Şimdi Ara

Genel Sağlık Sigortası Af Kanunu (2/1585) Meclise Gönderildi (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
12
Favori
5.167
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: meminunal

Kasım 2016 itibariyle teste girdim ve g2 seviyesi çıkardilar. 3 ay toplam 600 lira ödedim. 400 kusur De borç gözüküyor şu anda. Şimdi 1 nisan itibariyle önceki 5 ay 265 lira hesaplanıp 335 lira iadesi yapılacak mi. Ve bundan sonra 53 lira mı ödeyeceğim. Yoksa her zamanki gibi devlet odeyeni keriz yerine mı koyacak.

Aynen öyle ödeyeni keriz yerine koyacak..

3ay 600 yani aylık 200 ödemişsin, 2 ay da 400 borç varmış

Devlet senin ne ödediğine bakmaksızın 3 ay ödemiş 2 ay borcu kalmış gözüyle bakacak, o 2 ayı da 53 den hesaplayıp 106 borç çıkacak. Önceki ödediğin öncede kaldı beni ilgilendirmez diyor.

Bekleyip 5 ayı toplu ödeseydin 5x53=265 öderdin borcunun hepsi biterdi 335 lira da cebine kalırdı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşe girecez diye odeyelim sorun yapmasinlar dedik ödedik. Nisan ayında da iş başı yapacağım inşallah. Sanırım çalışmamaya devam etseydim sonraki 7 aylık borcu odedigime sayıp borç cikarmazlardi. Geri ödeme yapmazlar. Bu devlet hep odeyeni keriz yerine koyuyor. Öğrenim kredisi geri ödemede dilekçeyle 2 yıl erteledim 6500 olan borç faiz hesabıyla 8000 oldu bir yılda ve aylik 400 lira odedim. Hiç ödemeyen adama af geldi faizi silindi ve 3 4 yıla yayıldı ödemeleri. Hakkım haram olsun sebep olanlara.

• bu 53 lira güncellemesi ne zaman olur acaba ?
  • şimdi 1 nisana kadar olan borçlar silinecek mi? ve 1 nisandan sonra gelir testi yaptırmayanların da borçları 53 tl den mi hesaplanacak test yaptrmalı mıyız yaptırmamalı mıyız kafam karıştı
    işsiz 25 yaşındayım
  • meminunal M kullanıcısına yanıt
    Hocam benimde şuan borcum var iş arıyorum gireceğim zaman sigortaya sorun mu oluyo bu borçç???
  • Arkadaşlar merhaba;

bu gss muhabbetinden ve g2 seviyesinden yaklaşık 27 aylık borç faizi ile birlikte 6000 tl civarında...

şimdi, bahsedilenlere göre bu 27 aylık ve gecikme zamlı,faizli vs borç aylık 53,33 tl olarak hesaplanacak ve;

27 x 53,33 TL = 1439,91 TL mi olmuş olacak?

test falan ta bilmem ne tarihinde yaptırmıştım 2012 den kalma...
  • red mercury kullanıcısına yanıt
    test yaptırmayanların 53,33 den hesaplanacağını sanıyorum
  • red mercury kullanıcısına yanıt
    Evet 53 liradan hesaplanacak şu anda tek bilinmeyen yapılandırma yapanların da borçlarının 53 lira üzerinden yeniden hesaplanıp hesaplanmayacağı ama sgk uzmanları onların da 53 lira üzerinden hesaplanacağını söylüyor.En az 2-3 milyon kişi teste girip ödeme yapmadı, 3-4 milyon da teste girmeyen var.Bu arada teste girip ödeme yapanlara da para iadesi olmayacak.Kanun maddesi ;

Bu maddenin yürürlük tarihinden önce 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında tahakkuk ettirilmiş olup ödenmemiş
    olan aylık prim borcu aslının ait olduğu aya ilişkin tutarının; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olan prime esas kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının %3’üne eşit veya fazla olması halinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olan prime esas kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının %3’ü üzerinden, %3’ünden az olması halinde ise tahakkuk eden borç tutarı üzerinden prim borcu yeniden hesaplanır. Hesaplanan yeni borcun bu maddenin yürürlük tarihini takip eden aybaşından itibaren oniki ay içinde peşin veya taksitle ödenmesi hâlinde, bu tutara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmaz.

Yani geçmiş borcu olup ödemeyenler ve gelir testine girmediği için tavan primden borç yazılanların geçmiş borçları 53 lira üzerinden yeniden hesaplanacak.Gelir testine sadece hanede kişi başı geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az olanlar başvuracak diğerlerini sistem otomatik olarak yeniden hesaplayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forsakenbook -- 30 Mart 2017; 12:55:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: forsakenbook

Evet 53 liradan hesaplanacak şu anda tek bilinmeyen yapılandırma yapanların da borçlarının 53 lira üzerinden yeniden hesaplanıp hesaplanmayacağı ama sgk uzmanları onların da 53 lira üzerinden hesaplanacağını söylüyor.En az 2-3 milyon kişi teste girip ödeme yapmadı, 3-4 milyon da teste girmeyen var.Bu arada teste girip ödeme yapanlara da para iadesi olmayacak.Kanun maddesi ;

Bu maddenin yürürlük tarihinden önce 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında tahakkuk ettirilmiş olup ödenmemiş
    olan aylık prim borcu aslının ait olduğu aya ilişkin tutarının; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olan prime esas kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının %3’üne eşit veya fazla olması halinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olan prime esas kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının %3’ü üzerinden, %3’ünden az olması halinde ise tahakkuk eden borç tutarı üzerinden prim borcu yeniden hesaplanır. Hesaplanan yeni borcun bu maddenin yürürlük tarihini takip eden aybaşından itibaren oniki ay içinde peşin veya taksitle ödenmesi hâlinde, bu tutara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmaz.

Yani geçmiş borcu olup ödemeyenler ve gelir testine girmediği için tavan primden borç yazılanların geçmiş borçları 53 lira üzerinden yeniden hesaplanacak.Gelir testine sadece hanede kişi başı geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az olanlar başvuracak diğerlerini sistem otomatik olarak yeniden hesaplayacak.

bende şunu anlamıyorum. 53 TL olarak hesaplanacak deniliyor. İnsan tekrar gelir testine çağrılıyor. İş burada karışıyor. Kardeşim madem standart bir fiyat varsa yansıt e-devlet ve sgk online tahsilat sitesinde herkez ona göre peşin mi öder taksitli mi öder. Millet kendisi düşünsün. 53 TL yapacağım diyorsun tekrar gelir testine gir diyorsun. zaten herkez 53 TL ödeyecekse tekrar neden gelir testi istiyorsun. Neticede 5000 tl alanda 53 tl ödeyecek 50000 TL alanda 53 TL ödeyecek. Burada bir kandırmaca var. ama çözemedim bir türlü. bu tür bir uygulamadan sonra tekrar gelir testi yaptırmak mantıklı gelmiyor. var bu işin içinde bir kurnazlık ve ayrıca bizim milletimiz zaten biraz kıt anlayana kadar bu referandum dahil üstüne 2 seçim geçer.

Sgk gitmedim. Ancak 170 nl. numaradan aradım. Adam diyor ki illaki gelir testine gireceksin. iyide dedim zaten 53 TL olmayacak mı dedi ki olacak bende bu durumda bir standart var ise tekrar girmem neyi değiştirir. Tahakkuk etmiş borcu düzenleyeceksiniz. Bende sistemden ödememi yapacağım. Konu kapanacak. Ayrıca şuanda sisteme yansıyan gecikme faizleri silinmiş ana para bırakılmış bu parada 53 tl üzerinden değil. eski tahakkuk eden tutarlar üzerinden, Şimdi gelir testi için bir sürü evrak istiyor. cevabı hemen vermiyor. atıyorum. adam g2 hesaplanmış gelir testine giriyor. g1 çıkıyor. adamın 3000 tl borcu oluyor 5000 tl gel öde kardeşim dediği zaman daha büyük sıkıntı. var bu işte bir çakallık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihan0007 -- 6 Nisan 2017; 9:17:36 >
  • cihan0007 C kullanıcısına yanıt
    1 Nisan’dan itibaren aylık 53.33 lira ödemeyi kabul edenler gelir testine girmeden, GSS’den yararlanacak. Ancak ‘benim 53.33 lirayı da ödeyecek gücüm yok’ diyorsanız, gelir testine gireceksiniz ve aynı hanede yaşayanların toplam aylık gelirinin 592.50 liradan az olduğunu ispat edeceksiniz. O zaman, prim borçlarınızı devlet karşılayacak, siz de sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanacaksınız... Gelir testi 53 ödeyemem yani hane halkı gelirim 592.50 den az diyenlerin gidip yaptıması gerekendir herkeze zorunlu olması söz konusu değil.Yani eskisi gibi G 1-2-3 artık kalmadı sadece G-0 olmak istiyenler teste giricek...

• quote:

Orijinalden alıntı: bs016

1 Nisan’dan itibaren aylık 53.33 lira ödemeyi kabul edenler gelir testine girmeden, GSS’den yararlanacak. Ancak ‘benim 53.33 lirayı da ödeyecek gücüm yok’ diyorsanız, gelir testine gireceksiniz ve aynı hanede yaşayanların toplam aylık gelirinin 592.50 liradan az olduğunu ispat edeceksiniz. O zaman, prim borçlarınızı devlet karşılayacak, siz de sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanacaksınız... Gelir testi 53 ödeyemem yani hane halkı gelirim 592.50 den az diyenlerin gidip yaptıması gerekendir herkeze zorunlu olması söz konusu değil.Yani eskisi gibi G 1-2-3 artık kalmadı sadece G-0 olmak istiyenler teste giricek...

Bu kısımların hepsini anladık. Ancak şöyle bir durum var. Söylenen ile uygulanan şey aynı değil. Sisteme bakıyorum. Borç ortada sgk'ı arıyorum. Gel gelir testi yaptır diyor. yapılandıralım diyor. internette gelir testine gerek yok diyor. şaka gibi anlayamadım gitti.

İnternette yeni borcu güncellersin. Bende parayı öderim. konu kapanır. tekrar tekrar sorun çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihan0007 -- 7 Nisan 2017; 16:8:30 >
  • valla gelir testi istiyorlarsa
    bizim hakkımızda çok kötü şeyler planlıyorlar demekki!
    bir süre borçlar 53 tl den hesaplanıp 220 tl ye çıkabilir(galiba kanunda böyle bir attırmaya açık kapı bırakmışlardı,emlak vergileri gibi bir süre normal arttırılıyor,arada bir çok yüksek zam yapıyorlar)

sonrada siz gelir testi yaptırdınız diye zorla alabilirler.

16 nisan da bunlara lütfen HAYIR deyin.EVET çıkarsa o rahatlıkla valla herkese haciz bile yollayabilirler,çünkü işleri bitmiş oluyor.

HAYIRLI akşamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hcebi11

valla gelir testi istiyorlarsa
    bizim hakkımızda çok kötü şeyler planlıyorlar demekki!
    bir süre borçlar 53 tl den hesaplanıp 220 tl ye çıkabilir(galiba kanunda böyle bir attırmaya açık kapı bırakmışlardı,emlak vergileri gibi bir süre normal arttırılıyor,arada bir çok yüksek zam yapıyorlar)

sonrada siz gelir testi yaptırdınız diye zorla alabilirler.

16 nisan da bunlara lütfen HAYIR deyin.EVET çıkarsa o rahatlıkla valla herkese haciz bile yollayabilirler,çünkü işleri bitmiş oluyor.

HAYIRLI akşamlar.

Hayır çıkması da bir şey değiştirmeyecek malesef.Yine yaparlar.
  • HAYIR ÇIKMASI belki değiştirir belki değiştirmez,
    ama 2 sene sonra genel seçim var
    onun için HAYIR çok önemli. o seçimi alması mecbur olacağından
    evet çıkarsa o seçimin hiç bir önemi kalmıyor

HAYIR mı verir vicdanım rahat dolaşırım.
  • Yeni GSS düzenlemesi nedeniyle e-Devlet üzerinden GSS Borç Durumu Belgesi Sorgulama hizmeti açılmış, merak edenler bu adresten detaylı bilgiyi edinebilir:

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-gss-borc-durumu-belgesi-sorgulama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LittleEinstein -- 19 Nisan 2017; 16:47:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.