Şimdi Ara

Genel Sağlık Sigortası Af Kanunu (2/1585) Meclise Gönderildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
12
Favori
5.167
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Plan ve Bütçe komisyonunda kabul edilen Yeni Genel Sağlık Sigortası Af Kanun Teklifi (2/1585) mecliste oylanmak üzere 456 sıra numarası ile mecliste gönderildi. Mecliste oylandıktan sonra meclis tarafından kabul edilirse resmi gazetede yayınlanacak ve yürürlüğe girecek.

Mecliste 456 sıra numarası ile oylamaya sunulacak yeni yasa metni:
    https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem26/yil01/ss456.pdf

Oylamaya Sunulacak Yeni Kanun Teklifinde Öne Çıkanlar:

Olumlu Görünen Maddeler;

+ Genel Sağlık Sigortası testi kalkıyor
    + G1, G2, G3 ayrımı kalkıyor bundan sonra herkes G1 olarak sayılıyor.
    + G1 düzeyindeki primin belirlenmesi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor ve brüt asgari ücreti %3'ü olarak kabul ediliyor.
    + G1 priminin şu anki aylık ücreti 53 TL.
    + GSS Prim borcuna ait gecikme cezası ve faizi bulunanların gecikme cezaları ve faizleri siliniyor.
    + Önceki GSS prim borçlarının tamamı aylık 53 TL'den yeniden hesaplanıyor.
    + Kanun teklifi yasalaştıktan sonra prim borcu olsun olmasın herkes 12 ay süresince Genel Sağlık Sigortasından faydalanabiliyor.
    + Yeşil Kart Testine girip G0 çıkanların geçmişte yaptıkları tüm prim ödemeleri geri ödeniyor ve sonraki prim ödemelerinden düşülüyor.
    + Genel Sağlık Sigortası, SGK'nın normal sağlık sigortasındaki Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınıyor.
    + Bu sayede çalışan SGK'lılar hastane ve ilaca ne ödüyorsa (muayene 6 TL, ilacın %20'si) GSS'lilerde artık aynını ödeyecek.
    + GSS'liler, SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerden de normal SGK'lıların ödediği fark kadar fark ödeyerek faydalanabilecek.

Olumsuz Görünen Maddeler;

- Önceki GSS prim borçları silinmiyor. (Faizi ve gecikme cezası silinip aylık 53 TL'den yeniden hesaplanıyor)
    - GSS önceden olduğu gibi emekliliği etkilemiyor.
    - Genel Sağlık Sigortasının zorunluluk hali devam ediyor.

*** Olumlu ve olumsuz şeklinde listenen maddeler yoruma dayalıdır. Sıralaması ve değişmesi gereken maddeleri konu içerisinde belirtebilirsiniz.

*** Olumsuz kategorisindeki dördüncü madde uyarı üzerine kaldırılmıştır. Konuyla ilgili kurumla iletişim kurulacak ve yeni kanun teklifi yasalaştıktan sonra gerekiyorsa tekrar düzenleme yapılacaktır.

*** Hatalı, eksik veya yalnış olduğunu düşündüğünüz maddeleri veya konu içerisindeki yorumları bana özelden bildirebilirsiniz. Hatalı, eksik veya yalnış olan kısımlar veya yeni düzenleme ile değişecek kısımları -araştırıldıktan sonra- konuya eklenecektir.

*** Benimle buradaki bağlantıdan iletişim kurabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simcell -- 22 Şubat 2017; 12:26:19 >

• ödeyenlere iyi geçirdiler valla . iyiki ödemedim
  • Eee hani gelir testine hiç girmeyenlerin geçmiş borçları ve faizleri komple silinecekti o madde yok ?
  • Referanduma kadar milletin ağzına bir parmak bal çalıyorlar. En azından dürüstçe "Silmiyoruz borçlarınızı, 53 lira üzerinden tekrar hesaplayacağı" diyorlar. Ne diyelim, Hayır'lısı olsun...
  • ödemedim, ödemeyeceğim. Arada iş değişikliği nedeniyle hemen kitlemişler primleri ödemeyeceğim..
    Şu anda sgklı olarakta çalışıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rakipsiz89

Eee hani gelir testine hiç girmeyenlerin geçmiş borçları ve faizleri komple silinecekti o madde yok ?

Öyle bir şey yok. O bir beklentiydi ama birkaç saat önce meclise giden kanun teklifinde ve kanun taslağında hiçbir zaman öyle bir madde de olmadı. Bazı gazeteler ve sosyal sigorta uzmanları öyle olsa daha iyi olur diyordu ama olmadı.

Tabi bu olmayacağı anlamına gelmiyor daha yasa meclis oylamasına sunulacak oylama için sıra numarası vermişler. Plan ve bütçe komisyonunda isterse partiler bir araya gelip kanun teklifinin oylanmasından önce tüm borçların silinmesi diye ek bir madde ekletebilir ve o şekilde oylamaya sunabilirler. Bunu mecliste bulunan partilerden herhangi biri de yapabilir Ak Partinin yapmasına gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: biskrem42

ödemedim, ödemeyeceğim. Arada iş değişikliği nedeniyle hemen kitlemişler primleri ödemeyeceğim..
    Şu anda sgklı olarakta çalışıyorum.

Sistem saçma gerçekten ama 1 yıl içinde 30 günden fazla GSS prim borcu olduğunda SGK provizyon vermiyor. Hastaneye işiniz düşerse sıkıntı çıkartırlar.

Bağlantıdan provizyon durumunu sorgulayabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama

Not: Yasa teklifinin kabulu ile birlikte 12 ay boyunca gss prim borcu olsun olmasın herkes genel sağlık sigortası borcunu ödemiş kabul edildiği için önümüzdeki 12 ay için sorunsuz şekilde provizyon alırsınız. O 12 ay bittiğinde SGK'lı da olsanız hastaneye gittiğinizde GSS prim borcu yüzünden provizyon vermeyecektir. Hastane ile işiniz olmuyorsa çok sıkıntı olmaz.

• simcell S kullanıcısına yanıt
    Müstehaktır, provizyon alabilir. diyor e devlet
  • Borç Tutarı
    314,35 TL
    Tahsil Edilen Borç Tutarı
    0,00 TL
    Kalan Borç Tutarı
    314,35 TL
    Tahsilinden Vazgeçilen Tutar (Geçici 69'uncu Md.)
    130,02 TL

faizleri silmişler
  • quote:

Müstehaktır, provizyon alabilir. diyor e devlet

Şu an herkese aynını diyor. Bu ilk taslağın ortaya çıkması ile SGK olup GSS borcu bulunan herkesi provizyon sistemine dahil ettiler. 12 ay boyunca da hiçbir istisna olmadan herkese provizyon verecekler. 12 aylık süre dolduktan sonra eski sisteme dönüp provizyon vermeyecekler.

Tabi 12 ay sonra belki süreyi tekrar uzatırlar belli olmaz. Bu sebeple şu an yaptığınız sorgulama geçerli durumu göstermiyor. Beklenti GSS prim borcu olanların her zaman SGK'dan provizyon alabilmesi inşallah 12 ay sonrada bu şekilde devam eder. Tabi GSS borcunu ödetmek için 12 ay sonra SGK'lı olup GSS borçlularına yine provizyon vermeyi kesebilirler.
    öyle veya böyle ödememeye devam. ben zaten teste girmiştim ama hiç ödeme yapmadım. gelirim olmadığı halde borç çıkaran sisteme para ödemem.haciz gelsin sıkıntı yok gelip alsınlar.
  • rakipsiz89 kullanıcısına yanıt
    aynen elin suriyelisi bedava hizmet görüyor yiyor içiyor sıç..yor. 2 laf söylediğinde burada delikanlı kesiliyor adam bıçaklıyor.
    ben parayla hizmet görüyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: rakipsiz89

öyle veya böyle ödememeye devam. ben zaten teste girmiştim ama hiç ödeme yapmadım. gelirim olmadığı halde borç çıkaran sisteme para ödemem.haciz gelsin sıkıntı yok gelip alsınlar.

Haklısınız. Gelir yoksa ödeme de olmaması lazım ama devletimiz ailenin gelirini de kişinin geliri kabul ettiği için ödeme istiyor.

Haciz gelmez merak etmeyin, genel sağlık sigortası prim borcu için haciz gelmez. Bu yeni kanun ile birlikte %95 civarında prim ödemeyen sayısı %80'lere düşer ama borçluların %80'i yine ödemez. Bu kadar kişiyi karşılarına almak istemeyecekleri içinde haciz gelmeyecektir.
  • quote:

Borç Tutarı
    314,35 TL
    0,00 TL
    Kalan Borç Tutarı
    314,35 TL
    130,02 TL

faizleri silmişler

Buna nereden bakıyorsunuz? Benim akrabamında epey yüklü bir borcu var ama e-devletten baktık böyle bir kısım görünmüyor. Hala eski yüklü miktardaki borç görünüyor.
    buyrun

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu
    isterlerse yollasınlar hocam onlar almak için uğraşırlar ben ödememek için. Allah göstermesin sağlık ile ilgili problemimiz olmasın yeter. tek pişmanlığım gelir olmayınca ücretsiz faydalanırız diye başvurduk ama g1 çıktı keşke hiç yaptırmasaydım diyordum ama kısmet. vergisini borcunu zamanında ödeyeni keriz yerine koyan her sisteme karşı artık bizde karşılık verelim.
    imzanı beğendim bu arada bende yaptım kızmazsınız inşallah
  • quote:

buyrun

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu

Üstadım onu bende biliyorum benimde GSS borçlusu akrabam var ve en üst kademeden 1 ocak 2012'den itibaren yazılmış. Biraz önce kontrol ettik ama borç aynen duruyor. Ben size bu sebeple acaba başka bir yerden mi kontrol ediyorsunuz diye sormuştum.

Herhalde sizin rakam düşük diye hemen yapılandırma yapmışlar. Bizim yekün çok fazla bu sebeple sonraya almış olabilirler. Gerçi daha kanun teklifi yasalaşıp resmi gazetede yayımlanmadı. 1-2 gün içinde mecliste oylayacaklardır daha oylama olmadan düşürmeleri garip olmuş.

• quote:

Borç Tutarı
    314,35 TL
    0,00 TL
    Kalan Borç Tutarı
    314,35 TL
    130,02 TL

faizleri silmişler

Nerde yazıyor bu? Ben bulamadım da

Buldum da vazgeçilen bişey yok=)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hebelehubele -- 21 Şubat 2017; 22:3:43 >
  • quote:

imzanı beğendim bu arada bende yaptım kızmazsınız inşallah

Estağfurullah. Bende çok eski üye bir arkadaştan almıştım. Forumda aynı imzayı kullanan 8-9 üye var. Türk bayrağını imzanızda kullanmanıza kızmam aksine beni gururlandırır.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.