Şimdi Ara

GeForce 8800 GT Fan Değişimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, belki biliyorsunuzdur, GeForce 8800 GT üreten firmalar birçok farklı fan çeşidiyle ürünlerini piyasaya sürmektedir. Bunun nedeni de nVidia standart soğutucularının tek slot kaplayan ve küçük, yetersiz fanla gelen default kart dizaynıdır.

Örnek olarak Zotac AMP editionda, XFX bazı kartlarında, Leadtek yeni kartlarda nVidia'nın şeçtiği fandan daha düyük bir fan kullanmaktadır. Bu yeni fanların maksimum RPM hızı yaklaşık 1400rpm olup, nVidia'nın küçük fanlarının minimum hızı kadardır.

Palit ise tüm kartlarında Zalman tasarımı bir soğutucu kullanmaktadır.

Ben ise dün MSI'ın 8800 GT sürümü olan NX8800GT modelini aldım. Bu kart da birçok diğeri gibi hız aşırtılmış olarak gelmektedir -> 660/1650/1900

Peki ya soğutması?

Soğutması nVidia'nın standart tasarım küçük fanını kullanmaktaydı ve bu gürültüye dayanmam mümkün değildi :) Elimde de eksi kartımdan kalma Zerotherm GX815 G.E. bulunduğundan bunu yeni 8800GT'me takmaya karar verdim.

8800 standart dizayn kartlar için yararlı bilgiler

• Kartın üzerindeki standart soğutu resimlerden de görülebidiği üzere GPU, hafıza ve güç devrelerini soğutmaktadır.
    • GPU üzerine çok fazla miktarda termal macun koymuşlar. Bu da GPU etrafındaki 201 boyutlu SMD elemanları kaplamış. Umuyorum ki bu macun iletken veya kapasifit değildir, SMD'lere zarar vermeden tamamını temizlemek çok güç.
    • GPU etrafındaki 4 deliğin mesafesi çapraz olarak 75mm'dir. Bu diğer G80 kartları ile aynı değildir. Onlarda kullanılan mesafe daha geniştir ve onlar için tasarlanan soğutucularda 75mm desteği yoksa 8800GT kartlarında kullanılamazlar. 75mm 7xxx ve 6xxx serisinde sıkça kullanılmıştır. Bu yüzden 7xxx ve 6xxx içn tasarlanan birçok soğutucu 8800 GT ile kullanılabilir.
    • Genel olarak bilinenin aksine güç devresi ve MOSFET'lerin soğutmaya ihtiyacı yoktur. Eğer çiplere yakından bakarsanız bir tane geniş bacak göreceksiniz. Bu bacak o çipin ürettiği ısının PCB'deki bakıra aktarılmasını ve dolayısıla soğutulmasını sağlar.

Hafıza soğutucuları ile ilgili yararlı bilgiler

• 512MB 8800 GT'ler üzerinde standart olarak Qimonda marka GDDR3 1ns hafıza gelmektedir. Bu da aslında hafızanın 1000MHz hızında çalışabileceği anlamına gelmektedir. Yine de standart 8800GT hafıza hızı 900 MHz'dir. MSI ise 950'ye yükseltmiş bu hızı. Teknik olarak 1000MHz'de çalışabilecek olsa da benim denemelerim çok da başarılı olmadı.
    • Genelde RAM'lerin üzerine soğutucular özel ısı iletken çift taraflı bantlarla yapıştırılır. Bu durumda RAM yüzeyinin temiz olması oldukça önemlidir. Bu yüzden 8800GT'nin soğutucusunu çıkardıktan sonra RAM'lerin üzerini ilk önce temiz bir silgi ile dikkatlice silin. Sonra da alkol ile "parlatın" :D
    • RAM soğutucuları bu işlemler sonrasında üzerine daha iyi yapışacak ve daha iyi ısı transferi sağlayacaktır.

Ben RAM soğutucularını eski karttan çıkarıp yenisine taktığım için muhtemelen ısı transfer özellikleri biraz azalmıştır. Ancak bunu yapacaksanız tavsiyem eski kartı bir kaç saat dondurucuya koymanız, sonra soğutucları söküp yine 1-2 saat kaloriferin üzerinde bekletmenizdir. Üzerindeki bantlar ısınınca daha iyi yapışmaktadır.

Bu da sonuç:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperuzi -- 13 Ocak 2008; 11:26:31 >

• guzel bır calısma olmus
    stok fan ve yenı takdıgın sogutma sonrası sıcaklıklar ne kadar oldu?
  • İşlemcinin soğutulması başarılı olmuş, ancak RAM'ler ister istemez insanın aklına takılıyor...
  • Stok fan ile idle sıcaklıkları 57 dereceydi, şu anda 45'lerde. edit: Ancak 57 derece de Rivatuner ile fan hızı 29%'dan %60'a çekilince.
    Maksimum 55 derece civarı oluyor şu anda ve en önemlisi de sessiz bir şekilde.

Ramler ise yeterli derecede soğutuluyor. Stok fan ile bırakın soğutulmayı, GPU tarafından ısıtılıyorlar muhtemelen! :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperuzi -- 13 Ocak 2008; 17:28:47 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: alperuzi

Stok fan ile idle sıcaklıkları 57 dereceydi, şu anda 45'lerde. edit: Ancak 57 derece de Rivatuner ile fan hızı 29%'dan %60'a çekilince.
    Maksimum 55 derece civarı oluyor şu anda ve en önemlisi de sessiz bir şekilde.

Ramler ise yeterli derecede soğutuluyor. Stok fan ile bırakın soğutulmayı, GPU tarafından ısıtılıyorlar muhtemelen! :)

Eline sağlık. Güzel işçilik yapmışsın. Konu da bayağı açıklayıcı olmuş. Yanlız şunu belirtmek istedim. Rev2 8800gt lerden Asus 8800gt kullanıyorum ve idle 49 civarı, load da 55 civarı(derece) Palitte de benzer sonuçlar söz konusu. Yeni kart alacaklara uğraşmadan Rev2 8800gt lerden almalarını öneriyorum.
    Püf noktası şu: Çift slot kaplayan 8800gt lerden alacaksınız. Seçenek çok. Colorful, sparkle, palit ve Asus un özel modelleri mevcut. Hangisini bulabilirseniz onu alın derim. Çift slot kaplasın yeterli.
  • Bu ne biçim bir saçmalıktır böyle?
    Termal macunu ne biçim sürmüşler öyle!?
    Gözlerime inanamadım.
    Macuna bulamışlar resmen.

Sadece çekirdeğe sürmeleri gerekirken niye etrafa taşırmışlar? Yine de bir bildikleri vardır diyerek geçiştiriyorum. Yoksa koskoca MSI'a yakışmaz böyle bir durum.
    Düşünsenize, o macunun kapladığı devre elemanları direk olarak çekirdekten çıkan ısıya maruz kalacaklar.Macun boyunca ısı çok iyi iletilir.
    Çekirdeğin kendisi 100C sıcaklıklarda kararlılığını kaybetmese bile sadece yanlış macun sürülmesi yüzünden ekran kartı kararlılığını yitirebilir.
    Ayrıca bahsettiğiniz iletkenlik durumu genellikle gri macunlardaki mikro metal katkısı yüzünden mümkün. Bu da çok tehlikeli bir durum.

Çalışmanız ve verdiğiniz teknik bilgiler ile çok güzel bir konu olmuş.
    Teşekkürler.
  • walla iyi yapmışsın hocam :)) benim şu idle 51 derece maksimum 69 - 70 derece crysis o da ama yazın bir çözüm bulucaz işallah
  • eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş.
  • öncelikle ilginizden dolayı teşekkürler arkadaşlar

@SavageWarrior

Katılıyorum, ben de palit alacaktım. Ama hem elimde zerotherm vardı, hem de Mavi indirim yaptı :) 8800 GT alacaklara kesinlikle çift slot soğutuculu tasarımları tavsiye ederim ( ya da büyük fanlı zotac amp gibi tasarımları).

@Storm Bringer

Başka bir sitede de aynı durumu gördüm, XFX'di galiba, aynı durum söz konusu. Hangi fabrikaysa bu nVidia default kartları üreten, macunu direk soğutucuya sürüyorlar
  • çok güzel çalışma olmuş hocam benim sorum var bu g80 kartlarını nerdeyse kendiniz tasarlamış gibi biliyorsunuz, bu kadar bilgiyi nerden öğrendiniz?
  • eline sağlık.
    böyle bür uygulamayı bende düşünüyorum fakat garanti dışı kalacak olması beni düşündürüyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: spekulatif

çok güzel çalışma olmuş hocam benim sorum var bu g80 kartlarını nerdeyse kendiniz tasarlamış gibi biliyorsunuz, bu kadar bilgiyi nerden öğrendiniz?
    elektronik mühendisiyim. G80 ya da G92 kartlarını tasarlamadım, ama daha basit tasarımlarım var. G300'ler olur ilerde inşallah

@dgnzcn

ben de tam bundan bahsetmek için gelmiştim aslında. Soğutucuyu çıkarırken herhangi bir garanti yapıştırma veya etiketine zarar vermiyorsunuz. Eğer öyle birşey olsaydı biraz daha düşünürdüm 15 dakika kullanılmış bir kartı kesip biçmeden... yaklaşık 5 dakika daha mesela
    Yani şimdi eski soğutucuyu taksam ve değiştirmeye götürsem anlamaları mümkün değil (burayı okumamışlarsa tabi!). Onların da çıkarıp termal macunu incelemeleri gerekir... çünkü standart gelen macun arctic silver 5'ten daha kalın birşey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperuzi -- 14 Ocak 2008; 16:09:02 >
  • hmm iyimiş
  • çok sağlıklı bir çalişma olmuş tebrikler
  • quote:

Orjinalden alıntı: Storm Bringer

Bu ne biçim bir saçmalıktır böyle?
    Termal macunu ne biçim sürmüşler öyle!?
    Gözlerime inanamadım.
    Macuna bulamışlar resmen.

Sadece çekirdeğe sürmeleri gerekirken niye etrafa taşırmışlar? Yine de bir bildikleri vardır diyerek geçiştiriyorum. Yoksa koskoca MSI'a yakışmaz böyle bir durum.
    Düşünsenize, o macunun kapladığı devre elemanları direk olarak çekirdekten çıkan ısıya maruz kalacaklar.Macun boyunca ısı çok iyi iletilir.
    Çekirdeğin kendisi 100C sıcaklıklarda kararlılığını kaybetmese bile sadece yanlış macun sürülmesi yüzünden ekran kartı kararlılığını yitirebilir.
    Ayrıca bahsettiğiniz iletkenlik durumu genellikle gri macunlardaki mikro metal katkısı yüzünden mümkün. Bu da çok tehlikeli bir durum.

Çalışmanız ve verdiğiniz teknik bilgiler ile çok güzel bir konu olmuş.
    Teşekkürler.

işlemcinin üstünde gerçekten taşmıştı bendekinde burada görünmüyor ama soğutucu plakadakiler ise ısı iletim pastası emdirilmiş bez gibi bişey gayet kalın bazıları ram lerin üzerine yapışmıştı uğraştırdı burada kolay kalkmış
    bendeki 8800 sparkle idi zero term8800cu taktım ısılar 1-2 saat çalıştıktan sonra 33-34 arası boşta ramleri alkolle sildim alm soğutucuları ufonun yanında yapıştırdım sağlam yapıştılar plastik aksam takılı ve devir en düşükte
    ama kasa 10 kğ alm cooler masterpreatorian etkisi var diye düşünüyorum
  • Aslında çok kolay kalkmadı, birkaç tanesi kartın üzerinde kaldı. Ancak onlar oldukça temiz şeyler. Aldım ve soğutucunun üzerine koydum kartın üzerinde kalanları. Biraz kolay dağılıyorlar dikkat etmek gerekiyor, ancak yapışkanlı olanlar kadar problem olmuyorlar. Birden fazla kullanım için idealler aslında ama termal özellikleri daha ince yapışkan bantlar kadar iyi değildir.

Son birkaç gündür digikey gibi dünyanın en büyük elektronik distributörlerinde termal aksesuarlar arıyorum ama pek de yok aslında, herşey iyi ısı kontrollü entegrelere doğru gidiyor.
  • o pis camcı macununu o kadar yayıp soğuyacağını ümit ediceklerine daha doğru düzgün bi tasarım yapsalarmış
  • Çok güzel çalışma olmus,bende düşünebilirdim ancak benim kartım nedense okadar ısınmıyor. alttan destek bir fan ile soğutmasına yardımcı oluyorum. En azından kasa içindeki sıcaklık tamamen dısarı atılıyor. Tabi elimde düzgün bir soğutucu olsa hemen takardım. Gidip satın almak pekte mantıklı gelmiyor.
  • bende yardımcı bir fan taktım ve sıcaklıklar gayet iyi durumda.sadece gpu aya değil ramlerede baya fayda etti

scelencer midir nedir ondan alacağım ama şimdi değil
  • Bugün vatan'da tesadufen bunları buldum:

Aslında 8800GT'nin güç devrelerinin soğutmaya ihtiyaç duymadığı tezini hala savunmaktayım. Yine de çok şirin gözüktükleri için aldım (bir de tabi son kalan oldukları için ) ve karta taktım, acayip ufaklar:

Kullanılan çift taraflı bant da en kalitelisinden, Sekisui 5760:

bravo cooler mastera
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.