Şimdi Ara

GeForce grafik kartlarının sunucu ve veri merkezlerinde kullanılması yasaklandı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
1.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Kabahat sizde... :) adamlar quadro kart üretti iyi kötü biriniz gidip almadiniz, ayni fiyatta bir cok alanda daha iyi oldugu gerekcesiyle gittiniz geforce kartlara para yatirdiniz sonra bu adamlar niye böyle azitti? Quadro cephesinde isler kesat bekleneni bulamadi nvidia. Tamam eli mecbur satin alacak kisiler var, workstation tarzi sistemlere yazilimi gerekcesiyle almak durumdalar ama alt ve orta segmentte kimse gidip su saatten sonra quadro almaz. Sunucularada zaten üst seviye quadro takilmaz yani amac bence alt ve orta segmenti biraz canlandirmak.

Birileri bu adamlara anlatsin, kefenin cebi yok! Kazan kazan nereye kadar arkadas...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yakınsa sattıkları kartlara verici tipi birşey koyarlar yanlış yerde kullananların kartına el koyarlar veya banlarlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scooting2563 -- 3 Ocak 2018; 0:54:42 >
  • sınav_testmis_kanka S kullanıcısına yanıt
    Kolay yoldan cok para kazanmak herkes ister :)
  • Adamlar marka ve ürününe sahip çıkıyor. Bu yüzden NVIDIA, intel gibi markalardan şaşmıyor insanlar. ;)

• Şu madencilik muhabbetini biraz atlatsak Amd piyasada dolu dolu stoklarla gözükse insanlar artık bazı firmalardan gerçekten vazgeçecekler. Piyasada Amd ekran kartı bulunmuyor, olan yerlerde de değerinin neredeyse iki katına yakın fiyat istiyor e bu haliyel insanlarda diğer markaya yöneliyorlar benim yaptığım gibi. Rx 470 alacaktım sonra o gitti Rx 570 alayım dedim onun da fiyatı uçtu kaçtı el mecbur Nvidia'ya kaldık ve bu haberi görünce aldığıma tekrar pişman oldum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Jensen çirkef olabilir ama bu onun günümüz dâhilerinden biri olduğunu söylememize engel değil. Birçok alanda teknoloji yerinde sayarken grafik işlemci dünyası ciddi mesafeler kat ederek ilerliyor. Bu konuda Jensen'in hakkını teslim etmemek biz teknoloji severlere yakışmaz.

Konu ile ilgili olarak Nvidia her zamanki çirkef tavrını ortaya koymuş diyebilirim. Ürün kiralanmıyor, satılıyorsa tüm kullanım hakkı alan kişiye geçer. Yukarıda bir üyenin söylediği gibi sürücü kurulumu için gerekli sözleşme onayında bu konuya yer verirse belki hukuksal olarak bir yaptırım hakkı kazanabilir. Ama bu tek taraflı bir dayatma olacağından bu konuda Nvidia'ın elinin çok güçlü olmadığını düşünüyorum.

Nvidia, AMD ile baş edemediği DX10 yıllarında bile oyun yapımcılarını tehdit ederek AMD'nin üstün olan taraflarını kullandırtmamış bir firma. Şimdi tekel olma yolunda hızla ilerlerken yapabileceklerinin sınırı yok. Şaşırmadım.

Nvidia'nın AMD ile baş edemediği DX10 yılları mı? Hangi yıllar oluyor onlar tam olarak?

Nvidia DX10 kartlarını 6 ay önceden sunup her alanda mutlak üstün hale gelmişti. AMD'nin (o sıralar hâlâ ATI olarak geçiyordu) 1 yıl sonra sunduğu HD 3000 serisi ile DX10.1 söz konusu oldu. Nvidia'nın da Assasin's Creed'de DX10.1 kullanılmasına engel olduğu söylendi. Durum bundan ibaret. DX10 döneminden beri AMD Nvidia'nın bariz gerisinde. DX11 döneminde toparlar gibi oldu ama toparlayamadı. Şimdilerde ise tamamen sinmiş durumda. Mesela DX12 desteği olarak AMD'nin daha uyumlu bir mimariye sahip olması, Nvidia'nın onunla baş edemediği anlamına mı geliyor? Bilakis ortada rekabet falan olmadığı için böyle haberler görüyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 3 Ocak 2018; 17:8:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: M@U

quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Jensen çirkef olabilir ama bu onun günümüz dâhilerinden biri olduğunu söylememize engel değil. Birçok alanda teknoloji yerinde sayarken grafik işlemci dünyası ciddi mesafeler kat ederek ilerliyor. Bu konuda Jensen'in hakkını teslim etmemek biz teknoloji severlere yakışmaz.

Konu ile ilgili olarak Nvidia her zamanki çirkef tavrını ortaya koymuş diyebilirim. Ürün kiralanmıyor, satılıyorsa tüm kullanım hakkı alan kişiye geçer. Yukarıda bir üyenin söylediği gibi sürücü kurulumu için gerekli sözleşme onayında bu konuya yer verirse belki hukuksal olarak bir yaptırım hakkı kazanabilir. Ama bu tek taraflı bir dayatma olacağından bu konuda Nvidia'ın elinin çok güçlü olmadığını düşünüyorum.

Nvidia, AMD ile baş edemediği DX10 yıllarında bile oyun yapımcılarını tehdit ederek AMD'nin üstün olan taraflarını kullandırtmamış bir firma. Şimdi tekel olma yolunda hızla ilerlerken yapabileceklerinin sınırı yok. Şaşırmadım.

Nvidia'nın AMD ile baş edemediği DX10 yılları mı? Hangi yıllar oluyor onlar tam olarak?

Nvidia DX10 kartlarını 6 ay önceden sunup her alanda mutlak üstün hale gelmişti. AMD'nin (o sıralar hâlâ ATI olarak geçiyordu) 1 yıl sonra sunduğu HD 3000 serisi ile DX10.1 söz konusu oldu. Nvidia'nın da Assasin's Creed'de DX10.1 kullanılmasına engel olduğu söylendi. Durum bundan ibaret. DX10 döneminden beri AMD Nvidia'nın bariz gerisinde. DX11 döneminde toparlar gibi oldu ama toparlayamadı. Şimdilerde ise tamamen sinmiş durumda. Mesela DX12 desteği olarak AMD'nin daha uyumlu bir mimariye sahip olması, Nvidia'nın onunla baş edemediği anlamına mı geliyor? Bilakis ortada rekabet falan olmadığı için böyle haberler görüyoruz.

Oldukça maliyetli 470 mm² zar alanına sahip G200 GPU'sunun 5'te 3 orandaki daha az maliyetli 282 mm² RV790 GPU'sundan daha başarılı olduğunu iddia etmek için dünyaya yeşil gözlükler ile bakıyor olmak lazım. AMD, küçük zar alanı - düşük maliyet politikası ile HD4000 ve HD5000 serisi kartlarla NVIDIA'nın önünde yer almıştır. HD5000 serisine NVIDIA'nın maket kartlarla yanıt vermeye çalıştığını unutmadık. :) Fermi'lerin üstünde sucuk partileri yapanları da. :) AMD'nin bellek yönetimi konusundaki üstünlüğünü de ayrıca belirtmek lazım. O günün oyunlarında 512MB AMD'ler yeterli gelirken NVIDIA'lar Alt+Tab yapmadan oynanmıyordu. Assasin's Creed için yapılan dalavereyi zaten yazmışsınız.
    NVIDIA bugünkü başarısını geçmişten aldığı derslere borçlu. Deve gözü gibi maliyetli GPU üretmeyi bıraktığı günden beri hep daha başarılı. AMD ise geçmişteki tecrübelerini bugüne aktaramadığı için başarısız.

Şunları da ekleyeyim de dileyen incelesin.
    https://videocardz.net/gpu/nvidia-gt200/
    https://videocardz.net/gpu/ati-rv790/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -dehşet- -- 3 Ocak 2018; 19:52:27 >

• Mevcutta kullanılana şu anda bir şey yapamazsın.

Ancak güncelleme.desteğini çekersin falan. Bir süre sonra iş görmez olur.diyeceğim de altı üstü sunucu bu ne kadar performansa ihtiyacı olsun ki?

Amd vaktinde hayvan gibi ısınan teknolojisi yüzünden gözden düştü. Adı çıktı misali şimdi kimse yanaşmıyor. Pahalı olsun intel olsun diyor insanlar.

Ayrıca ticari işletmeler hele hele koca koca sunucu firmalar kalkıp tek yere kendilerini bağlamazlar asla. Nvidia hiç kimsenin tek çıkar yolu değildir.

Bu tip hamleler uzun vadede kendini vurur.

• adamlar fazladan üç beş kuruş daha kazanmak için neler yapıyor. ee tabi 5 bin dolarlık kart çıkartıp satamayınca kafayı yediler heralde.

• quote:

Orijinalden alıntı: tahir40

quote:

Orijinalden alıntı: apodur

quote:

Ne saçma bişi, yok madencilik yapanlar istediği gibi kullansın da sunucuda kullanmayacakmışız... Sana ne arkadaş parasını veren isterse oturur yer kartı.
    Yarın canı isterse oyun da oynamayın benim kartlarla, hukuki süreç başlatıyorum der bunlar.

Üretici isen malının nasıl ve nerede kullanılacağına sen karar verebilirsin. buna da kimse karışamaz.

Almanya demedimi ki Tank motor verrim ama PKK ya karşı kullanamazsın (yanlışsam düzeltin).

Nereden başlayayım verdiğin örneğin ne kadar alakasız olduğunu anlatmaya... Ekran kartı perakende üründür. Tank motoru ise stratejik silah bileşenidir. Sen alırken gidip anlaşma imzalarsın. Hatta uluslararası bu tip anlaşmalar imzalarken Türkiye gibi yargı sistemine kendi vatandaşlarının dahi güvenmediği ülkelerde "Uyuşmazlık halinde sulh merci İngiliz mahkemeleridir" diye madde bile bulunur. O altına imza attığın anlaşmaya uymak durumundasın, yaptırımları da belirlidir.
    Özetle: Ekran kartı alırken şurda kullanırım burada kullanmam diye anlaşma imzalayan tek sensin herhalde.

Tahir bey

Olayı kaçırmışsın ben ürünün ne olduğunu belirtmiyorum. Diyorum ki eğer üretici sen isen ürettiğin ürünün nerede ve nasıl kullanılacağını belirleme hakkı sana aittir.

Örnek vereyim maden ekran kartından bahsediyorsun: Diyelim ki sende Nvidia GeForce 8600GTS kart var ve sağlam çalışıyor. Hadi Nvidia'dan 2018'yılına ait en son sürüm driver iste. Bakalım ne ile karşılacaksın paylaş bizimle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apodur -- 4 Ocak 2018; 22:20:25 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ne saçma bişi, yok madencilik yapanlar istediği gibi kullansın da sunucuda kullanmayacakmışız... Sana ne arkadaş parasını veren isterse oturur yer kartı.
    Yarın canı isterse oyun da oynamayın benim kartlarla, hukuki süreç başlatıyorum der bunlar.

Üretici isen malının nasıl ve nerede kullanılacağına sen karar verebilirsin. buna da kimse karışamaz.

Almanya demedimi ki Tank motor verrim ama PKK ya karşı kullanamazsın (yanlışsam düzeltin).

Nereden başlayayım verdiğin örneğin ne kadar alakasız olduğunu anlatmaya... Ekran kartı perakende üründür. Tank motoru ise stratejik silah bileşenidir. Sen alırken gidip anlaşma imzalarsın. Hatta uluslararası bu tip anlaşmalar imzalarken Türkiye gibi yargı sistemine kendi vatandaşlarının dahi güvenmediği ülkelerde "Uyuşmazlık halinde sulh merci İngiliz mahkemeleridir" diye madde bile bulunur. O altına imza attığın anlaşmaya uymak durumundasın, yaptırımları da belirlidir.
    Özetle: Ekran kartı alırken şurda kullanırım burada kullanmam diye anlaşma imzalayan tek sensin herhalde.

Tahir bey

Olayı kaçırmışsın ben ürünün ne olduğunu belirtmiyorum. Diyorum ki eğer üretici sen isen ürettiğin ürünün nerede ve nasıl kullanılacağını belirleme hakkı sana aittir.

Örnek vereyim maden ekran kartından bahsediyorsun: Diyelim ki sende Nvidia GeForce 8600GTS kart var ve sağlam çalışıyor. Hadi Nvidia'dan 2018'yılına ait en son sürüm driver iste. Bakalım ne ile karşılacaksın paylaş bizimle

Bak ilk örneğin gibi bu da alakasız. Adam gelmiş aldığın kartı şurda kullanacaksın, yoksa yargıya başvururum diyor. Ekonomik ömrünü doldurmuş ürüne desteği kesmek ile nasıl alaka kuruyorsun ki...

• quote:

quote:

Tank motoruyla ekran kartını bir tutmak güzel mantıkmış.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.