Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

GeForce grafik kartlarının sunucu ve veri merkezlerinde kullanılması yasaklandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
51
Cevap
0
Favori
980
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> GeForce grafik kartlarının sunucu ve veri merkezlerinde kullanılması yasaklandı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      484 Mesaj
      02 Ocak 2018 15:48:07
      quote:

Orijinalden alıntı: tahir40

Ne saçma bişi, yok madencilik yapanlar istediği gibi kullansın da sunucuda kullanmayacakmışız... Sana ne arkadaş parasını veren isterse oturur yer kartı.
      Yarın canı isterse oyun da oynamayın benim kartlarla, hukuki süreç başlatıyorum der bunlar.

Üretici isen malının nasıl ve nerede kullanılacağına sen karar verebilirsin. buna da kimse karışamaz.

Almanya demedimi ki Tank motor verrim ama PKK ya karşı kullanamazsın (yanlışsam düzeltin).

• Yarbay
      6436 Mesaj
      02 Ocak 2018 15:50:31
      Voodoo geri gel, piyasayı nvidia ile atiye bırakma :(
      |
      |

• Binbaşı
      1064 Mesaj
      02 Ocak 2018 15:51:43
      Karti aldiktan sonra tuvalete taksam ?
      |
      |
    • Yarbay
      2669 Mesaj
      02 Ocak 2018 15:52:44
      Sana mı soracam len tirrek?
      |
      |
    • Yarbay
      3095 Mesaj
      02 Ocak 2018 16:03:14
      quote:

Orijinalden alıntı: apodur

quote:

Ne saçma bişi, yok madencilik yapanlar istediği gibi kullansın da sunucuda kullanmayacakmışız... Sana ne arkadaş parasını veren isterse oturur yer kartı.
      Yarın canı isterse oyun da oynamayın benim kartlarla, hukuki süreç başlatıyorum der bunlar.

Üretici isen malının nasıl ve nerede kullanılacağına sen karar verebilirsin. buna da kimse karışamaz.

Almanya demedimi ki Tank motor verrim ama PKK ya karşı kullanamazsın (yanlışsam düzeltin).

Yanlışsın, hemde komple.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yarbay
      4405 Mesaj
      02 Ocak 2018 16:16:49
      Neyse ki Amd var ekran kartı pazarı tekel bir pazar değil, insanlar artık o sektör de Nvidia kullanmazlar Amd kullanırlar bu kadar basit.
      |
      |

• Yarbay
      3023 Mesaj
      02 Ocak 2018 16:47:33
      quote:

Orijinalden alıntı: apodur

quote:

Nereden başlayayım verdiğin örneğin ne kadar alakasız olduğunu anlatmaya... Ekran kartı perakende üründür. Tank motoru ise stratejik silah bileşenidir. Sen alırken gidip anlaşma imzalarsın. Hatta uluslararası bu tip anlaşmalar imzalarken Türkiye gibi yargı sistemine kendi vatandaşlarının dahi güvenmediği ülkelerde "Uyuşmazlık halinde sulh merci İngiliz mahkemeleridir" diye madde bile bulunur. O altına imza attığın anlaşmaya uymak durumundasın, yaptırımları da belirlidir.
      Özetle: Ekran kartı alırken şurda kullanırım burada kullanmam diye anlaşma imzalayan tek sensin herhalde.

• Yarbay
      2422 Mesaj
      02 Ocak 2018 17:13:51
      Oh sonunda fiyatlar düşer

|
      |

Intel Core i7 4790K @4.4Ghz / GIGABYTE Z97X-Gaming 3 Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C) / GSKILL 16GB(4x4) RipjawsX DDR3 2133Mhz CL11 Dual Kit / MSI GTX1070 GAMING X 8GB GDDR5 256Bit / WD 3.5" 2x1TB Caviar Blue ve Black SATA 3.0 7200Rpm 64MB / Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 SSD / COOLER MASTER HYPER 212x ISLEMCI SOGUTUCU / High Power Element Smart 750W 80 Bronze Power Supply / LG 32MB25HM 32" Full HD IPS LED EKRAN / A4TECH BLOODY A60 MULTI-CORE GAMING MOUSE / A4 TECH BLODDY B120 GAMING KLAVYE / Hyperx Revolver S OYUN HEADSET / LOGITECH Z-323 2 1 360 DERECE SES SISTEMI HTC U11
    • Yüzbaşı
      513 Mesaj
      02 Ocak 2018 17:46:54
      Mantıklı haci
      |
      |
    • Yüzbaşı
      513 Mesaj
      02 Ocak 2018 17:47:51

niye ki ?
      |
      |
      Adoring kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Teğmen
      208 Mesaj
      02 Ocak 2018 18:06:41

Arkadaşın dediği doğru, bugün bazı sistemlerde ürünün sahibi hala üretici olarak kalıyor ve kullanım hakkı satılıyor. Örneğin motorlarda olduğu gibi. Ekran kartlarında durum tam böyle değil ancak, ürünü satın alırsın ve kart senindir ancak karta sahip olman, elektronik devre tasarımını vb. kopyalama hakkını sana vermez. Şirket nasıl senin devre kartını kopyalamana yasak diyebiliyorsa kullanım alanına da sağladığı yazılımlar ile engel koyabilir. Bu cihazların çalışması için bir sürücüye ihtiyacın var ve bu sürücüyü kullanabilmek için bir "Kullanım Sözleşmesi" kabul ediyorsun. O kullanım sözleşmesine uymak istemezsen kendin sürücü yapmak durumunda kalabilirsin ki bu da Nvidia'nın kapalı kaynak yaptığı şeylere müdahale gerektirebileceğinden yine yasal olarak sıkıntılı bir süreç.
      |
      |
      apodur kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      598 Mesaj
      02 Ocak 2018 19:05:58
      Öyleyse bizde kullanıcı olarak ekran kartı için ödediğimiz parayı sadece şurada (arge gibi)kullanabilirsin diyelim!
      |
      |
    • Binbaşı
      1342 Mesaj
      02 Ocak 2018 19:11:25
      quote:

Orijinalden alıntı: anadolu86

Parası verilmiş ürünün kullanma hakkı sahibine geçer. O ürünü istediği gibi kullanır.

Alırken veya sürücüyü yüklerken imza attığımız/onayladığımız sözleşmelerden sorumluyuz. Sana şartları sunmuş almak istiyorsan kabul edersin şartlar dahilinde kullanırsın.

|
      |

Hani zamandı tek çare?
    • Kurmay Yarbay
      6453 Mesaj
      02 Ocak 2018 19:17:18
      Tekel olmanın dayanılmaz hafifliği...

|
      |

Teknoloji, sosyolojiye benzer. Çok sebeplidir... :)
    • Yarbay
      2215 Mesaj
      02 Ocak 2018 19:32:59

Ferrariye lpg takan adamın elinden almışlardı
      |
      |
      tahir40 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Intel i7 9700K * MSI Gaming X Gtx 1080 * Gigabyte Z390 Aorus Pro * Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz C15 * Samsung 850 Evo 250gb * WD 1TB * Seagate 1TB * Corsair H100i v2 * EVGA 750W P2 * Logitech G810 Orion Spectrum RGB * Zowie EC1-A * Corsair Void RGB * Corsair MM300 * Steam Controller * NZXT S340 Razer Edition * Benq Zowie XL2540
    • Onbaşı
      32 Mesaj
      02 Ocak 2018 19:46:15
      Birçok tanıdığım mühendislik firması ve grafiker quadro yerine gtx tercih ediyor. Satış ilanlarına bakın quadroyu gtx ile takas edenler bile var. T3800 dell ws ile solidworks ve max kullanırken kasılıyordu. Core2 işlemcili gtx660 ile uçuyordu. Dell optilex kullandım onda da aynı. Zaten programlar hantallıklarını güncellemeden başka bir şey yapmıyor arada nvdia yeni sürücülerle eski kartların performansını kasıtlı olarak düşürüyor. Kapitalist ve tüketim sistemi sözlerine eskiden gıcık olurdum ama malesef doğru.
      |
      |
    • Yüzbaşı
      485 Mesaj
      02 Ocak 2018 22:21:37
      sözleşme falan yoksa hiç mahkemeye falan gitmesinler bence.
      |
      |
    • Yarbay
      4444 Mesaj
      02 Ocak 2018 22:26:17
      Sunucı ve veri merkezi firmaları şaka mı bu şimdi dediklerini duyar gibiyim.
      Hakikaten şaka gibi karar olmuş.
      |
      |
    • Yarbay
      4570 Mesaj
      02 Ocak 2018 22:45:10

Jensen çirkef olabilir ama bu onun günümüz dâhilerinden biri olduğunu söylememize engel değil. Birçok alanda teknoloji yerinde sayarken grafik işlemci dünyası ciddi mesafeler kat ederek ilerliyor. Bu konuda Jensen'in hakkını teslim etmemek biz teknoloji severlere yakışmaz.

Konu ile ilgili olarak Nvidia her zamanki çirkef tavrını ortaya koymuş diyebilirim. Ürün kiralanmıyor, satılıyorsa tüm kullanım hakkı alan kişiye geçer. Yukarıda bir üyenin söylediği gibi sürücü kurulumu için gerekli sözleşme onayında bu konuya yer verirse belki hukuksal olarak bir yaptırım hakkı kazanabilir. Ama bu tek taraflı bir dayatma olacağından bu konuda Nvidia'ın elinin çok güçlü olmadığını düşünüyorum.

Nvidia, AMD ile baş edemediği DX10 yıllarında bile oyun yapımcılarını tehdit ederek AMD'nin üstün olan taraflarını kullandırtmamış bir firma. Şimdi tekel olma yolunda hızla ilerlerken yapabileceklerinin sınırı yok. Şaşırmadım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      sınav_testmis_kanka kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Belki benim kağıt param bir şekilde döne dolaşa senin cebine girmiştir...
      Bülent ORTAÇGİL

• Binbaşı
      1235 Mesaj
      02 Ocak 2018 22:50:40
      Sunucu tarafında malesef çok güzel paralar dönmekte. Adamlar haklı olarak normal ekran kartı kullanacaklar.
      IBM'in mainframe ini datacenter ınıza koyup kullanırsanız her ay cpu kullanımına göre lisans parası ödersiniz. Adam da bu tarz bir pazarda doğal olarak ucuza gitmek istemiyor.
      |
      |
    Hızlı Cevap

Reklamlar
haberler
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,313
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.