Şimdi Ara

GENEL SAĞLIK SİGORTASI ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir Kullanıcı, 4 Masaüstü Kullanıcı, 2 Mobil Kullanıcı ( 2 Mobil Cihaz )
26.311
Cevap
254
Favori
1.022.462
Tıklama
Giriş
    873 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: wagner

Şu soruma bir türlü kesin yanıt bulamıyorum, daha bilgili biri belki cevaplayabilir; 25 yaş üstü, erkek, hala okumakta olan, evli olmayan ve ailesinden ayrı yaşayan(ikameti ayrı yerde) birinin geliri hesaplanırken, ailesinin geliri de hesaba katılıyor mu? Mantıken katılmaması lazım, yönetmelik de bu cevabı destekliyor, fakat geçen Ali Tezel bununla çelişen birşeyler söylemiş. Nedir işin aslı?

kağıt üzerinde tam sizin dediginiz gibi

ama aksini yaşayanlar mevcut

quote:

medyanın dikkatini çekmeye çabaladığım bir ayrıntıyı barındıran uygulama! medya'da ilgili gördüğüm 1-2 yazara gönderdiğim mailin içeriği aşağıdadır.

önemli : gelir testi hikaye - sgk herkesin primini önceden belirlemiş (belgeleriyle)

gss ile ilgili bir ayrıntıyı yakaladım. konuyu okumanızı kolaylaştırmak adına uzatmadan özetleyeceğim, ayrıntı isterseniz lütfen iletişime geçiniz.

ben izmir karşıyaka'da ailemden uzakta babamın mülkiyetinde olan bir evde oturuyorum. gss için kaymakamlığa başvurmam gerekiyordu gittim. ancak tüm türkiye'deki uygulamadan farklı olarak oradaki memurların bilgisizliğinden kaynaklandığını düşündüğüm bir şekilde önce sgk'ya gitmem gerektiği oradan verilecek belge ile gelmem belirtildi. sgk'ya gittim bana verilen belge şu şekildeydi "gelirinize ve asgari ücrete göre hesaplanan 106 liralık priminizi gelecek ayın sonuna kadar yatırmanız aksi halde faiziyle...." ki benim herhangi bir gelirim yok, 32 yaşındaki bir insanın başka şehirde yaşayan anne babasının gelirine göre düzenlenmiş bir prim olduğunu düşünüyorum. bu belgeyi aldıktan sonra kaymakamlığa gittim ve gelir tespiti başvurusunda bulundum, ve bu belgeyi sordum. kaymakamlık'daki yetkili, sgk'nın neye göre verdiğini bilmediklerini belirtti. internette yaptığım araştırmada izmir karşıyaka hariç diğer her yerde insanların kaymakamlığa başvurduktan 2-3 hafta sonra sgk'ya gitmesi gerektiği belirtiliyor. ancak sgk aslında herkesin ne kadar prim ödeyeceğine çoktan karar vermiş. özetle gelirim incelensin şeklinde başvuruda bulunmadan önce benim gelirimi incelemişler. tek sorun benim bu belgeyi tüm türkiye gibi başvurudan 2-3 hafta sonra gidip almam gerekirken, bu ilçedeki hatalı uygulama nedeniyle başvurmadan önce edinmiş olmam.

özetle - sgk herkesin primine çoktan karar vermiş. şu anda kaymakamlıklar aracılığıyla gelir tespiti adı altında tiyatro oynanıyor.

gelir tespit başvurusunu 17'sinde yaptığım, primimin 16'sında belirlenmiş olduğuna dair belgeler elimdedir. ben ve farklı şehirde oturan anne babam herhangi bir onay vermeden yapılan yasa dışı incelemeyi ve primlerin gelir testinden bağımsız olarak çok önceden belirlendiğini gündeme getirmenizi rica ediyorum.

saygılarımla
    (carpenoctem, 17.01.2012 19:32 ~ 19:33)
    |
    |

• Yüzbaşı
    250 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Gaara34

Merhaba;

18 yaşını doldurmuş biriyim. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Herhangibir yerde çalışmıyorum ve ailemle yaşıyorum. Bu konuyla ilgili birkaç sorum olacak, cevaplarsanız sevinirim.

1.İlk önce sormak istediğim; sanırım benimde her ay bu parayı ödemem gerekiyor...Şuan bildiğim kadarıyla kız çocuğu olmadığım ve 18 yaşını doldurduğum için ailelim sigortasında yaralanamıyorum. (doğrumudur?)
    2.Her ay ne kadar sigortaya ödeme yapmam gerekli ve bunun hesabı tam olarak nasıl yapılıyor ? (diğer sayfaları okudum, ev araba katılıyor, katılmıyor denmiş. Doğru bir bilgi yokmu,hesapla aracı varmı?)
    3.İşlemler için sırasıyla nerelere başvurmalıyım?

Teşekkürler.

Arkadaş aynı durumdayız. Sen gideceksin bağlı bulunduğun ilçenin kaymakamlığına orada sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı var oradan sana forum veriyorlar onu dolduruyorsun. Aileninde imzalaması gerekiyor. Daha sonra teslim ediyorsun formu. Yetkili gelip evi ziyaret ediyor, ve işlemleri yapıyormuş.

ESKİŞEHİRSPOR

• Teğmen
    170 Mesaj
    saflığımdan dolayı başvuralı tam 1 hafta oldu daha kimse gelmedi şimdiki bilgim olsaydı kesinlişkle başvurmazdım

Orijinalden alıntı: ataseven1972

saflığımdan dolayı başvuralı tam 1 hafta oldu daha kimse gelmedi şimdiki bilgim olsaydı kesinlişkle başvurmazdım

başvurmamak takmamak daha mı iyi yani ?

faiz vs kolpa mı?
    |
    |
    bence evet evde annemle ve babamla kaldığım için 70 yaşındaki insanların nüfüslarını aldım fotokobi çektirdim daha sonra verdikleri formu imzalattim yani gelin evimde donlarıma kadar inceleyin diye izin verdim ve verdirttim şimdiki aklım olsaydı kesinlikle yapmaz arabamı satar üzerime hiç bir şey bırakmaz zaten işsizim gider hapiste yatar devlette paşa paşa bakardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ataseven1972 -- 17 Ocak 2012; 20:06:22 >
    |
    |

Orijinalden alıntı: McOrco

quote:

Orijinalden alıntı: Yusuf Miroğlu

quote:

Orijinalden alıntı: McOrco

quote:

Orijinalden alıntı: Yusuf Miroğlu

benimde ailem memlekette.

istanbulda kirada oturuyoruz.

kirayı babam karşılıyor. kiralık evde sadece kardeşimle benim ikametgahım var.

ben ünv mezunuyum iş yok henüz kardeşimde çalışmıyor ögrenci.

kira sözleşmesi babamın adına ama tüm faturalar benim adıma.

şimdi nasıl olacak bu iş. evde 2 kişi kalıyor 2 sininde geliri yok. kiradayız hane halkı bizden başka yok bu evde.

gelde bu işin içinden çık

bilen varmı.

ıkametgahınız ayrı oldugu
    ve anne baba hanede olmadıgı ıcın
    ucuz atlatacak gıbı gozukuyorsunuz
    30 yada kırayıdıkkate alıp 100 luk lımıte sokabılırler ıkınızıde ayrı ayrı
    oda yıne 200 e gelıyor :(

iyide demiyeceklermi bu faturaları nasıl ödüyorsun , bu kirayı nasıl veriyorsun.

bir şekilde gene babama baglanmıyacakmı olay her nekadar onlar bu evde yaşamasada.

ben tam tersi bunun aleyhimize oldugunu düşünüyordum, hatta ikametgahımı memlekete aldırmayı düşünüyordum.

hem gelır hem gıderden mesul oldugunuz ıcın
    oylesı ınanın daha sıkıntılı olacak

Alıntıları Göster

hem gelır hem gıderden mesul oldugunuz ıcın
    oylesı ınanın daha sıkıntılı olacak

Bu nedenden dolayı Gss yaptırmaktan vazgeçtim. Sadece gelire göre hesaplanılsaydı yaptırabilirdim. Bunun yerine sigortasız oldugum aylar kendimi bir yerde sigortalı göstermeye calişacağım. Bir işyerine kendi sigortamı ödemek kaydıyla 4-5 ay kadar sigortalı gösteririm. En azından sigorta primimi ödemiş olurum. Bununda bedeli 300 TL aylık..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi düş_man -- 17 Ocak 2012; 20:27:44 >
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    lanet olsun bunlara yaptıkları işe bak pırlantadan ötv alınmıyor asgari ücretli vatandaştan nasıl para alırız diye düşünüyorlar sandıkta güzel bir cevap vermek gerekiyor bu tayyibe

Orijinalden alıntı: O_sK_y

lanet olsun bunlara yaptıkları işe bak pırlantadan ötv alınmıyor asgari ücretli vatandaştan nasıl para alırız diye düşünüyorlar sandıkta güzel bir cevap vermek gerekiyor bu tayyibe

Hocam ne sandığı ? senin özel yazılım ile sonuç hazırlayan bilgisayarlardan haberin yok galiba? Koca abd bile 4 günde seçim sonucu açıklarken Türkiye 4 saatte bütün sonuçları açıklıyor.
    Bunların hala yüzde 50 oy aldığınımı sanıyorsunuz?
    |
    |
    -erdemli adamın yolu,bencillerin insafsızlıkları ve kötü insanların zulmüyle sarmalanmıştır ancak merhamet ve iyi niyet adına karanlıklar vadinde zayıf olana rehberlik eden kişi kutsanmıştır çünkü kardeşinin gerçek hamisi ve kayıp çocukların kurtarıcısıdır o ,kardeşlerimi zehirlemeye ve yok etmeye çalışanlardan intikamımı mutlaka alacak ve onları büyük bir öfke ve güçle vuracağım ,senden intikam almaya geldiğimde adımın tanrı olduğunu anlayacaksın.
  • Teğmen
    124 Mesaj
    18 yaşında kardeşim var ygs ye hazırlanıyor ygs ye girene kadar aylık ücret ödemelimiyiz
    ya arkadaşlar ben o zaman demeki eve giren gelire ortağım babama söylesem hasi.. la der,düşünsenize bu hangi akıl mantık uyar acaba eve giren gelire ortağız o zaman kanun çıakrısınlar evin geliri haneye giren gelir ne ise,hanede bulunan kişi sayısına bölünsün,hane halkına eşit verislin,bu ne saçmalık ya çok salaa... ça bir tasarı yasa bu
    |
    |

Orijinalden alıntı: kerboranlı

18 yaşında kardeşim var ygs ye hazırlanıyor ygs ye girene kadar aylık ücret ödemelimiyiz

aynı durumdayım çok sayfa var okuyamadım cevap bekliyoruz

Üniversite öğrencisiyim.Yaşım 20 çalışmıyorum ve annemin sigortasından da resmi olarak faydalanmıyorum.Bir şey yapmalımıyım
    |
    |

Orijinalden alıntı: Ve tanrı onu yarattı

Arkadaşlar kusura bakmayın.Tüm sayfaları dolaşmadım biri beni bilgilendirebilir mi ?

Üniversite öğrencisiyim.Yaşım 20 çalışmıyorum ve annemin sigortasından da resmi olarak faydalanmıyorum.Bir şey yapmalımıyım

Üniversite öğrencisi isen birşey yapmana gerek yok.
    |
    |
    -erdemli adamın yolu,bencillerin insafsızlıkları ve kötü insanların zulmüyle sarmalanmıştır ancak merhamet ve iyi niyet adına karanlıklar vadinde zayıf olana rehberlik eden kişi kutsanmıştır çünkü kardeşinin gerçek hamisi ve kayıp çocukların kurtarıcısıdır o ,kardeşlerimi zehirlemeye ve yok etmeye çalışanlardan intikamımı mutlaka alacak ve onları büyük bir öfke ve güçle vuracağım ,senden intikam almaya geldiğimde adımın tanrı olduğunu anlayacaksın.
  • Yarbay
    2204 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: jeyjey11

quote:

Orijinalden alıntı: kerboranlı

aynı durumdayım çok sayfa var okuyamadım cevap bekliyoruz

18 yaşını doldurmuş ve öğrenci değil ise evet ödemelisiniz.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    712 Mesaj
    arkadaşlar bu sosyal inceleme formunun üzerine kendi adımızı mı yoksa baba adını mı yazıyoruz bilen var mı ?
    quote:

Orijinalden alıntı: VooDoo

arkadaşlar bu sosyal inceleme formunun üzerine kendi adımızı mı yoksa baba adını mı yazıyoruz bilen var mı ?

başvuru yapan kişi kendi bilgileri ile doldurup sadece
    hane halkı bolumunde ailede aynı ikamet adresindekilerin bilgilerini girip imzasını almalı

kendı bılgılerınız ıle doldurmalısınız formunuzu
    |
    |
    ARkadaşlar konu baya uzamış. Onca sayfa okunmaz. Sigortam yok çalışmıyorum. üniversiteyi yeni bitirdim. KIsaca hangi kuruma ve kurumlara başvurmam lazım. Ne yapmam gerekiyor. Kısaca cevaplayan olursa sevinirim.
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: faruk26faruk

quote:

Orijinalden alıntı: Gaara34

Merhaba;

18 yaşını doldurmuş biriyim. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Herhangibir yerde çalışmıyorum ve ailemle yaşıyorum. Bu konuyla ilgili birkaç sorum olacak, cevaplarsanız sevinirim.

1.İlk önce sormak istediğim; sanırım benimde her ay bu parayı ödemem gerekiyor...Şuan bildiğim kadarıyla kız çocuğu olmadığım ve 18 yaşını doldurduğum için ailelim sigortasında yaralanamıyorum. (doğrumudur?)
    2.Her ay ne kadar sigortaya ödeme yapmam gerekli ve bunun hesabı tam olarak nasıl yapılıyor ? (diğer sayfaları okudum, ev araba katılıyor, katılmıyor denmiş. Doğru bir bilgi yokmu,hesapla aracı varmı?)
    3.İşlemler için sırasıyla nerelere başvurmalıyım?

Teşekkürler.

Arkadaş aynı durumdayız. Sen gideceksin bağlı bulunduğun ilçenin kaymakamlığına orada sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı var oradan sana forum veriyorlar onu dolduruyorsun. Aileninde imzalaması gerekiyor. Daha sonra teslim ediyorsun formu. Yetkili gelip evi ziyaret ediyor, ve işlemleri yapıyormuş.

Bir işide planlı,programlı yapın be. Hem para istemeyi biliyorlar hemde biz koşturuyoruz. Yokmu bunların sistemi bişeyi. Madem ödemem gerekiyor bu parayı gel neyime bakacaksan bak yap işlemini. Yokmu kayıdınız kim okuyor kim çalışıyor ne yapıyor?

Bide o kadar uğraşırım yaptırırım şu sigortayı bikaç ay sonra üniversite kazanırsam bide iptali için koşuştur... Ya sizin yapağınız işin .... ...... .........

Zaten 220 tl civarı bi paradan bahsederlerse bu devletin yaptırdığı sigortadan yaptırmıycam. Sanırım 280 tl civarı bi paraya özel olarak aylık sigorta ödemeyi düşünüyorum. Sanırım isteğe bağlı diye geçiyor...Böyle yapınca sağlık hizmetinin yanında ödediğin gün kadar çalışma sürendeki primden düşüyormuş. Bi nevi kendi sigortanı bu şekilde ödeyerek çalışıyor gözüküyorsun hemde sağlık hizdetlerinden yararlanabiliyorsun. Bu şekilde yaparsanız emekliliktede fark eder..

Yazdıklarında kusur yanlışlık varsa affola.

Yarın daha detaylı araştırıcam bu olayı fakat dediğim sigorta yöntemi akılınızda bulunsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
    664 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: wagner

Şu soruma bir türlü kesin yanıt bulamıyorum, daha bilgili biri belki cevaplayabilir; 25 yaş üstü, erkek, hala okumakta olan, evli olmayan ve ailesinden ayrı yaşayan(ikameti ayrı yerde) birinin geliri hesaplanırken, ailesinin geliri de hesaba katılıyor mu? Mantıken katılmaması lazım, yönetmelik de bu cevabı destekliyor, fakat geçen Ali Tezel bununla çelişen birşeyler söylemiş. Nedir işin aslı?

Başvuran kişinin ikamet ettiği hane üzerinden gelir testi yapılır. Aileni bağlayan bir durum yok.
    |
    |
Reklamlar
SEO
Canlı Tv izle
Bey Azura
Mobilya Takımları
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,437
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.