öyle diye ikisi bağlantılı mı Türkiye'de ki aracı mı diye merak ettim eğer onunla bağlantılıysa güvenilebilir...Mesela herkesin atası mutlaka AFrikaya gidiyor gitmeyen yok, ve tek bir bölgede toplanıyormuş çok ilginç..Mesela senin muhtemelen akraban belki Rusya'da Fransada yaşıyor olabilir, o kişilerden test yapanlar olduysa seni onla tanıştırıyorlarmış istersen :) her geçen yıl katılanlar artıyor ve bu da güvenilirliği artırıyormuş..

düşünsene Haritada afrikadan senin atalarının güzergahını göreceksin, Yoğunluğun çok olduğu senin kökenin diyebileceğin yerdir, yan, herkes afrikalı orası tamam ancak birde hani memleketin mesela arabistan gibi rusya gibi....Ayrıca yüzde olarakta ırk analizi veriliyor...

NOT; kitabı var firma sahibi çıkarmış, almayı düşünüyorum..

http://shop.nationalgeographic.com/ngs/browse/productDetail.jsp?productId=2001246&gsk&code=MR20944

200 dolar

Genomtürkiye'ye mail atmıştım fiyatlar hakkında, geri dönen olmadı Sitede yazmışlar şuraya buraya tıklayın diye ama basit bir Paypal bağlantısı bile göremedim ben.

• İnsan genlerinin cok az bir kismi bulunmus ve bu genlerin cogumlugunun ne ise yaradigi hakkinda bir bilgimiz bile yokken boyle bir seyi nasil bulabiliyorlar ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.