Şimdi Ara

Gelde üretim yap....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
5.025
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
77 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşım orta çaplı üretici makinalarının birinde mekanik parça bozulmuş Avrupa'dan geliyor yenisi 7250 Euro 110bin TL ediyor bugün , yahu diyor 7250 Euro Avrupada para değil bizde 110 bin lira diyip duruyor , adamın içi daralmış artık nasıl üretim yapacağım urettigimi nasıl ucuza satacağım diyor

Zaten elektrik doğalgaz fiyatları uçmuş üzerine kur farkindan parça fiyatları uçmuş durumda

AKP'de ilkokul mezunu cahili cühela zabıtasını markete gönderip ama bu tarlada 1 TL diye millete saldırısın ülkeye bak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brother ToLGa -- 16 Şubat 2022; 23:39:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapacak birşey yok.Bir Ülkeyi cahil bırakmak atom bombasından beterdir.Kendi seçmen kitlelerinin anlayacağı şekilde davranıyorlar.Herkes vatan haini oldu bu Ülkede.Marketciler oldu Öğrenciler oldu. İşsizler oldu vs kendilerinden başka herkes hain.Çözüm belli yapılacak belli onuda yaparsa gençler yapıcak bizim bu eski kafaların zihniyetinden kurtarmaya güçleri yeterse onlar kurtaracak he yetmesse yapacak birşey yok bireysel çözüme başvuru yapıcan.Kapa fabrikayı sat herşeyi ne hali varsa görsün bu toplum diyecen.Ki zaten şu anda olanda bu Ülkenin bütün zeki insanları bu Ülkeden umudunu kesmiş vaziyette yurt dışına kaçabailecek yetkinliğe sahipse durmuyorlar bile.Kimse bu cehaletin yükünü taşımayacak artık sizede tavsiyemdir taşımayın.
  • Rekabetçi kur, Çin modeli hebele hübele diyen asrın lideri ekonomistimiz varken bu durum gayet normal.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt

yok, tekrar değiştirdik ya ekonomi modelini.

Farkında mısın artık çin modelini hiç ağzına almıyor. Hatta kur anı bıraktı nas mas hiç bahsetmiyor :)

Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman çelebi derlermiş. Bizim keçi de ankara da ki

• Yapacak birşey yok.Bir Ülkeyi cahil bırakmak atom bombasından beterdir.Kendi seçmen kitlelerinin anlayacağı şekilde davranıyorlar.Herkes vatan haini oldu bu Ülkede.Marketciler oldu Öğrenciler oldu. İşsizler oldu vs kendilerinden başka herkes hain.Çözüm belli yapılacak belli onuda yaparsa gençler yapıcak bizim bu eski kafaların zihniyetinden kurtarmaya güçleri yeterse onlar kurtaracak he yetmesse yapacak birşey yok bireysel çözüme başvuru yapıcan.Kapa fabrikayı sat herşeyi ne hali varsa görsün bu toplum diyecen.Ki zaten şu anda olanda bu Ülkenin bütün zeki insanları bu Ülkeden umudunu kesmiş vaziyette yurt dışına kaçabailecek yetkinliğe sahipse durmuyorlar bile.Kimse bu cehaletin yükünü taşımayacak artık sizede tavsiyemdir taşımayın.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Üretmesin.Ülkeyi sen mi kalkındıracaksın su veren itfaiyenin hortumuna karşı omuz omuza ol.Çiftçi de şikayet ediyorsa üretmesin bir zahmet.Sonra yönetimin ekmeğine yağ sürüyorsunuz.Bırakın sistem çökecekse çöksün.Üreterek sistemin çöküşünü erteliyorsunuz yaptığınız başka bir şey yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sucre Maricruz S kullanıcısına yanıt

siz aç kalın ölün, yeter ki sistem çöksün diyorsun yani ? bence adın baran filan yani başka birşey olması imkansız. yazı yazmayı öğrenen, babasının tablet verdiği çocuk hemen dünyayı yorumlamaya başlıyor maşallah maşaaallaaaah

• mekanik bir parçaysa ki sen öyle demişsin tornacıda yaptırabilir.

• Herkes doğal olarak son kullanıcı ürün fiyatlarına odaklanıyor ama arkadaşın altını çizdiği konu çok mühim. Hadi araba almayalım, telefon, pc almayalım. Pekii, ihracat yapacağımız makinayı da mı almayalım ? Onu almazsanız nasıl üretim ve ihracatı artırmayı planlıyorsunuz ?

Atilla Yeşilada bu cahip aptal sürüsü için şunu diyor. ''Ben dünyanın düz olmadığını her gün ispatlamak zorunda değilim''. Bizi yönetenler hayal aleminde yaşıyor, gerçekleri halk çok acı bir şekilde yaşıyor. Gençlerin yarısı depresyonda, hepsi karamsar, ülkede neşe diye birşey kalmadı. Ama hala anketlerde ilginç bir şekilde %30 civarı oyları çıkıyor, o zaman öpülmeye devam :)

• Daha gümrük masrafi, vergisi, ordino masrafi var, ürünün kendisi kadar bu masraflar cıkacak

• Sebebi yanlış ekonomi politikaları.

1-Faizler sebepsiz yere indirildi ne için düşük faizle ev satılsın müteahhitler ceplerini doldursun diye. Sonuç ne oldu kur her geçen gül patladı patladı 15 TL seviyelerine geldi. Ham maddeyi ve ara mamulü dışardan alan üretici de mecburen ürünlerine zam yapmak zorunda kaldı. Yüksek kur enflasyonu arttırdı.

2-Kurun artması yakıt fiyatlarını da arttırdı (akaryakıt, doğalgaz, kömür vb.). Akaryakıt fiyatları enflasyonu arttırdı. Yakıt fiyatlarının artması enflasyonu arttırdı. Elektriğe yapılan fahiş zamlarla beraber üretici ürünlerine büyük zamlar yapmak zorunda, yoksa işletmesini döndüremez.

3-Yabancıların ülkeden çıkması. Sıcak para dediğimiz para hiç bir türlü gelmiyor. Ne borsaya ne de faize, çünkü kimse ne olacağını bilmiyor o yüzden de parasını Türkiye'ye sokup tehlikeye atmak istemiyor. Hala %0 faizin olduğu avrupa da amerika da %17 %20 gibi bir faiz olmasına rağmen gelmiyorlar. En son Naci AĞBAL döneminde giriş olmuştu, ortodoks ekonomi politikalarına dönüldü gibi bir algı oluşmuştu ve ülkeye yabancı girişi olmuştu. Naci AĞBAL'ın görevden alınmasıyla birlikte yabancılar da çıkış yaptı çok ufak bir kısım kaldı.

4-Şuan BAEyle aramızı düzeltmeye çalışıyoruz, aynı şekilde de İsraille de aramızı düzeltmeye çalışıyoruz. Bunların sebebi tamamen ekonomik, çünkü ülkede döviz kalmadı. Ülke içine basarsın TL verirsin ama dışardan mal almak için mecburen döviz vermek zorundasın. Akaryakıtı, doğalgazı, kömürü TL ile alamazsın. Bunları almak için dolara sahip olman lazım. O yüzden ülkelerle anlaşmalar yapılıp döviz bulmaya çalışıyorlar. Hazine de dövizler hep swap yani borç para onları da kullanamazlar, zamanında onları faiziyle geri vermeleri gerekli.

5-128 milyar dolar konusuna girmek bile istemiyorum.

Enflasyon kısır döngüsüne girmiş bulunmaktayız. Dolar bazında maaşlar sürekli düşmeye devam edecek.

• star scream S kullanıcısına yanıt

2023 te enflasyon ne olacak acaba %150 falan açıklar tuik artık.

• Mylevi M kullanıcısına yanıt
    Ne yapsın adam zararına mı üretsin, güldürmeyin adamı.

Bugün üretim yapan adamın üstündeki yük kimsede yok neden gireyim ben bu işe, hele birde ihracat yapmıyorsan…

Bu halk dibin dibini görmeden akıllanmayacak hatta bilki o zaman bile akıllanmaz.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • hepimizin evindeki tüm eşyalar için durum aynı.

bi laptobumuz bozulsa, bi telefonumuz bozulsa hapı yuttuk.

2016'da gümrükteki KDV'si ile birlikte toplam 3800 TL gibi bi paraya malederek yurt dışından getirttiğim bisikletim şu anda 31bin TL civarında bi paraya geliyor. bisiklete birşey olacak olsa yenisini alma şansım = absolute zero.

şimdi üretici için durum böyle değil. bisikletim bozulur yenisini almam, monitörüm bozulur yenisini almam, ama üretici tüm ekipmanını çalışır tutmak zorunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 18 Şubat 2022; 15:47:25 >
  • star scream S kullanıcısına yanıt
    Şu yazdığınız maddelerin tamamı baştan aşağı o kadar doğru ki, lakin bunları X kıraathanesinden bir dayıyı çevirip ekonomi sana emanet deyip göreve getirsen yapmayacağı hatalar hepsi de. Bu sebeple ben kasıt olduğunu düşünüyorum. Net.

• Üretim işi artık akıl karı değil. Maliyetler o kadar yüksek ki üretim yapan bile malını satarken utanıyor artık. Fabrikanı sat bankaya döviz garantili koy fabrikadan kazanacağının 3 katını alıyorsun 1 yılda. Maliyecisi yok is güvenlik denetçisi Çevre denetçisi yok ıvır zıvır bir dünya vergi ve dert kalemi yok. Bankadan alacağın net çepelsiz para koy cebine yemene bak devlet oyle diyor.

• WatchAndLearnn kullanıcısına yanıt
    Tüik öyle bir enflasyon oranı açıklayamaz bunu biliyorsunuz. Ben enflasyonun %100 den fazla olduğunu düşünüyorum. Market , elektrik, akaryakıt, giyim fiyatlarına bakınca açıkladıkları enflasyon oranının gerçek olduğunu sanmıyorum. Hissettiğim çok daha fazla açıklanan orandan.
    Bir kurumun başındaki insan neden sürekli değişir ki?

Kasıt var mı, yok mu bilemem de bazı şeylere inat olduğu kesin. Buda düşük faiz inadı ve yüksek faizin enflasyona sebep olduğu inadı. Ekonomi biliminde böyle bir kavram yok, her yerde tam tersi olur. Enflasyon faize sebep olur, Faiz enflasyona değil. Bu Amerikada da böyledir, Ugandada da böyledir. Şuan Avrupa, ABD de enflasyon onlara göre yüksek ve faiz arttırımını düşünüyorlar bunu da mecburen yapmak zorundalar, enflasyonun önünü alabilmeleri için. Enflasyon sebep faiz sonuçtur, sen faizi sebepsiz yere indirirsen olacağı budur. Çok daha yüksek enflasyon.
    Ekonominin bir bilim olarak kabul edilip buna göre gerekli adımlar atılmadığı durumda, kur korumalı şu bu korumalı mevduat vb. şeyler sorunu çözmez. Bunu gördük işte, gittik 128 milyar dolar yaktık ama sonuç değişmedi. Kur önce sabit durdu, sonra patladı. O zamanlar gerçek enflasyona göre faizler makul bir orana gelseydi ve enflasyon gerçekten düştüğünde faizler buna göre indirilseydi şuan kur korumalı vb. hiçbir şeye ihtiyaç olmazdı.

• YAPMAZSAN YAPMA dert mi ? karını bizimle mi paylaşıyorsun ? bi de bu tipler çıktı . sanki babasının hayrına yapıyor.

• TIGERSHARK kullanıcısına yanıt
    Bunların stratejisi, programı olduğunu hiç sanmam. Bir şeyler yapıyorlar ismini sonradan koyuyorlar ressamlar gibi :)
    Sadece paramızın değersiz olması Çin modelinde ilerlediğimizin göstergesi değildir.

Çin modelinde para yurtiçinde değerlidir, diğer paralara göre değersizdir. Üretim olabildiğince yüksektir ve ithalat, ihracat kotaları stratejik olarak uygulanır, yerli milli mallar korunup, başka ülkelerin pazarlarında pay sahibi olmaya çalışılır vsvs..

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.