Şimdi Ara

GENEL SAĞLIK SİGORTASI ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı ( 1 Mobil Cihaz )
26.311
Cevap
254
Favori
1.022.529
Tıklama
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1729 Mesaj
  anlamadığım şeyler var

  1- bu kanun hangi tarihi kapsıyor, atıyorum geçen aya kadar sigortalı işteydim ama ayrıldım ne olacak,gidip yeni sisteme kayıt mı olmak lazım yoksa sadece ilk kez sigortalanacak kişiler içinmi bu kural?

  2-bu bahsedilen prim ödemesi bi defalık mı her aymı ödenecek?

  3-çalışıyorsun işten çıkıyorsun, ailenlesin ayrlıyorsun,evlisin ayrlıyorsun.. gibi değişen durumlarda sürekli gidip yeniden gelir testi mi yaptırmak lazım?
  _____________________________

  Nasııll??
 • Yarbay
  2204 Mesaj
  Bu yasanın hani içeriğini bilmeden sırf evet demek için gidip körü körüne oyladığınız geçen seneki referandum ile çıktığını biliyorsunuz değil mi?
  |
  |
  _____________________________
  -erdemli adamın yolu,bencillerin insafsızlıkları ve kötü insanların zulmüyle sarmalanmıştır ancak merhamet ve iyi niyet adına karanlıklar vadinde zayıf olana rehberlik eden kişi kutsanmıştır çünkü kardeşinin gerçek hamisi ve kayıp çocukların kurtarıcısıdır o ,kardeşlerimi zehirlemeye ve yok etmeye çalışanlardan intikamımı mutlaka alacak ve onları büyük bir öfke ve güçle vuracağım ,senden intikam almaya geldiğimde adımın tanrı olduğunu anlayacaksın.
 • Binbaşı
  1271 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: YoungAnıL

  kampanya müziği  Bana walla ıcraya gelsınler bızım apartman baltayla tufekle kovalar bide ırzlarına gecerler bu muzıkde cuk oturur :D
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  2 Not
  Devlet bana önce borcunu ödese zaten sigorta paramın fazlası çıkar, sadece sigaraya ödediğim vergileri bana verse yeterli, lan yarın ölmeyeceğim ne belli neyin sigortasını yaptıracağım millet vekillerine zam yapsın şerefsizler, mecliste çok bir halt yapıyorlardı birde emekli olunca maaşları artıyor, açın bir bakın mecliste neler oluyor ancak bardak fırlatılıyor topu hain şerefsiz bunların bu parti geldi geleli mahalle en az 10 kez kazıldı tozdan topraktan geçilmiyor. Habere bakın; "Flaş! AK Parti yüzde 60 sınırına dayandı" Aziz Nesin gerçekten tutturmuş oranı.
  |
  |
  _____________________________
  DOST ARIYORSAN YAKININA, DÜŞMAN ARIYORSAN DAHA DA YAKININA BAKMALISIN.
 • Çavuş
  72 Mesaj
  SGK'nın bu üç mektubundan birisi size de gelebilir

  Dikkat! Bu üç mektuptan biri size gelebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), genel sağlık sigortası uygulamasını anlatmak üzere yaklaşık 2 milyon kişiye gönderilmek üzere 3 ayrı mektup hazırladı.

  Hürriyet.com.tr’nin henüz gönderilmeden ulaştığı bu mektuplar “Değerli Genel Sağlık Sigortalımız” cümlesiyle başlıyor. SGK Prim Hizmetleri Genel Müdür Vekili Mustafa Kuruca, imzasını taşıyor.

  SİGORTASI DA YEŞİL KARTI DA OLMAYANLAR

  SGK’nin ilk mektubu hiçbir sosyal güvencesi olmayan, yeşil karta da başvurmayan yaklaşık 1 milyon 700 bin kişiye gidiyor. 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortası uygulamasının başladığı belirtilerek, “T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile Kurumumuz ve yeşil kart kayıtları dikkate alınarak MERNİS sorgulaması sonucunda, herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edilmiştir” deniyor.

  Genel sağlık sigortası tescilinin yapılması için en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ‘gelir testi’ yaptırmaları isteniyor. Testin sonucuna göre prim ödemeden sağlık yardımından yararlanabilecekleri vurgulanıyor. Ancak hanedeki gelirin asgari ücretin üçte biri ile asgari ücretin iki katına kadar olması durumunda yüzde 12 oranında ‘sağlık primi’ ödemeleri gerektiği belirtiliyor.

  BAŞVURMAYANIN GELİRİ 1800 TL SAYILACAK

  Mektupta gelir testi yaptırmamaları durumunda aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının asgari ücretin iki katından fazla olduğu (1.773 TL) varsayılacağı söyleniyor. Tescil işleminin de bu gelir üzerinden yapılacağı vurgulanıyor.

  1 AY İÇİNDE BAŞVURUN

  Bu sözlerin ardından “Bu nedenle, gelir testi yaptırmak için bu yazının tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren en geç bir ay içinde ikamet ettiğiniz il/ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekmektedir. Aynı hanede birden fazla aile yaşaması halinde; ailelerden birine yapılan bildirim hane içerisinde yaşayan tüm ailelere yapılmış sayılacaktır” deniliyor.

  Bu mektubun aynı adreste yaşayan 18-20 yaş arasında lise öğrenimi gören veya yükseköğrenim gören 25 yaşından küçük ve evli olmayan çocuklar adına gönderilmesi durumunda anne veya babanın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmasının yeterli olacağı belirtiliyor.

  EV İŞLERİNDE VEYA PARTTİME İŞLERDE ÇALIŞANLAR BU MEKTUP SİZE!

  SGK, ikinci mektubu ise kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanlara gönderiyor. Mektupta, “İşvereninizce verilen sigortalı işe giriş bildirgesinde 4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalıştığınız tespit edilmiş olup, genel sağlık sigortalılığınız asgari ücret üzerinden hesaplanan prim üzerinden re’sen başlatılmıştır” deniyor.

  Genel sağlık sigortası kapsamında ödenmesi gereken prim tutarın belirlenmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerektiği vurgulanıyor. Gelir durumuna göre de ödenmesi gereken prim tutarları hakkında bilgi veriliyor.

  Gelir testi yaptırılmaması halinde ise gelirlerinin asgari ücretin 2 katından fazla olduğu kabul edilerek yüksek oranlı prim tahsil edileceği vurgulanıyor.

  İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEYİN!

  Bu bilginin ardından kısmi çalışanlara gelir testi yerine isteğe bağlı sigortalı olmaları öneriliyor. “4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışmanız nedeniyle eksik sürelerinizi (4/a) kapsamında isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeniz mümkün olup isteğe bağlı sigortaya müracaat etmeniz halinde ayrıca genel sağlık sigortası primi ödemenize gerek bulunmamaktadır” deniliyor.

  YABANCILAR SGK’YE

  Üçüncü mektup ise Türkiye’de 1 yıl ve üzeri süredir ikamet eden ancak ülkelerinde sosyal güvencesi olmayan yabancılara gönderilecek. Mektupta 5510 sayılı yasa gereği 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren ülkede yaşayan herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alındığı belirtildi.

  Bu çerçevede Türkiye’de kesintisiz 1 yıllık ikamet süresini dolduran yabancı ülke vatandaşlarının da başka bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalılığının bulunmaması nedeniyle ‘tescil’ işlemi yaptırmaları gerektiği vurgulandı.

  Mektupta, “T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan kayıtlara göre ülkemizde kesintisiz bir yıldan fazla ikamet ettiğiniz tespit edilmiştir. İlgili bulunduğunuz ülke mevzuat kapsamında sigortalı değilseniz, 1/1/2012 tarihinden itibaren bir ay içinde genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile ikamet ettiğiniz yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmanız gerekmektedir” denildi.

  BAŞVURMAYANA 886 LİRA CEZA KESİLECEK

  Mektupta bu durumda olan yabancıların başvurmamaları halinde, tescil işleminin re’sen yapılacağı ve gelirlerinin brüt asgari ücretin 2 katı üzerinden varsayılarak aylık yüzde 12 prim ödemeleri gerekeceği vurgulandı.

  31 Ocak’a kadar başvurulmaması halinde brüt asgari ücret yani 886 TL tutarında idari para cezası kesileceği duyuruldu.

  KRONİK HASTALIKLAR KAPSAM DIŞI

  Ayrıca Genel sağlık sigortası kapsamına girmeden önce kronik hastalıkları olan yabancı ülke vatandaşlarının bu hastalıklara ilişkin giderlerinin SGK tarafından karşılanmayacağı belirtildi.

  KISMİ ÇALIŞANLAR  Sayın;

  ………………………………

  ………………………………

  ………………………………

  ………………………………


  5510 sayılı Kanunun genel sağlık sigortasına ilişkin hükümleri 1/1/2012 tarihinden itibaren tüm vatandaşlarımız için uygulanmaya başlanmıştır.

  5510 sayılı Kanunun 88 inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince 4857 sayılı İş Kanununun 13 ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalılardan eksik sürelerini 5510 sayılı Kanunun (4/a) bendi kapsamında isteğe bağlı sigortaya tabi prim ödeyerek tamamlayanlar hariç olmak üzere diğer sigortalıların kalan sürelerini, 1/1/2012 tarihinden itibaren (60/g) bendi kapsamında 30 güne tamamlanması zorunludur.

  Söz konusu hüküm gereğince işvereninizce verilen sigortalı işe giriş bildirgesinde 4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalıştığınız tespit edilmiş olup, genel sağlık sigortalılığınız asgari ücret üzerinden hesaplanan prim üzerinden re’sen başlatılmıştır.

  Genel sağlık sigortası kapsamında ödeyeceğiniz primlerin belirlenmesi için ikametinizin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat ederek gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Gelir testi yaptırmanız halinde yapılan gelir testi sonucuna göre prim ödemeden Kurumumuz sağlık yardımlarından faydalandırılmanız ya da tespit edilen aile içindeki gelirinizin kişi başına düşen aylık tutarı;

  · Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarının üçte biri,
  · Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarı,
  · Asgari ücretin iki katından fazla olması halinde asgari ücretin brüt tutarının iki katı,
  üzerinden %12 oranında prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanmanız mümkün olacaktır.
  Ödemeniz gereken prim tutarınız, gelir durumunuzda ve asgari ücrette meydana gelen değişikliklere göre değişecektir.
  Gelir testi yaptırmak istememeniz halinde ise aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının, asgari ücretin iki katından fazla olduğu kabul edilerek prim tahsilatı yapılacaktır.
  4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışmanız nedeniyle eksik sürelerinizi (4/a) kapsamında isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeniz mümkün olup isteğe bağlı sigortaya müracaat etmeniz halinde ayrıca genel sağlık sigortası primi ödemenize gerek bulunmamaktadır.

  Bilgilerinize rica ederim.
  HİÇBİR SSOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLAR

  Sayın;

  ………………………………

  ………………………………

  ………………………………

  ………………………………

  Değerli genel sağlık sigortalımız,

  1/1/2012 tarihinden itibaren tüm vatandaşlar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince Kurumumuz tarafından genel sağlık sigortası kapsamına alınacaktır.
  T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile Kurumumuz ve yeşil kart kayıtları dikkate alınarak MERNİS sorgulaması sonucunda, herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edilmiştir.
  1/1/2012 tarihi itibariyle genel sağlık sigortalılığı tesciliniz asgari ücret üzerinden re’sen yapılmış olup 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin (g) bendi kapsamında yapılan tescilinize esas olmak üzere aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının belirlenmesi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak gelir testi işlemi yaptırmanız gerekmektedir.
  Gelir testi yaptırmanız halinde yapılan gelir testi sonucuna göre prim ödemeden Kurumumuz sağlık yardımlarından faydalandırılmanız ya da tespit edilen aile içindeki gelirinizin kişi başına düşen aylık tutarı;
  · asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarının üçte biri,
  · asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarı,
  · asgari ücretin iki katından fazla olması halinde asgari ücretin brüt tutarının iki katı, üzerinden %12 oranında prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanmanız mümkün olacaktır. Ödemeniz gereken prim tutarınız, gelir durumunuzda ve asgari ücrette meydana gelen değişikliklere göre değişecektir.
  Gelir testi yaptırmak istememeniz halinde ise aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının, asgari ücretin iki katından fazla olduğu kabul edilerek tescil işleminiz yapılacaktır.
  Bu nedenle, gelir testi yaptırmak için bu yazının tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren en geç bir ay içinde ikamet ettiğiniz il/ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekmektedir.
  Aynı hanede birden fazla aile yaşaması halinde; ailelerden birine yapılan bildirim hane içerisinde yaşayan tüm ailelere yapılmış sayılacaktır.
  Diğer taraftan, bu yazının aynı adreste yaşayan eşiniz, 18 yaşından büyük lise öğrenimi gören 20, yükseköğrenim gören 25 yaşından küçük ve evli olmayan çocuklarınız adına gönderilmesi halinde ise aileden eşlerden birinin başvurusu yeterli olacaktır.
  Bilgilerinizi rica ederim.


  YABANCI UYRUKLULAR

  T.C.
  SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI  Sayın;

  …………………………………..

  …………………………………..

  …………………………………..

  …………………………………..

  1/10/2008 tarihinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yürürlüğe girmiş ve ülkemizde ilk defa genel sağlık sigortası uygulaması başlamıştır. Genel sağlık sigortasının uygulanmaya başlaması ile birlikte Kanunun geçici 12 nci maddesinde geçiş süresi öngörülmüştür.

  Geçiş süresinin sona erdiği 1/1/2012 tarihinden itibaren tüm vatandaşlar, 5510 sayılı Kanun gereği Kurumumuz tarafından genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır.

  Bunun yanı sıra ülkemizde devamlı olarak ikamet eden yabancı ülke vatandaşları da yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalılığının bulunmaması ve Türkiye’de kesintisiz bir yıllık ikamet süresini doldurması halinde, Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında tescil edilecektir.

  T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan kayıtlara göre ülkemizde kesintisiz bir yıldan fazla ikamet ettiğiniz tespit edilmiştir. İlgili bulunduğunuz ülke mevzuat kapsamında sigortalı değilseniz, 1/1/2012 tarihinden itibaren bir ay içinde genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile ikamet ettiğiniz yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmanız gerekmektedir.

  Genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile Kurumumuza başvurmanız halinde Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (d) bendine göre genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek ve asgari ücretin brüt tutarının iki katı üzerinden %12 oranında prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanmanız mümkün olacaktır. Ayrıca asgari ücrette meydana gelen değişikliklere göre de ödemeniz gereken prim tutarınız değişecektir.

  1/1/2012 tarihinden itibaren süresi içinde genel sağlık sigortası giriş bildirgesiyle Kurumumuza müracaat etmemeniz halinde 61 inci maddenin beşinci fıkrası gereği tarafınıza Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre idari para cezası uygulanacaktır.

  Genel sağlık sigortası kapsamına girmeden önce kronik hastalıkları mevcut olan yabancı ülke vatandaşlarının kronik hastalıklarına ilişkin sağlık finansmanı, Kanunun 64 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi gereğince Kurumumuzca karşılanması mümkün olmayacaktır.

  Bilgilerinizi rica ederim.

  Kaynak:
  http://personelci.blogspot.com/2012/01/sgknn-bu-uc-mektubundan-birisi-size-de.html
  _____________________________
  Renault Scenic, 2001, RXT 1.6 16V BVA, Gümüş Gri, İstanbul
  iPad 2 WiFi+3G 64GB Siyah
 • Binbaşı
  1271 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: dozer_1907

  SGK'nın bu üç mektubundan birisi size de gelebilir

  Dikkat! Bu üç mektuptan biri size gelebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), genel sağlık sigortası uygulamasını anlatmak üzere yaklaşık 2 milyon kişiye gönderilmek üzere 3 ayrı mektup hazırladı.

  Hürriyet.com.tr’nin henüz gönderilmeden ulaştığı bu mektuplar “Değerli Genel Sağlık Sigortalımız” cümlesiyle başlıyor. SGK Prim Hizmetleri Genel Müdür Vekili Mustafa Kuruca, imzasını taşıyor.

  SİGORTASI DA YEŞİL KARTI DA OLMAYANLAR

  SGK’nin ilk mektubu hiçbir sosyal güvencesi olmayan, yeşil karta da başvurmayan yaklaşık 1 milyon 700 bin kişiye gidiyor. 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortası uygulamasının başladığı belirtilerek, “T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile Kurumumuz ve yeşil kart kayıtları dikkate alınarak MERNİS sorgulaması sonucunda, herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edilmiştir” deniyor.

  Genel sağlık sigortası tescilinin yapılması için en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ‘gelir testi’ yaptırmaları isteniyor. Testin sonucuna göre prim ödemeden sağlık yardımından yararlanabilecekleri vurgulanıyor. Ancak hanedeki gelirin asgari ücretin üçte biri ile asgari ücretin iki katına kadar olması durumunda yüzde 12 oranında ‘sağlık primi’ ödemeleri gerektiği belirtiliyor.

  BAŞVURMAYANIN GELİRİ 1800 TL SAYILACAK

  Mektupta gelir testi yaptırmamaları durumunda aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının asgari ücretin iki katından fazla olduğu (1.773 TL) varsayılacağı söyleniyor. Tescil işleminin de bu gelir üzerinden yapılacağı vurgulanıyor.

  1 AY İÇİNDE BAŞVURUN

  Bu sözlerin ardından “Bu nedenle, gelir testi yaptırmak için bu yazının tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren en geç bir ay içinde ikamet ettiğiniz il/ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekmektedir. Aynı hanede birden fazla aile yaşaması halinde; ailelerden birine yapılan bildirim hane içerisinde yaşayan tüm ailelere yapılmış sayılacaktır” deniliyor.

  Bu mektubun aynı adreste yaşayan 18-20 yaş arasında lise öğrenimi gören veya yükseköğrenim gören 25 yaşından küçük ve evli olmayan çocuklar adına gönderilmesi durumunda anne veya babanın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmasının yeterli olacağı belirtiliyor.

  EV İŞLERİNDE VEYA PARTTİME İŞLERDE ÇALIŞANLAR BU MEKTUP SİZE!

  SGK, ikinci mektubu ise kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanlara gönderiyor. Mektupta, “İşvereninizce verilen sigortalı işe giriş bildirgesinde 4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalıştığınız tespit edilmiş olup, genel sağlık sigortalılığınız asgari ücret üzerinden hesaplanan prim üzerinden re’sen başlatılmıştır” deniyor.

  Genel sağlık sigortası kapsamında ödenmesi gereken prim tutarın belirlenmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerektiği vurgulanıyor. Gelir durumuna göre de ödenmesi gereken prim tutarları hakkında bilgi veriliyor.

  Gelir testi yaptırılmaması halinde ise gelirlerinin asgari ücretin 2 katından fazla olduğu kabul edilerek yüksek oranlı prim tahsil edileceği vurgulanıyor.

  İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEYİN!

  Bu bilginin ardından kısmi çalışanlara gelir testi yerine isteğe bağlı sigortalı olmaları öneriliyor. “4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışmanız nedeniyle eksik sürelerinizi (4/a) kapsamında isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeniz mümkün olup isteğe bağlı sigortaya müracaat etmeniz halinde ayrıca genel sağlık sigortası primi ödemenize gerek bulunmamaktadır” deniliyor.

  YABANCILAR SGK’YE

  Üçüncü mektup ise Türkiye’de 1 yıl ve üzeri süredir ikamet eden ancak ülkelerinde sosyal güvencesi olmayan yabancılara gönderilecek. Mektupta 5510 sayılı yasa gereği 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren ülkede yaşayan herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alındığı belirtildi.

  Bu çerçevede Türkiye’de kesintisiz 1 yıllık ikamet süresini dolduran yabancı ülke vatandaşlarının da başka bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalılığının bulunmaması nedeniyle ‘tescil’ işlemi yaptırmaları gerektiği vurgulandı.

  Mektupta, “T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan kayıtlara göre ülkemizde kesintisiz bir yıldan fazla ikamet ettiğiniz tespit edilmiştir. İlgili bulunduğunuz ülke mevzuat kapsamında sigortalı değilseniz, 1/1/2012 tarihinden itibaren bir ay içinde genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile ikamet ettiğiniz yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmanız gerekmektedir” denildi.

  BAŞVURMAYANA 886 LİRA CEZA KESİLECEK

  Mektupta bu durumda olan yabancıların başvurmamaları halinde, tescil işleminin re’sen yapılacağı ve gelirlerinin brüt asgari ücretin 2 katı üzerinden varsayılarak aylık yüzde 12 prim ödemeleri gerekeceği vurgulandı.

  31 Ocak’a kadar başvurulmaması halinde brüt asgari ücret yani 886 TL tutarında idari para cezası kesileceği duyuruldu.

  KRONİK HASTALIKLAR KAPSAM DIŞI

  Ayrıca Genel sağlık sigortası kapsamına girmeden önce kronik hastalıkları olan yabancı ülke vatandaşlarının bu hastalıklara ilişkin giderlerinin SGK tarafından karşılanmayacağı belirtildi.

  KISMİ ÇALIŞANLAR  Sayın;

  ………………………………

  ………………………………

  ………………………………

  ………………………………


  5510 sayılı Kanunun genel sağlık sigortasına ilişkin hükümleri 1/1/2012 tarihinden itibaren tüm vatandaşlarımız için uygulanmaya başlanmıştır.

  5510 sayılı Kanunun 88 inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince 4857 sayılı İş Kanununun 13 ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalılardan eksik sürelerini 5510 sayılı Kanunun (4/a) bendi kapsamında isteğe bağlı sigortaya tabi prim ödeyerek tamamlayanlar hariç olmak üzere diğer sigortalıların kalan sürelerini, 1/1/2012 tarihinden itibaren (60/g) bendi kapsamında 30 güne tamamlanması zorunludur.

  Söz konusu hüküm gereğince işvereninizce verilen sigortalı işe giriş bildirgesinde 4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalıştığınız tespit edilmiş olup, genel sağlık sigortalılığınız asgari ücret üzerinden hesaplanan prim üzerinden re’sen başlatılmıştır.

  Genel sağlık sigortası kapsamında ödeyeceğiniz primlerin belirlenmesi için ikametinizin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat ederek gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Gelir testi yaptırmanız halinde yapılan gelir testi sonucuna göre prim ödemeden Kurumumuz sağlık yardımlarından faydalandırılmanız ya da tespit edilen aile içindeki gelirinizin kişi başına düşen aylık tutarı;

  · Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarının üçte biri,
  · Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarı,
  · Asgari ücretin iki katından fazla olması halinde asgari ücretin brüt tutarının iki katı,
  üzerinden %12 oranında prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanmanız mümkün olacaktır.
  Ödemeniz gereken prim tutarınız, gelir durumunuzda ve asgari ücrette meydana gelen değişikliklere göre değişecektir.
  Gelir testi yaptırmak istememeniz halinde ise aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının, asgari ücretin iki katından fazla olduğu kabul edilerek prim tahsilatı yapılacaktır.
  4857 sayılı Kanun gereğince kısmi süreli/çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışmanız nedeniyle eksik sürelerinizi (4/a) kapsamında isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeniz mümkün olup isteğe bağlı sigortaya müracaat etmeniz halinde ayrıca genel sağlık sigortası primi ödemenize gerek bulunmamaktadır.

  Bilgilerinize rica ederim.
  HİÇBİR SSOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLAR

  Sayın;

  ………………………………

  ………………………………

  ………………………………

  ………………………………

  Değerli genel sağlık sigortalımız,

  1/1/2012 tarihinden itibaren tüm vatandaşlar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince Kurumumuz tarafından genel sağlık sigortası kapsamına alınacaktır.
  T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile Kurumumuz ve yeşil kart kayıtları dikkate alınarak MERNİS sorgulaması sonucunda, herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edilmiştir.
  1/1/2012 tarihi itibariyle genel sağlık sigortalılığı tesciliniz asgari ücret üzerinden re’sen yapılmış olup 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin (g) bendi kapsamında yapılan tescilinize esas olmak üzere aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının belirlenmesi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak gelir testi işlemi yaptırmanız gerekmektedir.
  Gelir testi yaptırmanız halinde yapılan gelir testi sonucuna göre prim ödemeden Kurumumuz sağlık yardımlarından faydalandırılmanız ya da tespit edilen aile içindeki gelirinizin kişi başına düşen aylık tutarı;
  · asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarının üçte biri,
  · asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarı,
  · asgari ücretin iki katından fazla olması halinde asgari ücretin brüt tutarının iki katı, üzerinden %12 oranında prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanmanız mümkün olacaktır. Ödemeniz gereken prim tutarınız, gelir durumunuzda ve asgari ücrette meydana gelen değişikliklere göre değişecektir.
  Gelir testi yaptırmak istememeniz halinde ise aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının, asgari ücretin iki katından fazla olduğu kabul edilerek tescil işleminiz yapılacaktır.
  Bu nedenle, gelir testi yaptırmak için bu yazının tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren en geç bir ay içinde ikamet ettiğiniz il/ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekmektedir.
  Aynı hanede birden fazla aile yaşaması halinde; ailelerden birine yapılan bildirim hane içerisinde yaşayan tüm ailelere yapılmış sayılacaktır.
  Diğer taraftan, bu yazının aynı adreste yaşayan eşiniz, 18 yaşından büyük lise öğrenimi gören 20, yükseköğrenim gören 25 yaşından küçük ve evli olmayan çocuklarınız adına gönderilmesi halinde ise aileden eşlerden birinin başvurusu yeterli olacaktır.
  Bilgilerinizi rica ederim.


  YABANCI UYRUKLULAR

  T.C.
  SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI  Sayın;

  …………………………………..

  …………………………………..

  …………………………………..

  …………………………………..

  1/10/2008 tarihinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yürürlüğe girmiş ve ülkemizde ilk defa genel sağlık sigortası uygulaması başlamıştır. Genel sağlık sigortasının uygulanmaya başlaması ile birlikte Kanunun geçici 12 nci maddesinde geçiş süresi öngörülmüştür.

  Geçiş süresinin sona erdiği 1/1/2012 tarihinden itibaren tüm vatandaşlar, 5510 sayılı Kanun gereği Kurumumuz tarafından genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır.

  Bunun yanı sıra ülkemizde devamlı olarak ikamet eden yabancı ülke vatandaşları da yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalılığının bulunmaması ve Türkiye’de kesintisiz bir yıllık ikamet süresini doldurması halinde, Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında tescil edilecektir.

  T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan kayıtlara göre ülkemizde kesintisiz bir yıldan fazla ikamet ettiğiniz tespit edilmiştir. İlgili bulunduğunuz ülke mevzuat kapsamında sigortalı değilseniz, 1/1/2012 tarihinden itibaren bir ay içinde genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile ikamet ettiğiniz yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmanız gerekmektedir.

  Genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile Kurumumuza başvurmanız halinde Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (d) bendine göre genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek ve asgari ücretin brüt tutarının iki katı üzerinden %12 oranında prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanmanız mümkün olacaktır. Ayrıca asgari ücrette meydana gelen değişikliklere göre de ödemeniz gereken prim tutarınız değişecektir.

  1/1/2012 tarihinden itibaren süresi içinde genel sağlık sigortası giriş bildirgesiyle Kurumumuza müracaat etmemeniz halinde 61 inci maddenin beşinci fıkrası gereği tarafınıza Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre idari para cezası uygulanacaktır.

  Genel sağlık sigortası kapsamına girmeden önce kronik hastalıkları mevcut olan yabancı ülke vatandaşlarının kronik hastalıklarına ilişkin sağlık finansmanı, Kanunun 64 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi gereğince Kurumumuzca karşılanması mümkün olmayacaktır.

  Bilgilerinizi rica ederim.

  Kaynak:
  http://personelci.blogspot.com/2012/01/sgknn-bu-uc-mektubundan-birisi-size-de.html

  Ödemiyorum Hocam gelecegı varsa Görecegıde var Takmıyorum kafaya Mahkeme mahkeme ugrasırım seve seve
  |
  |
  _____________________________
 • Çavuş
  72 Mesaj
  Ek Bilgi

  http://kanberkilinc.com.tr/sgk-genel-saglik-sigortasinda-yapilan-degisiklikler-genelgesi.htm

  http://video.haberturk.com/haber/video/zorunlu-genel-saglik-sigortasi-hakkinda-her-sey/57349

  veya en 'saglıklısı' ALO 170  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dozer_1907 -- 18 Ocak 2012; 0:47:56 >
  |
  |
  _____________________________
  Renault Scenic, 2001, RXT 1.6 16V BVA, Gümüş Gri, İstanbul
  iPad 2 WiFi+3G 64GB Siyah
 • Binbaşı
  1271 Mesaj
  Aahaha işte lafımın ustune Dostum bak ne atmıs benım sozumude yalanlayamaz simdi kapı gibi kanıtıda var :D
  |
  |
  _____________________________
 • Çavuş
  85 Mesaj
  bu ulke futbol takimi tutar gibi parti tuttukca daha coook gss ler girer size.

  yetmez ama evet dediniz valla gss bana yetti bile. Kesinlikle odemiyorum istedikleri kadar borclandirsinlar ben ozel sigortamla devam edicem ilaci da cebimden alirim ama bu ulkede durumu olmayana yaptiklari haksizliktir baska bisey degil ver kasikla al kepceyle aferin size.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1128 Mesaj
  İşi siyası ve parti odaklı yönlere çekmeye hiç gerek yok arkadaşlar. Para istenen 2 milyon kişi içinde sanki Ak Partiye oy verenler azınlıkta mı, onlar çok mu memnun sanki? Zaten bu meclisten böyle bir yasa geçebildiyse sorumlululuğu daha çok CHP'nin üzerindedir, misyonlarıyla %100 çelişen böyle bir yasa için muhalefet de olsa canlarını dişlerine takıp geçirtmemeleri lazımdı. Sonuçta tamamen ekonomik ve cüzdanlarımıza göz dikilmesinden ibaret, açgözlü bir kaynak yaratma hamlesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Benim partim seninkini döver tartışmalarından ve konuyla ilgisiz eski hesaplardan çok pratikte ne yapabilirize bakarsak daha faydalı olacaktır.

  Tartışmalar silindiği için alt alta mesaj atmak yerine bu mesaja eklenti yapıyorum. Sosyal devletin tanımı bellidir arkadaşlar. Vatandaşlardan gelirlerine uygun oranda vergi kesilir, bu vergilerle her insanın doğuştan koşulsuz hakkı olduğuna genel karar verilmiş eğitim, sağlık, minimal beslenme ve barınma gibi hizmetler koşulsuz sağlanır. Tabii bizim ülkemizde her şeye alakalı alakasız vergi vermeye bir şekilde alıştırıldığımız için aynı paranın 4-5 kere bile vergilendirilmesini normal karşılar duruma geldik. Ebeveynin her türlü gelir ve sağlık vergisi kesilmiş geliri üzerinden sanki çocuğun geliriymiş gibi tekrar vergilendirilmesi de normal geliyor, yazık. Üstelik defalarca değinildi, hak vermeye gelirken işletilmeyen ebeveyn-çocuk ilişkisi konu vergi kesmeye gelince hemen varlığı hatırlanıyor. Hepsinden öte devletin genel insan haklarına giren bir hizmeti satması sosyal devlet tanımına kesinlikle uygun değil. Yasa zaten en az 3-4 yönden anayasaya aykırı.

  Bu konuyu kabullenmeyen arkadaşlar olarak klüp oluşturalım. Tabii buradaki birkaç kişilik grup çok faydalı olmaz ama bir yerden başlamak lazım. Sonra bunu facebook vs. sosyal paylaşım sitelerine yayalım, hazır gruplar varsa onlarla birleşelim. Grafik yeteneği olan bir arkadaş varsa güzel bir imza hazırlasın, kullanalım. Tepki göstermek için örgütlenilecekse buna bir an önce başlamamız lazım, insanlara borç yazılmaya başlandı bile.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi runic -- 18 Ocak 2012; 2:27:26 >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  822 Mesaj
  TÜM SORULAR SGK TARAFINDAN YANITLANMIŞ LİNKTEN BAKABİLİRSİNİZ

  2012 VATANDAŞ HARAÇ SİSTEMİ HAYIRLI UĞURLU OLSUN.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19708698.asp  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi néophron -- 18 Ocak 2012; 2:41:20 >
 • Binbaşı
  1128 Mesaj
  İşin trajikomik başka bir yönü

  1) Her Türkiye vatandaşı ve uzun süreli Türkiye'de ikamet edecek yabancı arkadaşlar bu yasa kapsamına alınıyor, itiraz etme hakkı kesinlikle yok.

  2) Herkesin gelirini hesaplayacak anayasaya aykırı sistem kuruluyor, hatta anektodlara göre başvuruda bulunan kişilere doğrudan hazır gelir testleri veriliyor. Otomatik mahremiyet delici sistemi hazır, istenilse tüm ülke birkaç saniyede kayıt altına alınabilir.

  3) Buna rağmen sigortanın işleme konması için izdiham oluşturacak kadar yoğun, standarta oturtulmamış başvurular zorunlu tutuluyor. Başvurmayan kişilere Türkiye'de alınabilecek en yüksek maaşı alıyor muamelesi yapılıyor, hatta son durumundan emin olmadığım idari cezadan bahsediliyor.

  Bu durumun yasadan haberi olmayan, sürünmek istemeyen ya da yasayı kabullenemeyen vatandaşları fazladan borçlandırmak için zekice hazırlanmış art niyetli bir tuzak olmadığını savunabilecek var mı?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi runic -- 18 Ocak 2012; 2:51:08 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4180 Mesaj
  bu "memlekette iş bol çalışan yok" diye zırvalayanları teker teker tokatlamak lazım. sanarsın iş imkanları üst düzey. ulan hırbo asgari ücretle sigortasız günde 12 saat adam niye çalışsın enayi mi millet? fantastik iş ilanları asıyorlar sonra da eleman yok. eee para da yok, sigorta da yok, yol var mı, yemek veriyor musun? bunların hepsi ekonomi büyüyor abi diyen şakşakçıların adamları. ekonomi sözde büyüyor ama işçinin bu büyümeden aldığı yüzde her geçen gün küçülüyor. sen bunun hesabını ver bi.

  konuya dönersem. ben de size uyuyorum arkadaşlar gidip birşey imzalamıyorum kesinlikle. sonra geri dönüşü olmayan yola girmeyelim. ne kaçırsam kardır zihniyetiyle yönetiliyor bu devlet. duble yol yaptık diye övünürler, deprem olup hani ne oldu bizim deprem vergileri deyince biz onlar ile duble yol yaptık derler. e o zaman neden övünüyorsun yol yaptık diye. resmen vatandaşın elinden aldığın ile yapmışsın, hırsızlık bu yaptığın.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ertanunver -- 18 Ocak 2012; 2:50:51 >
  _____________________________
 • Binbaşı
  1128 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ertanunver

  konuya dönersem. ben de size uyuyorum arkadaşlar gidip birşey imzalamıyorum kesinlikle. sonra geri dönüşü olmayan yola girmeyelim.

  İmzalamamak hiç bir hak getirmiyor maalesef hocam. İşe yarayacak tek çare baskı oluşturarak yasanın iptal edilmesini sağlamak, onun dışında ne yaparsanız yapın vergi borcu üzerinizde birikecek.Hatta banka hesabınız vs. varsa otomatik olarak el konacak.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi runic -- 18 Ocak 2012; 3:09:41 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4072 Mesaj
  _____________________________
  "BenÇokAyrılıklarYaşadımOYüzdenBitişikYazdımHerşeyi" • Yüzbaşı
  591 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: BèRuTTì

  http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/706955-dikkat-son-gun-31-ocak

  medya başlamış hemen haber yapmaya

  Çoğunu dinledim.Bir Allahın kulu bile çıkıp,Devletten istekte bulunmayan kişiye,nasıl dayatma yapıp,nasıl ceza kesiliyor demedi,Anayasanın hangi kanununda yazar,devlet kafasına göre vatandaşını borçlandırır,kafasına göre para ister diye.

  Yeşil kart kullanan kişi,devlete gidip istekte bulunuyor,onun evine git,denetle,gelir tesbiti yap,devletten böyle bir istekte bulunmayan kişiye,suçluymuş gibi,evine geleceğiz,gelir tesbiti yapacağız,evinde ne var,ne yok göreceğiz,sonrada sana ödeyeceğin parayı söyleceğiz.ödemezsen haciz kapıda der mi
  _____________________________
  Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.
  Mustafa Kemal ATATÜRK
 • Yarbay
  4745 Mesaj
  vay ben bu memleketin... Modern köle olmuşuz da haberimiz yok  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.

  Fuzuli
 • Binbaşı
  1128 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: soygar


  Yeşil kart kullanan kişi,devlete gidip istekte bulunuyor,onun evine git,denetle,gelir tesbiti yap,devletten böyle bir istekte bulunmayan kişiye,suçluymuş gibi,evine geleceğiz,gelir tesbiti yapacağız,evinde ne var,ne yok göreceğiz,sonrada sana ödeyeceğin parayı söyleceğiz.ödemezsen haciz kapıda der mi


  Bunu da yapmayalım arkadaşlar. Yasa şahsen bizi daha çok sigortanın zorunlu bırakılması yönünden sıkıyor olabilir, bıraksalar özel sağlık sigortası ve özel hastaneleri kullanacak olabiliriz. Ama bu durum, böyle bir imkanı olmayan vatandaşlarımızın anayasaya aykırı ve haysiyet kırıcı muameleye maruz kalmalarını kabullenebiliriz demek olmamalı. Karşı çıkacaksak sistemin temel mantığına karşı çıkmalıyız ve birlik olmalıyız, bize dokunmayan yılan bin yaşasın noktasında kalmamalıyız.

  Zaten bu tarz bölünmelere güvenerek bu yasayı çıkarma cesaretini bulabildiler. Nüfusun büyük çoğunluğu akraba üzerinden SGK güvencesi altında olduğu için yasayı fazla takan olmayacağının farkındalar, bu seçim için umurlarını bozacak bir tepki ne yazık ki görmeyecekler. Uyuyan halkım bilmiyor ki bu işin sonu zamanla herkesin prim ödemeye mecbur bırakılacağı bir noktaya gidiyor ... 2018 civarlarında bu yazdığımı hatırlarsınız.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi runic -- 18 Ocak 2012; 8:15:11 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  250 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Gaara34


  quote:

  Orijinalden alıntı: faruk26faruk

  quote:

  Orijinalden alıntı: Gaara34

  Merhaba;

  18 yaşını doldurmuş biriyim. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Herhangibir yerde çalışmıyorum ve ailemle yaşıyorum. Bu konuyla ilgili birkaç sorum olacak, cevaplarsanız sevinirim.

  1.İlk önce sormak istediğim; sanırım benimde her ay bu parayı ödemem gerekiyor...Şuan bildiğim kadarıyla kız çocuğu olmadığım ve 18 yaşını doldurduğum için ailelim sigortasında yaralanamıyorum. (doğrumudur?)
  2.Her ay ne kadar sigortaya ödeme yapmam gerekli ve bunun hesabı tam olarak nasıl yapılıyor ? (diğer sayfaları okudum, ev araba katılıyor, katılmıyor denmiş. Doğru bir bilgi yokmu,hesapla aracı varmı?)
  3.İşlemler için sırasıyla nerelere başvurmalıyım?

  Teşekkürler.

  Arkadaş aynı durumdayız. Sen gideceksin bağlı bulunduğun ilçenin kaymakamlığına orada sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı var oradan sana forum veriyorlar onu dolduruyorsun. Aileninde imzalaması gerekiyor. Daha sonra teslim ediyorsun formu. Yetkili gelip evi ziyaret ediyor, ve işlemleri yapıyormuş.

  Bir işide planlı,programlı yapın be. Hem para istemeyi biliyorlar hemde biz koşturuyoruz. Yokmu bunların sistemi bişeyi. Madem ödemem gerekiyor bu parayı gel neyime bakacaksan bak yap işlemini. Yokmu kayıdınız kim okuyor kim çalışıyor ne yapıyor?

  Bide o kadar uğraşırım yaptırırım şu sigortayı bikaç ay sonra üniversite kazanırsam bide iptali için koşuştur... Ya sizin yapağınız işin .... ...... .........

  Zaten 220 tl civarı bi paradan bahsederlerse bu devletin yaptırdığı sigortadan yaptırmıycam. Sanırım 280 tl civarı bi paraya özel olarak aylık sigorta ödemeyi düşünüyorum. Sanırım isteğe bağlı diye geçiyor...Böyle yapınca sağlık hizmetinin yanında ödediğin gün kadar çalışma sürendeki primden düşüyormuş. Bi nevi kendi sigortanı bu şekilde ödeyerek çalışıyor gözüküyorsun hemde sağlık hizdetlerinden yararlanabiliyorsun. Bu şekilde yaparsanız emekliliktede fark eder..

  Yazdıklarında kusur yanlışlık varsa affola.

  Yarın daha detaylı araştırıcam bu olayı fakat dediğim sigorta yöntemi akılınızda bulunsun.

  Dostum çok haklısın. Ama benim özel sigorta yaptırmaya yetecek kadar para ayırmam bu işe imkansız. Mecburen yaptıracağım.
  |
  |
  _____________________________

  ESKİŞEHİRSPOR
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: Normandia_06

  quote:

  Orijinalden alıntı: ertanunver

  bu "memlekette iş bol çalışan yok" diye zırvalayanları teker teker tokatlamak lazım. sanarsın iş imkanları üst düzey. ulan hırbo asgari ücretle sigortasız günde 12 saat adam niye çalışsın enayi mi millet? fantastik iş ilanları asıyorlar sonra da eleman yok. eee para da yok, sigorta da yok, yol var mı, yemek veriyor musun? bunların hepsi ekonomi büyüyor abi diyen şakşakçıların adamları. ekonomi sözde büyüyor ama işçinin bu büyümeden aldığı yüzde her geçen gün küçülüyor. sen bunun hesabını ver bi.

  konuya dönersem. ben de size uyuyorum arkadaşlar gidip birşey imzalamıyorum kesinlikle. sonra geri dönüşü olmayan yola girmeyelim. ne kaçırsam kardır zihniyetiyle yönetiliyor bu devlet. duble yol yaptık diye övünürler, deprem olup hani ne oldu bizim deprem vergileri deyince biz onlar ile duble yol yaptık derler. e o zaman neden övünüyorsun yol yaptık diye. resmen vatandaşın elinden aldığın ile yapmışsın, hırsızlık bu yaptığın.

  Katılıyorum ben başından dedim gitmem arkadaşım milyarder bile olsam gitmem...
  eski deprem vergileri duble yol oldu hadi .... girenin hesabı yapılmaz deyip geçelim de ulan son van depreminde o kadar kişi yardım etti hala prefabrik kutularda yaşıyor binlerce kişi hadi bunlarıda geçtim o kadar yabancı ülkenin yardım yaptığı binlerce euro,milyon dolarlar nereye gitti.... dünya kadar maaş al 2 senede emekli ol hemen onaylayın vatandaş 70 yıl çalışsın onda bile doğru düzgün tedavi edilmesin ondan sonrada çıkıp sizi genel sağlık sigortası kapsamına alacaz de yont milleti ..yediğiniz tüm b.. ları unutmadık hala ulan resmen insanlara küfür ediyorlar
  vatandaşlıktan çıkarım giderim ermeni olurum israile sığınırım yahudi olurum bu takunyacılara yinede kuruş VERMEMMMMMMMMMM

  VALLAHİ BİLLAHİ AYNISINI YAPACAM BENDE BU TAKUNYACILAR YÜZÜNDEN YAŞAMAKTAN SOĞUDUM.
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
SEO
Canlı Tv izle
üniversite
son dakika
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,719
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.