Şimdi Ara

GENEL SAĞLIK SİGORTASI ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı, 3 Masaüstü Kullanıcı
26.299
Cevap
254
Favori
1.021.726
Tıklama
Giriş
    6931 Mesaj
    Herhangi organize bir protesto ya da tepki yürüyüşü gibi bir şey yok değil mi?
    arkadaslar rica ettim cevap vermediniz. Universite bitti yas 24. calismiyorum. memurluga calisiyorum. ne yapmam lazim hic bir fikrim yok.ne kadar suremiz var islemler icin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayhand28 -- 18 Ocak 2012; 19:28:23 >
    Mesajım bulunsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

17- Ben çalışmak istemiyorum, param da var. Gelir testiyle de uğraşmak istemiyorum. Başka bir yol yok mu?
    Evet var. İsteğe bağlı prim ödemek suretiyle, hem emeklilik hem de sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ya da gelir testi istemediğini yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na beyan edersiniz; aylık asgari ücretin iki katı üzerinden de prim öderseniz, gelir testiyle uğraşmazsınız.

Yahu bizde çıkan her yasa zenginleri korumak üzerine olmak zorunda mı? Tüm zengin çocukları, bir işte çalışmayıp babasından ayda 5-10 bin tl alan, orada burada gezen adamlar gelir testine girmek istemiyorum diyip asgari ücretin iki katı geliri varmış gibi prim ödeyecek. Oh ne ala memleket! Yapsanıza onlara da gelir testi, baksanıza altlarındaki arabalara, evlerine, aylık harcamalarına.

Haftada 60 saat çalışıp, bir tarafından ter akıtarak 1,500 tl kazanan adamla, baba parası yiyen, son model arabalara binen, sabahtan akşama aylak aylak gezen adam aynı primi ödeyecek. Bu kadar insafsızlık, vicdansızlık olmaz.
    |
    |

• Yüzbaşı
    580 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ayhand28

arkadaslar rica ettim cevap vermediniz. Universite bitti yas 24. calismiyorum. memurluga calisiyorum. ne yapmam lazim hic bir fikrim yok.ne kadar suremiz var islemler icin

ocak ayının sonuna kadar gidip başvuru yapıp gelir testi yaptırman lazım
    170 Mesaj
    nerde demokrasi demokrasinin olduğu bir ülkede bir insanı zorla sigortalı yapamazsınız insana özgürce seçme hakkı verilsiniz isteyen olur isteyen olmaz yaptırmayana ceza en yüksek prim patagonyada bile bu kanunu geçiremezsiniz
    |
    |

Orijinalden alıntı: Cain

quote:

Orijinalden alıntı: fuckulteli

Yahu ben bu GSS'yi şu şekilde algılıyorum..

20 yaşındayın, lise bitti, üniversite için hazırlanıyorum.. Aylık bir gelirim yok, ailemin yanında kalıyorum.. Şimdi benim GSS primimi devlet ödemeyecek mi zaten?? Yoksa ailemin gelirini benim gelirim gibi gösterip yüksek bir prim çıakrım bana bunu mu ödecekler.. Eğer bu şekildeyse saçma.

Ancak gelirim olmadığı içimn bu GSS'yi devlet kendi cebinden yapacaksa bir zararı yok.. Şimdi bu GSS kapsamnında benim durumum ne oluyor..

ailenin geliri üzerinden gss primi ödemek durumundasınız şu an.

Bu olmadı işte, bu ücretleri kim nasıl ödeyebilir.. Hangi aile aylık 200 küsür lira ödeyebilir 18 yaşından büyük çocuğu için ya da hangi genç bu parayı nasıl kazanabilir?

• Binbaşı
    1259 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: BJK

neye tepki verilmişki buan verilsin, herzmanki gibi netde çene çok hadi gel yürüyüş desen adam yok.
    Benim babamın vefatından sonra sskya kayıt yaptırmadım maaştan para kesildiği için şuan 23 yaşındayım ve öğrenciyim sgk sisteminde 4A tescil kaydı aktif olarak gözüküyor şimdi benim sigortam varmı yokmu,sağlık ocağına muayne olmaya gidersem orda çıkarmı sigorta durumum,sigortam yoksa istediğim şehirdeki sgk kurumuna gidebiliyormuyum?
    |
    |
    |
    |

Orijinalden alıntı: cetesiz

quote:

Orijinalden alıntı: ayhand28

ocak ayının sonuna kadar gidip başvuru yapıp gelir testi yaptırman lazım

Nereye başvuracağız nereye gelir testi yaptıracağız
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: cy_x

quote:

Orijinalden alıntı: BJK

neye tepki verilmişki buan verilsin, herzmanki gibi netde çene çok hadi gel yürüyüş desen adam yok.

Çene çok olsa gene iyi, işin farkında olan insan sayısı çok az.
    |
    |

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    |
    |
    Benim ne kadar sağlık güvencemin olmasını istemem bir özgürlükse, haksa; istememem de bir özgürlüktür sağda solda özgürlük dersi verenler(?) benim bu hakkımı elimden alıyorlar. Şu anda öğrencilik hayatım bitti, evimde kpss denilen illete çalışıyorum; herhangi bir işte çalışmıyorum, bir gelirim yok ama devlet bana diyor ki; her ay gelip Sgk'ya gelip; o kuyruğu bekleyip, harcamayı beceremediğin(!) 106 Lira'yı bana ver ben senin yerine harcarım diyor
    |
    |
    Ben şimdi üniversite öğrencisiyim 23 yaşındayım her dönem yani 6 ayda bir öğrenci belgem ile sgkya gidip öğrenci olduğumu ispatlamam mı gerekiyor babam tarafımdan bakılmak için ve prim ödememek için. Bunu yapmayan üniversite öğrencileri ne olacak peki işsiz sayılıp prim borcumu birikecek.
    |
    |

quote:

kaymakamlıktan yeni gelmiş, yorgun, öfkeli, kırgın bıkkın ve dargınım. ama yine de yaşadıklarımı yazmak istiyorum. ailemin sigortasından faydalanacak yaşı geçmiş, ortalama 3 aydır da işsiz olduğum için bu eşsiz sigorta yasasından etkilenen biriyim. önceden işi bıraktığımızda en az 6 ay daha sigorta devam ederdi, sonra bu 3 aya düşürüldü, şimdilerde ise bu süre daha da kısa. sonuç olarak aile içindeki baskı ve kavgalar yüzünden (aileme kayıt olmak istemiyorum dedikçe biz ödeyeceğiz neden büyütüyosun, üzülürsen asıl biz üzülürüz, sen bizim çocuğumuz değilmisin tabi öderiz gibi laflarla vicdan yaptıklarını görmem, daha çok üzülmem, utanmam, tartışmalar vs) bugün bu sigorta olayına başvurmaya gittim. öncesinde de devlet hastanesine gittim, bir süredir çektiğim sıkıntımdan dolayı. bir güzel 15 tl muayene paramı ödedim hemen ve dokturu bekledim. geldi, girdim, benim aylarca muzdarip olduğum sıkıntıma sadece 4 dk.lık bir muayeneyle cevap verdi; 'olur öyle, al bu hapı, beslenmene de dikkat et' dedi. klasik devlet hastanesi diyalogları. eczaneye de ilaçlar için hatrı sayılır bir miktarı ödedim tabi. zaten fobi var, yılda belki 3 kez gidiyorum doktora, hizmet de allahlık. ve devlet 'böyle arada sırada hastaneye gittikçe ödeyeceğine, her ay bana öde, sen ödeyemiyosan da anan baban ödesin' mi diyor yani? kafamdaki bu gibi sorularla kaymakamlığın yolunu tuttum.
    verdikleri başvuru kağıdını aldım, sayfalarca sorular. ev kimin, kira mı, kaç oda, tuvalet dışarıda mı, neyle ısınıyorsunuz, tüm beyazeşyaları sıralamışlar (televizyon ve lcd ayrı seçeneklerde) ve kaçar tane olduğunu, kaç yıllık olduğunu, fiyatlarını, ne şekilde ödediğimizi, bilgisayar, internet varmı, et tüketimi, sebze tüketimi, süt ürünleri tüketimi, meyve tüketimi, ve aklımdan çıkmış bir sürü soru. sabırla hepsini doldurduk annemle ve nihayet soru sorabileceğimiz birini bulduk.
    ne kadar ödeyeceğiz biz şimdi, ve her ay mı ödeyeceğiz hastaneye gitmesek bile? eve gelip bakacaklar önce, sonra size söylerler o kişiler.
    ne zaman gelirler? bilmiyorum, arayacaklar sizi.
    hemen başlayacak mı peki sigorta, ödemeye başlar başlamaz ücretsiz muayene ve ilaçtan faydalanabilecek miyim? yoksa bunda da 120 iş gününden sonra mı başlar ( sitem dolu bir tonla sorulmuş olsa da karşı taraf tınlamaz)? onu bilmiyorum, gelen kişiler söyler.
    iş bulduğumda ben mi gelip bunu bildireceğim yoksa siz mi tespit ediyorsunuz? bilemiyorum ben onu.
    onu bilmiyosun bunu bilmiyosun, ne biliyosun ozaman, neden burda duruyorsun? henüz daha oturuşmamış bir sistem olduğu zaten belliydi ama bu kadar mı herkes bi haber. kendi adamlarının bile bilmediği sigortaya gidip deli gibi başvuruyoruz. annemle orda da ufak çaplı tartışma yaşarken adam da kağıtlara bakıp eksik olup olmadığını kontrol ediyordu. olan bitenin, cevapsız kalan sorularımın yarattığı siniri geçtim, şu son diyalog beni bitirdi.
    görevli: et tüketimi; hiç?
    ben: evet.
    g: (boş bakış)
    b: vejetaryenim.
    g: neden?
    sana ne. hem nedir yani, 'ete para vermiyomuş bu, onun parasını da biz alıp çatır çatır yemediği eti yiyelim' mi dicek şimdi devlet, yoksa 'yazık et yemiyomuş az para alalım da gitsin et yesin' mi?
    kutsal bilgi kaynağı ekşisözlük 'zeki mürenin de bizi görebildiği yer' sonuçta, o yüzden umut ediyorum ki bu yaşanılanları ve düşünülenleri görüyorlardır. ve tabi umarım okuma yazmaları vardır.

Şu gelir hesabının algoritması nedir, yediğim etten, televizyonumdan nasıl bir zenginlik çıkarıyorlar çok merak ediyorum. Her şeyi geçin, milyonlarca kişinin hesabını vermek zorunda bırakıldığı şunları okuyup hala yasayı destekleyen varsa bir şey demiyorum artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi runic -- 19 Ocak 2012; 2:53:55 >
    |
    |

• Emekli Yönetici
    3019 Mesaj
    Konuya siyasi boyut kazandırmadan yazalım lütfen.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Orijinalden alıntı: kenxx

Başvuru yapmayıp ceza yiyenlerin paralarını maaşlardan mı kesicekler nasıl alcaklar ?

icra ile alacaklar. alacak bişey bulamazlar hapse atacaklar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
SEO
haberler
üniversite
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,313
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.