Şimdi Ara

GENEL SAĞLIK SİGORTASI ANA KONU

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
26.338
Cevap
252
Favori
1.026.970
Tıklama
Giriş
    1 Mesaj

Yani bunun için gelir tespiti yaptırmam gerekmiyor öyle mi? Yalnızca okuldan öğrenci belgemi alıp SGK ya teslim edicem ve borcum yada bunun bir kısmı silinecek doğrumudur?
    |
    |
    Al-Yeleli Arslan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: tute6

şöyle ben 2013te öğrenci oldum. 2012den 2013 e kadar öğrenci olmadığım için borç yazıldı. 2013 eylülde öğrenci olduktan sonra da öğrenci belgesi vermediğim için borç silinmedi. ama belgeyi verince silincek sanırım. bugün gittim kaymakamlıktan gelir testi yaptırdım.

2013ten sonraki öğrenci olduğun dönemde yazılan borçlar silinir. Ama 2012-2013 arası işsiz ve öğrenci olmadığın dönemde yazılan borçlar için üzgünüm onu silmezler. Gelir testine göre yeniden yapılandırılı o dönemdeki borcun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

quote:

Orijinalden alıntı: literaturca2

quote:

Orijinalden alıntı: Oroborus

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Oroborus

gelir testine girmenin ne gibi bi kötü yanı olabilir? sabahtan beri gitmeyin diyolar. acayip kafam karıştı.

1- Gelir testine gidince borcu kabul etmiş oluyorsun.
    2- Teste girip de borcunu yükselten çok kişi var, borcun silinmesi diye bir şey yok, silinir umuduyla gitmeyin.
    3- Gelir testine gitsen de gitmesen de hastane ücretli, ödeyince tam ücretsiz sağlık hizmeti diye bir şey yok, sadece bir kısmını devlet karşılıyor.
    4- Gitmeyin diyorum, çünkü bu şekilde de protesto edilmeli.

Borç yükselse de alçalsa da ödemeyeceğim de ne biliyim, fazla olacağına azalır düşüncesiyle insanlar gidiyor.
    Gelir testinde şu kadar gelirim var demiyor muyuz? borcu ödeyeceğimize dair bir şey imzalamadığımız sürece kabul etmiş olmuyoruz demek ki.

Ama borçtan haberdar oluyorsun, bir nevi sana teblig edilmiş oluyor ve senin itirazın olmadığı için resen kabul etmiş oluyorsun. Gelir testine kesinlikle gidilmemeli, forumdaki ak troller kesinlikle yanlış yönlendiriyor. Ben de gitmiyorum, gitmeyeceğim.

Tebliğ olması için kesinlikle gelir testini yaptırmış olmak gerekiyor değil mi? Ben İşkur'un kursundayken kursun son aylarına doğru askerden dönüşten beri bir anda yapıştırmışlardı GSS primlerini. Sonra gittim şu aylarda İşkur'un kursundaydım diye kağıt alıp götürdüm bunu yaparken yarımyamalak bilgisiz halimle dedim bi de gelir testi yaptıralım. Oradaki çalışana durumu anlattım ancak ne o adam gibi anlatabildi ne ben bir şey anladım onun dediklerinden. Provizyon görünüyor istersen bunu hiç bozma birkaç ay sonra gel gibisinden bir şey dedi galiba. Veya şimdi yaparsak provizyon bozulacak sen bilirsin dedi. Gelir muhabbetine gireccekken dedemin gayrimenkullerine değinince ve babamın maaşını tam nilmediğim için olduğundan yüksek söyleyince kararsız bir şekilde, eleman bana baktı. İstersen tam olarak öğren öyle gel, çünkü G3'ten yani en yüksek primden borçlandırabilirler, deyince nen de tamam ben düşüneyim diyip çıktım. Bugün yine halamın gazlamasıyla kesin olarak gelir testi yaptıracaktım ki makine sabahtan beri sıra no vermiyor. Saat 8.30a kadar 1000 kişi sıra numarası alıp bitirmiş. Sıra no sıfırlanıyor ve aynı numarayı vermesin karışıklık olmasın diye makineyi iptal etmişler. Zaten o 1000 kişilik sıra geceye kadar da bitmezdi. Sabahın köründe yollara kadar uzanan kuyruklar oluşmuş. Neyse bugün foruma yine baktım ki primi düşüreyim derken yükseltenler olmuş, zaten güvenim olmadan istemeyerek yaptıracaktım ki korktuğum şey başkalarının başına geldiğinden vazgeçtim. Yarın yine gidecektim vazgeçtim. Bu kdar rezil bir sistem olamaz. Geçmişte kuyruklara falana filana laf söyleyen partinin 2015 Türkiyesi'de yol açtığı rezilliğe bak.

Neyse bunlar başıma gelirken e-devletten prim borcuma baktım da kursa gittiğim zamanlar silinmiş. Şimdi bana tebliğ filan olmadı değil mi? Gelir testi yaptırmadım ve e-devlette de zaten testi yaptırmadığım yazıyor.

Aman haracı düşüreyim derken yükseltenlerden olmayın.

@Oroborus
    Hocam ödemeyeceksen zaten gelir testi yaptırmanın anlamı yok. Madem ödemeyecen hiç yaptırma.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: Oroborus

• Binbaşı
    1941 Mesaj

Ücretli hasta ile gssli arasında nasıl fark yok? Devlet hastanesine girsen ücretli hasta olarak kayıt açtırsan muayene olsan, 1 akciğer röntgeni çektirsen, 4 kan tahlili yapılsa 150 lira ile çıkarsın en az, belki daha fazla. Daha sonra eczaneden alınacak ilaçları saymıyorum bile. Gssyi ben de desteklemiyorum ama bu kadar da sallamayın.
    |
    |
    literaturca2 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1922 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: EmreOzet

Yani bunun için gelir tespiti yaptırmam gerekmiyor öyle mi? Yalnızca okuldan öğrenci belgemi alıp SGK ya teslim edicem ve borcum yada bunun bir kısmı silinecek doğrumudur?

Öğrenci olduğun dönemde yazılan borcun tamamı silinir. 25 yaşın altında olduğun için sistem böyle. Ama mezun olduğun tarihten itibaren eğer sigortasızsan seni borçlandıracaklar yeniden. gelir testine göre sadece 1 aylık borcun çıkar.

27 yaşındayım ve öğrenciyim.Gss borcu sistemde yok diyor.Yarın gidip testi yaptırınca 25 yaşından, sonraki yıllar için borç çıkartılır mı?Çıkarsa yapılacak testin,sonucuna göre mi hesaplanır?Hanede tek yaşıyorum, bu sonucu etkiler mi?
    |
    |

Orijinalden alıntı: Khalasar

Ücretli hasta ile gssli arasında nasıl fark yok? Devlet hastanesine girsen ücretli hasta olarak kayıt açtırsan muayene olsan, 1 akciğer röntgeni çektirsen, 4 kan tahlili yapılsa 150 lira ile çıkarsın en az, belki daha fazla. Daha sonra eczaneden alınacak ilaçları saymıyorum bile. Gssyi ben de desteklemiyorum ama bu kadar da sallamayın.

Sen merak etme, eczaneye gidersen çatır çatır gssli ödüyor o paraları, hepsi eczanede yansıyor faturaya. Gssli olarak bir git doktora al boyunun ölçüsünü.
    Bir göz damlası için 40 tl para istediler benden, gssden sigortam kapanmadığında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi schlimazi -- 30 Eylül 2015; 3:19:01 >

şöyle ben 2013te öğrenci oldum. 2012den 2013 e kadar öğrenci olmadığım için borç yazıldı. 2013 eylülde öğrenci olduktan sonra da öğrenci belgesi vermediğim için borç silinmedi. ama belgeyi verince silincek sanırım. onun acelesi yoksa daha sonra götürürüm. bugün gittim kaymakamlıktan gelir testi yaptırdım öğrenci olmadığım dönemler için. yaırn yapmam gereken başka bir şey var mı? çünkü sgk nın önünde baya sıra vardı.

Şöyle bir durum var

Öğrenci olmadığın yani ünv öğrencisi olmadığın 2012-2013 yılında yaşın kaçtı?

Eğer ünv öğrencisi olduğun yaş 18 ise sorun yok silinir

Ama büyük olasılık sen de o 2012-2013 te 18 den büyüktün

Bu sebeple o dönemki borçların silinmez. Şu anda da eğer provizyon alamıyorsan öğrenci belgen ile şu anda provizyon açtırabilirsin yanı sağlığı.

Şu hususta bilgilendireyim arkadaşlar: Öğrenci oldum belge götüreyim borcum silinsin denilen durum şudur:

SGK kendisi siz öğrenci olduğunuz zamanda size borç kilitler ise yanlışlık ile bunu düzeltmek için. Tabii 25 yaş altı olmak şart

Yoksa diyelim 18 yaşını geçtiniz 1 sene hazırlandınız girdiniz ünv ye, o 1 yıl borç olur. Taksimetre çalışır 18 den sonra ünv ye giremediğiniz her ay.

Yine başka bir husus ünv öğrencisisin, 25 ten ufaksın ama part time çalışmışsın diyelim ayda 10 gün, işveren o 10 gün SGK ya para yatırır, çalıştığınız her ay işverenin yatırmadığı yani çalışmadığınız günler için gss borcu çıkar, insanı deli ediyor ama olan durum bu. Yani öğrenci ve 25 ten ufak olsanızda part time çalışıyorsunuz o aylarda çalışmadığınız günler için gss borcu tahakkuk eder

• Binbaşı
    1941 Mesaj

Tüm mesajlarında gss sistemini eleştiriyorsun sana hak veriyorum katılıyorum ama sağlık sistemi hakkında, ücretlendirmeler hakkında, dışarda bir özel hastanede devlet katkısı olmadan yapılan tetkikler hakkında, en kral özel hastanedeki tetkikler hakkında hiç birşey bilmediğin ortada. Bildiğiniz konularda insanları yönlendirin ama bilmediğiniz konularda insanların kafasını bulandırmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Khalasar -- 30 Eylül 2015; 3:23:37 >
    |
    |
    literaturca2 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Er
    1 Mesaj

Celal Bayar'dan mezun oldum. İzmir'de yaşıyorum. Yarın sabahtan okula gidip belgeyi alıp bağlı olduğum SGK'ya bunu ulaştırmam gerekicek. Umarım ekstradan bi sıkıntı çıkarmazlar. Teşekkürler hocam.
    |
    |
    Al-Yeleli Arslan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Aynen doğru bir yorum.

Hani o kadar kör yada salak olanlar için 10 tane aradan örnek ve takribi rakam yazdım (az olmaz çok olur) halen bilgi olmadan sallamaya devam.

Sizin de dediğiniz en az o kadar tutar. Birde "Cahil Cühera olup Sallayanlar" için bi ders daha yazalım.

İster devlet ister üniversite hastahanesinde muayene olun işlem yapın hiçbir ücret (cerrahi dışında) ödemezsiniz, sadece ve sadece her muayene için 5 lira yazılır bunuda eczaneye gidince eczane "SGK adına" sizden alır, kuruma devreder.

Yani diyelim ayda 4 kere doktora gittin, 4. Gidişinde reçete yazıldı, gittin 120 liralık ilaca 5 lira verdin ama eczacı derki borcunuz 25 lira, çünkü 4 kere muayene olmuşsun 4x5=20 lira oraya borcun ve 5 te ilaca vardır.

Yoksa piyasada 40 liraya göz damlası satılan göz damlası bunların beyin sulanmasını bile aldırır, katkı payını ilaç parası zanneden cahiller dolu, bak daha Nasıl sıkıyorlar bunlar yüzsüz tükürsem yarabbi şükür derler,

|
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.

Buraya yazdıklarım birebir yaşadığım şeyler, yanlış yönlendirme diye bir şey yok. Onu anca halkı sindirmeye korkutmaya çalışan senin gibi aktroller yapar, "sana hak veriyorum ama bla bla" diye alttan alttan gssyi savunan mesajlarınızdan bıktım. Niyetiniz neyse açık konuşun ki ne olduğunuzu bilelim, ona göre cevap verelim.

|
    |
    Khalasar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

2012-2013te 20-21 yaşındaydım. yok 2013 ten öncekiler silinmiyor onu biliyorum. kafamı karıştıran konu 2013ten günümüze olan borçları sildirmek için öğrenci belgesini götürmek için son tarih var mıydı? onun da tarihi yokmuş sanırım. haftaya kalabalık azalınca götürürüm.
    ikincisi de 2013ten öncekiler silinmicek ama düşürtülüyormuş sanırım. ben bugün kaymakamlıktan gelir testi yaptırdım. yarın yapmam gereken bir şey kaldı mı? çünkü sgk nın önünden geçtim baya sıra vardı. gelir testi yaptırcak olsalar kaymakamlığa giderlerdi. herkes sıraya girince acaba benimde yaptırmam gereken bir şey var mı diye kafam karıştı.
    |
    |
    Tyreese kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

2012-2013te 20-21 yaşındaydım. yok 2013 ten öncekiler silinmiyor onu biliyorum. kafamı karıştıran konu 2013ten günümüze olan borçları sildirmek için öğrenci belgesini götürmek için son tarih var mıydı? onun da tarihi yokmuş sanırım. haftaya kalabalık azalınca götürürüm.
    ikincisi de 2013ten öncekiler silinmicek ama düşürtülüyormuş sanırım. ben bugün kaymakamlıktan gelir testi yaptırdım. yarın yapmam gereken bir şey kaldı mı? çünkü sgk nın önünden geçtim baya sıra vardı. gelir testi yaptırcak olsalar kaymakamlığa giderlerdi. herkes sıraya girince acaba benimde yaptırmam gereken bir şey var mı diye kafam karıştı.

Aynen yaşında 18 den büyük , o döneme ait prim borcun var, ne kadar çıkardılar ona göre birşey söyleyim sana.

Evet istediğin zaman SGK ya da öğrenci belgeni verip aynı gün sildirirsin öğrenci olduğun günlerde çıkan borcu ama bir önce hallet derim ver kurtul tertemiz olsun borç hanesi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tyreese -- 30 Eylül 2015; 3:32:38 >

• Yüzbaşı
    262 Mesaj

öğrenci belgesi daha sonra da verilebiliyormuş sanırım.(tam emin değilim öyle dedi başlıktaki arkadaşlar) gelir testi yaptırmadıysan yarın yaptır son gün. öğrenci olduğun dönemleri silerler de haziranda mezun olduğundan bu yana yazmışlardır borç. onun için gelir testi yaptırman gerek.
    |
    |
    EmreOzet kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-563091384 -- 30 Eylül 2015; 3:44:53 >
    |
    |

Buraya yazdıklarım birebir yaşadığım şeyler, yanlış yönlendirme diye bir şey yok. Onu anca halkı sindirmeye korkutmaya çalışan senin gibi aktroller yapar, "sana hak veriyorum ama bla bla" diye alttan alttan gssyi savunan mesajlarınızdan bıktım. Niyetiniz neyse açık konuşun ki ne olduğunuzu bilelim, ona göre cevap verelim.

Şimdi sen insanların zihinlerini yanlış bilgilerinle bulandırıyorsun diye ben aktrol mü oldum? Senin yanlış bildiğini suratına vurduğum için mi? Sanıyor musun ki ben o insanlardan haz alıyorum? Sağlık sektörünün içerisindeyim neyin ne olduğunu biliyorum. Sen daha donanımhaber forumun ne olduğunu bilmediğin zamanlar bundan 2 sene öncesine ait yorumlarım var benim bu konuda. Hepsinde insanlara yardımcı olmaya çalıştım. GSS nedir ne değildir insanlara öğrettik burada. Karşındaki insana verecek cevabın kalmayınca yapıştır hemen yaftayı değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Khalasar -- 30 Eylül 2015; 3:47:15 >

• Er
    1 Mesaj

Dün akşam tanıdık muhasebeci bir abimiz vardı, ona da danıştım bu konuda. Öğrenci belgesini daha sonraki günlerde de götürüp sildirebiliyormuşuz. Ancak şöyle bir sıkıntı çıkıyor ortaya; zaten ben öğrenci belgesini SGK'ya teslim edince öğrencilik dönemlerimde ki borçlar silinecek. Kalan rakam benim asıl ödemem gereken tutar oluyor. Yani gelir testini yaptırmak kalan borç üzerinden herhangi bir indirim alabilmekle ilgili oluyor mantıken benim anladığım bu. Geçmiş yıllarda öğrenci olmadığımı hayal edersem gelir testini yaptırmak biraz daha önemli hale gelecekti. Şuan için gereksiz bir durum gibi görünüyor benim açımdan.
    |
    |
    tute6 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

aylık 130 civarı çıkarmışlar. öğrenci belgesini haftaya götüreyim diyorum kalabalık azalır. ama gelir testi dışında yapmam gereken bir şey kalmadı artık değil mi yarın?
    |
    |
    Tyreese kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

quote:

Şimdi sen insanların zihinlerini yanlış bilgilerinle bulandırıyorsun diye ben aktrol mü oldum? Senin yanlış bildiğini suratına vurduğum için mi? Sanıyor musun ki ben o insanlardan haz alıyorum? Sağlık sektörünün içerisindeyim neyin ne olduğunu biliyorum. Sen daha donanımhaber forumun ne olduğunu bilmediğin zamanlar bundan 3 sene öncesine ait yorumlarım var benim bu konuda. Hepsinde insanlara yardımcı olmaya çalıştım. GSS nedir ne değildir insanlara öğrettik burada. Karşındaki insana verecek cevabın kalmayınca yapıştır hemen yaftayı değil mi?

Neyi yüzüme vurmuşsun sen ya? Bir tek sen misin sağlık sektöründe olan? Bir tek misin forum bilen? Neymiş yanlış olan? Sen kendini fazla büyük görüyorsun da façanı aşağı alan çıkmamış. O egonu yere bırak da ağırlık yapmasın. Bak yukarda senin gibi çapsız bir troll var ama senden daha başarılı, az örnek al.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Reklamlar
Bey Azura
Mobilya Takımları
SEO
Media Sözlük
192.168.1.1
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,531
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.