Şimdi Ara

Geely Emgrand EC7 (135. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.253
Cevap
19
Favori
686.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 133134135136137
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Maf sensörünü temizleyebildiniz mi? Bana bunun için bilgi gerekli ama emgrand için youtube de herhangi bir video bulamadım. Aslında hava filtresinden sonraki manifolda giden bölümde, metal boru üzerine sabitlenmiş sensörler var, fakat emin olmadan sökmek istemiyorum. Benzeri olan toyota corolla motorunda ise, maf sensörü daha basit olarak hava filtresinin hemen çıkışında, plastik boru üzerinde bulunuyor. Bu nedenle kafam karıştı doğrusu.
  • Benim aracın yakıt sarfiyatı çok iyi.Uzun yolda 2.17 tl'den aldığım lpg ile km'de 16-17 kr.Buradan hava akım debisinin istenen
    oranda olduğu sonucunu çıkardığım için bu konuyu en sona bıraktım.Yani en azından 2007 toyota avensis ya da emgrand için video bulabilirsem bu işi yapacağım.Aksi durumda map sensörü temizliği yapmayacağım.
  • Merhaba arkadaslar.

Aracım kışın ilk calistirmada rolanti yukselip azalma oluyor ve asiri benzin kokusu aliyorum.yaklasik 1dk kadar yapiyor sonra kendine geliyor.su siralar hava sicak oldugu yuzden yapmiyor.

Birde ornegin sabit hizda 100km ile gidiyorsunuz sabit gazla.sehir merkezine gireceksiniz mesela.

Vitesi kucultup gaz verildiginde araba tekleme yapiyor motordan patlama sesi geliyor.bu olay benzindede oluyor fakat gaz da daha fazla oluyor.

Araca yuk altinda ani gaz verince oluyor genelde bu olay

.

Aldigimdada boyleydi ama cok fazla yapmazdi.

Aldigimdada lpg kullanilmasina ragmen ariza lambasi yanmiyor idi.

Son 20000km dir devamli ariza lambasi yaniyor.obd ile ailuyorum yine yaniyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: deltoid

Geely Emgrand ec7 araçlarda kullanılan buji TORCH K6RTC
    Buna uyumlu bujiler:
    Bosch FR6DCX
    Bosch FR7DCX
    Bosch FR2LS
    Bosch FR6DPX
    Bosch FR8DP
    Bosch FR7DPX
    Champion C10YCC
    Champion C281YC
    Champion C9Y
    Champion C9YC
    Champion C9YCC
    Champion C9YCX
    DENSO Q20PR-U
    DENSO Q20R-U
    DENSO VK16
    DENSO IK16
    DENSO K16PR-U11
    NGK BKR5E-11
    NGK V-Line-33
    Ayrıca şunu belirtmeliyim.Bu aracın orijinal elektrod açıklığı kataloğunda 0.8 mm gösterilmiş.Bu nedenle özellikle LPG bujisi almak gerekmez.Çünkü
    LPG bujilerinin standart bujilerden farkı ortadaki elektrodun ince ve açıklığın 0.8 ya da 0.7 mm olmasıdır.Buradaki bujiler zaten bu özelliklere
    çok yakın.Yanılıp ta LPG bujisi diye satılan daha pahalı bujilere gerek yok.

Bujileri deqistirmek istiyordum bu listeyi buldugum iyi oldu.

Cok tesekkurler.

Birde su sorum olacakti.buji anahtarini ne almaliyim

•  Geely Emgrand EC7

Bu olurmu.fiyatida cok ucuzmus

• Resimdeki aleti almayin.

T sekli olan yeri bujiji sökerken yerinden kopuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: 2ekmek1sut

Merhaba arkadaslar.

Aracım kışın ilk calistirmada rolanti yukselip azalma oluyor ve asiri benzin kokusu aliyorum.yaklasik 1dk kadar yapiyor sonra kendine geliyor.su siralar hava sicak oldugu yuzden yapmiyor.

Birde ornegin sabit hizda 100km ile gidiyorsunuz sabit gazla.sehir merkezine gireceksiniz mesela.

Vitesi kucultup gaz verildiginde araba tekleme yapiyor motordan patlama sesi geliyor.bu olay benzindede oluyor fakat gaz da daha fazla oluyor.

.

Merak ettim hangi OBD cihazını kullanıyorsunuz.

• Belki bir gün ihtiyacınız olabilir diye EMGRAND EC7 Yedek parça kataloğu linkini paylaşıyorum; emgrand ec7 yedek parça kataloğu.pdf - 9.8 MB

Dikkat; Dosya indir komutunun üstünde bulunan şifre kısmına 789456123 yazarak indirmeyi başlatabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hookman -- 16 Haziran 2017; 16:22:5 >
  • Teşekkürler
  • Sn 2ekmek1sut,
    Tamirci değilim.Bu konularda uzman da değilim.Anlattığınız sorun için iyi bir araştırmacı olarak şunları söyleyebilirim.
    1)Yakıt motor haznesinde hava karışımı sayesinde yanıyor.Motorun gereksinimi kadar hava,hava filtresinden süzülerek hava
    emme manifoltuna geliyor.Burada direnç şeklinde maf(mass air flow) sensörü var.Bu sensör gerektiği kadar havayı ne fazla
    ne de az benzin kelebeğinden motora gönderiyor.Bu durumda hava filtresi kirlenmiş havayı yeterince süzemiyor olabilir.
    Ya da maf sensörü kirlenmiş olabilir.En son da benzin kelebeği kirlenmiş olabilir.Bozulması da olasıdır.
    2)Ateşleme düzeninde bir sorun olabilir.Bujiler kirli olabilir.4 adet bujiden biri tamamen bozuk olabilir.Bazen bobinde de
    sorun olabiliyor.
    Birinci maddede yazdığımı amatör kişi inceleyebilir.Benzin kelebeğine usta bakmalı.Bujileri de kendiniz kontrol edebilirsiniz.
  • quote:

Sn 2ekmek1sut,
    Tamirci değilim.Bu konularda uzman da değilim.Anlattığınız sorun için iyi bir araştırmacı olarak şunları söyleyebilirim.
    1)Yakıt motor haznesinde hava karışımı sayesinde yanıyor.Motorun gereksinimi kadar hava,hava filtresinden süzülerek hava
    emme manifoltuna geliyor.Burada direnç şeklinde maf(mass air flow) sensörü var.Bu sensör gerektiği kadar havayı ne fazla
    ne de az benzin kelebeğinden motora gönderiyor.Bu durumda hava filtresi kirlenmiş havayı yeterince süzemiyor olabilir.
    Ya da maf sensörü kirlenmiş olabilir.En son da benzin kelebeği kirlenmiş olabilir.Bozulması da olasıdır.
    2)Ateşleme düzeninde bir sorun olabilir.Bujiler kirli olabilir.4 adet bujiden biri tamamen bozuk olabilir.Bazen bobinde de
    sorun olabiliyor.
    Birinci maddede yazdığımı amatör kişi inceleyebilir.Benzin kelebeğine usta bakmalı.Bujileri de kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Gorusleriniz icin cok tesekkurler.

Artik bu olay iyice sıkmaya başladı.

Gaz yemedigi olayi degilde motordan patlama sesleri geliyor asıl o canımı sıkıyor

Hava filtresi yeni yenilendi.

Lakin hava filtresi tenilenirken karburator bolumu oldukca kirli idi.bildiginiz simsiyah tozdu.

Filtre yenilemede bu sorun olmadigi yuzden temizlik vs yapilmadi.

Bujilerin yenilendigini hic sanmiyorum.

İsin ilginc yani bu olay motor ısındıgında yapiyor.

Yani en azindan 10km kadar yol gittikten sonra yapiyor.

Dediginiz parcalari elden gecirmeyi dusunuyorum.

• Subap erimesi olabilir

• İlk defa bir arıza durumu ile karşılaştım.Sol ön far yanmıyor.Belki sigortası attı.Belki lambası yandı.
    Bayram sonrası tamirci yolu göründü.Tüm Emgrand kullanıcılarına iyi bayramlar dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2ekmek1sut

Merhaba arkadaslar.

.

Önceki sayfaları okursanız aynı sorunlarla karşılaştım. Buji kabloları çok ince ve kalitesiz. Orjinal buji kablolarını bulabilirseniz bulup hepsini birden değiştirin. Ben bu sorunu bulana kadar 4 takım buji değiştirdim. Ama bu son nokta oldu benim için. Arabayı sattım ve kurtuldum açıkçası. Kafam şuanda çok rahat. Dacia Sandero Stepway 1.5dci aldım. Yakıt derdi yok. LPG ayarı yok, her dakika sanayiyi baştan sona dolaşma derdin yok.

Daha zibilyon tane mutlu olduğum noktayı yazabilirim. 3 senedir bakımdan bakıma giden bir arabam olması en büyük mutluluğum heralde

• Almayı düşünüyorum nasildir piyasa yakıt parca vs alırken satarken sıkıntı yasanirmi

• Yakıt tüketimi nasıl bu aracın?

• quote:

Orijinalden alıntı: başaran

Yakıt tüketimi nasıl bu aracın?

Bu aracın yakıt durumunu önceki mesajlarımda bulabilirsin.Sol ön far ile sis farının ampulü yanmış.Sanayide tanıdığım ustama
    yaptırdım.İki lamba için 20 tl verdim.Bir miktar da el emeği verdim.20000 km.de aldığım arac 40600 km.de.Bugüne kadar 30000 km
    bakımını serviste 330 tl.'ye yaptırmıştım.40000 km.bakımları için kendim harcama yaptım.
  • Hava filtresi,polen filtresi,bosch marka 4 buji,ön ve arka fren balatası,benzin filtresi için 264 tl
    harcadım.Akl marka lpg fitresi için (5 adet) 60 tl.verdim.Castrol 5w40 tam sentetik yağ için 110 tl,
    Değişimi için 20 tl verdim.Diğer işlemleri kendim yaptım.140 tl'ye lokma takımı,10 tl'ye 12-13 mm
    yıldız ve açık ağız anahtar aldım.20 tl.lidyumlu gadus gres yağı aldım.Şimdi orta mukavemet 50 ml.civata
    sabitleyici alacağım(Tahmini 25 tl).Bu arada aracı 30-40 cm teker üzeri rampa çözümüne bakıyorum.
    Bu araç kesinlikle binilesi bir otomobil.Bir ara üzerine para ekleyerek rahat elden çıkarılabilecek
    bir araç düşünüyordum.Şimdi bundan vaz geçtim.Orta gelir düzeyine sahip iyi bir araç arayanlar için
    Türkiye'de bundan daha donanomlı ve bu fiyata bulamazsınız.Herkese kazasız sürüşler dilerim.
  • quote:

Hava filtresi,polen filtresi,bosch marka 4 buji,ön ve arka fren balatası,benzin filtresi için 264 tl
    harcadım.Akl marka lpg fitresi için (5 adet) 60 tl.verdim.Castrol 5w40 tam sentetik yağ için 110 tl,
    Değişimi için 20 tl verdim.Diğer işlemleri kendim yaptım.140 tl'ye lokma takımı,10 tl'ye 12-13 mm
    yıldız ve açık ağız anahtar aldım.20 tl.lidyumlu gadus gres yağı aldım.Şimdi orta mukavemet 50 ml.civata
    sabitleyici alacağım(Tahmini 25 tl).Bu arada aracı 30-40 cm teker üzeri rampa çözümüne bakıyorum.
    Bu araç kesinlikle binilesi bir otomobil.Bir ara üzerine para ekleyerek rahat elden çıkarılabilecek
    bir araç düşünüyordum.Şimdi bundan vaz geçtim.Orta gelir düzeyine sahip iyi bir araç arayanlar için
    Türkiye'de bundan daha donanomlı ve bu fiyata bulamazsınız.Herkese kazasız sürüşler dilerim.

Görüşünüze tamamen katılıyorum. İthalatçı firma biraz arkasında durabilse, piyasada Dacia v.s. ucuz sayılabilecek diğer araçlara nal toplattırır. Daha birkaç ay önce 58-60 bin TL civarında satılan Dacia LODGY neredeyse 80 bin TL yi bulmuş vaziyette, o parayı hiç haketmeyen bir araç bence. Daha önce bende satıp dizel bir araç düşünüyordum ama vazgeçtim. Sizin gibi ben de bakım için yedek parçaları toplamaya başladım sadece ön ve arka fren balatası kaldı, balatalar harici harcadığım toplam tutar 120 TL civarı oldu.( yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, 4 adet NGK Bkr5e-11 Buji)

• 50 ml.force marka orta kuvvette civata sabitleyicisini 22.5 tl'ye aldım.
  • 
Sayfa: önceki 133134135136137
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.