Şimdi Ara

Genç nufus işsizlik oranı %24, İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı. (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
552
Cevap
6
Favori
23.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
60 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • muratdem88 M kullanıcısına yanıt
    dalga gecmiyorumki ciddiyim
    insanla dalga gecilmez ahlaka aykiri
  • quote:

Orijinalden alıntı: sistemli adam

quote:

Orijinalden alıntı: Gök Gürültüsü

quote:

Orijinalden alıntı: sistemli adam

İşsizlik diye bir şey yok. Çalışacak işçi bulamıyor firmalar, çünkü maaş beğenmiyorlar. Organize sanayi sitesinde pek çok fabrikada işçi açığı var, ve insanlar asgari ücret beğenmiyorlar çünkü yaşam standartları değişti beğenmeme lüksü var, aç insan asgari ücret de olsa çalışır.

İşsizlik yok,kölelik var,insanlar köleliği beğenmiyor,diyorsun.Anlıyorum.

Klasik kölelik muhabbeti.
    Sanırsınız ki zorla çalıştıracaklar.
    Çalışmayın kardeşim. Sizlere maaş mı beğendirmek zorundalar ?
    Ama iş yok yalanına ancak kendiniz gibilerini kandırırsınız çünkü iş çok.

Genç nufus işsizlik oranı %24, İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

quote:

Orijinalden alıntı: ESOES1981TR

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bozcan

Çok haklısın. Peki bu durumda asgari ücretleri yükseltmek ekonomiyi nasıl etkiler?

Bu soruya toplam talep-toplam arz grafiği çerçevesinde yanıt vermek gerekiyor.

Asgari ücret zammı ilk etapta toplam talepte bir artışa neden olacaktır. Bu artış grafikte ki AD(toplam talep) eğrisini sağa kaydır. Oluşan yeni denge noktasında talep artışına bağlı olarak fiyat artışı ve buna bağlı olarak ta hasıla artışı meydana gelir. Evet enflasyon olmuş olabilir ama bu hasilada ki artış karşısında tolare edilebilir. Nede olsa yüksek bir büyüme hızı hedefleyen ekonomiler enflasyonu pek sorun olarak görmezler.

Ancak asgari ücret dediğimiz şey aynı zamanda bir maliyet kalemi ve asgari ücret zammı maliyetleri arttırdığı için toplam arz egrisini(as) sola kaydırır. Bu durumda oluşan yeni denge noktasında üretim kisildigi için fiyatlar tekrar artış gösterir ve hasıla geriler.

Özetlersek asgari ücret zammı ilk etapta

Talep artışı kaynaklı fiyatları ve hasilayi arttırır.

Maliyet baskısından kaynaklı fiyatları arttırır ve hasilayi azaltır.

Yani asgari ücret zammı reel hasilada pek bir değişikliğe neden olmazken fiyatları sürekli yukarı doğru uyarır.

Bahsettiğim grafik.

Aga bende İİBF mezunuyum ama boş bu grafikler Sen elin suriyelisine beleşten 1200 maaş bağlayacağına 600 tl devlet olarak sigortalı çalışanına maaş yardımı yap o zaman gör böyle grafikler keynesyen ekonominin saçmalıklarıdır

Keynesyen bölge de as eğrisinin eğimi sıfırdır hocam ben monaterist bölgeye göre yorum yaptım. Yani milyon fredman in okulu.

Aslında neye göre yorum yaptıgınla ilgilenmedim, farkında da değilim demek istediğim ;

Devlet devlet olsa ıvıra zıvıra, gereksiz betona para harcıyacağına ya da beleşden birilerine maaş bağlayacağına asgari ücrete adam akıllı destek verip verilen bu parayla iç piyasada ki ürünlere yönlendirse teşvik etse milleti ya da ileride para edecek sektörlerin temelini kursa bütün sektörler canlanır kısacası senin bahsettiğin bu grafiksel eğriler büğrüler kapitalist sistemin, serbest piyasa ekonomilerinin varsayımsal gerçekleridir gerçekde bu piyasaların başında yönetici olan elemanlar bile bunların böyle işlemediğinin farkındalar bana inanmıyorsan '' Michael Moore '' un mortgage krizi ile alakalı ''Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi ''belgeselini izlemeni tavsiye ederim olaya senin grafikde bahsettiğin dışında başka beklenmedik durumlar etki edebiliyor kısacası

• o okuduğun okula göre değişir dostum.Sağlam okuldan mezun olmakla tabela üniversitesinden mezun olmak aynı şey değil.Kaldı ki bugün milletvekilleri bile ilkokul mezunuyken sen iyi veya kötü üniversite okumuş birini küçük göremezsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Theumit

ben 38 yasindayim lastik ayakkabi ile okula gittim
    simdi ise mallet giyiyorum
    ayrica devletimde milletimdende memnunum
    dunyayi yahudiler olabilir beni baglamazki ben benim dunyama bakarim
    vergimi veririm yerim icerim ibadetimi yaparim
    sigaram yok ickim yok saadece net masrafim var
    sizler yasamak degil lux yasamak derdindesiniz
    ayrica adidas dediginde ayakkabi olsa (ben ayakkabiciyim)

İstediğini giy son giyeceğin Kefen olacak Dalga geçmek için demedim sadece yediğin , içtiğin, giydiğinle böbürlenme yarın öbür gün elinden alınırsa bunları anlattığın arkadaşların sana bakarken gülümser bu da canını acıtır

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bozcan

Çok haklısın. Peki bu durumda asgari ücretleri yükseltmek ekonomiyi nasıl etkiler?

Bu soruya toplam talep-toplam arz grafiği çerçevesinde yanıt vermek gerekiyor.

Asgari ücret zammı ilk etapta toplam talepte bir artışa neden olacaktır. Bu artış grafikte ki AD(toplam talep) eğrisini sağa kaydır. Oluşan yeni denge noktasında talep artışına bağlı olarak fiyat artışı ve buna bağlı olarak ta hasıla artışı meydana gelir. Evet enflasyon olmuş olabilir ama bu hasilada ki artış karşısında tolare edilebilir. Nede olsa yüksek bir büyüme hızı hedefleyen ekonomiler enflasyonu pek sorun olarak görmezler.

Ancak asgari ücret dediğimiz şey aynı zamanda bir maliyet kalemi ve asgari ücret zammı maliyetleri arttırdığı için toplam arz egrisini(as) sola kaydırır. Bu durumda oluşan yeni denge noktasında üretim kisildigi için fiyatlar tekrar artış gösterir ve hasıla geriler.

Özetlersek asgari ücret zammı ilk etapta

Talep artışı kaynaklı fiyatları ve hasilayi arttırır.

Maliyet baskısından kaynaklı fiyatları arttırır ve hasilayi azaltır.

Yani asgari ücret zammı reel hasilada pek bir değişikliğe neden olmazken fiyatları sürekli yukarı doğru uyarır.

Bahsettiğim grafik.

Aga bende İİBF mezunuyum ama boş bu grafikler Sen elin suriyelisine beleşten 1200 maaş bağlayacağına 600 tl devlet olarak sigortalı çalışanına maaş yardımı yap o zaman gör böyle grafikler keynesyen ekonominin saçmalıklarıdır

Keynesyen bölge de as eğrisinin eğimi sıfırdır hocam ben monaterist bölgeye göre yorum yaptım. Yani milyon fredman in okulu.

Aslında neye göre yorum yaptıgınla ilgilenmedim, farkında da değilim demek istediğim ;

Devlet devlet olsa ıvıra zıvıra, gereksiz betona para harcıyacağına ya da beleşden birilerine maaş bağlayacağına asgari ücrete adam akıllı destek verip verilen bu parayla iç piyasada ki ürünlere yönlendirse teşvik etse milleti ya da ileride para edecek sektörlerin temelini kursa bütün sektörler canlanır kısacası senin bahsettiğin bu grafiksel eğriler büğrüler kapitalist sistemin, serbest piyasa ekonomilerinin varsayımsal gerçekleridir gerçekde bu piyasaların başında yönetici olan elemanlar bile bunların böyle işlemediğinin farkındalar bana inanmıyorsan '' Michael Moore '' un mortgage krizi ile alakalı ''Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi ''belgeselini izlemeni tavsiye ederim olaya senin grafikde bahsettiğin dışında başka beklenmedik durumlar etki edebiliyor kısacası

Tabikide dediğiniz gibi durum aslında. Ekonomi biliminde bir şey hem doğrudur hem yanlistir. Bir durumu etkileyen onlarca etmen vardır her politika onlarca yüzlerce sonuç doğurur. Zaten ekonomi matematik gibi fizik gibi bir bilim dalı olsaydı biz şu an hala klasik iktisadin gereklerini yapıyor olurduk. Ama ekonomi tıpkı insanlık gibi öğreniyor gelişiyor evriliyor ve adapte oluyor. Bu yüzden klasik ikyisat yıllarca doğru iken artık doğru değil Keynesyen iktisat yıllarca doğru iken artık doğru değil monaterist iktisat ta yeterli olmayacaktır ilerde. Bu böyle sürüp gider.

• yav 3 kurusluk ayakkabinin neyiyle boburlenicem
    ayakkabiciyim ben ayakkabici
    aymakoptayim ben takimdan kalmis ne aykkabilari 50 tl 100 tl arasi satiyorlar
  • Theumit kullanıcısına yanıt
    amacım laf çarpmak falan değildi farkındayım böbürlenmediğinizi sadece demek istediğim her ne olursa olsun sonuç değişmiyor gelen gidiyor bunu hatırlatmaktı amacım ötesi değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Theumit

yogo adam dogru soylemis gelin aymakopa heryer ilan aykosan oyle
    gungoren cesme taraflari oyle
    ama olmazzzzzzz pasalar masabasi is istiyor
    boyle cayini kahvesini icicek sabah 9 aksam 5 olucak cumartesi olmucak
    maasta 5000000000000 tl olucak degilmi la havle vela kuvvete

sana dahada bir yazik. iste ben bu zihniyetli insanlarin arasinda yasamadigim icin suan amerika'da ikamet ediyorum. allahim cok sukur iyi ki buraya gelmisim. iyi ki turkiye'de okumamisim.

• eyvallah tabi geciyor 90 larda lastik ayakkabi ile okula gidiyorduk
    kuban oldugum ALLAH o meslegi nasip etti simdi buram buram kaliteyi ucuza giyiyoruz
  • Konuyu görünce hemen içeri daldım beklediğim kadro gene saçmalamış mı diye Şaşırtmadılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qaanx -- 15 Şubat 2017; 21:40:28 >
  • kardeş olayı neden kişiselleştirip duruyosun ki
    bu ülkede işsizlik var yani devlet bile kabul ediyor
    bu bir gerçek siz kabul etmiyorsunuz
    ülke nüfusu fazla artık kaldırmıyor max seviyeye ulaştı
    ülke doyma noktasına ulaştı yani
    işsizliğin varlığını kabul edelim
    ileriki yıllarda da çok daha fazla olacağını düşünüyorum
    bu da özel sektörün ve devletin istihdam sağlayıcı politikasına bakar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi real_madrid_ -- 15 Şubat 2017; 21:44:10 >
  • işte öyle heryere cami yapmakla imam hatip açmakla ülke gelişmiyor . ama bundan anlar bunlar.

ne hale getirdiler ülkeyi .
  • quote:

Orijinalden alıntı: qaanx

Konuyu görünce hemen içeri daldım beklediğim kadro gene saçmalamış mı diye Şaşırtmadılar

+1

• Umarım iş yok diyenlerin çocukları üniversiteyi bitirir de o çok zorlu iş bulma sürecini yaşarlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: flowerhorn

quote:

Orijinalden alıntı: Jakoß

He var o yüzden torpilsiz iş bulabilirsiniz

kardeşim caddede yürüyorum 10 dukkandan 3 unde eleman alınacaktır diyo

Bak hele hele..Dukkana eleman ariyorlarmismis.Tespite gel sen.

Adamin seviyesi bu ama, ustu onu da zorlar kafasi basmaz.Bak simdi kocum gectigimiz yildan once yillik iznmini bile zor planlarken is yoklugundan dolayi birikmis izinlerimi parca parca kullandim gecen yil.Ortadoguya is yapmasak suan fabrikanin yarisini kapatmak zorunda kalmisti patron.Hatta gecen yil cikarilan 45 yasindaki satis sorumlumuz gidip o dukkanlardan birinde calisir artik.o kadar bilgi ve birikimle is begenmemezlik yapmayiversin.zaten ulkedeki üniversiteler de gereksiz bence.Girsinler liseden sonra bir dukkana çalıssinlar.Dimi?

• quote:

Orijinalden alıntı: santuario-M8-

Millet is begenmiyor diyenlerin gozumde aha bu meshur ilani acandan farki yok.onlara arka tarafimda bulunan bir organla guluyorum
    Genç nufus işsizlik oranı %24, İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı.

hakaretten savcılığa vericem seni

• real_madrid_ kullanıcısına yanıt
    yogo hayir tabiki var yok demedikki
    bizda diyoruz iste ist atmakop gelsinler orta caddede ilan panosu var is var yani
    hade onuda gectim internette 10larca site var isci arayan
    yani is bulamiyorum deyip gelip forumda aglama
    gel deki ark ben calismak istiyorum surda oturuyorum
    etrafinizda soyle bir is varmi
    asil kisilestiren onlar hemen sov devlete anasini satayim nasil olsa bedava
  • çok istikrarlı bir şekilde işsizlik büyüyor hamdolsun

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.