Şimdi Ara

GENEL SAĞLIK SİGORTASI ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı ( 1 Mobil Cihaz )
26.311
Cevap
254
Favori
1.022.487
Tıklama
Giriş
    lise terkim bende yaptırıcam şimdi offfffffff
    |
    |

Orijinalden alıntı: FRAGILE

merhaba arkadaşlr, ben de sabah cıktım kymakamlığa gittim, yklaşık 100 kişi kadar sıradaydı, neyse belgeyi alıp tam dolduracakken işini bitiren birine sorayım dedim bu iş nasıl olur diye.

arkadaş babanın ve senin kimlik fotokopin olacak dedi.yani ne alakabenimki yetmiyor mu dedim yok babanın üstüne olacaksın ya ondan felan dedi.

herşeyi gectim hicbir yerde su belgeleri getirin götürün yazmıyor arkadaş, insanları boşa gidip gelipr yoruyorlar.şimdi belgeleri tamamlyacam pazartesi tekrar gidecem hem de sabah erkenden cıkacam ama yine olur heralde 150-200 kişi, ne de olsa sona bırakmayı seven bir milletiz...

yada bilmiyorum hic gitmem belki.

Ben bugün 3. kez gittim belki benim bahtsızlığım ama yine sistem yok denildi 1 saat bekledim baktım değişen birşey yok görevlilerde öğleden sonra gelin demeye başlayınca döndüm evime 2-3 gibi tekrar gidicem he bana yakın sayılır ama herkezede yakın değil ilçelerden gelenler var yazık insanlara, küçük bir bilgilendirme yapayım Trabzon valiliği içinde yardımlaşma kurumuna yaptırıyordum fakat bügün Yeşil Kart bürosuna gittim ilk 2 hafta vakıf yapmış şimdi Yeşil Kart bürosu yapıyormuş oraya yönlendirdiler, birde kapıda gerekli evraklar kısmında;
    Adrese dayalı tam vukuatlı nufüs kayıt örneği
    Başvuracak kişinin Kimlik fotokopisi
    1 adet vesikalık f
    oto
    ve yaşadığı evdeki aile reisinin gelirini belgeleyen belge gibi bişi artık anne baba çalışıyorsa ikisi birden mi getirecek bilmiyorum ayrıca madem gelir tespiti için başvuru yapıyoruz niye gelir beyanı istiyorlar rizede oturan bir arkadaşımdan da babasının üzerine çay arazisi var mı diye sorup varsa tapusunu istemişlerbence bunların hepsi Şaka valla şaka başka birşey olamaz ara sıra halka seslenişe çıkıyor ya başbakanımız yine saat 00:00da çıkıp "ŞAKA YAPTIK SAYIN HALKIM" diyecek
    |
    |
    SONY PLAYSTATION 4 1 TB PSN: KaradenizKARTALI ll Monster ABRA A5 V6.1 (16GB update) ll Intel i7 2700K 4.6 Ghz ll Asus Z68 ll Akasa Venom ll CM HAF 912 ll 4x4 GB Corsair 1600 Mhz ll 120 GB TEAM XS2 SSD ll 2x1 TB HDD ll Asus GTX 1070 8 GB ll Creative Sound Baster Recon3D ll Sennheiser PC 350 High Power Direct12 1000W

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    3 Not
    HİÇ BİR ŞEY ÖDEMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ ARKADAŞLAR HAKKINIZI ARAYIN BİZ KOYUN GİBİ OLDUKÇA DAHA ÇOK SÖMÜRÜRLER BİZİ

1.7 milyon kişiye mahkeme yolu göründü

Hane halkı geliri baz alınarak geliri ve kazancı olmayan kişilerden alınacak zorunlu sağlık sigortası primine mahkeme yolu göründü. Geliri olmayan kişilere, primden muaf olmak amacıyla SGK’ya başvurmalarını öneren Hukukun Egemenliği Derneği (HED) Genel Başkanı Avukat Erdem Akyüz, SGK’dan red cevabı gelmesi halinde İdare Mahkeme’sine başvurmaları çağrısında bulundu. Akyüz, başvuru sonucunda Mahkeme’nin vatandaşı haklı bularak, düzenlemeyi iptal edeceğini söyledi.

1 Ocak 2012 tarihi itibariyle nüfusun tamamı genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Ancak ülkede 1 milyon 700 bin kişinin hiçbir sosyal güvencesi bulunmadığı için, bu kişilere de hane halkı gelirine göre her ay 35 TL ile 213 TL arasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) sağlık primi ödeme zorunluluğu getirildi.

HED Başkanı Erdem Akyüz, ANKA’ya yaptığı açıklamada, zorunlu sağlık sigortası primi ödemek zorunda bırakılan geliri olmayan kişilerin Mahkeme’ye başvurabileceklerini söyledi. İşsiz, geliri olmayan kişilerden "Hane halkı geliri" baz alınarak zorunlu sağlık sigortası primi tahsil edilecek olmasının doğru olmadığını söyleyen Akyüz, "18 yaşından büyük ve geliri olmayan kişilerin anne babasının geliri kendi geliri sayılarak bu kişilerden prim alınacak. Bu kapsamda 31 Ocak tarihinden sonra uygulamaya alınacak düzenleme çerçevesinde, hiçbir geliri olmayan kişilerin ‘ben ailemle oturuyorum ama gelirim yok’ diye Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekiyor. 60 gün içerisinde cevap verilmezse bunlar yargıya başvurabilecek. Dava açalım diye bize gelen başvurular var. Ancak bunun için önce düzenlemenin uygulamaya alınması ve kişilere borç tahakkuk ettirilmesi lazım" dedi.

Genel Sağlık Sigortası kapsamı dışında kalan işi ve kazancı olmayan kişilerin bu durumun tespiti ve tespiti halinde "Zorunlu sağlık sigortası primi ödemekten muaf tutulması" için SGK’ya başvurmaları gerektiğini söyleyen Akyüz, düzenleme nedeni ile bu kişilere SGK tarafından red cevabının verileceğini ve vatandaşların bu yanıtla Mahkeme’ye düzenlemenin iptali için başvurabileceklerini söyledi.

Bu durumda Mahkeme’nin bu uygulamayı iptal etmesi gerektiğini söyleyen Akyüz, "Aile içindeki gelir göz önüne alınarak, kazancı olmayan kişilerden zorla para tahsil edilemez" dedi.
    http://ekonomi.milliyet.com.tr/1-7-milyon-kisiye-mahkeme-yolu-gorundu/ekonomi/ekonomidetay/20.01.2012/1491431/default.htm

İYİ OKUYUN BUNLARI SGK YE BAŞVURUYORSUNUZ BEN PARA ÖDEMEM GELİRİM YOK DİYORSUNUZ SGK BUNU REDDEDECEĞİ İÇİN SİZE MAHKEME YOLU AÇILMIŞ OLUYOR YEDİRMEYİN HAKKINIZI BU SOYGUNCULARA
    |
    |

• Binbaşı
    1128 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Normandia_06

quote:

Orijinalden alıntı: runic

quote:

Orijinalden alıntı: Normandia_06

Ödemekten başka çare görülmüyor ama bir defa ödeyin gerisini boşverin en fazla sağlık hizmeti alamassınız

Bir defa ödemenin mantığı nedir ki, aylık bedel bu. Ya hep ödeyin ya hiç ödemeyin. Ödemezseniz sonunda icra ile uğraşacaksınız.

emekli primi ödemiyorsun ki bu sadece almayacağın sağlık güvencesinin parası bir defa ödersin yeter en fazla bakmazlar hastanede zaten sigortalı olsanda bakmıyorlar :D

Bir sefer ödemenin hiçbir mantığı yok, sadece icrayı bir ay öte atmış olursunuz. Üzerinizde biriken borcu almayı bilirler merak etmeyin, ufak bir meblağdan bahsetmiyoruz. Ödemeyecekseniz baştan karar verip hiç ödemeyin, dava açarak yasal hakkınızı arayın.
    |
    |

3 Not
    kimse benim zamanım yok mahkemelerle uğraşamam demesin hakkını arasın
    |
    |
    Aslında dava açmak için borç yazılmasını beklemeye gerek yok bildiğim kadarıyla. 2010 referandumuyla Anayasa Mahkemesi'ne vatandaşın bireysel başvuru hakkı gelmedi mi? Yasa anayasaya aykırı bir sürü unsur içerdiğine göre görevleri bunu inceleyip gerekiyorsa bozmak değil mi? İşten anlayan bir hukukçu örgütlese bu yönden de iptal çalışmasına başlanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi runic -- 20 Ocak 2012; 12:01:40 >
    |
    |
    Beyler lisans'tan sonra Açıköğretim'in sınavsız ikinci üniversite imkanı var. Bunun 2 yıllıklarına kayıt yaptırırsak ve 25 yaşından da küçüksek ailemizin sağlık güvencesinden (öğrencilikten) faydalanabiliyor muyuz?
    |
    |
    Hukukçu arkadaşlar :) Mllete akıl verip durmayın, okuyorum yazılanları. Lan biri diyor baban öder, diğeri diyor anan öder, yok olmasa haciz gelir, bu olmazsa hapse girersin. Amma biliyormuşunuz herşeyi be kardeşim. Çoğunuz asosyol bilgisayar başından kalkmayan tiplersiniz iş akıl vermeye gelince her bişeyi hemen biliyorsunuz a sında z sine. Sen benden farklı bişey mi okudunda bende farklı yorum yapıyorsun. Hepimiz 2-3 hafta önce gazete veya tv den öğrendik bu dalgayı. Bırakın kardeşim kime ne geliyorsa gelsin, gelene gelir, gelmeyene gelmez. Sizin demenizle ne değişecek ki sanki. Milleti neden boşuna paniğe sevk ediyorsunuz. Şimdi adam yukarı yazmış, vukutalı nufus bilmemne diye, e başka yerde de tc kimlik yetiyor deniliyor. Ki zaten normali de bu. Çünü tc kimlikten 7 sülale dökülüyor zaten devlet kurumlarında. 40 tane belgeye gerek yok ki. Aha arkadaşım gitti dün sormaya SGV ye, sadece tc kimlik lazım demişler.

Aklını resmi gazete ile bozanlar da şunu söyleyim. RG de buraya yapıştırdığımız gibi kanunun içeriği veya sorumluluklarımız yazmaz. Sadece kanun numarası ve neyi kapsadığı yazar. Dolayısı ile neyi kapsadığını ancak hukukçular aracılığı ile veya eğer içerik medya ya dağıtıldıysa öyle öğrenebiliriz. Rg de yayınlandı sorumlusun diye bişey yok. O sadece kanunun yürürlüe girdiğinin resmidir. Yani bu tarihten itibaren uygulanacak demektır. O tarihte 2008 dir. Şimdi yürülükteki her kanuna uyuyormusunuz siz önce buna cevap verin. Daha park yapılmaz tabelasına uymuyoruz be.

Yukarıda bir arkadaşta internet olayını anlamadığımı yazmış. Ben çok iyi anladım, siz benim yazdığımı anlamamışınız. O zaman da bu olay çıktığında kanun çıkalı 1 sene olmuştu. Sadece uygulanmıyordu alt yapı yok diye. Yapı hazır olunca şu tarihte uygulamaya geçecez denildi. Tüm türkiye ayağı kalktı, özellikle bu foruma takıldığımız için, aynı bu konuda olduğu gibi çok bilmişler millete interneti kapatın, şu tarifeye geçin, şöyle yapın böyle yapın, uydu alın, zart zurt diye 40 tane akıl verdiler. Aynı burda olduğu gibi yine sazanlar bu söylenilenlere inanıp gidip netlerini kapattılar falan filan.

Bu konuyu ben kendi adıma kapatıyorum. Kendimi bildim bileli çalışıyorum, bir askerlik içn ara verdim. Yaşım odlu 40, emekliliğim gelecek nerdeyse. Bu yasanın benim açımdan hiç bir getririsi de götürüsü de yok. Bu işe imza atanlar babalara geldi benden söylemesi. Ne kadar zormuş arkadaş beklemek, etekleriniz tutuşmuş gibi neden koşturuyorsunuz anlamıyorum ki. Ne olursa olsun gitmeseniz dahi, ceza yiyecekseniz de dahi muhakkak eve bir kağıt gelir. İşte derki falancaya başvurmadığınız dan şukardar ceza almak istemiyorsanız, 1 hafta içinde başvurun gibisinden.

Alıntı yapıp aynı şeyleri tekrar yazdırmayın bana, herkesin anlayışı nekadar ise o kadar anlıyor çünkü. Ben kimseden sorumlu değilim. Diyeceğimi dedim. Gerisi size kalmış.
    |
    |

"Bizi bilen bilir, bilmeyende kendi gibi bilir"
    Hz.Mevlana

• Yarbay
    2525 Mesaj
    Teşekkürler Falçata bu haber bizim için iyi bir haber oldu ben mahkeme kapılarını bilmediğim için önce araştırmam gerekecek ona göre bende dava açmayı düşünüyorum, işim var çalışıyorum ama sigortam doğal olarak eksik ödeniyor ve bunun faturasını bana çıkartamazlar buna hakları yok!!!!
    |
    |
    Resmi gazetede ne tip yayın yapıldığından habersiz arkadaşlar http://www.resmigazete.gov.tr adresinde 28156 sayılı gazeteden yönetmeliğin tam metnini görebilirler. Ama bilmeden masal anlatmak, Türk kanunlarının nasıl işlediğini bilmeyip yine de yanlış bilgilerle başkalarına öğüt vermek, insanları yanlış yönlendirmek, tanımadığınız insanlara hakaret etmek daha güzel, değil mi arkadaşlar?

Acele etme meselesinde devlet hastanelerini kullanmak zorunda olmayanlar için bir sorun yok ama herkes o kadar şanslı değil maalesef. Şubat sonunda hastaneden geri çevrilen vatandaşın özel hastane masrafını karşılayacak mısınız, sadece öylesine mi konuşuyorsunuz? Sonuçta işi her yönden düşünüp insanlarla paylaşmak lazım ama fazla düşünmek birilerine batıyor nedense.

Meclistekiler yetmiyor bir de "bize bir şey olmaz abi"cilerle, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın"cılarla uğraşıyoruz. Ya sabır ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi runic -- 20 Ocak 2012; 12:53:29 >

1 Not
    Bunun adı zorbalıkla insanlardan para toplamaktır başka adı yok. Hırsızlıktır, gasptır. Hastanede devamlı zorunluluğu olan kişiler için iyi bir yasa olabilir orası bile tartışılır, o zaman devlet derki ey vatandaşım bakın ben böyle bir kanun çıkardım zoru olan gelir faydalanır der. Peki ben senede 1 kez 2 senede 1 kez hastaneye 100-200 lira bayılıyorsam ben neden size para ödemek zorundayım hemde zorla. Ben bunu yapanlara kusura bakmasınlar hakkımı helal etmiyorum. Allah onlara gariban vatandaştan zorla aldıkları paraları hastanelerde harcamayı nasip etsin. Amin.
    |
    |
    |
    |

Arzuhalci yoktur aramizda evet ama, boyle bir dilekce ornegi varsa ben hem SGK'da hem de IDARI mahkemede ugrasabilirim.

Yalnizca ne yapmam gerektigini biri yazarsa, bu durumda olan ben de hem kendi hakkimi ararim. Hem de Kanun'un yurutmeligini durdurmak icin dava acarim ki emsal teskil etsin.

Lutfen bilen birisi varsa yol gostersin.
    |
    |
    emekli sandigi olanlar 25 yasina kadar sigortasi devam ediyormus falan diye birsey duydum.

Bu konuyla ilgili bilgisi olan yardimci olabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    quote:

Orijinalden alıntı: runic

Resmi gazetede ne tip yayın yapıldığından habersiz arkadaşlar http://www.resmigazete.gov.tr adresinde 28156 sayılı gazeteden yönetmeliğin tam metnini görebilirler. Ama bilmeden masal anlatmak, Türk kanunlarının nasıl işlediğini bilmeyip yine de yanlış bilgilerle başkalarına öğüt vermek, insanları yanlış yönlendirmek, tanımadığınız insanlara hakaret etmek daha güzel, değil mi arkadaşlar?

Acele etme meselesinde devlet hastanelerini kullanmak zorunda olmayanlar için bir sorun yok ama herkes o kadar şanslı değil maalesef. Şubat sonunda hastaneden geri çevrilen vatandaşın özel hastane masrafını karşılayacak mısınız, sadece öylesine mi konuşuyorsunuz? Sonuçta işi her yönden düşünüp insanlarla paylaşmak lazım ama fazla düşünmek birilerine batıyor nedense.

Meclistekiler yetmiyor bir de "bize bir şey olmaz abi"cilerle, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın"cılarla uğraşıyoruz. Ya sabır ...

Bu yazdığınız bana ise hiç sorun değil. Verdiğiniz adresin kapıcı caferi, veya araba yıkmacı ahmeti ilgilendirdiğini veya böye bir adresten hatta böyle bir gazetetden bile haberi olduğunu sanmıyorum. Birde kalkıp içinde mevzuat arayacaklar. Yapmayın etmeyin. Bu ülkede okumayan cahil insan sayısı okuyandan daha fazla. Yine eğer bana şubatta siz mi ödeyeceksiniz hastane masrafını diye sorduysanız, peki eğer bişey ödemesine gerek kalmayan adamın ödediği ücreti siz mi geri iade edeceksiniz adama ömür boyu her ay. Önce kendinize sorun bu soruyu. Sizin yaptığınız benim yaptığımdan farklı değil.

Burda tek bir gerçek var, o da bu kanunun direkten döneceğidir. Bir kere teorik olarak günde 1000 kişiyi ancak kayıt altına alsalar ki o bile zor doldurulan forum vs. ıvır zıvır düşünüldüğünde. Ayda 30 bin kişi yapar, hadi 100 bin yapsın, hadi 1 milyon kişi yapsın. EEEE neoldu geri kalan 1 milyon kişi hepsi ceza ödeyecek o zaman. Bi mantıklı olun gözünüzü seveyim. Yukrıda yazı var, 31 Ocak ile ilgili kısım sadece Tr de yaşayan yabancılar başlığında geçiyor. Bu neden tüm halka dayatma ihtiyacı hissediyorsunuz.

Ben sadece acele etmeyin diyorum, birileri de israrla gidin bir an evvel imzayı atın, ömür boyu geçirsinler diyor. Kim ne biliyorsa öyle yapsın kardeşim bana ne.
    |
    |

"Bizi bilen bilir, bilmeyende kendi gibi bilir"
    Hz.Mevlana

1 Not
    Devlet geliyor size diyorki biz seni sağlık sigortası yapıcaz, yapmayın kardeşim ihtiyaç duymuyorum, ama biz hem yapıcaz hem parasını sizden alıcaz, ben çalışmıyorum devlet baba param yok, olsun anandan babandan almasını biliriz evinize gelip tv nizden cep telefonunuza pc nizden donunuza, yediğiniz sebzeden ete hepsine bakarız et yediysen, tv izliyorsan, nete giriyorsan senin evde para var ya seve seve ya seve vericeksin.

Bunun Adı Demokrasi mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aguila1903 -- 20 Ocak 2012; 16:46:46 >
    |
    |

BAKIRKÖY KAYMAKAMLIGININ İÇİNDE YERLERİ.

ÖNCE AYNI KATTAKİ NUFUS MÜDÜRLÜGÜNDEN NUFUS KAYIT ÖRNEGİ ALINIYOR , SONRA O ÖRNEK VE 1 TANE NUFUS KAGIDI FOTOKOPİSİ İLE BAŞVURULUYOR. 3-4 SORU SORDULAR BU ÖN KAYIT DEDİLER.

TELEFONUMU ALDILAR BİZ EVLERE GELEMİYORUZ DEDİLER, SİZİ TELEFONLA ARIYACAZ SİZ BURAYA GELECEKSİNİZ DEDİLER ÇAGİRDİGİMİZDA.

GEREKLİ NE BELGE FALAN VARSA TELDE SÖYLİYECEZ GEREKENİ GETİRİRSİNİZ DEDİLER.

MERAK EDENLERE DUYDURULUR.

SAYGILAR.

Orijinalden alıntı: St.MerciLess

18 yasindayim annemin uzerinden bakiliyorum (emekli sandigi)
    emekli sandigi olanlar 25 yasina kadar sigortasi devam ediyormus falan diye birsey duydum.

Bu konuyla ilgili bilgisi olan yardimci olabilir mi?

Aynı zamanda öğrenci olman gerekiyor.
    20 yaşından küçük lise öğrencilerinin, 25 yaşından küçük üniversite öğrencileri ailesinden bakılıyorsa genel sağlık sigortasından muaf yani para ödemeyecekler ama en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu il/ilçe müdürlüğüne öğrenci belgesi götürmek zorundasınız.Şuanda sigortanız askıya alınmış durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi procaptain -- 20 Ocak 2012; 16:50:27 >
    "Mutlu olmak istiyorsan, bir amaca bağlan; insanlara ya da eşyalara değil." Albert Einstein
  • Binbaşı
    1197 Mesaj
    arkadsa dogru soyluyor

HEMEN gidin imza atin

veya

SAKIN gitmeyin imza atmayin

demiyor ki , ki ikisini de diyen arkadslar var burada

arkadas bence diyor bu mantiksiz kanun direkten donebilir iptal edebilir agirdan alin az daha bekleyin

bence de az daha beklemeli ama
    onumuzdeki hafta ici son tabiki(:

bir de isin ilginc yani bu konunun kamoyunda hic konusulmamasi

anlayamiyorum nasil kimse bilmez duymaz konusmaz
  • Teğmen
    207 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Why me???

ilave olarak da şöyle bir gerçek var. yasanın uygulanabilirliğini desteklemesi açısından..

Tabiki doğuya taşınıcaz onlarda buraya sonra onlar buralarıda öyle yapacak sonra biz tekrar oralara taşınıcaz

ilaç + tedavi masraflarını karşılanıyormuş , asgari ücretin altında ise gelir devlet ödediği için güzel,33 tl ödeyerek gene güzel uygulama ammaaaa

ben yılda 1 kez hastalanıyorum oda hava değişiminden kaynaklanıyor hadi 2 diyelim , yapılmak istenen hizmet değil sadece işsizliği düşürmek için yapılan bir çalışma başka hiçbirşey değil
    |
    |

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
SEO
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,875
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.