Şimdi Ara

geçen sene 1350 den 1500 tl ye çıkan kira bu sene en fazla kaç olmalı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
789
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

geçen sene pandemi filan yokken kur da bu kadar yüksek değilken 1350 tl den 1500 tl ye çıkarmıştı.5 senedir oturuyorum.

kira sözleşmesi yapmıştık ilk sene ama bir daha ev sahibinin kafasına göre arttırdık.

kirayı günü gününe yatıran birisiyim.

ama buna rağmen geçen sene 1350tl den 1500 tl ye arttırması fazla gelmişti. belli ettim biraz ama kabul ettim.

tavsiyeniz nedir?

teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bodysolid -- 19 Mart 2021; 5:33:42 >

• Kiraya yapabileceği maksimum zam o ay ki tüfe oranıdır. Nisan ayında tüfe oranına bakarsın ona göre pazarlığını yaparsın. 

• quote:

Orijinalden alıntı: IIOnlyForYouII

Kiraya yapabileceği maksimum zam o ay ki tüfe oranıdır. Nisan ayında tüfe oranına bakarsın ona göre pazarlığını yaparsın. 

haklısınız en güzeli o

geçen sene nisan 2020 ye baktım da tüfe oranında zam yapılmış zaten. normalmiş yani

• Artışın olacağı aydaki Tüfe oranını geçmemek üzere zam yapılabilir. Ama çoğu kiracı ve ev sahibi bu oranda bile zam yapmamakta, artışlar çoğu zaman tüfenin altında kalmakta. Haberlerde görmüştüm çoğu ev sahibi ve kiracı orta yolu tercih edip tüfenin yarısı kadar artışı seçmekte.

Teyzem kiracısına bir sene 100 diğer sene 150 olacak şekilde zam yaptırıyor bu oran tüfeyi asla geçmiyor, yan komşumuzun kiracısı daha komşum ona söylemeden her yıl 200 lira zam yapmakta, ben ise kiracıma ilk yıl 50 lira zam yaptım geçen sene yapmadım bu sene 50 lira yapmayı düşünüyorum.

• Yüzde 12.8 olmalı maksimum zam oranı. En fazla, yüzde 12'si kadar zam yapabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizim bir arkadaşın dükkanı var. Standarda bağlamış %10. Pandemide işyeri 1 ay kapalı kaldı kira almadı. Herkes aynı değil tabiki. Pazarlığınızı yapıp orta yolu bulabilirsiniz. Yada geleceği düşünerek artışı her sene şu kadar yapalım diye anlaşabilirsiniz. O zaman sizinde vereceğiniz onunda alacağı belli olur. Yada imkanınız varsa yıllık ödemeyi taahüt edebilirsiniz tabii sağlam bir indirimle.

• çıksan o evi rahat 2bin'den kiraya verirler. ben de ev sahibiyim fiyatlar birtek size artmıyor, herşey %50 zamlanıyor biz kiraya %10-15 zam koyunca pazarlık ediyorlar. evden çıksa ben %30-40 koysam üstüne havada tutulacak ev ama hala şöyle böyle diyorlar, hayır kurumumuyuz biz birader...

• Freakk F kullanıcısına yanıt

Peki sen hemen kiracı bulabilecek misin bu dönemde?

peki sen her ay günü gününe kiranı getirip veren birini bulabilecek misin bu dönemde?

• h_s_y_n kullanıcısına yanıt

benim 1 aydan fazla boş kalan evim olmadı, kira aksatan kiracımda olmadı, pandemi dönemi dahil, belki ben şanslıyımdır...

• 2175 liradan aşağı olmamalı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.