Şimdi Ara

Genç nufus işsizlik oranı %24, İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı. (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
552
Cevap
6
Favori
23.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
60 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Vatan haini demek bu kadar kolay densiz adam söylediklerine dikkat et...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • he he bak cok calisan hakkiyla yerlesiyordu evet hi hi haklisin
    git meslek sahibi ol anca devllete sallayin merak ediyorum altinizi devletmi bezledi diye
    sor anana babana anlatsin sana 15 sene evvelini yada dur ya ben sana kiyak yapayim

devlet memuruna kiz vermiyorlar be gerci hos kime anlatiyoruz http://www.sabah.com.tr/gundem/2014/12/12/kilicdaroglundan-aile-boyu-kiyak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Theumit -- 15 Şubat 2017; 20:43:41 >

• HAİN YAZAMAYan hayin yazan adama neyi anlatıyosunuz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gök Gürültüsü

quote:

Orijinalden alıntı: sistemli adam

İşsizlik diye bir şey yok. Çalışacak işçi bulamıyor firmalar, çünkü maaş beğenmiyorlar. Organize sanayi sitesinde pek çok fabrikada işçi açığı var, ve insanlar asgari ücret beğenmiyorlar çünkü yaşam standartları değişti beğenmeme lüksü var, aç insan asgari ücret de olsa çalışır.

İşsizlik yok,kölelik var,insanlar köleliği beğenmiyor,diyorsun.Anlıyorum.

Klasik kölelik muhabbeti.
    Sanırsınız ki zorla çalıştıracaklar.
    Çalışmayın kardeşim. Sizlere maaş mı beğendirmek zorundalar ?
    Ama iş yok yalanına ancak kendiniz gibilerini kandırırsınız çünkü iş çok.

• Coutinho kullanıcısına yanıt
    yogo adam dogru soylemis gelin aymakopa heryer ilan aykosan oyle
    gungoren cesme taraflari oyle
    ama olmazzzzzzz pasalar masabasi is istiyor
    boyle cayini kahvesini icicek sabah 9 aksam 5 olucak cumartesi olmucak
    maasta 5000000000000 tl olucak degilmi la havle vela kuvvete
  • yav kime anlatiyorsunuz
    bunlara oglum surdan yagli birseyi ust ipi ile temizle desen
    yada bizim iste kardesim sunu goturde ilacci (bally) sursunde geri getir desen
    ya yagdan tiksinir yada yapistiricidan
    ego tavan adamlarda iside sen ayagina goturcen
  • Tayyip her şehre liseden bozma üniversite açarsa işsizlik artar tabiki. Mezun sayısı arttı kalite düştü. Yıllarca okuduktan sonra yıllarca da kpss için uğraşıyorlar. Sonuç olarak 30 yaşına gelmiş ve hiçbir işten anlamayan işsiz ordusu oluşuyor. Gençlere tavsiyem adam gibi bölüm okumayacaksanız boş yere üniversiteye gitmeyin, boşuna yıllarınız geçer ve yaşınız ilerlediğinden her işi de beğenmeyip sap gibi kalırsınız ortada.
  • muratdem88 M kullanıcısına yanıt
    2000 tl ne yav asgari uscret zaten 1400 tl olmus ha sizin haberiniz yok galiba tabi elin liselisi anca devlete milletr sallar
    hey yavrum hey
    bu arada ingilizce ogretmeni ark kontejyan yok yok haberin olsun
    tez vakit bi meslek sahibi ol :D
  • İş falan yok kimse bir tarafından sallamasın ilk önce. Sa sola ilan yapıştıran firmanın da kalitesini burada tartışmam. Eleman arayan online sitelerden veya kendi sayfasından ilanını verir, sokak da direğe yapıştırmaz. 1.5 yıldır arıyorum, özellikle yazın iş görüşmelerine gitmiştim baya, haftada 4 görüşmeye dahi gitmiştim fakat özellikle Eylül aylarından sonra ciddi bir düşüş var. Adamlar artık başvurulara bile bakmıyorlar.

Çalışma şartlarına gelince, Standart 45 saat çalışmanız gerekir haftalık, keko gibi kalkıp 50-60 saat çalışmaya kalkmayın. İş yok diyip kendinizi de ezdirmeyin. Benimde kabul etmediğim işler oluyor, eğitimimi ve kariyerimi allahın aç gözlü patronlarına yedirecek kdr keko değilim. Siz keko olacaksanız bilemem. Ama size tavsiyem kimseye kendinizi ezdirmeyin. En son Kasım gibi bir işe girmiştim fakat patronun kaba ve hatta ayı gibi konuşması tarzından dolayı işten ayrıldım. Zaten benden sonra da baya ayrılan olmuş yine aynı sebeple.

Patron kısmının insaflı olanı çok azdır, olanıda vardır tabi ki. Temennim düzgün insanlarla çalışmak. Dilerim sizlerinden bakış açısı bu yönde olur.

iste bunlar hep ulliminati kendi yazdigindan haberin yok galiba he

ozet gecerdim de neyse sen devam et aynen boyler hic bozmadan
  • Ehonomi coh eyi!

• quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

quote:

Orijinalden alıntı: bozcan

Çok haklısın. Peki bu durumda asgari ücretleri yükseltmek ekonomiyi nasıl etkiler?

Bu soruya toplam talep-toplam arz grafiği çerçevesinde yanıt vermek gerekiyor.

Asgari ücret zammı ilk etapta toplam talepte bir artışa neden olacaktır. Bu artış grafikte ki AD(toplam talep) eğrisini sağa kaydır. Oluşan yeni denge noktasında talep artışına bağlı olarak fiyat artışı ve buna bağlı olarak ta hasıla artışı meydana gelir. Evet enflasyon olmuş olabilir ama bu hasilada ki artış karşısında tolare edilebilir. Nede olsa yüksek bir büyüme hızı hedefleyen ekonomiler enflasyonu pek sorun olarak görmezler.

Ancak asgari ücret dediğimiz şey aynı zamanda bir maliyet kalemi ve asgari ücret zammı maliyetleri arttırdığı için toplam arz egrisini(as) sola kaydırır. Bu durumda oluşan yeni denge noktasında üretim kisildigi için fiyatlar tekrar artış gösterir ve hasıla geriler.

Özetlersek asgari ücret zammı ilk etapta

Talep artışı kaynaklı fiyatları ve hasilayi arttırır.

Maliyet baskısından kaynaklı fiyatları arttırır ve hasilayi azaltır.

Yani asgari ücret zammı reel hasilada pek bir değişikliğe neden olmazken fiyatları sürekli yukarı doğru uyarır.

Bahsettiğim grafik.

Aga bende İİBF mezunuyum ama boş bu grafikler Sen elin suriyelisine beleşten 1200 maaş bağlayacağına 600 tl devlet olarak sigortalı çalışanına maaş yardımı yap o zaman gör böyle grafikler keynesyen ekonominin saçmalıklarıdır

• quote:

Orijinalden alıntı: Theumit

2000 tl ne yav asgari uscret zaten 1400 tl olmus ha sizin haberiniz yok galiba tabi elin liselisi anca devlete milletr sallar
    hey yavrum hey
    bu arada ingilizce ogretmeni ark kontejyan yok yok haberin olsun
    tez vakit bi meslek sahibi ol :D

Sen cehaletin dibini görmüşsün hemşerim
    asgari ücret 20 sene öncede 6 çeyrek altındı
    şimdide 6 çeyrek altın

ülkede değil alamet

1985 te apple macintosh 3 kilo altın ediyordu
    şu anda 20 gram altına düşmüş

et 40 lira daha ne konuşuyorsun

şu anda simitçinin bile arabası var ama sebebi hükümet değil
    araba demir fiyatına düştü sen anlamazsın

bangladeşteki çocuk bile adidas ayakkabı giyiyor senin çocukluğun gibi zannteme dünyayı.

sana biraz da bilgi vereyim seni yönetenler gürcistandaki 2milyon yahudiden sadece birisi. gürcistan ismi de georgia dan gelir hani şu yahudi george bush varya o

sen bana münafık gösteremezsin çünkü daha münafık kelimesinin anlamını bilmiyorsun

• Turuncu Sakal kullanıcısına yanıt
    tespit guzel fakat Erdogan okul yol baraj kopru yapar bunlara bile
    efendim iste adam okul yapti biz issiz kaldik denirmi ama yuh yani :D
    sizin 100 yillik egitim sisteminiz bozuk
    fidani nasil dikersen oyle gider bak kendin diyorsun 30 yil oku meslek yok :D
  • 4 milyon kişiye gss borcu yazsa herkes borcunu ödese 2023 e kadar dünya ekonomisinde 1. oluruz
  • Daha da artacak.
    Sen hiçbir gelişimin yokken asgari ücrete 300 tl zam yaparsan vergileri artırırsan iş verenler tabiki daralmaya gider. Sonra Suriyeliler gibi kaçak göçek çalışanları doldururlar sende verginden ve çalışan nüfusundan olursun.

Baştaki adamların 2 lafıyla Tl aniden değer kaybedip artıyor. normal tabiki bunlar..
  • nonvolatile kullanıcısına yanıt
    ben 38 yasindayim lastik ayakkabi ile okula gittim
    simdi ise mallet giyiyorum
    ayrica devletimde milletimdende memnunum
    dunyayi yahudiler olabilir beni baglamazki ben benim dunyama bakarim
    vergimi veririm yerim icerim ibadetimi yaparim
    sigaram yok ickim yok saadece net masrafim var
    sizler yasamak degil lux yasamak derdindesiniz
    ayrica adidas dediginde ayakkabi olsa (ben ayakkabiciyim)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ESOES1981TR

quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

quote:

Orijinalden alıntı: bozcan

Çok haklısın. Peki bu durumda asgari ücretleri yükseltmek ekonomiyi nasıl etkiler?

Bu soruya toplam talep-toplam arz grafiği çerçevesinde yanıt vermek gerekiyor.

Asgari ücret zammı ilk etapta toplam talepte bir artışa neden olacaktır. Bu artış grafikte ki AD(toplam talep) eğrisini sağa kaydır. Oluşan yeni denge noktasında talep artışına bağlı olarak fiyat artışı ve buna bağlı olarak ta hasıla artışı meydana gelir. Evet enflasyon olmuş olabilir ama bu hasilada ki artış karşısında tolare edilebilir. Nede olsa yüksek bir büyüme hızı hedefleyen ekonomiler enflasyonu pek sorun olarak görmezler.

Ancak asgari ücret dediğimiz şey aynı zamanda bir maliyet kalemi ve asgari ücret zammı maliyetleri arttırdığı için toplam arz egrisini(as) sola kaydırır. Bu durumda oluşan yeni denge noktasında üretim kisildigi için fiyatlar tekrar artış gösterir ve hasıla geriler.

Özetlersek asgari ücret zammı ilk etapta

Talep artışı kaynaklı fiyatları ve hasilayi arttırır.

Maliyet baskısından kaynaklı fiyatları arttırır ve hasilayi azaltır.

Yani asgari ücret zammı reel hasilada pek bir değişikliğe neden olmazken fiyatları sürekli yukarı doğru uyarır.

Bahsettiğim grafik.

Aga bende İİBF mezunuyum ama boş bu grafikler Sen elin suriyelisine beleşten 1200 maaş bağlayacağına 600 tl devlet olarak sigortalı çalışanına maaş yardımı yap o zaman gör böyle grafikler keynesyen ekonominin saçmalıklarıdır

Keynesyen bölge de as eğrisinin eğimi sıfırdır hocam ben monaterist bölgeye göre yorum yaptım. Yani milyon fredman in okulu.

1991 ilkokul mezunuyum ben zor bitirdim okulu idare et kanka yav
    ay aman milyonatne yanlismis nne buyuk olay
    vay efendim surda nokta surda virgul olmasi lazimmis
    gec onlari gec ptronlar gunde kac cift kac desiden kesitigine bakiyor
    calisma hayatinda gorursun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. eneox

4 milyon kişiye gss borcu yazsa herkes borcunu ödese 2023 e kadar dünya ekonomisinde 1. oluruz

Aynen evıne para gıren adama gss borcu cıkarıyorlar o parada gıdıyor . aglancak halımıze gulecekdurumdayız yanı ıyıce herkes sınır hastası oldu memlekette
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.