Şimdi Ara

GeForce GTX 470 ve GeForce GTX 480'nin güç tüketim değerleri ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
115
Cevap
0
Favori
18.774
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 9 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 85
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
  • Ortalama Mesaj Aralığı 5 gün 13 saat 53 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Zero Limit (6 mesaj) annihilator (6 mesaj) sulo61gun (5 mesaj) DH Misafiri (3 mesaj) Elektroterm (3 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> GeForce GTX 470 ve GeForce GTX 480'nin güç tüketim değerleri ortaya çıktı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    29196 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartları için sessizliğini koruyan Nvidia, daha önce yaptığı açıklamada GeForce GTX 470 ve GeForce GTX 480 modellerini 26 Mart'ta duyuracağını açıklamıştı. Geride bıraktığımız CeBIT 2010 fuarında, GeForce GTX 4x0 modelleri için demo tanıtımlar yapan firma, özellikle kartların saat hızları konusunda ciddi bir gizlilik politikası takip ediyor ve sızdırılması adına büyük çaba gösteriyor. Bugün konuşma fırsatı yakaladığımız Nvidia'ya yakın bazı kaynaklar, resmi ürün listelerini GeForce GTX 470 ve 480 modelleriyle güncellemiş olmalarına rağmen, saat hızlarıyla ilgili bölümleri henüz doldurmuş değiller. Kartların resmi saat hızları için bekleyiş devam ederken, güç tüketim değerleriyle ilgili olarak iş ortaklarına giden resmi bilgiler bugün itibariyle elimize ulaşmaya başladı.

40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve 3.2 milyar transistörden oluşan Fermi tabanlı GF100 GPU'su, Nvidia tarafından şimdiye kadar hazırlanmış en hızlı ve en karmaşık grafik yongası olarak tanımlanıyor. ATi Radeon HD 5800 serisine ve HD 5970 modeline güç veren Cypress GPU'su ile kıyaslandığına zar alanı yaklaşık iki kat daha fazla olan GF100 GPU'sunun, ısıl güç tasarımı uzunca bir süredir merak ediliyordu. Zira Cypress XT GPU'suna kıyasla yaklaşık %50 oranında daha fazla transistör içeren GF100 grafik yongasının güç tüketimi noktasında rakip ATi çözümlerine nazaran bir miktar daha fazla bonkör olacağı uzunca bir süredir konuşuluyordu. Elimize hem referans tasarımlı hem de fabrika çıkışı hız aşırtmalı GeForce GTX 4x0 modellerinin TDP değerleri geçti ve 300 Watt üstü modeller doğrulanmış oldu.

Güç tüketim değerlerine geçmeden önce GeForce GTX 470 ve GeForce GTX 480 modellerinin temel özelliklerini hatırlamakta fayda var. Serinin tepe modeli olması ve çift grafik işlemcili modele kadar Nvidia'nın amiral gemisi görevini üstlenmesi beklenen GeForce GTX 480, 1536MB GDDR5 bellek kapasitesine ve 384-bit bellek veri yolu desteğine sahip olacak. 512x paralel işlem birimiyle gelecek kartın performans değerleri hakkında detaylı sonuçlar yayımlanmış olmasa da Nvidia'nın işaret ettiği bazı sonuçlara göre, GeForce GTX 480 genel olarak ATi Radeon HD 5870'den daha hızlı olacak. Peki ya güç tüketimi ? Elimize ulaşan bilgilere göre GeForce GTX 480'in ısıl güç tasarımı 298 Watt olacak. ATi Radeon HD 5870'in 188 Watt'lık güç tüketim değerine göre 110 Watt, en hızlı ekran kartı olarak lanse edilen çift grafik işlemcili ATi Radeon HD 5970 modeline göreyse 4 Watt daha fazla güç çeken GeForce GTX 480'ın hız aşırtmalı modellerinde ise bu değer 310 Watt civarında olacak.

GeForce GTX 470 modeli ise 320-Bit bellek veri yolu desteğine ve 1280MB GDDR5 bellek kapasitesine sahip olacak. 448x paralel işlem birimiyle gelecek ekran kartının performansı ise merak konusu. Benzer şekilde saat hızları açıklanmayan modelle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan bazı ekran kartlarında, bellek hızının 4000MHz, bellek bant genişliğinin ise 160GB/saniye (ATi Radeon HD 5870'de 153GB/saniye) olacağı söylenmiş ancak bu bilgi doğrulanmamıştı. GeForce GTX 480 ile benzer şekilde 3DVision Surround, CUDA, PhysX, SLI ve C/C++ hızlandırma desteğine sahip olacak ekran kartının güç tüketim değeri de netleşti. Elimize ulaşan 12 Mart tarihli resmi dökümanlara göre, GeForce GTX 470'ın ısıl güç tasarımı 225 Watt olacak gibi görünüyor..

|
    |

• Yarbay
    4960 Mesaj
    keşke kışın ortasında çıksaydı
    |
    |
    Peki yanında küçük ev tipi nükleer reaktör de verecekler miymiş?
    |
    |
  • Binbaşı
    1601 Mesaj
    bu ne yafff yuhhh
    |
    |
    |
    |
    Intel i7 3930K 6C/12T 4.3 Ghz || Asus P9X79 PRO || Corsair 32 GB RAM || Msi R7 370 || Samsung 850 Pro 512GB || Seagate 2 TB HDD || Thermaltake 750W XT PSU || AOC G2460PG 144Hz Gsync || Samsung A70
  • Yarbay
    5285 Mesaj
    298w mi MUAHAH

Charlie'nin daha bugün yazdığı bi makalesi var gidin okuyun, o bile 275w diyor.

512SP'li Fermi'nin TDP'si 298W olur muhtemelen. Ama GTX 480'de 512SP yok.
    |
    |

(Türkiye'de konuştuğu konuyla ilgili bir şey bilenlerin, konuştuğu konuyla ilgili bir şey bilmeyenlere oranı)
  • Binbaşı
    1277 Mesaj
    Beklenen sonuç 298W Allah tan 300 değil yani.
    Garibim Nvi ne uğraşmıştır 298W için kırpmaya.

Acaba yazın çıkacak çift çekirdekli kaç Watt olur ? 299W ı geçmez heralde
    Yoksa PCI-X standartlarını esnetmek gerekir maazallah.
    |
    |
    |
    |

DH Otomobil Genel: "- x ve y arasında kaldım, hangisini alayım? - x alın. - y'yi tek geçerim. - x çakar. - y takar. - z düşünmez misiniz? - t verelim? - x ile çok güzel yanlanır, buyrun size video. - k alın pişman olmazsınız. - f varken k önerilir mi yuh artık! - doğru konuş! - hadi lan, seni paramla ezerim! - adres ver adres! - cart curt..."
  • Yarbay
    2281 Mesaj
    BENCE BU KARTIN SPONSORU TEDAŞ OLSUN
    |
    |
  • Yarbay
    4056 Mesaj
    bu kartı alan faturayı düşünmez heralde..
    |
    |
    Maşallah 5970 çift GPU olması rağmen aynı tüketim değerleri var

Çift GPU'lu fermi TDP değeri eğer nvidia GTX 470 GPU hızlarını kısmazsa 300 wattı çok rahat geçecektir bunun sonucunda nasıl soğutma sistemi uygulayacaklar merak ediyorum
    |
    |

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ ▇ █ ☾☆ | TOGG | ☾☆ █ ▇ ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
    [2018] Honda Forza | [2012] Opel Astra J Cosmo | [2012] VW Polo 1.6 TDI DSG | Huawei P30 Pro | Huawei Watch GT2 | Sony PS4 Pro | Sony PS4 20. Yıl Özel Sürümü | Sony PS5 | Vestel 43UD9300 | Vestel 40U9500 | Canik TP9 Elite S Combat | Remington Model 870
  • Yarbay
    7777 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: tımestop

bu kartı alan faturayı düşünmez heralde..

5970 alan psu sorun etmez,fermi alan fatura sorun etmez bu ne kardeşimbelki adam yemedi içmedi biriktirdi ekran kartı için para ne yapıcak o zaman
    |
    |

DH Otomobil Genel: "- x ve y arasında kaldım, hangisini alayım? - x alın. - y'yi tek geçerim. - x çakar. - y takar. - z düşünmez misiniz? - t verelim? - x ile çok güzel yanlanır, buyrun size video. - k alın pişman olmazsınız. - f varken k önerilir mi yuh artık! - doğru konuş! - hadi lan, seni paramla ezerim! - adres ver adres! - cart curt..."
  • Yarbay
    5879 Mesaj
    @fx57
    512sp-480sp mi?Bu konuda kesin olarak bilgi verebiliyor musun?Yoksa hala varsayımlardan mı söz ediyoruz?
    Bunu gerçekten öğrenmek için soruyorum.
    |
    |
    hakkaten MUHAAAAAAAAAAAAA
    @anni fiyatı tutturamadın bunu da tutturamıyacan gibi gözüküyor(250w demiştin) kaldı performans onda da%25 demiştin zaten o da zor göküyor gibi 3te 0a ARE YOU READYyoksa son gülen iyi güler mi diyosun
    bu arada haberde resmi dökümanlara göre diyor yani kesin gibi bişey.ama nvidia sahte döküman da hazırlayabilir o başka tabi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sulo61gun -- 12 Mart 2010; 23:21:59 >
    |
    |

• Binbaşı
    1514 Mesaj
    Çok fazla ya yuhh..
    |
    |
    ...ve Nvidia beceremedi...
    |
    |

ANIME&MANGA Origin:DHadilazimdegilx Steam:The Loly Trinity Nintendo 3DS FC: 2337-4451-5701
    MSI Z77A-GD55 - Intel i7 2600K @4.3Ghz - Corsair H80 - 4x4GB Crucial Ballistix Tracer LP 1600Mhz CL8 1.35v - Zotac GTX 1070 Mini - Crucial MX100 256GB + Samsung QVO 1TB + 2xSamsung F3 500GB - Aerocool Xpredator X1 Evil Black - Samsung C27JG50 27" QHD 144Hz - Logitech G105 Klavye & Logitech G300s Fare - Logitech X530 5+1 & Logitech G35 - Logitech F510 Gamepad & Logitech Driving Force GT - xDrive 15'li Oyuncu Koltuğu - NETBOOK: Acer Aspire One AO722

• Yarbay
    5450 Mesaj
    ohh maşallah her yönden atiyi geçmeye meraklılar :D
    |
    |
  • Bölüm Yetkilisi
    29196 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

@fx57
    512sp-480sp mi?Bu konuda kesin olarak bilgi verebiliyor musun?Yoksa hala varsayımlardan mı söz ediyoruz?
    Bunu gerçekten öğrenmek için soruyorum.

Bizim elimize ulaşan dökümanlarda paralel işlemci sayısına dair detaylara yer verilmiyor ancak 298 Watt'lık güç tüketim değeri bilgisi, 512x yönündeki ihtimali güçlendiriyor.
    |
    |
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: sulo61gun

hakkaten MUHAAAAAAAAAAAAA
    @anni fiyatı tutturamadın bunu da tutturamıyacan gibi gözüküyor(250w demiştin) kaldı performans onda da%25 demiştin zaten o da zor göküyor gibi 3te 0a ARE YOU READYyoksa son gülen iyi güler mi diyosun

fiyat benim tahminimden ibaretti, diğer verdiklerim bilgiydi. kartın spesifikasyonları sürekli değişiyor. spesifikasyon değişince TDP ve performans da değişiyor, benim yapabileceğim bişi yok, tutturma meselesi değil

benim elimdeki son bilgilere göre kart 480sp ve 700mhz. TDP'sini bilmiyorum. 250w TDP dediğimde kartın spec'leri farklıydı, spec'ler değiştikten sonra TDP bilgisi gelmedi bana başka.
    |
    |

(Türkiye'de konuştuğu konuyla ilgili bir şey bilenlerin, konuştuğu konuyla ilgili bir şey bilmeyenlere oranı)

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Ekonomi
Radyo Dinle
kripto para haberleri
Sohbet
Masal Oku
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,844
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.