DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Genç nufus işsizlik oranı %24, İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı.
560
Cevap
5
Favori
22.252
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Genç nufus işsizlik oranı %24, İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1581 Mesaj

iOS Beta Tester
      16 Şubat 2017 23:01:54
      işsizliğin en büyük sebebi her köye 1 üniversite açılması
      |
      |

• Yarbay
      3107 Mesaj
      16 Şubat 2017 23:02:19

Almanya farklı burada tuvalet temizlemem ama almanyaya gidersem temizlerim kendimi örnek verecek olursam. Türkiyede yaptığının değeri yok almanyada çalışarak zamanla tuvalet temizletecek konuma gelirsin. Aradaki fark bu bunu anlamıyorsunuz.

Üniversitenin anlamı yok diyen arkadaş, doktora mı yapalım napalım ülkede sanayi yok nereye yetmiyor kardeşim 4 yıllık diploma? Üniversite diplomasını p.ç eden devlet ve özel sektördür gişe memurluğuna bile üniversite diploması istersen zaten 16 sene okumanın anlamı kalmıyor doğal olarak.
      |
      |
      Breaak4Love kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Uzaklaştırılmış 11 gün cezanın, 10 gün 5 saat 25 dakika kadarı kaldı.
      16 Şubat 2017 23:04:18
      İş bol ama beğenmiyorlar şikayet ediyorlar bak Suriyeli kardeşlerimize mis gibi çalışıp geçiniyorlar..!
      < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Binbaşı
      1721 Mesaj
      16 Şubat 2017 23:07:16
      Bu konuda son düşüncemi söyleyeceğim.

Maalesef ürettiğimiz GDP (GYSİH) nüfusa yetmiyor. Yetmediğinden de oturup böyle havanda su dövüyoruz.

Katma değeri yüksek, ihraç edebileceğimiz bir ürünümüz ya da yer altı kaynağımız olursa eğer, adam gibi bir sistem ile beraber rafaha kavuşuruz.

Yoksa en tepedeki %1 ile geri kalan arasındaki savaş ebediyet sürecek.
      |
      |

• Binbaşı
      1861 Mesaj
      16 Şubat 2017 23:09:54
      ÇOK ŞEY ANLATMAK isterdim
      Bana anlatmak yasaklandı..
      Böyle idare et...
      |
      |

• Binbaşı
      1590 Mesaj
      16 Şubat 2017 23:21:55
      quote:

Orijinalden alıntı: dedelekk

Sevgili kardeşim şu anda evimde sadece 1 çocuk bakıcısı çalıştırıyorum.(Annesi sigortalı işçi olduğu için) tek bir çalışanım olduğu halde 100 tl asgari ücret desteğinin yanında 6 aydır işsiz birini işe aldığım için prim desteği de alıyorum. Çalıştırdığım işçi için devlet bana 400 tl kadar prim desteği sağlıyor. Ben 200 tl prim ödüyorum. Esnaf da 1 kisi bile calistirsa bu destegi aliyor anlayacagin. Bu nasıl bir mantıktir ki fabrika gelir vergisi ödemeyecek ama işçi ödeyecek. Tost makinesini de iş yeri için alıyorsa vergisini düşüyor kendi ödeyeceği vergiden yalansa yalan de.
      Anlatsam da anlamazsın ve kdv bilgisizlik iddiasına gelince Ekonomi mezunu olduğumu söylemek isterim. Bir defa üslubunu düzeltmeni rica ederim, seviyesizlige gerek yok. Hem şu serbest ücret tezinde işçilerin asgari ücret seviyesinde kazanç alacağını nasıl garanti ediyorsun soylesen de bilsek.

öncelikle prosedür değişmiş ben en son 3 sene önce araştırmıştım ancak sizde yanılıyorsunuz. şuan tekrar baktım çalıştırma zorunluluğunu imalat sektörü için 4 seneye çıkarmışlar eskiden 2 seneydi. destekten faydalanmak için en az 2-10 işçi çalıştırmak gerekiyormuş ve en fazla 1 işçinin sigortasını karşılıyormuş. eğer 10 dan fazla ise en fazla personelin %10 u kadar işçiye destek veriyormuş. yani anlayacağınız esnaf 1 kişi çalıştırsa bile destek almıyor hadi 2 kişi çalıştırdı destek aldı diyelim 4 yıl mecbur ona bakmak zorunda. kaldıkki bu işçiyi işe almadan önce komisyon gelip işyerinizde inceleme yapıyor herkese vermiyorlar. o esnafın alma ihtimali hiç yok. nerdenmi biliyorum eski kız arkadaşım işkurun anlaşmalı olduğu danışman şirketinde çalışıyordu. destek verdikleri şirketlerin hepsi büyük şirketler bitane küçük şirket görmedim.

işyeri için alıyorsa vergisini düşüyor aksini iddaa etmedim zaten. daha anlaşılabilir olması için canlandırma yapalım ikimiz farklı rakip şirket olalım. sen küçük esnaf ol sermayen az yıllık ödediğin vergi düşük 20 bin tl olsun. ben büyük şirket olayım sermayem çok ödediğim vergi 200 bin tl. sen bu vergiyi yok etmek için pek birşey yapamazsın hem sermayen az hemde kafa kafaya getirmek için yasadışı yollara sapman gerekir muhtemelen buda küçük şirket olduğun için yemez.ben 20-30 bin liralık stratejik konumu olan mesela universite olabilir belediye olabilir. biyere bağış yaparım masraf gösteririm (kütüphane) arkama siyasi birini alırım. benim sermayemde çok 180 bin liralık vergi masrafı gösterecek görünürüde masraf ama aslında satmayı düşündüğüm mal alırım hem vergiyi yok eder hemde aldığım malı el altından karla satarım. kısacası büyük şirketler zaten bi şekilde vergiden kurtuluyor ödeyen herzaman küçük ve orta işletmeler.

okuduğunuz universite benim için bir anlam ifade etmiyor bilgi nerden gelirse gelsin ben doğruya bakarım yanılıyorsunuz bikere olsun bi işe girişmeye deneyin deneseydiniz beni daha iyi anlardınız. birşeyler üretmeye satmaya çabalarsanız göreceksinizki birşeylere başlamak kolay değil. çünkü pastadan yeni birilerinin pay almasını rekabet ortamını istemiyorlar çünkü serbest piyasa yok. amacım hakaret etmek değildi uslubum serttir yanlış anlaşılmalar için özür dilerim.

asgari ücret meselesine gelirsek. 3 piyasa örneği vericem.

bunlardan ilki insan pazarı gitmediyseniz gitmenizi öneririm. ben en son 4 sene önce gittim işçiler günlüğü 100 liradan aşağıya çalışmıyorlardı bu fiyatı devlet belirlemiyor tamamen serbest piyasa.

bir diğer örneğim serbest çalışan hayat kadınları. kadınlar fiyatı kendisi belirler ortalama tek seans (20-30 dk) 150 liradır. tamamen serbest piyasa.

bir diğer örneğim tarım işçileri. mesela bizim buralarda tarım işçileri ortalama günlük 80 lira ister. tamamen serbest piyasa.

tezim şudur kimseyi haketmediği fiyata çalıştıramazsın. eğer bi kişi işe alırken fiyatta anlaşıp işe girdiyse o anlaştığı parayı hakediyor demektir. 1400 lirayı haketmeyende var daha fazlasını hakedende var. asgari ücret yüzünden 1400 lirayı haketmeyen işsiz kalıyor. işsizlik yüzünden daha fazlasını hakeden. daha fazlasını alamıyor çünkü dışarda onun yerine daha ucuza çalışacak işsizler var. eğer asgari ücret kaldırılıp yerine serbest piyasa olsa herkes kendi fiyatını belirler hakettiği fiyata iş bulabilirdi.

• Yarbay
      3896 Mesaj
      [07 Ağustos 2017 17:28:24 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
      17 Şubat 2017 00:22:33 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Thorme

İş bol ama beğenmiyorlar şikayet ediyorlar bak Suriyeli kardeşlerimize mis gibi çalışıp geçiniyorlar..!

Gunluk 20 tlye sigortsiz koleleik yapiyorlar ona calismak denmez
      |
      |

YURUTME YETKİSİNİN MECLİSTEN ALINARAK TEK BİR KİŞİYE VERİLMESİNE HAYIR !!!
    • Yarbay
      2310 Mesaj
      17 Şubat 2017 00:48:46
      Chp ve hdp ile ne bu meclis yol alır ne ülke. Şöyle bakıyorum geçmişe 2001 krizi ve önceleri hep aynı terane. Son 15 yılda süper olmasa da diğer hükümetlerin başaramadığı bir ekonomi mevcut, inişli çıkışlı olsada. Şu durumda bu hükümete destek vermemek biraz insafsızca olur. Aklı selim bir adamın başka seçeneği yok. Olsada kullansa... Ben seceneksizlikten evet hükümet diyorum ve destekliyorum. Selamlar herkese.

• Yarbay
      2310 Mesaj
      17 Şubat 2017 00:54:23
      Ha bu arada bu işsiz gençlerin çoğunu güneydoğu ve doğuda bir hanede 15 çocuk yapıp dışarı saldiklari kesim %75 ni oluşturuyor. Saygılar.

• Teğmen
      242 Mesaj
      17 Şubat 2017 01:18:30

1200 lira mutfak masrafı yazmışsın iyice saçmalıyorsun yada sabahları buzlu badem falan yiyorsun. Baya rahatına düşkün bir arkadaşsın gibi :)
      |
      |
      MrSAVIOR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim. [Gazali]
    • Yüzbaşı
      766 Mesaj

iOS Beta Tester
      17 Şubat 2017 03:17:37
      quote:

Orijinalden alıntı: hardday

Chp ve hdp ile ne bu meclis yol alır ne ülke. Şöyle bakıyorum geçmişe 2001 krizi ve önceleri hep aynı terane. Son 15 yılda süper olmasa da diğer hükümetlerin başaramadığı bir ekonomi mevcut, inişli çıkışlı olsada. Şu durumda bu hükümete destek vermemek biraz insafsızca olur. Aklı selim bir adamın başka seçeneği yok. Olsada kullansa... Ben seceneksizlikten evet hükümet diyorum ve destekliyorum. Selamlar herkese.

Kriz döneminde 16. Büyük ekonomiydik şimdi 17

O dönemde gençlerin işsizliğini hiç yüzde 22 görmedik
      |
      |

• Yüzbaşı
      606 Mesaj
      17 Şubat 2017 03:53:33
      quote:

Orijinalden alıntı: hardday

Ha bu arada bu işsiz gençlerin çoğunu güneydoğu ve doğuda bir hanede 15 çocuk yapıp dışarı saldiklari kesim %75 ni oluşturuyor. Saygılar.

Bu %75 bilgisini destekleyen veri sunun ya da yalancının kralısınız diyeceğim size.

Güneydoğu ve doğuda yaşayanlarda bu ülkenin vatandaşı, neden ayrımcılık yapıyorsunuz?

Ayrımcılık yapıp sonuna saygılar yazınca, saygılı insan olunmuyor.

Bakalım bilgiyi teyit edebilecek misin yoksa maaşlı mısın anlayacağız.

Gigabyte 990FXA-UD3 | Asus 560 Ti DirectCU II | AMD Phenom 955 BE | Thermalright Ultra 120 Rev. C Soğutucu | Gskill Ripjaws 1600 MHz 2x4gb CL 9 DDR 3 | HEC Cougar 700Watt PSU | Dark Knight Kasa | AOC V22+ Monitör
    • Yüzbaşı
      280 Mesaj
      17 Şubat 2017 04:53:33
      ama hala survivor ilk sırada. haktır
      |
      |

"İnandığı batıl için kendinden vazgeçeni, Hak için savaşmayı göze alamayan müslümana galip kılar Adl-i İlâhî."

İbn Arabi
    • Yüzbaşı
      343 Mesaj
      17 Şubat 2017 08:46:21
      Bizim dörtyol caddesi üzerinde ara sıra gittiğimiz bir lokanta var. Şu an garson komi ne ararsan bütün kadro Suriyeli olmuş.
      |
      |
    • Çavuş
      81 Mesaj
      17 Şubat 2017 09:07:45

Eyvallah size hiç bir şey demiyorum.
      Siz beden işçileriyle, hayat kadınlarıyla ve tarım işçisi kardeşlerimizle asgari ücret politikası kur kendi kendine. Sanki senin dediğin gibi olsa işveren serbest piyasada çok para vermek zorunda kalsa fiyata zam yapmayacak. ben kendim 1 işçi çalıştırıyorum destek alıyorum 2 yıl 3 yıl şartı da en azından benim için yok diyorum sen hala kız arkadaşım prosedür vs diyorsun. Bir defa Bitirdiğin okul benim için bir anlam ifade etmiyor demeden ve ekonomi konusunda ahkam kesmeden önce kullandığın kelimenin anlamına bak. Baktım değişmiş dediğin şeye prosedür denmez Mevzuat denir. Artık cevap vermiyorum. Edepli edebinden susar cahil ben susturdum sanır.
      |
      |
      muradisdan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1590 Mesaj
      17 Şubat 2017 11:13:39
      quote:

Eyvallah size hiç bir şey demiyorum.
      Siz beden işçileriyle, hayat kadınlarıyla ve tarım işçisi kardeşlerimizle asgari ücret politikası kur kendi kendine. Sanki senin dediğin gibi olsa işveren serbest piyasada çok para vermek zorunda kalsa fiyata zam yapmayacak. ben kendim 1 işçi çalıştırıyorum destek alıyorum 2 yıl 3 yıl şartı da en azından benim için yok diyorum sen hala kız arkadaşım prosedür vs diyorsun. Bir defa Bitirdiğin okul benim için bir anlam ifade etmiyor demeden ve ekonomi konusunda ahkam kesmeden önce kullandığın kelimenin anlamına bak. Baktım değişmiş dediğin şeye prosedür denmez Mevzuat denir. Artık cevap vermiyorum. Edepli edebinden susar cahil ben susturdum sanır.

1 işçi çalıştırıp destek aldığındığına dair hadi gönlünüz olsun sizin deyiminizle mevzuat bulamadım olsada hiçbirşey değişmez eminim kaşıkla verdiklerini kepçeyle alırlar. yıllardır ticaretin içindeyim. işin içine girmeden işlerin nasıl döndüğünü anlamazsınız. destek var gibi gözüksede aslında yok düşündüğünüz gibi destek vermiyorlar. herşey düşündüğünüz gibi toz pembe değil. zamanında 0 sermayeyle asgari ücretli bi işçiyken işten istifa edip kendi işimi kurmaya karar verdim bebka, işkur, umem, kosgeb v.b her kuruma zamanında başvurdum hiçkimse yardım etmedi. şuan 6-7 işçi çalıştırabilecek kapasitede işyerim var geldiğim konuma işportadan başlayarak tamamen kendi emeklerimle geldim. 1 çocuk bakıcısı çalıştırdınız diye gelmiş bana devletin desteklerini savunuyorsunuz. neymiş efendim esnafa destek varmış. cesaretin varsa çık esnafın yüzüne söyle. iktidar yancısı bikaç esnaf dışında destekleyen olmaz. evet bitirdiğin okul hiçbirşey ifade etmiyor. bende mühendislik ayrıca iktisat mezunuyum ne değişti ? diplomanın arkasına sığınıp arkasından söylediğiniz herşeye inanacak saf birini arıyorsanız bana cevap yazmayın zaten.

• Çavuş
      81 Mesaj
      17 Şubat 2017 12:09:01

Prosedür: işlem ve yöntem (http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=MEVZUAT)
      Mevzuat : (Bir ülkede yürürlükte olan yasa, tüzük, yönetmelik vb.nin bütünü)

Bir defa mevzuat benim deyimim değil. TDK'ya bakarsanız kelime anlamlarını göreceksiniz. Bunun yanında "... destek aldığındığına dair hadi gönlünüz olsun sizin deyiminizle mevzuat bulamadım" demişsiniz, bu da anlatım bozukluğudur. Bulamadığınız şeye mevzuat değil düzenleme denir. Bu durum diploma konusunda tamamen haksız olmadığınızı ortaya koyuyor. Bir insan Mühendislik ve İktisat mezunu olsa da bazı şeyleri öğrenemiyor demek ki. Kim bilir belki de günlük hayatta çok kullanılmayan kelimeleri cümle içine serpiştirince daha havalı oluyor size göre.
      Belirttiğiniz kurumlara müracaat ederken burada yazdığınız gibi yaptıysanız kabul edilmemesini garipsememek lazım.
      Selamatle.
      |
      |
      muradisdan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1590 Mesaj
      17 Şubat 2017 12:31:17
      quote:

Prosedür: işlem ve yöntem (http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=MEVZUAT)
      Mevzuat : (Bir ülkede yürürlükte olan yasa, tüzük, yönetmelik vb.nin bütünü)

Bir defa mevzuat benim deyimim değil. TDK'ya bakarsanız kelime anlamlarını göreceksiniz. Bunun yanında "... destek aldığındığına dair hadi gönlünüz olsun sizin deyiminizle mevzuat bulamadım" demişsiniz, bu da anlatım bozukluğudur. Bulamadığınız şeye mevzuat değil düzenleme denir. Bu durum diploma konusunda tamamen haksız olmadığınızı ortaya koyuyor. Bir insan Mühendislik ve İktisat mezunu olsa da bazı şeyleri öğrenemiyor demek ki. Kim bilir belki de günlük hayatta çok kullanılmayan kelimeleri cümle içine serpiştirince daha havalı oluyor size göre.
      Belirttiğiniz kurumlara müracaat ederken burada yazdığınız gibi yaptıysanız kabul edilmemesini garipsememek lazım.
      Selamatle.

burası forum. imla kurallarına uyarak düzgün bi türkçe konuşmak zorunda değilim işinize gelmiyorsa okumayın. konuşmam gayet net ve anlaşılırdır eğer anlamıyorsanız işinize gelmiyordur yada daha kötüsü kapasiteniz yetmiyordur bilemem. bu güne kadar hiçkimseyle anlaşma problemi yaşamadığım için bende bir problem olmadığına eminim. günlük hayatta kullanılmayan bir kelime veya teknik kelime kullanmadım. kaldıki bana cevap veremediğiniz için edebiyat kasmanıza gerek yok. anlattığım onca şey içinden 1-2 kelime seçip bu kelime olmamış demek sizi haklı çıkarmıyor.

• Yarbay
      2809 Mesaj
      17 Şubat 2017 13:52:25
      Silinsin.
      |
      |

• Yüzbaşı
      342 Mesaj
      17 Şubat 2017 14:02:18
      İnsanlar en temel ihtiyaçlarını ve beli başlı hobilerini gerçekleştirmek için çalışır. İş hayatı insana temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanında sosyal bir çevre ve önem de kazandırır. Bu yüzden kişinin kendine uygun bir iş arayış süreci çoğu zaman sancılı geçer. Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Uğur Hatıloğlu, işsiz ya da iş arayan bireylerin davranışlarıyla ilgili önemli bilgiler veriyor. Hatıloğlu, bu iş arama sürecinde tüm aile fertlerine düşen görevler konusunda da önemli ipuçları veriyor. Bireylerin sorumluluklarının bekar ve evlilik durumlarına göre değiştiğinin altını çizen Hatıloğlu, "Eğer kişinin bakmak veya yardım etmekle yükümlü olduğu bir ailesi varsa, bu durum işinde devamlılığı ve başarma ihtiyacını beraberinde getirir. Bu durumdaki bir yetişkinin bir işi yoksa veya mesleki işlevselliği düşükse zamanla hayatın getirdiği zorunluluk ve sorumlulukların yapılamamasıyla kişinin sosyal destek mekanizmaları, stresle baş etme kapasitesi ve yolları, kişilik özellikleri gibi değişkenlere bağlı olarak işsiz bireylerde farklı psikiyatrik bozukluklar gelişebilir. En sık görülen bozukluklardan biri depresif bozukluktur." Diye konuştu.
      KENDİNİ BECERİKSİZLİK VE YETENEKSİZLİKLE SUÇLAYABİLİR

Hatıloğlu işsiz bireylerin ruh hali konusunda şu bilgileri verdi; "Kişi kendini günün büyük çoğunluğunda moralsiz ya da kaygılı hisseder. Gelecek kaygısı ve işlerini nasıl düzene sokacağıyla ilgili sürekli düşünmeye başlar. Bunlara ikincil olarak da iştah, uyku, dikkat, bellek problemleri ortaya çıkabilir. Zamanla hayata karşı istek ve ilgi kaybı ile enerjide azalma gözlenebilir. Kişi kendini beceriksizlik, yetersizlikle aşırı biçimde suçlayabilir. Bunlar kişinin kişiler arası, aile içi işlevselliğini de etkilemeye başlayıp en az iki hafta boyunca nerdeyse her gün oluyorsa depresif bozukluk açısından kişinin değerlendirilmesi gerekir. Bazen de kişinin kaygıları daha yoğun şekilde artıp günlük etkinliklerle bile yapamayacağına ya da yanlış yapacağına dair kaygılar oluşabilir. Yine bu durumda da kişinin kaygı bozuklukları açısından değerlendirilmesi gerekebilir. Bu iki durum iç içe gözükebileceği gibi farklı belirtiler ve durumlar da kişilerde gözlenebilir. "
      İŞSİZLERE NASIL DAVRANILIR?

Hatıloğlu işsiz ya da iş arayan bireylere yaklaşımda dikkat edilmesi gereken konular hakkından şunları söyledi; "İşsiz insanlara genelde takınılan tutum ilk etapta destek vermek olsa da zamanla bu ne yazık ki veryansın etmeye, kişiyi zorlamaya dönüşebilmektedir. Bu süreçte iş başvurusu reddi, başvurulara geri dönüş olmaması gibi durumlar sonrasında dahi destek verilmeye devam edilmesi gerekir. Çünkü iş arayan insanlar zaman geçtikçe doğal olarak umutsuzluk ve karamsarlığa düşebilmektedir. Bu süreçte olumsuz tepkiler, beceriksizle suçlanmak kişinin motivasyonunu azaltıp iş bulma şansını daha da aşağı çekebilir. Eğer bahsedilen belirtiler varsa kişinin zamanla iş aramaya karşı isteği de azalacağından kişi iş aramaktan vazgeçebilir, hayattan elini ayağını çekebilir. Yani kişi bir yandan iş bulmak isterken bir yandan enerji ve istek kaybı nedeniyle iş arayamaz. Bu tip durumlarda, genel işlevsellikte düşüşlerde ve kişide daha önce olmayan belirtilerin gözlenmesiyle bir profesyonelden yardım almaksa en doğrusudur." HABER 7

http://www.e-psikiyatri...dele-edebilirsiniz-50083
      |
      |

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.