Şimdi Ara

Geçmişten Günümüze İşlemciler (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
4
Favori
35.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sanırım şuanda piyasaya hakim 2 işlemci markası olduğu için diğerleri eksik kalmış, ama ortalıkta Amd yokken Intelin 2 tane rakibi vardı bunlar Nexgen ve Cyrixdi.
    Bunlardan birtanesini Cyrix 486dx 2-66 kullandım 1 yıl kadar ve anakartla birlikte değiştirip 5x86-100 aldım bu işlemci Pentium 90 bu muadiliydi lakin pentium olarak tanımlı olmadığı için bazı uygulamalar çalışmazdı :)

Daha sonra nexgen kapandı belki cyrix onu satın aldı tam hatırlamıyorum ve
    6x86 işlemciyle hızlı bir dönüş yaptı ilkdefa işlemci hızından bağımsız eşdeğerlik ifade eden isimlendirme bu vesileyle yapıldı ayrıca grafik entegre işlemci olan media gx piyasaya sürüldü cyrix tarafından ama ben Türkiyeye geldiğini sanmıyorum .
    6x86 pr233 ve 266 piyasaya sürülmüştü mmx 233 ve 266 rakibi olarak 97-98 olması gerek. p2 işlemcilerin 300ünden sonrasına karşılık veremeyince cyrix silindi ve amd ufak ufak piyasaya girmeye başladı .

Türkiyede amd konusunda vestel ve mavi bilgisayarın ciddi katkısı olmuştur distribütörler pek yanaşmadığı için diğer markaların işlemcisini bulmak meseleydi o vakitlere kadar.
    athlon 800 mhz gerçekten çok başarılı bir işlemciydi ve rakibi intelden hem çok ucuz hemde iyi performans veriyordu ondan sonrasını zaten pekçoğumuz biliyoruz, duronlar sempronlar...cyrixide via aldı bu arada sanırım c7 adıyla mobil işlemci üretiyor şu anda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enemy -- 5 Mart 2012; 8:44:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: enemy

Sanırım şuanda piyasaya hakim 2 işlemci markası olduğu için diğerleri eksik kalmış ama ortalıkta Amd yokken Intelin 2 tane rakibi vardı bunlar Nexgen ve Cyrixdi bunlardan birtanesini Cyrix 486dx 2-66 kullandım 1 yıl kadar ve anakartla birlikte değiştirip 5x86-100 aldım Pentium 90 muadiliydi lakin işlemci pentium olarak tanımlı olmadığı için bazı uygulamalar çalışmazdı :)

Daha sonra nexgen kapandı belki cyrix onu satın aldı tam hatırlamıyorum ve 6x86 işle hızlı bir dönüş yaptı ilkdefa işlemci hızından bağımsız eşdeğerlik ifade eden isimlendirme bu vesileyle yapıldı ayrıca grafik entegre işlemci olan media gx piyasaya sürüldü cyrix tarafından
    ama ben Türkiyeye geldiğini sanmıyorum 6x86 pr233 ve 266 piyasaya sürülmüş sanırsam 97-98 olması gerek p2 işlemcilerin 300ünden sonrasına karşılık veremeyince amd ufak ufak piyasaya girmeye başladı .

Türkiyede bu konuda vestel ve mavi bilgisayarın amd konusunda ciddi katkısı olmuştur distribütörler pek yanaşmadığı için diğer markaların işlemcisini bulmak meseleydi o vakitlere kadar.
    athlon 800 mhz gerçekten çok başarılı bir işlemciydi ve rakibi intelden hem çok ucuz hemde iyi performans veriyordu ondan sonrasını zaten pekçoğumuz biliyoruz, duronlar sempronlar...cyrixide via aldı bu arada sanırım c7 adıyla mobil işlemci üretiyor şu anda.

Bilgileriniz icin tesekkurler..
  • Tez olarak cpu anlatacağım. Baya işimi gördü, aradığımı fazlası ile bulabildim çok teşekkürler.
  • AMD İntel kavgası sanırım benim 1993 yılında kullandığım ilk işlemcim olan AMD 386DX40 ile başlamıştı. AMD bu işlemciyi intel'in kopyasından farklı olarak yüksek saat hızıyla üretince ipler kopmuştu. Sonra İntel'in sürdüğü 486 işlemcileri bizim için o zaman erişilmezdi. Bakıyorum da o zamanlar 80'lerin işlemcileri bize güzel yutturulmuş. O zaman 2. el yoktu, sıfır aldığımız sistemdeki işlemci 8 yıllık işlemciymiş şimdi öğremniş oldum Pentium 50 ile mesafeyi biraz kapatmışız. 1996'dan sonra da dünyaya entegre olmaya başlamışız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 17 Mayıs 2012; 15:09:40 >
  • Arkadaşlar resimler yine gitmiş ya ben yukluyorum o siliniyor varmı boyle sureklı kalacak bı fotograf sitesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: yhackup

Arkadaşlar resimler yine gitmiş ya ben yukluyorum o siliniyor varmı boyle sureklı kalacak bı fotograf sitesi

http://www.hizliresim.com/
  • quote:

Orijinalden alıntı: napolyon1983

quote:

Orijinalden alıntı: yhackup

Arkadaşlar resimler yine gitmiş ya ben yukluyorum o siliniyor varmı boyle sureklı kalacak bı fotograf sitesi

http://www.hizliresim.com/

bende buraya yüklemiştim zaten 6 aydan daha fazla tutan veya daha fazla tutan site yokmudur.

5 MB dosya boyutuna kadar bmp, gif, jpg, png resim biçimleri desteklenir ve 6 Ay boyunca saklanır.
  • super bir konu olmus.bos vaktimde hepsini okuyacagim.
  • imageshack.us te üyelik oluşturun kolay kolay silinmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2kol3bacak

imageshack.us te üyelik oluşturun kolay kolay silinmez.

hmm anladım şu finaller bitince resimleri yenileyim tamamen hemde elimden geldiğince İ serisi sandy ve ıvy bridge'leride araştırıp yazayım
  • Guzel bir konu olmus nostaji oldu tesekkurler.
  • Güzel bir çalışma olmuş neden nereye dedirtiyor insana.
  • sslerin yarısı ölmüş ama güzel bir çalışma teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: zıplayanpırasa

sslerin yarısı ölmüş ama güzel bir çalışma teşekkürler

haklısın @zıplayanpırasa ama napim ben yenılıyorum ama siliniyorlar garantili bi resim upload sitesi bulup finallerden sonra halledeceğim merak etmeyin

bu arada nıck süper bir de şey vardı bu forumdu sanırım neşelimeşeodunu çok gülmüştüm duyunca
  • bu arada işlemci sınıfından başlıcalarının bilgisi var daha nice modelleri var işlemcilerin mesela P III serisine bakın...

Geçmişten Günümüze İşlemciler
  • bir zamanlar core duo 2 çıktığında uçuyoruz demiştik
  • ss ler ölmüş dostum bi kontrol ediver, merak ettim hepsini görerek okumak isterim.
  • Vay be ne komik geldi şimdi okuyunca.. ilk bilgisayarım 96'da pentium 1 133mhz işlemciye sahipti,ondan 2 sene sonra da compaq marka celeron 433 işlemcili bi makinam vardı.. ikisini de taa 2003 e kadar kullanmistim sonrada p4 1.7ghz lik bir kasa toplamistim...

O zaman ki fiyatlarla şimdiki fiyatlar hala aynı düzeyde yani p4 makinayı toplarken 2bin tl gibi fiyata toplamistim e şimdi yine 2bin tllik makinaya i3-i5 işlemci koyabilirsiniz... ama bir de teknolojiye bakınca... inanılır gibi değil gerçekten... Iyi ki varsın teknoloji ve özellikle de nanoteknoloji...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaliteli konu favorilerime girdi...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.