Şimdi Ara

GENEL SAĞLIK SİGORTASI ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir Kullanıcı, 4 Masaüstü Kullanıcı
26.303
Cevap
254
Favori
1.021.878
Tıklama
Giriş
    1917 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ilker_xxx

quote:

Orijinalden alıntı: reactor1111

quote:

Orijinalden alıntı: kenxx

Başvuru yapmayıp ceza yiyenlerin paralarını maaşlardan mı kesicekler nasıl alcaklar ?

icra ile alacaklar. alacak bişey bulamazlar hapse atacaklar

Borçların dan dolayı kimse hapse girmiyor o devir kapanalı çok oldu.

Bankadan çektiğiniz 100.000TL krediyi ödemeseniz bile hapse girmiyorsunuz. Sizin kendi üzerinize ne varsa alıyorlar. Sonra borçlarınız bitene kadar kendi üzerinize bir kuruş varlığınız olmuyor.

papua yeni ginede mi hapis cezası yok? tc icra ve iflas kanunu incelersen hapis cezasının olduğunu görürsün... bahsettiğin şey dün akşam adalet bakanının açıkladığı tasarı ise daha yürürlükte olduğunu sanmıyorum... buyur aşağıda kanunun linki
    http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/1029.html
    |
    |

• Teğmen
    170 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

Şöyle bir haberden alıntı yaptım

SSK, Bağ-Kur Emekli Sandığı ve yeşilkartlı olmayan 1 milyon 700 bin kişiyle ilgili de 31 Ocak 2012 tarihinde başvuru süresinin tamamlanacağı uyarısında bulanan Acar, bu kişilere Ocak başından itibaren mektup gönderdiklerini ve yeni uygulamaya 1 aylık sürede başvuru yapmaları çağrısını yaptıklarını vurguladı. Bu kişilerin de gelir durumlarına göre prim ödeyeceklerinin altını çizen Acar, gelir testi yaptırmayanların 212 lira ödemek zorunda kalacağını yeniledi.

Anladığım kadarıyla 1 ocaktan itibren geçtiğimiz sayfalarda bahsedilen mektuplar yollanmaya başlanmış. Ayın 19 u itibariyle evine mektup gelen yoksa beklesin derim. Boşu boşuna gidip bir yere imza atmayın. Belki o kesime girmeyeceksiniz. Birde burda yazılanlara pek itimat etmeyin. Her kafadan bir ses çıkıyor, hapsinden icrasına kadar herkes bişey yazmış kanunu kendileri çıkarmış gibi.

Acele etmeyin.

kardeşim ben bilgisizken acemiliğme geldi başvurdum formda öyle sorular varki evdeki tvden tutunda kaç kere et sebze yiyorsunuz onu bile soruyorlar ve eve geleceklerini evde kaç kişi yaşıyorsanız onların kazandığı senin olmayan paranın bile gelir sayılacağı ve arabanın evinin giderlerinin bile gelir sayılacağı sen işsiz bir kuruş paran bile olmasa aynı evde kaldığın için bütün gelirler ve giderler gelir hanesine yazılıp( burda amaç en yüksekten prim ödetmek )senden istemediğin bir şey için zorla para alınacağını ordaki memur bana söyledi telefon numaramı aldılar 1 hafta veya 10 gün içersinde eve geleceğiz sen evde yoksanda telefon edip eve çağıracağız donlarını bile inceleyeceğiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ataseven1972 -- 19 Ocak 2012; 14:49:47 >
    |
    |

• Yarbay
    2917 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: procaptain

quote:

Orijinalden alıntı: Feel Me

Beyler ben hiçbir şey anlamadım. 18 yaşındayım üniversite 1. sınıf öğrencisiyim. Babamın sigortasından yararlanabiliyorum şu an. Ne yapmam gerekli?

aynı durumdayım gittim sordum.En yakın Sosyal güvenlik kurumu il/ilçe müdürlüğüne öğrenci belgesi götürmen gerek.

Tekrar söyleyim 25 yaşından küçük üniversite okuyan tüm öğrenciler en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu il/ilçe müdürlüğüne öğrenci belgesi götürmek zorundalar.

İyide dostum bu dediğinden kimsenin haberi yok. Ne saçma sapan bir iş yahu.
    |
    |
    ...Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
    Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

• Teğmen
    170 Mesaj
    şimdi vakıftan aradılar bana siz formda ailemle yaşıyorum evin giderlerine karışmıyorum yazmışsınız dediler bende evet dedim bekar olduğum için sadecen evde kaldığımı evin giderlerine karışmadığımı söyledim beni görevli tehdit eder gibi nasıl bilmezsiniz eğer formunuz işleme konmazsa en yüksek prim çıkaracağını söylüyor eve geleceklerini bunu kimden öğrenebilirz dediler bende eğer gelmeden önce haber verilseniz annem ve babama söylerim evde bulunurlar dedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ataseven1972 -- 19 Ocak 2012; 15:27:50 >
    |
    |

Orijinalden alıntı: jasc1453

quote:

SSK, Bağ-Kur Emekli Sandığı ve yeşilkartlı olmayan 1 milyon 700 bin kişiyle ilgili de 31 Ocak 2012 tarihinde başvuru süresinin tamamlanacağı uyarısında bulanan Acar, bu kişilere Ocak başından itibaren mektup gönderdiklerini ve yeni uygulamaya 1 aylık sürede başvuru yapmaları çağrısını yaptıklarını vurguladı. Bu kişilerin de gelir durumlarına göre prim ödeyeceklerinin altını çizen Acar, gelir testi yaptırmayanların 212 lira ödemek zorunda kalacağını yeniledi.

Anladığım kadarıyla 1 ocaktan itibren geçtiğimiz sayfalarda bahsedilen mektuplar yollanmaya başlanmış. Ayın 19 u itibariyle evine mektup gelen yoksa beklesin derim. Boşu boşuna gidip bir yere imza atmayın. Belki o kesime girmeyeceksiniz. Birde burda yazılanlara pek itimat etmeyin. Her kafadan bir ses çıkıyor, hapsinden icrasına kadar herkes bişey yazmış kanunu kendileri çıkarmış gibi.

Acele etmeyin.

evet burda insanların söylediklerine itimat etmeyin yalan söylüyorlardır dimi? habertürk gazetesindeki haberi paylaşıyorum... sana göre onlara da itimat etmemek gerekir dimi... belki stv akit vakit makit yazsa doğrudur?

Eleman terbiyesizliğin lüzümü yok. Haddini bil.

Her kafandan bir ses çıkıyor, milleti yanlış yönlendiriyorsunuz. Size ne elalemin derdinden. Siz kendinizi düşünün. En fazla fikir paylaşımı yaparsınız. Millete hapse girecen şöyle olacak böyle olacak, evne icra gelecek ne demek. O gazetenden verdiğin bilgileri zaten yeşil kart almak isteyince de soruyorlar ve evine gelip kontrol ediyorlardı. Yeni bişeymiş gibi neden milleti yanlış yönlendirip korkutmaya uğraşıyorsunuz.

Ona bakarsan tüm haber ve gazetelerde de eve mektup geleceği yazıyor. Kötü bişeymi dedik bekleyin mektubunuz gelsin öyle gidin dedik. Adamın canını sıkmayın adam olun.

"Bizi bilen bilir, bilmeyende kendi gibi bilir"
    Hz.Mevlana

• Teğmen
    170 Mesaj
    iş işten geçti ben basının mağduruyum haberlerde 212 tl cezayı duyunca yasaa hakkındada bilgim olmadığı için en fazla 35 tl borç çıkarırlar diye gittim onuda öderiz hiç değilse iş bulana kadar sigortadan faydalanırız dedim böyle herşeyi inceleyeceklerini eve geleceklerini senin olmayan parayı gelir sayacaklarını hiç birini bilmiyordum
    |
    |

quote:

Orijinalden alıntı: jasc1453

quote:

Acele etmeyin.

evet burda insanların söylediklerine itimat etmeyin yalan söylüyorlardır dimi? habertürk gazetesindeki haberi paylaşıyorum... sana göre onlara da itimat etmemek gerekir dimi... belki stv akit vakit makit yazsa doğrudur?

Eleman terbiyesizliğin lüzümü yok. Haddini bil.

Her kafandan bir ses çıkıyor, milleti yanlış yönlendiriyorsunuz. Size ne elalemin derdinden. Siz kendinizi düşünün. En fazla fikir paylaşımı yaparsınız. Millete hapse girecen şöyle olacak böyle olacak, evne icra gelecek ne demek. O gazetenden verdiğin bilgileri zaten yeşil kart almak isteyince de soruyorlar ve evine gelip kontrol ediyorlardı. Yeni bişeymiş gibi neden milleti yanlış yönlendirip korkutmaya uğraşıyorsunuz.

Ona bakarsan tüm haber ve gazetelerde de eve mektup geleceği yazıyor. Kötü bişeymi dedik bekleyin mektubunuz gelsin öyle gidin dedik. Adamın canını sıkmayın adam olun.

mektub geleceği falan diye bir şeyi daha yeni duyduk basında çıkan haberlerde ve ali tezelin söylediği bilgilerde ay sonuna kadar gitmezseniz 212 tl prim borcu çıkarılacağı (bende gittim vakftaki memurada sordum ay sonuna kadar başvurmanız gerekiyor dedi mektuptan falan bahsetmedi

• Yarbay
    7624 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ataseven1972
    mektub geleceği falan diye bir şeyi daha yeni duyduk basında çıkan haberlerde ve ali tezelin söylediği bilgilerde ay sonuna kadar gitmezseniz 212 tl prim borcu çıkarılacağı (bende gittim vakftaki memurada sordum ay sonuna kadar başvurmanız gerekiyor dedi mektuptan falan bahsetmedi

Yukarıda yazdığım alıntı sgk başkanın yaptığı açıklama, ali tezel başkandan iyimi biliyormuş durumu. Ben konuyu başından beri takip ediyorum. Gerideki sayfalarda mektup örnekleri paylaşıldı. Hürriyet te de var yanı örnekler. Başkan kendi de açıklama yapmış 1 ocaktan itibaren yollanmaya başlandı diye. Siz biraz acele etmişsiniz.

Bakın herkes kendince haklı olduğunu ve birbirne yarım ettiğini düşünüyor. Güzel bişey yanlız her zaman doğru bilgiyi veremiyoruz. Öncelikle bu mektubu beklemeniz şart, çünkü imza atacaksınız. İmza atmadığınız bişeyde karşı taraf hiç bir şekilde hak idda edemez. Eve icra bile gelse adam size tebligat gönderiyor 1 hafta içinde başvurun diye. Bunu dışında tebligat alınmaz ise mahkeme uygunsuz tebligat diye bozuyor icra davasını. Yani öyle postacı muhtara bıraktım falan yapamıyor. İmza almak zorunda. Bu olayda budur. O mektuplar aslında tebligat tır. İmzalanmadan veya elinize ulaşmadan kurum hiç bir hak idda edemez. O yüzden acele etmeyin diyorum ben.

Yinede kimseye şöyle yapın böyle yapın da demiyorum ayrıca. İsteyen istediğini yapabilir.
    |
    |

Hz.Mevlana

• Teğmen
    170 Mesaj
    iyide ayın sonuna çok az kaldı daha tanıdığım hiç kimseye mektub gelmedi adam belki 35 tl ödeyecekken sizin dediğiniz gibi beklerse ve ay sonuna kadar mektub gelmez ve 212 tl prim borcu çıkarsa ne olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ataseven1972 -- 19 Ocak 2012; 15:52:17 >
    Ayrıca şu da var, toplam 2 milyon kişiden bahsediliyor. Daha yeni işsizlik oranı açıklandı 9.1 diye. Şimdi bu hesaba göre sizce bu ilkedeki bu 9.1 oranındaki işsiz 2 milyon kişimidir. Demeki bu 2 milyon kişi bir şekilde elenerek bu rakama düşmüş. Büyük bir çoğunluğunu da zaten yeşil kartlılar oluşturuyor muhtemelen. Çünkü dediğim gibi bu gazetelerin yaptığı tuvalet içerdemi dışardamı, zart mı zurt mu muhabbeti zaten yeşilkart alanlara da sorulan bişeydi. Yeni bişey değil. Aynı şekilde evi gelip kontrol ediyorlardı neyin var neyin yok diye.
    |
    |

Hz.Mevlana

• Yarbay
    7624 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ataseven1972

iyide ayın sonuna çok az kaldı daha tanıdığım hiç kimseye mektub gelmedi adam belki 35 tl ödeyecekken sizin dediğiniz gibi beklerse ve ay sonuna kadar mektub gelmez ve 212 tl prim borcu çıkarsa ne olacak

Arkadaş adam belki bişey ödemeyecek nerden biliyorsun. Burda yazılanlara göre yorum yapıyoruz. Ben sadece burda yazılanlara hemen aldanıp paçalarınızı tutuşturmayın diyorum. Senin tutuşmuş gidip vermişin imzanı.

Bak ne diyorum bu kanun için gaztelerin yazdığı herşey yeşil kart almak isteyenlere zaten uygulanıyordu yıllardır. Gidip vakıfa başvurunca adam sana aynı bu formu verip imzalatıp, üstünede eve polis yolluyordu dediklerin doğrumu diye. Polis raporunu vakıfa veriyordu iyi yada kötü onlarda sana ona göre kartını veriyor yada vermiyorlardı.

Mektup olayını da ben demiyorum ki. SGK başkanı kendisi söylemiş, gazeteler yazmış. Şimdi gazetede gördüğünüz 212 ye inanıyorsunuz ama aynı gazetede eve mektup gelecek dediğine inanmıyorsunuz. Ne diyim geçmiş olsun..
    |
    |

Hz.Mevlana

• Yarbay
    4428 Mesaj
    banu avarın kitaplarını okudum.çoğu ülkede ekonomik savaşda halk eziliyor ve muhtaç ediliyor.ama devlet erkanalrı refah içinde yaşıyor ve halkıda öyle sanıyor.hükümettekilerde böyyle sanıyor yada beyinleri yıknamış durumda.önceleri sağlığı ve emekliliği özel şirketlere teşvik ettirdiler.neler oldu da döndüler bunlar.ben ehr zaman diyorum yılda bir maaşı komple devlete vereceksin.doymaz bu baştakiler hiçbir zaman
    |
    |
    Buyur bak kırmızı yapıyorum., 31 ocak muahbbeti YABANCILARI ilgilendiren bir durum.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), genel sağlık sigortası uygulamasını anlatmak üzere yaklaşık 2 milyon kişiye gönderilmek üzere 3 ayrı mektup hazırladı. Henüz gönderilmeden basının eline geçen bu mektuplar “Değerli Genel Sağlık Sigortalımız” cümlesiyle başlıyor. SGK Prim Hizmetleri Genel Müdür Vekili Mustafa Kuruca, imzasını taşıyor.

SİGORTASI DA YEŞİL KARTI DA OLMAYANLAR

SGK’nin ilk mektubu hiçbir sosyal güvencesi olmayan, yeşil karta da başvurmayan yaklaşık 1 milyon 700 bin kişiye gidiyor. 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortası uygulamasının başladığı belirtilerek, “T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile Kurumumuz ve yeşil kart kayıtları dikkate alınarak MERNİS sorgulaması sonucunda, herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edilmiştir” deniyor.

Genel sağlık sigortası tescilinin yapılması için en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ‘gelir testi’ yaptırmaları isteniyor. Testin sonucuna göre prim ödemeden sağlık yardımından yararlanabilecekleri vurgulanıyor. Ancak hanedeki gelirin asgari ücretin üçte biri ile asgari ücretin iki katına kadar olması durumunda yüzde 12 oranında ‘sağlık primi’ ödemeleri gerektiği belirtiliyor.

BAŞVURMAYANIN GELİRİ 1800 TL SAYILACAK

Mektupta gelir testi yaptırmamaları durumunda aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının asgari ücretin iki katından fazla olduğu (1.773 TL) varsayılacağı söyleniyor. Tescil işleminin de bu gelir üzerinden yapılacağı vurgulanıyor.

1 AY İÇİNDE BAŞVURUN

Bu sözlerin ardından “Bu nedenle, gelir testi yaptırmak için bu yazının tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren en geç bir ay içinde ikamet ettiğiniz il/ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekmektedir. Aynı hanede birden fazla aile yaşaması halinde; ailelerden birine yapılan bildirim hane içerisinde yaşayan tüm ailelere yapılmış sayılacaktır” deniliyor.

Bu mektubun aynı adreste yaşayan 18-20 yaş arasında lise öğrenimi gören veya yükseköğrenim gören 25 yaşından küçük ve evli olmayan çocuklar adına gönderilmesi durumunda anne veya babanın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmasının yeterli olacağı belirtiliyor.

EV İŞLERİNDE VEYA PARTTİME İŞLERDE ÇALIŞANLAR BU MEKTUP SİZE!

SGK, ikinci mektubu ise kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanlara gönderiyor. Mektupta, “İşvereninizce verilen sigortalı işe giriş bildirgesinde 4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalıştığınız tespit edilmiş olup, genel sağlık sigortalılığınız asgari ücret üzerinden hesaplanan prim üzerinden re’sen başlatılmıştır” deniyor.

Genel sağlık sigortası kapsamında ödenmesi gereken prim tutarın belirlenmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerektiği vurgulanıyor. Gelir durumuna göre de ödenmesi gereken prim tutarları hakkında bilgi veriliyor.

Gelir testi yaptırılmaması halinde ise gelirlerinin asgari ücretin 2 katından fazla olduğu kabul edilerek yüksek oranlı prim tahsil edileceği vurgulanıyor.

İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEYİN!

Bu bilginin ardından kısmi çalışanlara gelir testi yerine isteğe bağlı sigortalı olmaları öneriliyor. “4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışmanız nedeniyle eksik sürelerinizi (4/a) kapsamında isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeniz mümkün olup isteğe bağlı sigortaya müracaat etmeniz halinde ayrıca genel sağlık sigortası primi ödemenize gerek bulunmamaktadır” deniliyor.

YABANCILAR SGK’YE

Üçüncü mektup ise Türkiye’de 1 yıl ve üzeri süredir ikamet eden ancak ülkelerinde sosyal güvencesi olmayan yabancılara gönderilecek. Mektupta 5510 sayılı yasa gereği 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren ülkede yaşayan herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alındığı belirtildi.

Bu çerçevede Türkiye’de kesintisiz 1 yıllık ikamet süresini dolduran yabancı ülke vatandaşlarının da başka bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalılığının bulunmaması nedeniyle ‘tescil’ işlemi yaptırmaları gerektiği vurgulandı.

Mektupta, “T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan kayıtlara göre ülkemizde kesintisiz bir yıldan fazla ikamet ettiğiniz tespit edilmiştir. İlgili bulunduğunuz ülke mevzuat kapsamında sigortalı değilseniz, 1/1/2012 tarihinden itibaren bir ay içinde genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile ikamet ettiğiniz yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmanız gerekmektedir” denildi.

BAŞVURMAYANA 886 LİRA CEZA KESİLECEK

Mektupta bu durumda olan yabancıların başvurmamaları halinde, tescil işleminin re’sen yapılacağı ve gelirlerinin brüt asgari ücretin 2 katı üzerinden varsayılarak aylık yüzde 12 prim ödemeleri gerekeceği vurgulandı.

31 Ocak’a kadar başvurulmaması halinde brüt asgari ücret yani 886 TL tutarında idari para cezası kesileceği duyuruldu.

KRONİK HASTALIKLAR KAPSAM DIŞI

Ayrıca Genel sağlık sigortası kapsamına girmeden önce kronik hastalıkları olan yabancı ülke vatandaşlarının bu hastalıklara ilişkin giderlerinin SGK tarafından karşılanmayacağı belirtildi. (Hürriyet / Aysel Alp)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2smoke -- 19 Ocak 2012; 16:05:41 >

Hz.Mevlana

• Çavuş
    44 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: sekoya81

İşsiz adam her ay nasıl prim ödeyecek,bu kanundan kaç kişinin haberi var.

ŞİKAYETLERİMİZİ AŞAĞIDAKİ ADRESLERE BİLDİRELİM.

http://basvuru.akim.akparti.org.tr/vatandas/

Tüm milletvekillerinin mail adresleri
    http://freetexthost.com/jurqyb5jcn

Mhp iletişim formu
    http://www.mhp.org.tr/iletisim_iletisim_formu.php

Chp iletişim formu
    http://www.chp.org.tr/?fikrinisoyle=oneri-ve-elestirilerinizi-bizimle-paylasin

Başbakanlık bimer iletişim formu
    http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx

Örnek metin.

http://freetexthost.com/krhr1dvm22

http://ekonomi.milliyet.com.tr/saglik-sigortasina-basvurmayan-borclu-olacak/ekonomi/ekonomidetay/03.01.2012/1483755/default.htm

Sağlık sigortasına başvurmayan borçlu olacak
    1 Ocak'ta başlayan uygulama ile herkes sağlık güvencesine kavuştu. Ancak sosyal güvenlik kapsamında olmayanların bir an önce genel sağlık sigortasına başvurması büyük önem taşıyor. Aksi halde gelirlerine bakılmaksızın 212 TL'lik borç çıkarılacak.
    03 Ocak 2012 - 09:53

Son yıllarda sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde birbiri ardına uygulamaları hayata geçiren Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu, bir ilke imza attı. Yeni uygulama ile nüfusun tamamı sağlık güvencesi kapsamına alındı.

Önceki günden itibaren 74 milyon nüfus, artık zorunlu genel sağlık sigortalısı oldu. Kişilerin kendi isteğine bakılmaksızın tamamı, genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Hiç kimse 'ben devletin sağlık güvencesini istemiyorum' deme hakkına sahip değil. Sosyal güvencesi olmayanların genel sağlık sigortasına başvurması zorunlu. Bu kapsamda 1,7 milyon kişi var. Bu kişilerin bir ay içinde başvuru yaparak genel sağlık sigortalısı olması gerekiyor. Aksi takdirde ailedeki her kişi için aylık en yüksek tavan olan 212 TL prim borcu çıkarılacak. Bu bir kereye mahsus da olmayacak. Her ay aynı prim borcu işlemeye devam edecek. Bu nedenle sosyal güvencesi olmayanların bir an önce genel sağlık sigortasına başvurması gerekiyor.

Ben ssk yk ama babmın üzerinden bağkura kayıtlıyım yni ordan faydalanıyorum herhangi bir ücret ödeme zorunluğum olurmu...bilgisi olan arkadaşlar

• Yarbay
    2525 Mesaj
    Banu Avar'ada durumu ilettim ama onlarda 19 mayısla meşguller galiba...
    |
    |

Orijinalden alıntı: Normandia_06

1-5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda mecburi veya zorunlu olacaksın diye hiç bir şey geçmez isteğe bağlıdır herşey !!!!
    http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.5510&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
    2-Sosyal sigortalar kurumu bu işi resmi gösteriyor ama vakıf devreye girerek paravan oluyor zorla dayatma yapan kanun değil vakfın kendi çapında hazırladığı uyduruk yönetmelikleri

Sayfa dünya kadar,oku oku bitmez,şunun neresinde zorunlu değil yazıyor,resmi çekip gösterirmisin
    |
    |

• Binbaşı
    1398 Mesaj
    Yanlış hesap bağdat tan döner derler GSS dönmez 4 yıldır geldim geliyorum hesabında.
    Yeni Double vaatleri bizi bekler.
    |
    |

Orijinalden alıntı: sekoya81

quote:

Orijinalden alıntı: Doktor.Z

doğru uygulama. bu parayı ödemeden çok çok az miktara sigortalı olmasanız da artık sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaksınız. ülkede sağlık güvencesi olmayan tek kişi kalmayacak. gelir durumuna göre sıfır ödeme dahil adil uygulama var. ama bu millete yaranılmaz. ne gerek var ellemeyin, ödesinler faturaları

gelir durumuna göre nasıl sıfır ödeme var ,258 liranın altında aile geliri olanlara sıfır ödeme var onun dışındakilere ailesi işsiz adamın yerine ödeme yapıcak hemde baya yüksek miktarlarda ,adam hem işsiz olucak hemde ailesi onun yerine ödeme yapıcak şu iş bilmez salakları savunacaksınız diye iyice saçmalıyorsunuz.Bizden para çıkarıcağına güneydoğuyu islah etsinler,adamlar beleş yaşıyor burda biz ödüyoruz bütün primleri.

+
    |
    |

• Yarbay
    7201 Mesaj
    ben sgk ya gittim bir kağıt verdiler gss tescili diye..üstünde 106tl ödeyeceğim yazıyor daha gelir tespiti yaptırmadan..sonra kaymakamlığa gittim bir kağıt verdiler hanedeki bütün kişiler imzalayacak onu ve nüfus fotokopilerini alıp yarın yine kaymakamlığa gideceğim.
    |
    |
    S.a. Arkadaşlar benimde bi sorum olacak bilenler lütfen yardım etsin.

Ben suan mezunum geçen senede bi üniversiteye yerleşemedim bu sene tekrar hazırlanıyorum şuanda benim ssk varmı devlet hastanelerinden yararlanabilirmiyim yoksa bu gss yi felan hallettikden sonramı ssk lı olucam

İyi Forumlar!
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
SEO
haberler
son dakika
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.