Şimdi Ara

Gelir arttikca, Fiyatlar neden artar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.167
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekonomiden anlayan arkadaslarin yorumlarini merak ediyorum.

Sebep tamamen daha fazla kazanma istegimi yoksa gelirin artmasi zaten fiyatlarin artmasina mi bagli?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mesela asgari ücret artar ise işverenin yaptığı iş giderlerini karşılamıyordur enflasyon artar.
    Vergi gelir artar.
    Döviz yükselir artar.
    Bir ürüne talep olur artar.
    Dünya merkezli ürüne zam gelir artar.
    İthalat yaptığın ülkede enfasyon artar sende de bazı ürünlerde enflasyon artar.
    Kısaca artarda artar elli çeşit vardır.

Ekonomi uzmanlık işidir her uzman ekonomiyi yönetemez
    Bunun çözümü yüksek teknoloji ürün ihracatından geçiyor. Yüksek teknoloji ürün ihraç etmediğimiz sürece orta gelir tuzağında kısılıp kalırız.
    2008 yılına kadar kişi başı milli gelirimiz ciddi derecede artış gösterdi. Amerika bol bol dolar basıp parasal genişleme yaptı. Yani doların değerini düşük tuttu. Biz ve bizim gibi gelişmekte olan ülkeler ise bu para kaynağı ile yüksek büyüme oranları gösterdiler (Gelişmekte olan ülkeler arasında en az büyüyenlerden biri yine bizdik). Bu sayede kişi başı milli gelirimiz 2008 yılında 10bin dolar seviyesine geldi. Sonra küresel kriz çıktı ve dünya piyasaları duraksadı. Biz de bu zamana kadar yüksek teknoloji ürün yatırımı yapmak yerine paraları inşaata saçtığımız için bu krizden direk etkilendik. Para akışı azaldı. Ekonomi yavaşladı. Sonraki yıllarda hep yerimizde saydık (2013'e kadar). 2013 sonrasında ise ülkenin iyice çivisinin çıkmasından dolayı yabancı yatırımcı yavaş yavaş kaçmaya başladı. 2015 yılına geldiğimizde ise kişi başı milli gelir 9 bin dolar seviyesine düştü. Tabi bunu açıklamıyorlar yada açıklamaya korkuyorlar. Bu rakam ekonomistlerin telaffuz ettiği rakam. Sonuçta ekonomimiz son 7 senede büyümek yerine küçüldü. Üstüne bir de 2002-2008 arasında eskisine göre iyileşen gelir dağılımı; 2008-2015 arasında eskisinden daha da kötü hale getirildi. Halk iyice fakirleşti.
  • Mesela asgari ücret artar ise işverenin yaptığı iş giderlerini karşılamıyordur enflasyon artar.
    Vergi gelir artar.
    Döviz yükselir artar.
    Bir ürüne talep olur artar.
    Dünya merkezli ürüne zam gelir artar.
    İthalat yaptığın ülkede enfasyon artar sende de bazı ürünlerde enflasyon artar.
    Kısaca artarda artar elli çeşit vardır.

Ekonomi uzmanlık işidir her uzman ekonomiyi yönetemez

• maliyet artarsa fiyatlar artar. örnek: vergiler, çalışan ücretleri
    bir ürün sınırlıysa, talep çoksa veya bir marka değeri varsa fiyat yükselir. örnek: özel, sınırlı üretim lüks arabalar

aklıma gelenler bunlar.
  • Bu arz talep dengesinden kaynakli piyasa fiyatinin belirlenmesi kosuluna bagli.

Piuasadaki firmalar piyasa kosullarina bagli olarak olusan fiyatlar genel seviyesine gore karlarini maximize edecek (marjinal olarak) seviyede uretim gerceklestirir. Gelir arttiginda bir mala (malin niteligine gore degisir.) olan talep artar. Talep artinca firmalar biraz uretimi arttirir ama fiyatlari daha fazla arttirir. Cunku ilk denge fiyatininda gerceklesen cikti miktari uzerine koyulacak olar her uretim artisi marjinal olarak kar orani ilk denge noktasina oranla daha az artacaktir. Bunu tolare etmek icin fiyatlar artar.

Burada bir mal uzerinden anlatim yaptim hesabinizi ona gore yapin.

• avrupada domatesin taneis 3 euoro ekmwk 2 euro kiralar 1000 euro en az maas ise 1300 euro

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir nevi aç gözlülük yani.

Bir filmde ki replikte dendiği gibi" aynı şişe, aynı şarap ama önceden 40 liraydı şimdi neden 45 lira?"

Cevap, üretenin daha fazla kazanmak istemesi oluyor o zaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: forumu

Bir nevi aç gözlülük yani.

Bir filmde ki replikte dendiği gibi" aynı şişe, aynı şarap ama önceden 40 liraydı şimdi neden 45 lira?"

Cevap, üretenin daha fazla kazanmak istemesi oluyor o zaman.

Yanlis.
    Ureten daha fazla kazanmak ister ama bunun nedeni piyasada tutunabilmektir. Bir isletme surekli yenilikler bulup esnek davranmazsa eninde sonunda batar.
    Senun dedigine gore bir sirket daha fazla kazanmak istedi diyelim. Basit bir gamleyle fiyatlara zam yapti. Peki bu firma nasil tutunacak. Rakip firma esdeger urunu daha ucuza uretiyor. Kacinilmaz son. Batti.
    Peki firmalar serbest piyasa ekonomisinde ne yaparlar. Esdeger urunu iki ayri firma uretiyor diyelim. Piyasanin toplam talebi 1000 olsun. Bu iki firma toplam talebi yari yariya paylasiyorlar cunku fiyatlari esit. İlk firma arge bolumunde geliatirdigi bir teknikle uretim maliyetini dusurdu. Bunu fiyatlarina yansitti. Artik avantajli olan firma budur. Toplam talebin buyuk cogunlugunu toplayacak. Diger firma daha radikal bir karar aldi ve fiyatlarini o da duaurdu. Simdu avantajli firma bu oldu . bu sefer bu firma toplam talebin buyuk cogunlugunu toplar. Bu islem nereye kadar tekrar eder. Firmalar marjinal olarak kar maximisayonunu sagladigi noktaya kadar devam eder. Bu niktada kar iktisadi olarak sifirdir.
    İste piyasalar boyle calisir. Tabiki bu serbest piyasa ekonomusi icin gecerlidir.

• cok yakinda C kullanıcısına yanıt
    O zaman,uretici indirim yaptigina gore fiyatlarin daha da dusmesi gerekmez mi?

Daha acik sormak gerekirse, gayri resmi yorumlara gore enflasyon %15 lerde deniyor. Bu durumda fiyatlarin 2 yilda %30 civarinda artmasi lazim.

Ama ekmek 2 sene once 50kr iken simdi neden 1 lira?

• quote:

O zaman,uretici indirim yaptigina gore fiyatlarin daha da dusmesi gerekmez mi?

Daha acik sormak gerekirse, gayri resmi yorumlara gore enflasyon %15 lerde deniyor. Bu durumda fiyatlarin 2 yilda %30 civarinda artmasi lazim.

Ama ekmek 2 sene once 50kr iken simdi neden 1 lira?

Benim anlattigim piyasanin ham hali. Olgunlasma noktasina gelince zaten firmalar mr=mc yani marjinal maliet=marjinal hasila noktasinda uretim yaparlar. Neyse bunlar zaten teorik bilgiler okulunu okumayan pek anlamaz.

Enflasyon noktasina gelince. Ufe tufe gibi degeelerinde isin icine girmesi gerekiyor. Mesela ekmek nihai bir maldir. Ekmegi olusturan girdiler su un tuz isci ucreti elektirik nakliye vb gibi ara mallarin fiyatlarinda ki artis direk ekmegin fiyatini arttirir. Ufe bunun icin onemlidir.

Diger bir husus ise ekmekteki artis %50 olabilir ama bu enflasyon sepetinin genel degerini tek basina olusturmaz.demekki enflasyon sepetindeki diger urunlerin fiyat artisi ekmegin fiyatindaki artisi tolere etmis ki oran dusuk cikmis.

Ulkemizde enflasyon sepetinde pinpon topunun dikenli telin ne isi var gibi tartismalar oldugu surece gercek enflasyon degerinden hep uzak kalacak.

• Gelir arttıkça talep artar, talep arttıkça fiyat artar; gelir düştükçe talep düşer, talep düştükçe fiyat düşer; gelir arttıkça marjinal fayda düşer, gelir azaldıkça marjinal fayda yükselir;

• quote:

Orijinalden alıntı: asau

Gelir arttıkça talep artar, talep arttıkça fiyat artar; gelir düştükçe talep düşer, talep düştükçe fiyat düşer; gelir arttıkça marjinal fayda düşer, gelir azaldıkça marjinal fayda yükselir;

Ben de boyle dusunuyorum.

Biraz fasulye urettim. Satisa cikardim. Kilosunu hic maaliyet hesabi yapmadan 2 liradan sattim. Begenenler biraz daha istediler. Bu defa 3 liradan sattim. Bir hafta sonra 4 liradan. Baktim millet aliyor 5 lira yaptim.

Geliri iyi olan, begendigi icin fasulyeyi yuksek fiyattan almaya devam etti.

Ben fiyat artislarini biraz buna benzetiyorum. Tabi ekonomi konusunda teorik bilgim sifir. Yaniliyor da olabilirim.

• quote:

quote:

Gelir arttıkça talep artar, talep arttıkça fiyat artar; gelir düştükçe talep düşer, talep düştükçe fiyat düşer; gelir arttıkça marjinal fayda düşer, gelir azaldıkça marjinal fayda yükselir;

Biraz fasulye urettim. Satisa cikardim. Kilosunu hic maaliyet hesabi yapmadan 2 liradan sattim. Begenenler biraz daha istediler. Bu defa 3 liradan sattim. Bir hafta sonra 4 liradan. Baktim millet aliyor 5 lira yaptim.

Ben fiyat artislarini biraz buna benzetiyorum. Tabi ekonomi konusunda teorik bilgim sifir. Yaniliyor da olabilirim.

Ayni kalitede fasulyeyi sizin yaninizda birisi siz 5 liradan satarken o iki liradan satsaydi ne yapacaktiniz. Ben size ekonominin tamamini anlatiyorum. Cunku ekonomide birbirinin yakin ikamesi mal ureten bir cok firma var. Coca cola pepsi, samsung sony, mercedes bmw, gibi.

• quote:

quote:

Aynen öyle, ancak burada unutulmaması gereken en önemli nokta sen fiyatı yükselttikçe ve alıcıların geliri arttıkça alıcıların marjinal faydası düşecektir ve sen fiyat düşürme zorunda kalacaksın. Yani alıcıların gelirinin çok artması senin lehine değil. Ticaret yapanların anlayamadığı nokta burası ve tam burada iflas bayrağını terziye diktirmeye yaptırmaya başlarsın...

• quote:

Orijinalden alıntı: cok yakinda

quote:

quote:

Ayni kalitede fasulyeyi sizin yaninizda birisi siz 5 liradan satarken o iki liradan satsaydi ne yapacaktiniz. Ben size ekonominin tamamini anlatiyorum. Cunku ekonomide birbirinin yakin ikamesi mal ureten bir cok firma var. Coca cola pepsi, samsung sony, mercedes bmw, gibi.

Bak şimdi, aynı kalite diyorsun, aynı... Aynı kalite malı nasıl yüzde 50 daha ucuz sattığını ispatlamasan ben sana nasıl cevap yazayım, sen önce onu açıkla

• Bayagi karmaşık bir sistem anlasilan. Biraz makro boyutla bakinca farkli, daha kucuk dusununce farkli sonuclara ulasiliyor demek ki. Cevaplar icin tesekkurler.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cok yakinda

quote:

quote:

Bak şimdi, aynı kalite diyorsun, aynı... Aynı kalite malı nasıl yüzde 50 daha ucuz sattığını ispatlamasan ben sana nasıl cevap yazayım, sen önce onu açıkla

Kardesim adam dedi ya ikiye satarken talep artti 3 yaptim talep artti 5 yapsam alirlar diye. Bende diyorum ki serbest piyasa kosullarinda boyle fiyat artisi yaparsan piyasada barinamazsin. O bahsettigi fiyat artislari ancak monopol piyasalarda olur. Oda artik yok gibi bir sey.

• demekki zammın bir amacı yokmuş ...bence artik yediklerimiz içtiklerimiz giydiklerimiz veya kullandigimiz eşyalarda indirim talep etmek daha iyi olacak ozamnda maaşlarımızı düşürmek isterler herhalde..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Key -- 13 Kasım 2015; 23:44:52 >
  • enflasyon dediğimiz şeyden dolayı bir mala yıldan yıla belirli miktarda fiyat artışı uygulanır. Devlette halkın bu fiyat artışı altında ezilmemesi için maaşlara bu oranı dengeleyecek miktarda zam yapılır. Alım gücü ile enflasyon oranı dengede tutulur yani. Bu sisteme göre bir insanın maaşı artsada hayatında herhangi bir iyileşme olmaz. Buna kökten bir çözüm bulmak gerekli.
  • Türkiyedeki fiyatların ekonomi ile ilgisi yok.Gelir ile fiyatlar doğru orantıda artmıyor.Çok büyük bir fark oluştu türkiyede.Fakir iyice fakirleşti.Zengin iyice zenginleşti.
    Mesela kaçak elektrik bedeli nin iadesinin yapılmasını engellediler.Niye şirketler batacak diye.Tamam da orta yol bulunabilirdi.Gelecek dönemki faturalardan kesinti olacak şekilde taksitle ödeyebilirlerdi.Ama halkı düşünen kimse olmadığı için durum böyle.Devletin başındakiler zenginlerin daha da zengin olması için çabalıyor.
  • Bak şimdi hocam,mümkün olduğunca teoriden ziyade basit açıklamaya çalışayım;
    Fiyatlar genel duzeyi dediğimiz bir olay var. Kısaca fiyat de.. Fiyat,arz ve talebin kesişimi ile oluşur.

Enflasyon dediğimiz olgunun kaynağı ise; toplam talebin toplam arzdan fazla olmasından kaynaklanır.
    Toplam talep tüm tüketicilerin tüm mallara olan talep toplamı
    Toplam arz ise tüm üreticilerin ürettiği urunlerin toplamı

Eğer arz ve talep hep sabit kalırsa fiyatlar genel duzeyi de sabit kalır,yani fiyat ne artar ne düşer.

Ama talep arzı aştığı an fiyat yükselir,tersi olarak arz talebi aşarsa bu sefer de fiyatlar düşer

Enflasyonun kaynağı tek bir olgu değil,enflasyonu etkileyen bir sürü şey var. Piyasada dolaşımdaki paranın artması da enflasyonu etkileyen temel nedenlerden biridir.

Şimdi gelir artışını düşün (gelir artışının da sayısız kaynağı olabilir) senin gelirin artınca daha çok harcama yaparsın. Senin daha çok harcama yapman piyasada paranın dolanım hızını artırır. Paranın dolanım hızının artması piyasada likidite etkisi yapar,yani piyasaya dışardan ekstra para girmiş gibi,para arzı artmış gibi duşun. Piyasada para arzının artması paranın bollaşması demek. Bol olan bişeyin değeri düşer,değeri duşunce de elindeki para eskisinden daha az kıymetli olur,birşey almak istediğinde o değeri korumak için daha çok ödemen gerekir.

Bi de şu açıdan bakarsak; Senin daha çok kazanıp daha çok harcaman demek,daha çok talep etmen demek. Bak şimdi talep arzı aştı. Senin bu ani talep artışına karşılık arz da boyle ani tepki veremez,birden bire artamaz. Bu sefer noldu? Mala talep arttı. Talep artarsa nolur? O şey kıymetlenir.. Yani Malın fiyatı yükselir. Al sana enflasyon..

Bunlar o kadar birbirine bağlı o kadar içiçedir ki,bunu tetikleyen sadece budur diyemezsin. Çok ince hesaplarla bağlı birbirine. Biyerdeki en ufak değişim hepsini etkiler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.