Şimdi Ara

Genç nufus işsizlik oranı %24, İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
552
Cevap
6
Favori
23.854
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
60 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İş beğenmeyen çok demişsin 24 yaşındayım şu an ve Kayseri de yaşıyorum. Bir çok firmada çalıştım şu yaşımda nedeni ise işe girdiğim firmaların bana verdikleri sözler ile uygulama talimatlarının hiç uyuşmaması : 8 saat mesai üzerinden anlaşıyoruz bir hafta geçiyor mesai 13 saate çıkıyor zorunlu olarak beğenmezsen çık diyorlar. Depo görevlisi olarak işe giriyorum ama bir bakıyorum fabrikanın her yerindeyim. Maaş zamanında ödenmiyor hatta hiç ödenmiyor. Verdikleri komik ücretleri hiç söylemeye gerek yok. Ama bir tanesinden bahsedeyim Kayseri de bir tatlıcıda 14 saat karşılığında 25 Tl vereceğini söylediğinde ana avrat sövmem gerekirken saygımdan sustum başka bir köle ara dedim. İş verenlerde vicdan yok Kayseri de, başka şehirlerde nasıl bilmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muradisdan

asgari ücret gereksiz yere şişirilerek zamlandı. bi işçi çalıştırmanın bedeli çok yükseldi (yaklaşık 2200 lira). iş verene çok yük var gereksiz prosedür ve vergilerle iş verene baskı yapılıyor. işveren çalıştırdığı işçiden karşılığını alamayınca işçi çıkarıyor. eleman seçerken daha seçici oluyor. şirketlerden vergi ve asgari ücret denen saçmalık nezaman tamamiyle kaldırılırsa. piyasa serbest bırakılıp devlet burnunu sokmazsa. herşey yoluna girecektir.

İş verene baskı mı var?

2 yılda bir vergi affı geliyor %20 ödenmesi gereken vergi %3'ten alınıyor. Buna alışan işveren zaten her sene zarar gösteriyor vergisini de ödemiyor. Şu an ülkede çalışanlardan toplanan vergi kurumlar vergisinden çok daha fazla. Hükümet vergi dilimlerinde de sürekli tabana insrek vergileri çalışanların maaşlarından keserek kurumlar vergisini sübvanse ediyor

Ülkede çok adaletsiz bir vergi sistemi var. Bu düzelmeden ne işsizlik çözülür ne de vergi kaçırmaları düzelir. Ama ülkemizde her alanda olduğu gibi burda da adaletsizlik, plansızlık ve programsızlık olduğundan bu sorunlar çok çok uzun zaman çözülemeyecek

• erenlock kullanıcısına yanıt
    Bir yakına iş aradık. Asgari ücretin 900 lira olduğu zamanda bir yer 500 lira teklif etti. Başka bir yerde de 15 günde 1 gün izin verileceği söylendi.

Sonra bu adamlar eleman yok diye ağlaşıyorlar. Köle mi arıyorsun çalışma arkadaşı mı?

• Elder Wand kullanıcısına yanıt
    Hükümet istihdam yaratıyor emme kendi yalamalarına.. İşkur diye bi kurum var hiçbir işe yaramıyor burada .yalama il başkanlığında gençler hergün ilçe başkanlarına dert yanıyor yazdan beri onlarda boşta kalmaya başladı. Partimiz sayesinde vasıfsızın vasıfsızı bile iş buluyor .. Ben yıllarca söyledim her yatırımı gidip istanbula yapmayın diye .istanbula yapılan her yatırım geri kalan 80 şehri süründürmektir..şantiyecilik oynuyoruz evcilik oynayan çoculçklar gibi .delik deliyoruz asfalt döküyoruz 20 katlı evler yapıp 20 yıl vadeyle satmaya başlıyoruz.brüt 80 m2 net 58 m2 evlere 350.000 lira istiyoruz.. Nasıl olsa halktan topladığın parayla köprü tünel delip tekrar halktan para toplamak kolay...en basitinden iplik fabrikası bile kuramayan adamlar hergün yerli otomobil helikopter yapıyor bizim ardahandaki vasıfsız boşta gezen alkışlıyor..istihdamda torpil konusuna girmiyorum onlar zaten haram yiyor ve ailesine de yediriyor..

• Gelir dağılımındaki dengesizlik ve hükümetin yatırımcı çekmek için işverenlere verdiği sınırsız yetkiler durumu daha da kötüye götürüyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: bozcan

Asgari ücretin gereksiz artırılması talep enflasyonu yarayıp paranın değerinin düşmesine neden olmaz mı? Nominal olarak eline yüksek ücret geçebilir ama ekmek 5tl olur reel ücret düşer.

Talep enflasyonu nihai olarak kontrol edilebilir ancak ülkemizde daha farklı olan maliyet enflasyonu yaşanmakta olduğunu düşünüyorum. Maliyet enflasyonun sonucunda stagflasyon ortaya çıkar. Ülkemizde de hem işsizlik artarken hemde enflasyon yaşanmakta.

• O kadar yol yaptılar, çıksınlar yollarda muz ve su satsınlar...
  • robotica R kullanıcısına yanıt
    Allah korkusu yok bunlarda vicdanın v'si bile yok. Allah cezalarını verir inşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aelthalyste

Birisi yazmış ki

Bırakın şu ekonomi kotu masallarını

Bırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarınıBırakın şu ekonomi kotu masallarını

Bırakın şu ekonomi kötü masallarını

Ekonomi çok çok çok çok çok kötü

Daha da kötüsü ülkenin servetinin paylaşımı çok çok kötü

• İşsizlikte üniversite okuyup ta ayak işi diye tabir edilen işlerde çalışmak istemeyenlerin çoğunluğu gerçekten dikkat çekiyor.Ancak bunun suçunu birilerine yıkmaktansa sadece durum değerlendirmesi yapmak daha mantıklı gibi gözüküyor.Okumayı tercih etmeyen için herhangi bir sıkıntı gözükmüyor.Asıl sıkıntı okuyanların iş bulamaması olarak belli ediyor kendini.Hiç bir işte sürekli istihdam söz konusu değildir arkadaşlar.Çünkü bir meslekte kontenjan dolduğu zaman o mesleğe alım ihtiyacı da azalır.Yani o meslekle alakalı işe alım grafiği otomatik olarak düşüş yaşar.Bunun çözümü ise sürekli o bölümden mezun olanların sayısı kadar istihdam açmak ki bu mümkün birşey değildir.Ya da işe alımlar durduğu zaman o bölümlerden her sene mezun olan kadar çalışan insanın ölmesi.Yani sonuç şu oluyor bi meslek okumak bir bölüm okumak değilde ihtiyaca göre geleceği şekillendirmek.Burada çare arayan insanın kendisi olmalı çünkü bu konuda bir çözüm üretmek mümkün gözükmediği için devleti suçlamanın gereği yok diye düşünüyorum.Ayrıca torpil v.b. işe girenleri konu dışı tuttum yazımda çünkü bunlar ve bu gibi olaylar mezunların işe girimlerindeki payı çok ta değil...

• Şu an fabrikaların çoğunda işçilere beğenmiyorsanız çıkın baskısı yapılıyor, senelik çalışanlar da mecburen her eziyete katlanmaya çalışıyor tazminatını yakmamak için.

Uzun zamandır vardiya şefliği yapıyorum şu sıralar patron hem bize hem işçilere baskı yapıyor depolarda 2 senelik stok var, işçiyi boşa çıkarmamak için mecburi üretim yapılıyor, izni olanlar sürekli izne çıkarılıyor.

• Gök Gürültüsü kullanıcısına yanıt
    19 değil 11 ah bu telefon lar

• Sonuçta bu da bir istikrar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Bağımlısı

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bloodletting.

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: volkanbravo

quote:

asgari ücret gereksiz yere şişirilerek zamlandı. bi işçi çalıştırmanın bedeli çok yükseldi (yaklaşık 2200 lira). iş verene çok yük var gereksiz prosedür ve vergilerle iş verene baskı yapılıyor. işveren çalıştırdığı işçiden karşılığını alamayınca işçi çıkarıyor. eleman seçerken daha seçici oluyor. şirketlerden vergi ve asgari ücret denen saçmalık nezaman tamamiyle kaldırılırsa. piyasa serbest bırakılıp devlet burnunu sokmazsa. herşey yoluna girecektir.

O zaman asıl kaos olur bu ülkede.Azgın patronların kucağına oturtursan sen işçiyi 1000 tl bile maaş vermezler.Şuan asgari ücret 1400 lirayken en azından altını teklif edeni yada çalıştıranı SGK'ya şikayet edip yasal ceza uygulatabiliyorsun.
    Patronlar biraz az kazansın.Ekonomide gelir uçurumu gitgide artıyor.1400tl bile ÇOK AZ.En az 2000tl olmalı asgari ücret bu ülkede.

gerçekten ekonomi bilginiz 0. asgari ücrete zam yapınca patronlar azmı kazanıyor zannediyorsunuz gerçekten ?

devlet şirketlere istediği kadar vergi koysun istediği kadar asgari ücrete zam yaparsa yapsın. patronlar az kazanmaz sattığı ürüne zam yapar. enflasyon artar. işçi kaybeder. yada vergi ve işçi yükünü kaldıramayıp tutunamayanlar piyasadan düşer piyasa rekabetçi piyasadan monopol piyasaya döner. monopol piyasalarda kaybeden taraf gene çalışanlar. yada işverenler daha az işçi daha çok makine çalıştırırlar işsizlik artar refah düzeyi düşer.

ama serbest piyasada devlet hiçbirşeye müdahele etmese prosedürler kaldırılsa. şirketlerden vergi alınmasa. devlet sermaye sahiplerini desteklese. isteyen herkes üretim yapabilir. rekabet artar fiyatlar düşer. istihdam artacağı için işsizlik azalır maaşlar kendiliğinden zaten artar. enflasyon düşer. daha saymama gerek varmı ?

Sen tam sonradan görme müteahhit gözüyle bakıyorsun olaya.Devletin hiçbir şeye müdahale etmemesi diye bir şey söz konusu olamaz.Şirketlerden vergi alınmasa demişsin.Dünyanın hiçbir yerinde devletin şirketlerden vergi almadığı görülmemiştir.Utanmasan vergi kaçakçılığını destekleyeceksin.Sen hem devletin topraklarında iş yapacaksın hem de devlete vergi vermeyeceksin.Adamlar hem vergi vermeyecek hem de devlet onlara destek verecek komediye bak.Asgari ücret elbette olacak öyle bir sınırlama olmasa işveren işçiyi 500 liraya çalıştırır.

şirketlerden alınan vergi halktan alınan vergiyi saklama politikasıdır.

siz hiç vergi ödeyen makine yada bina gördünüzmü ? şirketler vergiyi kendi cebindenmi ödüyor zannediyorsunuz ? şirketlerden alınan her vergi satılan ürün, hizmet neyse ona zam olarak yansır. sonuç olarak bu vergiyi gene halk öder.

basit bi örnek vermek gerekirse devletin çikolata fabrikalarından %10 vergi almasıyla çikolatadan %10 vergi alması arasında ne fark vardır ? fabrikadan alınca bunu şirketmi ödeyecek yani biz dahamı ucuza çikolata tüketicez. gerçekten buna inanacak kadar safsanız bana cevap yazmanıza gerek yok.

muradisdan bir gün aynı noktada hem fikir olabilceğimizi düşünmezdim.

Liberal ekonomi açısından muradisdan bey haklı. Özel şirketlere denetleme amacıyla temel seviyede kurallar belirlemek tüketiciye,müşteriye fayda sağlamaz.

Adil Kullanım Kotası getirilen bir yasal zorunluluk olarak ortaya çıkmasa iss şirketleri bu kotayı uygulamayacaktı kimisi müşteri kazanabilmek için kârını düşürüp sürümden kazanmak için düşük fiyatla yüksek adil kullanım kotaları ile satacaktı. Kimisi hiç uygulamayacaktı adil kullanım kotasını.

Bir özel şirket kâr etme amacıyla kurulur. Ödediği vergiler,giderler her zaman için cirosundan az olmalı ki varlığını sürdürebilsin. Bunun için ister gelir vergisi alalım, ister ötv alalım ister kdv alalım o şirketin satarken ürününe gelen vergi de satış sonrasında kazandığı para için ödediği vergi de bir daha ki ürününde çıkacak.

Misal bankalar için bir kural var ne bu kural;

1 milyar dolar sermayesi olmayan Türkiye'de banka kuramaz,bunun için izin alamaz? Niye insanları korumak için paralarını kaptırmasınlar diye deniliyor. Sizce bu kural insanları müşterileri mi koruyor ülkemizdeki büyük güçlü bankaları mı? Çok sayıda küçük küçük kendini geliştirmeye çalışan yeni hizmetler sunmaya çalışan bankalar yerine ne oluyor az sayıda banka kısıtlı hizmet rahat kazanç (bankalar için)

ISS'ler içinde benzer kurallar var belli bir ön sermaye teminat garantisi. Belki biri sırf kendi mahallesinde über hızlarda küçük bir ağ alt yapısı kurmak isteyecek. Belki bir semtte böyle bir işe girişilecek ve bir semt içerisinde inanılmaz hızlar elde edilecek.

Şuan bu tarz bir işe girişmek isteseniz kâr etmeyeceğim hayır işi yapcam deseniz bile yapamazsınız. Yani düşünsenize ben öğrenciler için 100 mbps kotasız internet satmak istiyorum sadece maliyetine deseniz bile YAPAMAZSINIZ.

Asgari ücret zamları zaten ayrı bir sorun. Maaşın miktarı önemli değil. Sen 200 TL zam yapıp onun yarısını da devlet vergisinden veriyorsa orada asgari ücretli bir şey kazanmıyor ne yazık ki hatta hem asgari ücretli hem diğer maaşlı çalışanlarda zarar görüyor.

İşveren x birim gideri artarsa ürününe de x birim koyar. Sermaye sahipleri çok para kazanıyorsa rakip çıkartırsın. Ülkemizdeki gelir dengesizliğinin sorunu budur. Rakip azlığı piyasada güçlü olanın dahada güçlenmesini daha rahat kolay para kazanmasını sağlıyor.

Abi misal ben niye küçük bir banka açamıyorum ki? Hatta bunun ön masrafı, teminatı falan niye var ki? İş yapmadan iş yapma parası ödemek niye? Şirket kurarken , bu tarz şeyler açarken kağıt için imza için niye bu kadar yüksek ücretler var.

Yukarıda bir kullanıcı demiş vergi almayan ülke mi var? Var, Dubai.

Devletlerin giderleri nedir kamu kurumları,çalışanları ve sosyal hizmetler yanlış mıyım? Şimdi sosyal hizmetlere gelelim;

Sosyal hizmetler nedir?

Sağlık sigortası
    Ücretsiz eğitim
    Emeklilik

Şimdi benim aklıma gelen ilk üç konu bu daha farklı alanlarda var muhakkak fakat bence en büyük yük bu üç alanda. Şimdi bakalım bu üç alan nasıl ücretsiz karşılanıyor. Vergilerle alınan ücretler ile. Yani bu hizmetler bedava değil. Herkes bir ücret ödüyor bunun için.

Sen eğitimi hayır işi gibi ücretsiz verince çoğu kişi değerini bilmiyor. Yapılan masrafa rağmen eğitim işi kamu tarafından gerçekleştiği için rekabet, yeni fikirler de denenemediğinden kısıtlı oluyor verim düşük oluyor.

Emeklilik içinde insanlar çalışırkende sürekli vergi ödüyor maaşları üzerinden. Şimdi sıkıntı şurada emeklilik sisteminde hem emeklililer mağdur hem hazine yani devlet mağdur.

Zira alternatif üretimi yok, tek düz ver ömür boyu parayı türk lirası olarak hazine de belli bir yaştan sonra sana tamam ben ödeyeceğim garantisi versin. Adam ayda 150-200 TL vergi emekliliği için vereceğine kendisi bunu dolar yerine farklı bir iş yatırımı ile değerlendirse belki daha iyi bir geleceği olacak.

Türkiye'de tam gelir vergisi vb. gibi bir şey olmasada maaşlar üzerinden gelir vergisi çok güzel uygulanıyor. Brüt maaşlar net maaşların yaklaşık 1.5,1.6 katı kadar herkesin.

Sağlık ve eğitim vb. şeyler için önlem destek alınmak isteniyorsa nasıl yapılır insanlara kazançlarını yönetebilecekleri bir birikim hesabı yaparsınız. Eğitim ihtiyacı olduğunda oradan kullanır, sağlık harcamalarında oradan kullanılır,Zaruri bir 3-6 aylık sağlık sigortası birikim limiti koyarsın. Yani olurda birden kötü bir şey olursa diye onun dışında insanlar kendi emeklerini kendi biriktirir,değerlendirir,nakil eder.

eminim aynı fikirde olduğumuz başka konularda vardır. açıklamanız gayet net ve doyurucu olmuş. ama malesef türkiyede kimse ikna olmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Vay be. Biri konu acablir bu mesajimla alakali.

Akpe Manisa teskilat baskan yardimcisi konusma sirasinda referandumda hayir cikarsa ic savasa hazir olun demis...

• İş beğenmeme durumuna katılmıyorum. Bugün üniversite mezunu bir gence haftada 6 gün asgari ücretle iş teklifi sunarsanız elbette beğenmez. Üniversite mezunu adamın hiçbir şekilde asgari ücretle çalıştırılması anlaşılır bir durum değildir. Evet belki devletin son yıllarda vakıf okulları ile birlikte çok sayıda açtığı üniversite sebebiyle eğitimin niteliği azalmış olabilir ancak bunun sebeplisi yine devletin kendisidir.

Bunun yanı sıra, üniversiteye olan bakış açısı da yanlış. Akıllı adam bu ülkede üniversite okumaz, geçen hafta ofise gelen marangoz 2 kapı menteşesini 45 dakikada taktı 130 TL aldı gitti. Devir ara elemanların kazandığı devir, adamla konuştuğum da da yoğunluktan ötürü yetişemediklerini söylemişti. İşini bile çok güzel kazanıyor vallahi hatayı biraz da kendi tercihlerinizde arayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rumpelstilzchen

İşsizlik diye birşey yok. Sokakta geziyorum her yerde is ilanlari marketler dukkanlar elektrik direklerine yapistirilmis kagitlar. Adam basliyor ise 1 hafta sonra zora gelemiyor of calisamama deyip basiyor istifayı. Ailesinin de durumu iyiyse onlardan gecinip gidiyor.

Üniversite okumuş biri niye saçma sapan alakasız bir yerde çalışsın ki ha her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok ama bu ülkede asgari ücretle tek kişi geçinemiyor. Ayrıca ne çalışma saatlerine ne de işçi güvenliğine uyuyor işletmeler. Burada kimsenin suçu yok o suç seni yönetenlerde onlara konuş.
  • İşsizlik maaşı verirsen tabi artar

• Rumpelstilzchen kullanıcısına yanıt
    Sen akparti yi körü körüne korumaya devam et insanlar aç mı tok mu düşünen yok.

Herkes dünyayı tozpembe yaşamıyor. Fazla fazla çalışıp emeğimin karşılığını defalarca alamadım. Sağolsun desteklediklerin çalışandan çok parası olanı koruyor.

• Rutine dönmüş "memleket batıyor" haberlerinden biri

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.