DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Genel Sağlık Sigortası Af Kanunu (2/1585) Meclise Gönderildi
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: .Meraxes., forsakenbook Daha Az
2 Kayıtlı Üye
147
Cevap
19
Favori
3.802
Tıklama
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> İş Kanunu, Sosyal Sigortalar ve Bireysel Emeklilik >> Genel Sağlık Sigortası Af Kanunu (2/1585) Meclise Gönderildi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      263 Mesaj
      21 Mart 2017 00:08:01
      quote:

Orijinalden alıntı: meminunal

Kasım 2016 itibariyle teste girdim ve g2 seviyesi çıkardilar. 3 ay toplam 600 lira ödedim. 400 kusur De borç gözüküyor şu anda. Şimdi 1 nisan itibariyle önceki 5 ay 265 lira hesaplanıp 335 lira iadesi yapılacak mi. Ve bundan sonra 53 lira mı ödeyeceğim. Yoksa her zamanki gibi devlet odeyeni keriz yerine mı koyacak.

Aynen öyle ödeyeni keriz yerine koyacak..

3ay 600 yani aylık 200 ödemişsin, 2 ay da 400 borç varmış

Devlet senin ne ödediğine bakmaksızın 3 ay ödemiş 2 ay borcu kalmış gözüyle bakacak, o 2 ayı da 53 den hesaplayıp 106 borç çıkacak. Önceki ödediğin öncede kaldı beni ilgilendirmez diyor.

Bekleyip 5 ayı toplu ödeseydin 5x53=265 öderdin borcunun hepsi biterdi 335 lira da cebine kalırdı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Er
      1 Mesaj
      21 Mart 2017 09:37:46
      İşe girecez diye odeyelim sorun yapmasinlar dedik ödedik. Nisan ayında da iş başı yapacağım inşallah. Sanırım çalışmamaya devam etseydim sonraki 7 aylık borcu odedigime sayıp borç cikarmazlardi. Geri ödeme yapmazlar. Bu devlet hep odeyeni keriz yerine koyuyor. Öğrenim kredisi geri ödemede dilekçeyle 2 yıl erteledim 6500 olan borç faiz hesabıyla 8000 oldu bir yılda ve aylik 400 lira odedim. Hiç ödemeyen adama af geldi faizi silindi ve 3 4 yıla yayıldı ödemeleri. Hakkım haram olsun sebep olanlara.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
      931 Mesaj
      22 Mart 2017 13:20:39
      bu 53 lira güncellemesi ne zaman olur acaba ?

Retina ekranlı 13 inç MacBook Pro MGX72TU/A 2.6 GHz i5,t 8 GB 1600 MHz DDR3L ,128 GB PCIe SSD, Intel Iris Graphics + iPad Air 32GB + iphone4s 32 GB + 15,6"HP notebook core2duo 2,6ghz 3gb ram , Samsun 6470 40" tv. CANON 6D 7Dcanon + 24-105 + 85mm + 50mm
    • Teğmen
      137 Mesaj
      27 Mart 2017 19:16:22
      şimdi 1 nisana kadar olan borçlar silinecek mi? ve 1 nisandan sonra gelir testi yaptırmayanların da borçları 53 tl den mi hesaplanacak test yaptrmalı mıyız yaptırmamalı mıyız kafam karıştı
      işsiz 25 yaşındayım

• Yüzbaşı
      285 Mesaj
      27 Mart 2017 19:36:49

Hocam benimde şuan borcum var iş arıyorum gireceğim zaman sigortaya sorun mu oluyo bu borçç???

meminunalkullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      113 Mesaj
      29 Mart 2017 23:46:35
      Arkadaşlar merhaba;

bu gss muhabbetinden ve g2 seviyesinden yaklaşık 27 aylık borç faizi ile birlikte 6000 tl civarında...

şimdi, bahsedilenlere göre bu 27 aylık ve gecikme zamlı,faizli vs borç aylık 53,33 tl olarak hesaplanacak ve;

27 x 53,33 TL = 1439,91 TL mi olmuş olacak?

test falan ta bilmem ne tarihinde yaptırmıştım 2012 den kalma...

= One Vision =
      ..
    • Teğmen
      137 Mesaj

test yaptırmayanların 53,33 den hesaplanacağını sanıyorum

red mercurykullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Er
      2 Mesaj

Evet 53 liradan hesaplanacak şu anda tek bilinmeyen yapılandırma yapanların da borçlarının 53 lira üzerinden yeniden hesaplanıp hesaplanmayacağı ama sgk uzmanları onların da 53 lira üzerinden hesaplanacağını söylüyor.En az 2-3 milyon kişi teste girip ödeme yapmadı, 3-4 milyon da teste girmeyen var.Bu arada teste girip ödeme yapanlara da para iadesi olmayacak.Kanun maddesi ;

Bu maddenin yürürlük tarihinden önce 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında tahakkuk ettirilmiş olup ödenmemiş
      olan aylık prim borcu aslının ait olduğu aya ilişkin tutarının; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olan prime esas kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının %3’üne eşit veya fazla olması halinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olan prime esas kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının %3’ü üzerinden, %3’ünden az olması halinde ise tahakkuk eden borç tutarı üzerinden prim borcu yeniden hesaplanır. Hesaplanan yeni borcun bu maddenin yürürlük tarihini takip eden aybaşından itibaren oniki ay içinde peşin veya taksitle ödenmesi hâlinde, bu tutara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmaz.

Yani geçmiş borcu olup ödemeyenler ve gelir testine girmediği için tavan primden borç yazılanların geçmiş borçları 53 lira üzerinden yeniden hesaplanacak.Gelir testine sadece hanede kişi başı geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az olanlar başvuracak diğerlerini sistem otomatik olarak yeniden hesaplayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forsakenbook -- 30 Mart 2017; 12:55:50 >
      red mercurykullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.