Şimdi Ara

Gelir Vergisi Yükseltildi. (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
223
Cevap
2
Favori
18.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
156 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: acquiles

Sizde konuyu tamamen yanlış anlamışsınız.

Gelir vergisi oranları artmadı, bu doğru.
    Ama limitler azaldı. (2019daki limitler kullanılacak).
    Örneğin 2020 de %15 lik dilim üst limiti 22000 TL ye yükselmişti.
    Bu limit 2019 daki 18.000 TL ye geri düştü.. Aynı şekilde diğer dimilerde 2019 oranlarına geri döndü..

Haliyle yaklaşık 1 ay geç degul 1 ay erken vergi dilimine girmiş olacaksınız.

Eğer Bordrolu ve brüt ücret ile çalışıyorsaniz Mayıs maaşlarında gelir vergisi farkından gelen kesintiyi görünce konuyu daha iyi anlayacaksınız

Alıntıları Göster
    Bilader ben kendim mali müşavirim istersen meslek kimlik kartımi da iletirim özelden, en ufak mesleki bilgin olmayan bir konuda ki zaten bilgin olmadığı icin okudugunu da anlamadan, bazı platformlar ustunden bölük pörçük bulduğun bazı hazır cümleleri ısrarla millete satıp, birde uzmanmis gibi insanlara yanlışın yanilmissin vs gibi ahkam kesmene dayanamadim o yüzden yaziyorum, işin uzmanından ogren diye yani, yada öğrenme sen bilirsin.

Gelir vergisi oranlara her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılır bu oranı maliye belirler, bunun dışında birde cumhurbaşkanının oranları değiştirme yetkisi var khk ile %50 ye kadar, o link koydugun resmi gazete de herşeyi gectim altta iyi oku bak ne yazıyor 22 3.bendinde 2019 rakamları 1.1.2020 itibariyle ydo kadar arttırılır diyor buda 18.000 lirayı %22.58 olarak belirlenen ydo kadar arttirilirsan 22.000 TL olurr, sen tabloda 18.000 görünce iptal fln diyorsun 2019 yılında kazandigin ücretler için o rakam yani, o rakamı baz yap, ve 2020 yılı için ydo oranı kadar arttır diyor, diğer rakamlar da böyle gider, gib rakamlari ydo lu rakamlar yani hazır hesaplanmış olarak, iptal miptal yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yahu su vergıyle mergıyle ugrasacaklarına maasımıza el koysunlar,arada 3-5 harclık versınler oldu olacak; onlar da rahat etsın bız de
  • Devletin yuku cok fazla , calisan sayisindaki gereksiz siskinlik ve yuksek maas , makam arabalari , siyasilerin ve idari kesimin luks masraflari cok cok fazla

Turkiyede ozel sektor calisani kole dir . Aslinda ulkenin bel kemigi ozel sektor calisanidir. Ama hem en az maasi alir hemde en buyuk zulmu ceker.

Bu zulme hukumet ve isletmeler neden olur. Insan haklarina aykiri bir calisma ve ucret sistemi var neden insalarimizin ve sendikalarin bu duruma tepki gostermedigini anliyorum . Calisan istemiyorlar kole istiyorlar .

Biraz imkani olan en ufak umut kirintisi olan bati ulkelerine gitsin kisacik hayatimizda bir surede olsa gecim sikintisi yasamadan bir hayat gecirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi classlord -- 29 Mayıs 2020; 11:46:8 >
  • A.C. kullanıcısına yanıt
    Allah razı olsun diyeceklerimi aynen yazmışsınız, millet okuduğunu anlamıyor, bilmiyor geliyor buraya bilmişlik taslıyor.
  • A.C. kullanıcısına yanıt
    Esas bu mesajın tepeye çıkması lazım. Okuduğunu anlamayan kaynıyor ortalık.
  • Koysunlar vergileri sesimiz çıkmıyor diye bizde işimize %70 daha az verim ve emek katarız 1 günlük işi 10 günde yaparız sonuçta piyasayı bizim emeklerimiz yürütüyor bunların aldığı vergilerden ziyade görürler o zaman kim kime indirme bindirme yapıyor
  • Olan özel sektöre oldu. Patrona zam yapmama için bahane çıktı.
  • Konuyu açan amacına ulaşmıştır sazanlar ağa takılmıştır

• Zengınler luks araba vs alıp gider gosterıyorlar vergı odemıyorlar. Çalışan işçiler ise vergi oduyor az maas alıyor bır de ustune zam alammıyor . Bugun ınsaat munendıslerı bıle asgarı ucretle calsııyor bu ulkede
  • ressi1 kullanıcısına yanıt
    Son sene dediğin yaklaşık bir 15 senedir falan böyle olcam. Vergi gelirlerinin %25 ' i çalışanlardan kesilen gelir vergisi. Kurum vergisi gelirlerinin oranı ise %11 :)
  • Onceden gizliden yerlestirme vardi.simdi nefes alsin yeter diyorlar hard core.

• Vergi yanına personel lazımmı ücrette istemiyorum zaten olanı alıyorsun.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Brüt maaşla çalışan kimler var ki ?

Ben yıllardır net maaş çalışırım brüt üzerinden hiç çalışmadım açıkcası o yüzden brüt çalışan arkadaşlara allah kolaylık versin.

Zor bir durum yani
  • verginin çok olması artık bana koymuyor. hayatın normali bu oldu. fakat bari hesaplaması basit olsun.
    hem vergi yüksek hemde dünyanın en karmaşık vergi sistemlerinden birine maruz kalıyoruz.
    her gelirin %60'ı diyip geçsinler konu kapansın. ötv kdv sonra ötv nin kdv sini de hesaplamayalım artık.
    verigiyi alın bari alırken konforlu olsun. çileye para vermek ayrı bir dert oluyor
  • Kurumlar vergisi toparlayamama vurun bordroluya , akp cumhuriyet tarihinin fiyaskosu .

• burda kesinti artmıyor düşüyor geçen sene vergi dilimi yıllık 16bin civarıydı buda asgari ücreti bile etkiliyordu yıllık ben geçen sene yıllık 21bin kazanırken %20lik dilimden vergi ödüyordum ağustostan ocağa şimdi tamamen %15lik dilimde kalıyorum artan vergi değil vergi dilimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Sizde konuyu tamamen yanlış anlamışsınız.

Gelir vergisi oranları artmadı, bu doğru.
    Ama limitler azaldı. (2019daki limitler kullanılacak).
    Örneğin 2020 de %15 lik dilim üst limiti 22000 TL ye yükselmişti.
    Bu limit 2019 daki 18.000 TL ye geri düştü.. Aynı şekilde diğer dimilerde 2019 oranlarına geri döndü..

Haliyle yaklaşık 1 ay geç degul 1 ay erken vergi dilimine girmiş olacaksınız.

Eğer Bordrolu ve brüt ücret ile çalışıyorsaniz Mayıs maaşlarında gelir vergisi farkından gelen kesintiyi görünce konuyu daha iyi anlayacaksınız

Alıntıları Göster
    Uzmanlar ne diyor bakmak istedim.

quote:

Ancak bazı okurlarımızda sanki 2020 yılı gelir vergisi dilimleri değiştirilmiş olarak algılandı. Esasen 2020 yılı gelir vergisi dilimlerinde bir değişiklik yapılmadı. 2020 yılı için daha önce açıklanan gelir vergisi dilimleri aynen uygulanmaya devam edilecek.

Sadece 7194 sayılı Kanun’la getirilen düzenlemelere ilişkin tereddüt edilen hususlar açıklığa kavuşturuldu.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/gelir-vergisi-dilimleri-degisti-mi/471364

• runeterra kullanıcısına yanıt
    Türkiye'nin en büyük 10 şirketinin tamamı (1'inden emin değilim) brüt maaşla çalışıyor. Özel sektördeki büyük oyuncuların alayı brüt maaşla çalışıyor.
  • yetmez daha çok vergi alınsın
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.