Şimdi Ara

Genç nufus işsizlik oranı %24, İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı. (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
552
Cevap
6
Favori
23.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
60 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Grakul

Ortalık gerçekten çok kötü allah yardımcımız olsun.

O bıraz zor yanı siz yasayın ben yardımcı olayım demıyorkı Akıl verdim el verdım ayak verim goz verdım diyor Allah
  • quote:

Orijinalden alıntı: astegon

Bazı arkadaşlar "Ya ilk 20bin'e girdik 1800-2000 TL maaş teklif ediyorlar" demişler.

Gelin bir de işveren açısından bakın. Bugün size 2000 TL veren bir işyerine sizin maliyetiniz en az 4500 TL'dir.

Geçelim kiraya, hadi ortalama bir kira verdi. 2000 TL diyelim. Buna bir de stopaj ekleyin. Aylık masrafı 2600 TL de Kira.

İşletme masraflarını da kattınız diyelim. ayda 2000 TL'den az değil. İnternet, su, elektrik, aidat, çay, atıştırmalık, ikram vs.

Ne etti toplam: 8000 TL

Her ay 1 kişi çalıştıran kişi -8000 (eksi sekizbin) ile başlıyor.

Peki şirket sahibi nasıl kazanacak? Cirosu masrafların en az ama en az 2 katı olmalı ki öyle ya da böyle işi götürebilsin.

O ay 15 bin TL + KDV'lik bir fatura kesmez ise (ben iyimser konuşuyorum aslında daha fazla olmalı 20 bin felan) cepten yemeye başlar.

Eğer elinizde nakit, ya da projeksiyonunuzda adam gibi para kazanacak işiniz olmazsa zarar eder sonraki yıllarda bankaya mecbur olup Borca Dayalı Kredi Sistemi'ne bağlanırsınız Türkiye'deki milyonlar gibi.

Bizler açısından baktığımda; evet maaşlar düşük. Ancak devlet tüm işletmelerin teorideki %50 ortaklığını azaltmadığı müddetçe bu sistem böyle gider.

Hocam ben ufak tefek iş yapan küçük adamlara söylemedim dediklerimi. Benim problemim fabrika-işletme sahibi olup altında onlarca-yüzlerce personeli olup alacağı mühendis-tekniker maaşında 50 100 lira peşinde koşan babadan kalma işletme idare eden, toprakçılıkla, halle hatırla iş yürüten insanlarla. Sanayi siteleri, organize sanayilerin küçük şirketleri bu gibi kan emicilerle dolu. Zaten bahsettiğimiz sıralamadaki insanların sizin bahsettiğiniz paracıklarla uğraşan insanlarla pek işi olmuyor bana inanın.

Ve yine bu gibi insanlar diyorlar "işden bol ne var biim insanımız maaş beğenmiyor" diye, o maaşı beğenen ya çok mecbur kalmıştır yada gerçekten kendi hakettiği olarak onu görüyordur ki sayısal alanında o sıralamaları yapıp üzerine okulunu baaşrıyla bitiren insanlar fazlasını hakediyorlar en azından gelişmiş dünya ülkelerinde bu bu şekilde.

Vergi yükü hepimizde var, ama iş veren "ya devlet kanımı emdi tüketti vergiden zam yapamıyorum" diyip range roverla geziyorsa samimiyeti sorgulanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 16 Şubat 2017; 22:35:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: arabakovalayankamyon

Kimse kusura bakmasinda sanayide adam bulamiyorlar herkes masabasinda is olsun derdinde

1400 1500 liraya haftada 6 gün en az günde 8 saat sıcak+gürültülü+talaş ve boryağı içinde çalışmak isterseniz size 1 telefonla iş bulabilirim.

İstermisiniz

He bu arada bazılarında çay molası yok, 30 dakika yemek arası. Tuvalette kaldığınız sürelerde hesap edilip işiniz yetişmezse pazar günüde geliyorsunuz.

Sevgiler.
  • şimdi buraya ilkokul mezunları gelmiş sizin para beğenmediğinizi söylüyorlar

muhatap olmayın beyler
    cahille muhatap olmayın

24 yaşına gelmiş öğrenci adamtam 15 sene hiç maaş nedir görmemiş, ilkokul mezunları sabah para kazanırken kendisi okula gitme zulmüne katlanmış.
    ilkokul mezunu tam 15 sene para kazanmış ve hatta usta olmuş, veya ev araba eş ve meslek sahibi olmuş.

24 yaşında cebinde kuruşu olmayan öğrenci kardeşlerime tam anlamıyla ezikliğini dışa vuran ilkokullu üniversiteliyi ezmeye gelmiş.

ama kendisinin ne kadar aciz olduğunu göremiyor çünkü baştan okumayı sökememiş siz okulda başarı gösterirken.

işte o yüzden ne diyor:
    1300 yeter iş beğenin diyor

kendisine sor bakalım 1300 e çalışırmıymış.

salaklara sesleniyorum
    24 yaşında bir insan 1300 liradan biriktirdiği 50 lirayla ne zaman evlenecek?

partizanlık yapayım derken beyni sulanmış bunları savunan arkadaşların

• quote:

Orijinalden alıntı: nonvolatile

şimdi buraya ilkokul mezunları gelmiş sizin para beğenmediğinizi söylüyorlar

muhatap olmayın beyler
    cahille muhatap olmayın

24 yaşına gelmiş öğrenci adamtam 15 sene hiç maaş nedir görmemiş, ilkokul mezunları sabah para kazanırken kendisi okula gitme zulmüne katlanmış.
    ilkokul mezunu tam 15 sene para kazanmış ve hatta usta olmuş, veya ev araba eş ve meslek sahibi olmuş.

24 yaşında cebinde kuruşu olmayan öğrenci kardeşlerime tam anlamıyla ezikliğini dışa vuran ilkokullu üniversiteliyi ezmeye gelmiş.

ama kendisinin ne kadar aciz olduğunu göremiyor çünkü baştan okumayı sökememiş siz okulda başarı gösterirken.

işte o yüzden ne diyor:
    1300 yeter iş beğenin diyor

kendisine sor bakalım 1300 e çalışırmıymış.

salaklara sesleniyorum
    24 yaşında bir insan 1300 liradan biriktirdiği 50 lirayla ne zaman evlenecek?

partizanlık yapayım derken beyni sulanmış bunları savunan arkadaşların

Birde erkek adamız kız olsak neyse o parayla ev kirası anca odenir 2500 ₺ aşşagısı kurtarmaz maaş olarak;

300₺ dogalgaz
    70 ₺ ve üstü elektrik
    30 ₺ ve üstü su ,
    75 ₺ internet ,
    50 ₺ cep faturası
    1000 ₺ ve üstü Kira
    500 - 1200 ₺ üstüde olabilir Mutfak
    200 ₺ üstüde olabilirAraç yakıtı
    80 ₺ üstüde olablir Ev Aidat ücreti

Tabi Kıyafet , parfumdü , Dekorasyondu , Elektronık esya gereksınımıydı bunlar degısken oldugu için katmadım

Coluk cocuk masrafı saymıyorum bunlar cocuksuz bır kısının masrafları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrSAVIOR -- 16 Şubat 2017; 22:7:48 >

• quote:

Kimse kusura bakmasinda sanayide adam bulamiyorlar herkes masabasinda is olsun derdinde

Daha neler

Onlar da topu atiyor teker teker.
  • Bu Ülkede okusan ayrı bir dert, okumasan ayrı bir dert.Vay efemdim eğitim seviyesi düşükmüş şöleymiş böyleymiş, sonuç okuyan nesil ortada rakamlar ortada.
    işsizliğin önü açılması için önce devletin emekliliğe teşvik yada zorunlu emeklilik getirmeli ki binlerce devlet dairesi ve öğretmenlik kadroları genç ve yeni nesile yer açılıp istihdam sağlansın.Yoksa bu şartlarda bu kadar üniversiteli iş bulmakta sıkıntı çekecek ve çekmeye devam edeceğiz. Özel sektörde ki patronlarda kusura bakmasınlar ama 1-10 kazanma derdine düşüp işçiyi emekçiyi bedavaya çalıştırma derdine düştükleri müddetçe çalışan bulmakta zorlanacaklardır.
    Anonim:Ben Çok para kazandığım için iyi maaş vermiyorum, iyi maaş verdiğim için çok kazanıyorum. Bu söz hep hoşuma gitmiştir bunuda eklemek istedim.
  • muradisdan kullanıcısına yanıt
    Sevgili kardeşim şu anda evimde sadece 1 çocuk bakıcısı çalıştırıyorum.(Annesi sigortalı işçi olduğu için) tek bir çalışanım olduğu halde 100 tl asgari ücret desteğinin yanında 6 aydır işsiz birini işe aldığım için prim desteği de alıyorum. Çalıştırdığım işçi için devlet bana 400 tl kadar prim desteği sağlıyor. Ben 200 tl prim ödüyorum. Esnaf da 1 kisi bile calistirsa bu destegi aliyor anlayacagin. Bu nasıl bir mantıktir ki fabrika gelir vergisi ödemeyecek ama işçi ödeyecek. Tost makinesini de iş yeri için alıyorsa vergisini düşüyor kendi ödeyeceği vergiden yalansa yalan de.
    Anlatsam da anlamazsın ve kdv bilgisizlik iddiasına gelince Ekonomi mezunu olduğumu söylemek isterim. Bir defa üslubunu düzeltmeni rica ederim, seviyesizlige gerek yok. Hem şu serbest ücret tezinde işçilerin asgari ücret seviyesinde kazanç alacağını nasıl garanti ediyorsun soylesen de bilsek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dedelekk -- 16 Şubat 2017; 22:28:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

sanayıde usta yokkı cırak olsun :D
  • Almanyadan örnek verenler olmuş. Almanyada devletin koydugu en dusuk işçi maaşı 8.5 euro dur. Mesaiye kalırsa bunun 2 katı ücret veriyorlar diye biliyorum. Şimdi günde 10 saat calıssan haftada 5 gün den ayda 1.700 euro yapar, mesaiye filanda kalırsan 2.000 euro en az bakın en az bundfan aşağısı yok kanunla! Orada tuvalet bıle temızlesen ayda en az 2.000 euro ya kadar maaş alıyorsun.

2.000 euro tl ye cevırınce 8.000 tl yapar. Adam 1 aylık maaşının yarısına hatta daha azına son iphone alabılıyorken, turkıye de 3-4 aylık asgarı maaş ıle ancak alabılıyorsun. Market alışverişi et fiyatları, yakıt,araba vs. zaten hepsı Turkıye'den ucuz.

Tekrar ediyorum bu 8.5 euro en dusuk maaştır. En vasıfsız elemanlara verdıklerı maaş kanunla sabıt 8.5 euro dur. Daha ıyı bı yerde calısırsan biraz basıflı elemansan cok daha fazla maaş alırsın.

Turkıye de tuvalet temızlemeye markette calısmaya boyle maaş verseler kımse laf etmez calısır. Ama burada 1.000 1400 tl verıyorlar sıgorta bıle yapmıyorlar hafta sonu gunde en az 12 saat calısıtıyorlar, bıldıgın köle gıbı sadece karın tokluguna ömur boyu calısıyorsun ve emeklı bıle olamayabılıyorsun cunku sıgortasız calıstırıyorlar.

Hele istanbul gibi bir yerde asgarı ucrete yol ve yemek parasız sıgortasız kole gıbı calıstıranlar var, ev kırasına bıle yetmıyor maaş.

Bir tanede gerçek ornek verıyım. Merterde yabancı ülke kargoları var örnegın ıran kargosu, bunlar yabancı işçi alıyorlar afgan oluyor yada surıyelı cogunlugu. Gunde 50 tl verıyorlar sabahtan akşama kadar çuval taşıttırıyorlar. Ne yemek parasıi ne yol parası ne de sigorta. Sadece 50 tl verıylar ve köle gıbı calıstırıyorlar. Büyük konusmak gibi olmasın ama aç kalırım yine o paraya kölelık yapmam. Ha adam gıbı maaş versın yemek versın sıgorta yapsın calısırım. 50 tl ile yemek mı yesın ev kırası mı versın yoksa fatura mı odesın ?

Bu yuzden Almanyada tuvalet temızleyenler ıle Turkıyedekılerı bır tutmayın. Arada uçurum var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 16 Şubat 2017; 22:37:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: CyFlush

Bu Ülkede okusan ayrı bir dert, okumasan ayrı bir dert.Vay efemdim eğitim seviyesi düşükmüş şöleymiş böyleymiş, sonuç okuyan nesil ortada rakamlar ortada.
    işsizliğin önü açılması için önce devletin emekliliğe teşvik yada zorunlu emeklilik getirmeli ki binlerce devlet dairesi ve öğretmenlik kadroları genç ve yeni nesile yer açılıp istihdam sağlansın.Yoksa bu şartlarda bu kadar üniversiteli iş bulmakta sıkıntı çekecek ve çekmeye devam edeceğiz. Özel sektörde ki patronlarda kusura bakmasınlar ama 1-10 kazanma derdine düşüp işçiyi emekçiyi bedavaya çalıştırma derdine düştükleri müddetçe çalışan bulmakta zorlanacaklardır.
    Anonim:Ben Çok para kazandığım için iyi maaş vermiyorum, iyi maaş verdiğim için çok kazanıyorum. Bu söz hep hoşuma gitmiştir bunuda eklemek istedim.

Zaten devletin sırtına zamanında yük edilmiş 35 40 ında emekli edilmiş okadar insan varken bu yükü arttırmak zararlı olmazmı ?

Öğretmenlik meselesine gelirsek çözümü çok basit. Formasyon denilen saçmalık hiç olmasaydı emin olun pire gibi "devlet kadro açmıyor yauuu" diyen öğretmen adı altındaki fen edebiyat mezunları olmayacaktı. İhtiyaca göre yök projeksyion yapıp yıldan yıla bölüm-fakülte kontanjanlarını kısıp-açacak bukadar basit. Kardeşim senin hemşirelik alanında eksiğin olduğumu düşünülüyor kontejnaı arttır, çokmu oldu kıs kontenjanı. gibi gibi. Gidip hakkariye makine mühendisliği açarsan olmaz.

Devlet kadroları ile işsizliğin çözümünü ilişkilendirmek thlikeli. Devletin şu an bile sırtında okadar gereksiz memur yükü varki. Ne devlet daireleri var adamalr oturmaktan bunalmışlar-köhnemişler, girin bakın bazı kurum-dairelerin data transferine yemin ederim youtube+dizi siteleri veri transferinin %50+ oluşturmuyorsa adam değilim. Özellikle halka aktif yüzyüze hizmet vermeyen üniversite gibi kurumlardaki memurların günlük iş hayatına 2 saat şahit olsanız küfür dağarcığınız evrim geçirir emin olun.

Öğretmenlerimide daha kendi branşlarında yarı netlerle cebelleşiyorlar onuda es geçmeyelim.

• Kafalar pırıl pırıl. Kamu işveren olarak birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha düşük yer kaplıyor ekonomide. Ahkam kestiği konuda en ufak bir bilgisi yok ama ne de olsa forum salla dur. Önce gidin araları bozuldukça vergi cezası kestikleri, sonra yol arkadaşı olunca o cezaları misli misli sildikleri medya patronlarına bakın.
  • işsizliğin en büyük sebebi her köye 1 üniversite açılması
  • Almanya farklı burada tuvalet temizlemem ama almanyaya gidersem temizlerim kendimi örnek verecek olursam. Türkiyede yaptığının değeri yok almanyada çalışarak zamanla tuvalet temizletecek konuma gelirsin. Aradaki fark bu bunu anlamıyorsunuz.

Üniversitenin anlamı yok diyen arkadaş, doktora mı yapalım napalım ülkede sanayi yok nereye yetmiyor kardeşim 4 yıllık diploma? Üniversite diplomasını p.ç eden devlet ve özel sektördür gişe memurluğuna bile üniversite diploması istersen zaten 16 sene okumanın anlamı kalmıyor doğal olarak.
  • İş bol ama beğenmiyorlar şikayet ediyorlar bak Suriyeli kardeşlerimize mis gibi çalışıp geçiniyorlar..!

• Bu konuda son düşüncemi söyleyeceğim.

Maalesef ürettiğimiz GDP (GYSİH) nüfusa yetmiyor. Yetmediğinden de oturup böyle havanda su dövüyoruz.

Katma değeri yüksek, ihraç edebileceğimiz bir ürünümüz ya da yer altı kaynağımız olursa eğer, adam gibi bir sistem ile beraber rafaha kavuşuruz.

Yoksa en tepedeki %1 ile geri kalan arasındaki savaş ebediyet sürecek.
  • ÇOK ŞEY ANLATMAK isterdim
    Bana anlatmak yasaklandı..
    Böyle idare et...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dedelekk

Sevgili kardeşim şu anda evimde sadece 1 çocuk bakıcısı çalıştırıyorum.(Annesi sigortalı işçi olduğu için) tek bir çalışanım olduğu halde 100 tl asgari ücret desteğinin yanında 6 aydır işsiz birini işe aldığım için prim desteği de alıyorum. Çalıştırdığım işçi için devlet bana 400 tl kadar prim desteği sağlıyor. Ben 200 tl prim ödüyorum. Esnaf da 1 kisi bile calistirsa bu destegi aliyor anlayacagin. Bu nasıl bir mantıktir ki fabrika gelir vergisi ödemeyecek ama işçi ödeyecek. Tost makinesini de iş yeri için alıyorsa vergisini düşüyor kendi ödeyeceği vergiden yalansa yalan de.
    Anlatsam da anlamazsın ve kdv bilgisizlik iddiasına gelince Ekonomi mezunu olduğumu söylemek isterim. Bir defa üslubunu düzeltmeni rica ederim, seviyesizlige gerek yok. Hem şu serbest ücret tezinde işçilerin asgari ücret seviyesinde kazanç alacağını nasıl garanti ediyorsun soylesen de bilsek.

öncelikle prosedür değişmiş ben en son 3 sene önce araştırmıştım ancak sizde yanılıyorsunuz. şuan tekrar baktım çalıştırma zorunluluğunu imalat sektörü için 4 seneye çıkarmışlar eskiden 2 seneydi. destekten faydalanmak için en az 2-10 işçi çalıştırmak gerekiyormuş ve en fazla 1 işçinin sigortasını karşılıyormuş. eğer 10 dan fazla ise en fazla personelin %10 u kadar işçiye destek veriyormuş. yani anlayacağınız esnaf 1 kişi çalıştırsa bile destek almıyor hadi 2 kişi çalıştırdı destek aldı diyelim 4 yıl mecbur ona bakmak zorunda. kaldıkki bu işçiyi işe almadan önce komisyon gelip işyerinizde inceleme yapıyor herkese vermiyorlar. o esnafın alma ihtimali hiç yok. nerdenmi biliyorum eski kız arkadaşım işkurun anlaşmalı olduğu danışman şirketinde çalışıyordu. destek verdikleri şirketlerin hepsi büyük şirketler bitane küçük şirket görmedim.

işyeri için alıyorsa vergisini düşüyor aksini iddaa etmedim zaten. daha anlaşılabilir olması için canlandırma yapalım ikimiz farklı rakip şirket olalım. sen küçük esnaf ol sermayen az yıllık ödediğin vergi düşük 20 bin tl olsun. ben büyük şirket olayım sermayem çok ödediğim vergi 200 bin tl. sen bu vergiyi yok etmek için pek birşey yapamazsın hem sermayen az hemde kafa kafaya getirmek için yasadışı yollara sapman gerekir muhtemelen buda küçük şirket olduğun için yemez.ben 20-30 bin liralık stratejik konumu olan mesela universite olabilir belediye olabilir. biyere bağış yaparım masraf gösteririm (kütüphane) arkama siyasi birini alırım. benim sermayemde çok 180 bin liralık vergi masrafı gösterecek görünürüde masraf ama aslında satmayı düşündüğüm mal alırım hem vergiyi yok eder hemde aldığım malı el altından karla satarım. kısacası büyük şirketler zaten bi şekilde vergiden kurtuluyor ödeyen herzaman küçük ve orta işletmeler.

okuduğunuz universite benim için bir anlam ifade etmiyor bilgi nerden gelirse gelsin ben doğruya bakarım yanılıyorsunuz bikere olsun bi işe girişmeye deneyin deneseydiniz beni daha iyi anlardınız. birşeyler üretmeye satmaya çabalarsanız göreceksinizki birşeylere başlamak kolay değil. çünkü pastadan yeni birilerinin pay almasını rekabet ortamını istemiyorlar çünkü serbest piyasa yok. amacım hakaret etmek değildi uslubum serttir yanlış anlaşılmalar için özür dilerim.

asgari ücret meselesine gelirsek. 3 piyasa örneği vericem.

bunlardan ilki insan pazarı gitmediyseniz gitmenizi öneririm. ben en son 4 sene önce gittim işçiler günlüğü 100 liradan aşağıya çalışmıyorlardı bu fiyatı devlet belirlemiyor tamamen serbest piyasa.

bir diğer örneğim serbest çalışan hayat kadınları. kadınlar fiyatı kendisi belirler ortalama tek seans (20-30 dk) 150 liradır. tamamen serbest piyasa.

bir diğer örneğim tarım işçileri. mesela bizim buralarda tarım işçileri ortalama günlük 80 lira ister. tamamen serbest piyasa.

tezim şudur kimseyi haketmediği fiyata çalıştıramazsın. eğer bi kişi işe alırken fiyatta anlaşıp işe girdiyse o anlaştığı parayı hakediyor demektir. 1400 lirayı haketmeyende var daha fazlasını hakedende var. asgari ücret yüzünden 1400 lirayı haketmeyen işsiz kalıyor. işsizlik yüzünden daha fazlasını hakeden. daha fazlasını alamıyor çünkü dışarda onun yerine daha ucuza çalışacak işsizler var. eğer asgari ücret kaldırılıp yerine serbest piyasa olsa herkes kendi fiyatını belirler hakettiği fiyata iş bulabilirdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Thorme

İş bol ama beğenmiyorlar şikayet ediyorlar bak Suriyeli kardeşlerimize mis gibi çalışıp geçiniyorlar..!

Gunluk 20 tlye sigortsiz koleleik yapiyorlar ona calismak denmez

• Chp ve hdp ile ne bu meclis yol alır ne ülke. Şöyle bakıyorum geçmişe 2001 krizi ve önceleri hep aynı terane. Son 15 yılda süper olmasa da diğer hükümetlerin başaramadığı bir ekonomi mevcut, inişli çıkışlı olsada. Şu durumda bu hükümete destek vermemek biraz insafsızca olur. Aklı selim bir adamın başka seçeneği yok. Olsada kullansa... Ben seceneksizlikten evet hükümet diyorum ve destekliyorum. Selamlar herkese.

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.