Şimdi Ara

Gelen İlginç Mail(Dolandırıcılık Şüphesi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben esnaf vs değilim, ticaret de yapmıyorum. Bu sabah 07.30 sıralarında bir mail gelmiş. İçinde ekli bir Excel dosyası var ve şifrelenmiş. Mailde özetle alacağımız birşeyler var teklifinizi bekliyoruz yazılmış ama üslup ciddiyetten uzak. Gülücük gibi ibareler konmuş. Mail adresi bir kadın ismi ile açılmış mynet uzantılı. Benimle hiçbir ilgisi olamaz. Sizden bunun bir dolandırıcılık yöntemi olup olmayabileceği ve eğer öyleyse hangi yolu izleyecekleri konusunda yardım rica ediyorum. Hem başka arkadaşların başına gelirse buradan Bilgi edinebilirler. İşletim sistemi iOS bu arada ve gelen mailde sadece şifreli bir Excel ilişik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dosyada virüs olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: yarali magdur

Dosyada virüs olabilir
    Bir Excel dosyası hocam bu ve şifreli. Açılmadı. iOS için nasıl bir tarama yapabilirim?

• Tam olarak içeriği açıklasanız

• quote:

Orijinalden alıntı: MichaelTownley

Tam olarak içeriği açıklasanız
    Excel dosyasının içeriği görünmüyor. Gelen mailde de bir iş yaptıracağız bunun için sizden ekli dosyada belirten nitelikte teklif bekliyoruz denmiş. Ekli dosya şifreli görünüyor ve açılmıyor.

• befo B kullanıcısına yanıt
    Boşverin bence. Tanımadığınız biriyse rastgele herkese atıyordur.

• quote:

O kısmı hiç önemli değil ama ben keylogger yada Trojan türü birşey olmasından korktum. Hesaplarıma vs ulaşmalarından. iOS için nasıl tarama yaparım onu da bilmiyorum.

• quote:

O kısmı hiç önemli değil ama ben keylogger yada Trojan türü birşey olmasından korktum. Hesaplarıma vs ulaşmalarından. iOS için nasıl tarama yaparım onu da bilmiyorum.

• Eğer dosya virüslüyse google chrome veya dosya windows defender %100 uyarı verir indirmeyi deneyin bide maillere virüslü dosya yüklenmiyor diye biliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: yarali magdur

Eğer dosya virüslüyse google chrome veya dosya windows defender %100 uyarı verir indirmeyi deneyin bide maillere virüslü dosya yüklenmiyor diye biliyorum
    Teşekkür ederim içimi rahatlattınız

Sonuç ne oldu? Benzer şekilde ek liste için onay bekleniyor gibi birşey geliyor bana da bazen, halen çözemedim
  • Benzer şekilde bir mail daha aldım uzun zaman önce. Herhangi bir sonuca ulaşamadım. O şekilde sildim. Ne olduğunu da hala anlamadım.

İpsiz sapsız biri apple sistemine erişim sağlayamaz asla rus yazılımcılar hariç. Zamanında bi cinayet oldu türkiyede herşey telefonda olduğu kanaatine varıldı sevinildi dosya çözülmüştü ama unuttukları birşey vardı cihaz apple ve şifreli denediler ama açamadılar daha sonra türkiyeden apple yetkilileri ile iletişime geçildi apple açtı cihazı (hikaye konuyla alakasız ama için rahatlasın diye yazdım),

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.