Şimdi Ara

Gelir kaygısı olmasa tercih edeceğiniz bölüm? (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
369
Cevap
4
Favori
7.297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • psikoloji

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diş Hekimliği okuyorum. Küçüklükten itibaren hep mühendis olmak ülke teknolojisine katkıda bulunmak istedim. Bilgisayar ve elektrik elektronik ve fen dallarıyla aram çok iyiydi. Tercih dönemi hocalar Acı gerçekleri yüzüme vurdu biliyordum çok düşündüm ancak ülkem için daha faydalı olabileceğime inandığım bölümü seçmeliydim. Hocalarım Türkiye'de 100. olan öğrencininde 250bininci olan öğrencininde mühendis olduğunu meslek aralığının çok geniş olduğunu çok iyi üniversitede başarılı bir öğrenci olsamda açıkta kalabileceğimi Yarın bir gün eş seçimi konusunda da mesleğin çok etkili olduğunu doktor olmanın ülkede piyasa yaptığını ve daima iş bulacağını ve bunun gibi onlarca acı gerçek söylediler hepsi kafamdaydı ancak en etkili aile yapım oldu babam daima köstek oldu ders çalışmama karşı çıktı sanayiye salalım okumaz bu bilmem ne dedi(kesinlikle serseri değilim herkes parmakla gösterir.Mahallenin en güvenilen çocuklarındanım babamın bana karşı tutumu hep buydu). Babamı düşününce mühendislik okusam ve kpss ales vs sınavlara hazırlansam babam evden bile kovabilir ve bulduğum asgari ücretli bir yere bile girebilirdim eğer ailem arkamda duracak bir aile olsaydı mühendislik seçerdim belki bilen vardır Diş hekimliği en masraflı bölümdür ve ne zaman evi arayıp malzeme parası isteyecek olsam babam küfreder s... gelsin okulu bıraksın der.ilk sene bırakmam için 40 takla attı ama memlekete gidincede göğsünü kabartır.Ne olursa olsun o benim babam ve bir daha birisinin babam olmasını isteseydim onun olmasını isterdim babamı seviyorum ve Allah dağına göre kar verirmiş Bizi öldürmeyen şey güçlendirir olgunlaşmamız için gerekliymiş imtihanımız bu diyorum Elhamdülillah, mühendisliğe gelecek olursak ilk 3 sene mühendislik okuyan arkadaşlarım takıldığı yeri bana soruyordu(ünv. ht odtü ankara ege vs.) bu seneyse 3-5 kişi var son sınıf olmuş bana soruyor haliyle herşeyi bilmiyorum ancak çoğunu hala yapıyorum yapamadığımı bizim forumdan Volkan abi(Bizim forumdan YTÜ 4.0 la EE yi bitirdi dediğim gibi türkiyede torpil ayağı çok olduğu için şuan singapurda asistan) veya TOBB tan arkadaşım Ümit e yolluyorum(BM.) Anadolu Üniversitesi gibi üniversitelerde yazılımcılığı tamamen windows üzerinden öğreniyorlar ve bu çok komik(en azından 3. sınıfa kadar böyleydi) Türkiyede çeşit çeşit mühendis var ve yeteneği olmamasına rağmen kpss girer devlette yatarım kafası olduğu ve ağır torpiller döndüğü sürece bu iş olmaz. örnek vereyim öz kuzenim mühendislikte ilk ona özel ünileride sayınca giremeyecek bir üniversitede haylazlığından dolayı 8. senesini okuyor ve amcası Türkiyenin sayılı şirketlerinden birinde genel müdür olduğu için çıkınca uluslararası mühendis sıfatıyla işe alacaklar 10bin dolardan başlıyor maaşı ve bu şahıs tırnağım kırılmasın makyajım akmasın kafasında, kırdığı yumurtayı yemeyeceğiniz bir tip belki 9. seneside olabilir sayamadım.

Edit: Kusura bakmayın içimi dökmüş birazda doğruları söylemiş oldum. 200bindeki mühendislerin zoruna gidip eksileyebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YediGüzelAdam -- 21 Temmuz 2015; 22:17:07 >

• Uzay okurdum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SpecialOperations

gelir kaygım olmasına rağmen tarih okuyorum ama yazılım mühendisliğini okumak çok isterdim :)

Bende tarih yazdım pişman değilim
  • Tarih seçerdim.Ama şuan iktisat okuyorum
  • Tarih. Özellikle de sanat veya ortaçağ tarihi...

• Genetik. Ama şimdi seçtiğim bölüme de ilgim var, ee.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gelir falan şöyle dursun pilot olmayı çok isterdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deoksiriboz1001

quote:

Orijinalden alıntı: achmaster

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: deoksiriboz1000

quote:

Yalnız öyle bölümler yazılmış ki bu bölümleri yazan arkadaşların nasıl gelir kaygısı var.

Gastronomi denmiş aşçılıktan çok iyi paralar dönüyor bölümü bitirip daha sonra başka ülke mutfaklarını yerinde öğrenseniz fransa italya gibi 4-5 bin tl ücretle otellerde cafelerde restorantlarda işiniz hazır. Tanıdığım çok cafe sahibi aşçılardan şikayetçi iyi bir aşcı aşırı kıymetli futbolcu gibi transfer ediliyor.

Psikoloji denmiş, bu bölümün gayet önü açık, zaten sadece kendi kliniğinizi açarak bile güzel paralar kazanırsınız.

Odtü matematik denmiş, burdan mezun olan öğrencilerin çoğu ya akademisyen yada çözümleyici olarak çalışıyor şirketlerde maaşları da gayet iyi. Veya çoğu matematikçi gibi parayı kırmak için öğretmenlik artı özel ders yapıyor özel ders ile 3 senede jeep çekenleri gördüm.

Yani bunları yazanlar ya bölümleri bilmiyor yada yeteneklerine güvenmiyor.
    Ha diyen olabilir ki ben tıp yazacağım kendimi geliştirmekle uğraşamam ordandan da aile hekimliği 6 sene sonra gelsin 7-8 bin tl :) ona lafım yok.

Lan tıp okuyan adam sırf okurken bile senin yıllarca yapamayacağın kadar özelleştirip geliştiriyor kendini doktorluğu çok basit bir meslek sanıyorsun herhalde en ufak bir hatanda trilyonluk tazminat davaları kıçına kitlenir

Lan mı yaşın kaç senin çocuk ?! boyunu aşan cümleler kurma reelde pişman olursun.
    Ayrıca trilyonluk dava mı ? Çok film izliyorsun heralde o dediğin yabancı ülkelerde mevcut bizde öyle şeyler yok. En yakın arkadaşlarım doktor 6 senede bitirip şimdi aile hekimliği yapıyorlar gayet rahatlar kendini geliştirme derdi yok yatışta aman diyor kim uzmanlığa çalışcak parama bakarım.

anca atarlan liseli seni. sen o aile hekimlerini doktordan sayıyorsan o başka. günde 5-10 hasta bakmakla doktor olunmuyor. git bi genel cerrahla. kadın doğum uzmanıyla konuş gör bakalım davaları. şu memlekette herkes doktorluğu doktorlardan daha iyi biliyor zaten. senin o arkadaşın direk aile hekimi olmuşsa zaten bakanlıktan falan torpili de vardır kesin.

26 yaşındayım sen kaç yaşındasın bakalım ?
    Aile hekimliği doktordan sayılmıyor mu güldürme beni o ne bitirdi hemşirelik mi adam 6 yıl tıp fakültesi okudu daha yorulmak istemedi aile hekimliği yapıyor, günde 5-6 hasta bakınca doktor olunmuyor mu ?
    Kendini geliştirmek derken bunu kastettim bende algı kısıtlı olunca zor tabi büyük ihtimalle annesi veya babası doktor olan liselinin tekisin asıl senin tıp okuma şansın olduğunu bile sanmıyorum.

Merak etme aslanım ben de doktorum. Kedi ciğer hesabı seninki. Hadi doktorların yaptığı işe kafan basmaz senin. Kendi ezik işinde devam et sen. Doktorun parası sizi geriyor tabi ezikler

Otogaleriöiz var emin ol senden çok daha yüksek gelirim vardır ayrıca üniversite mezunuyum. Hoi senin doktor olduğunu da sanmıyorum diploma no ver anında sorgulatalım tabipler birliğinden ama yalanla iş olmuyor tani :)

• Uluslararasi ilişkiler ve siyasal bilimler.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yalnız öyle bölümler yazılmış ki bu bölümleri yazan arkadaşların nasıl gelir kaygısı var.

Gastronomi denmiş aşçılıktan çok iyi paralar dönüyor bölümü bitirip daha sonra başka ülke mutfaklarını yerinde öğrenseniz fransa italya gibi 4-5 bin tl ücretle otellerde cafelerde restorantlarda işiniz hazır. Tanıdığım çok cafe sahibi aşçılardan şikayetçi iyi bir aşcı aşırı kıymetli futbolcu gibi transfer ediliyor.

Psikoloji denmiş, bu bölümün gayet önü açık, zaten sadece kendi kliniğinizi açarak bile güzel paralar kazanırsınız.

Odtü matematik denmiş, burdan mezun olan öğrencilerin çoğu ya akademisyen yada çözümleyici olarak çalışıyor şirketlerde maaşları da gayet iyi. Veya çoğu matematikçi gibi parayı kırmak için öğretmenlik artı özel ders yapıyor özel ders ile 3 senede jeep çekenleri gördüm.

Ha diyen olabilir ki ben tıp yazacağım kendimi geliştirmekle uğraşamam ordandan da aile hekimliği 6 sene sonra gelsin 7-8 bin tl :) ona lafım yok.

Lan tıp okuyan adam sırf okurken bile senin yıllarca yapamayacağın kadar özelleştirip geliştiriyor kendini doktorluğu çok basit bir meslek sanıyorsun herhalde en ufak bir hatanda trilyonluk tazminat davaları kıçına kitlenir

Lan mı yaşın kaç senin çocuk ?! boyunu aşan cümleler kurma reelde pişman olursun.
    Ayrıca trilyonluk dava mı ? Çok film izliyorsun heralde o dediğin yabancı ülkelerde mevcut bizde öyle şeyler yok. En yakın arkadaşlarım doktor 6 senede bitirip şimdi aile hekimliği yapıyorlar gayet rahatlar kendini geliştirme derdi yok yatışta aman diyor kim uzmanlığa çalışcak parama bakarım.

anca atarlan liseli seni. sen o aile hekimlerini doktordan sayıyorsan o başka. günde 5-10 hasta bakmakla doktor olunmuyor. git bi genel cerrahla. kadın doğum uzmanıyla konuş gör bakalım davaları. şu memlekette herkes doktorluğu doktorlardan daha iyi biliyor zaten. senin o arkadaşın direk aile hekimi olmuşsa zaten bakanlıktan falan torpili de vardır kesin.

Aile hekimliği doktordan sayılmıyor mu güldürme beni o ne bitirdi hemşirelik mi adam 6 yıl tıp fakültesi okudu daha yorulmak istemedi aile hekimliği yapıyor, günde 5-6 hasta bakınca doktor olunmuyor mu ?
    Kendini geliştirmek derken bunu kastettim bende algı kısıtlı olunca zor tabi büyük ihtimalle annesi veya babası doktor olan liselinin tekisin asıl senin tıp okuma şansın olduğunu bile sanmıyorum.

Merak etme aslanım ben de doktorum. Kedi ciğer hesabı seninki. Hadi doktorların yaptığı işe kafan basmaz senin. Kendi ezik işinde devam et sen. Doktorun parası sizi geriyor tabi ezikler

Otogaleriöiz var emin ol senden çok daha yüksek gelirim vardır ayrıca üniversite mezunuyum. Hoi senin doktor olduğunu da sanmıyorum diploma no ver anında sorgulatalım tabipler birliğinden ama yalanla iş olmuyor tani :)

O doktormudur değilmidir bilmem ama sizde baya sallamışsınız hasta haklarını 3-5 yerden duyup dava açan herhangi bir vatandaş minimum 300-500bini havada kapıyor hele verdiği hasar geri dönüşümsüzse milyonları bulmaması olağan değil türkiyedede malpractise davalarından çok para dönüyor ve 7-8 seneye avukatların gözbebeği olacak ki şuan bile öyle, Ayrıca iş Operatör yada Cerrahlığa geldiğinde yetenek ve kendini geliştirme ister, diğer bölümlerde ise kaliteli doktor çok vaka görüp çok makale tarayıp kendini birçok alanda bilgiyle donatıp doğru teşhisi koyan doktordur Sizin gibi mantıkta düşünüp çıkan doktorlar yüzünden milletin ailesi ölüyor diplomayı alıp hiçbir şey bilmiyorlar TUS sınavını hakkıyla kazanıp Uzmanlığını yapan doktor belirli bir olgunluğa ulaşmış kaliteli doktortur aile hekiminden bahsetmiyoruz ayrıca hiçkimse diploma tescil numarasını sizinle paylaşmak zorunda değil oldukça komik ve çocukca

• Radyo, televizyon, sinema

• quote:

Orijinalden alıntı: PLATINIUM

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

O doktormudur değilmidir bilmem ama sizde baya sallamışsınız hasta haklarını 3-5 yerden duyup dava açan herhangi bir vatandaş minimum 300-500bini havada kapıyor hele verdiği hasar geri dönüşümsüzse milyonları bulmaması olağan değil türkiyedede malpractise davalarından çok para dönüyor ve 7-8 seneye avukatların gözbebeği olacak ki şuan bile öyle, Ayrıca iş Operatör yada Cerrahlığa geldiğinde yetenek ve kendini geliştirme ister, diğer bölümlerde ise kaliteli doktor çok vaka görüp çok makale tarayıp kendini birçok alanda bilgiyle donatıp doğru teşhisi koyan doktordur Sizin gibi mantıkta düşünüp çıkan doktorlar yüzünden milletin ailesi ölüyor diplomayı alıp hiçbir şey bilmiyorlar TUS sınavını hakkıyla kazanıp Uzmanlığını yapan doktor belirli bir olgunluğa ulaşmış kaliteli doktortur aile hekiminden bahsetmiyoruz ayrıca hiçkimse diploma tescil numarasını sizinle paylaşmak zorunda değil oldukça komik ve çocukca

Aile hekimine neden laf atarsınız onu da anlamam, o da okumuş en az diğerleri kadar adam artık 4 sene daha okumak istemiyor bir an önce para kazanmaya hayatını kurmaya çalışıyor. Doktorluğun ne kadar zor olduğunu bilirsiniz aldığı para iyi ama bence yaptıklarına göre az bile. Türkiye de tazminat olayı şöyle imkansjz gibi basit bir ameliyata girerken bile nerdeyse 3-4 kağıt imzalatıyorlar sizin hiç başınıza gelmedi sanırım yada bilmiyorsunuz. Tüm sorumluluğu hasta üzerine almadan ameliyat eden doktor yok nerdeyse. Yazış tarzından ve argo konuşmasından doktor olmadığını düşünüyorum böyle doktorlar varsada yazık yani. O yüzden sordum yoksa banane numarasından ne bahane bulcak diye merak maksat.

• Ciddi veya dalga geçmek amacıyla '' OKUMAM'' diyen arkadaşlara kesinlikle katılmıyorum. Sadece bir kez yaşıyoruz ve öğrenebileceğimiz dünya kadar şey var :) Her insan mutlaka kendi ilgi alanına ve merakına göre bir şeylerle ilgilenmek ister, istemeli. Yoksa bu hayat böyle oturarak geçmez arkadaşlar.

Ha benim fikrim mi? Gastronomi ile uğraşmak ve türlü türlü yemekler yapabilmeyi isterim :) Yemek yapmak bir sanattır. Sizde benim gibi damağınıza hükmeden bir şeyler yerken gülümsemenize hakim olamıyorsanız bence sizin de düşünceleriniz benimle uyuşuyor :)

Bunun dışında teknolojiye olan merakım ve ilgim sayesinde Bilgisayar Mühendisliğinin bir alt dalı olan ''Robotik'' alanında okumak ve bilgilenmek isterdim :) Teknoloji inanılmaz bir hızlı gelişiyor ve bizde buna ayak uyduruyoruz, isteyerek veya istemeyerek. Robotların ileride dünyamızda önemli bir yerde olacağını düşünüyorum.

Son olarak da pilot veya gemi kaptanı olup dünyayı gezmeyi, sürekli farklı insanlarla birlikte olmayı, onların kültürlerini öğrenmeyi, onlarla vücut diliyle anlaşmaya çalışmayı, çok isterim :)

Umarım hepimiz sevdiğimiz, ilgi duyduğumuz, merak ettiğimiz, yaparken mutlu olduğumuz ve çevremizdekileri pozitif yönde etkileyebileceğimiz meslekleri yapabiliriz. Bunu gerçekten yapan insanların sayısı bence çok az ve onlar gerçekten çok şanslılar :) Mutlu ve huzurlu bir hayata sahip olmak herkesin hakkı oysaki :)

• Kesinlikle matematik .

• Evet gelir kaygım vardı bu yüzden diş hekimliği yazabilirdim ama makine istiyordum makine yazım.Ytü Makine
  • Arkeoloji

• Radyo televizyon. Kücüklük hayalimdi

• Ulan ben küçükken çöpçü olmak istiyordum hala da istiyorum, lisedeyken düşünüyordum hukuk mezunu olsam ama çöpçü olsam diye. Ciddi ciddi düşünüyordum, çok güzel meslek bence
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.