Şimdi Ara

Gece mi iyi ,gündüz mü?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
1
Favori
2.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar uzun yıllardır araba kullanıyorum.seyahatlerimin % 95 i gündüz olmuştur.aslında gece yolculuklarının da avantajları var fakat genelde gündüz çıkıyorum.etrafı izleriz vs diye.sizce gece veya gündüz yolculuklarının avantaj ve dezavantajları neler?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nirvana333 -- 2 Ağustos 2020; 12:53:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Gece şehir içinde, çevreyolunda bildiğim rotalarda araba sürmek çok hoşuma gidiyor, ama bilmediğim rotalara girmeyi tercih etmem, gündüz gözüyle önceden bi görmem lazım

Uzun yola çıkacaksam da gündüz çıkarım, hem etrafı görerek gitmek hem de gece uzun yoldaki magandalardan sakınmak için. Zifiri karanlık yolda ışığı ve reflektörü olmayan traktörün yarım metre yanından 110 km hızla geçtiğimden beri böyle düşünüyorum.
    Eğer arabanın aydınlatması ortalama üstü ise kesinlikle gece

Kışın neyse de yazın gündüz uzun yol yapmak amelelik.Kışın ise gidilen rotaya bağlı

Misal doğuya doğru gidiliyorsa en geç akşam 4-5 gibi varılacak yerde olunmalı.Yoksa bi tipi bastırır, bi çığ düşer karayoluna ondan sonra ortalık 46 olur 1 hafta kendine gelemezsin ne oldu öyle diye

Abartmayın diyen varsa hayatında kışın Sivas'tan daha doğuya gitmemiş genç bir arkadaşımızdır
    Gece gorus ciddi anlamda dusuyor. Yollardaki isiklandirmalar yetersiz hatta bazi yerlerde hic yok. İnsanin gozu karanliga alisiyor gorus daha da dusuyor. Gece insanda uyku hormonu salgilanmaya basliyor ve beyin yorgun oluyor. Karsina ne cikacagi belli olmaz goremiyorsun. Sahsen gece surusleri beni korkutur.

Ben sabahin korunde yola cikmayi tercih ediyorum. Yeni uyanmis mis gibi taptaze beyin. Hava aydinlik gorus acisi en yuksekte. En dinc olunan zaman. Gidecegin yere vardigin zaman gun bitmis olmuyor. Gunun yine sana kaliyor gece uykusuna yatip yine dinlenebiliyorsun duzenin bozulmuyor.
    Şu aralar gece , gündüz yanıyorsun. Yanlız gece sürmek risklidir ben uzun yolu genelde gece yaparım. Çok saçma olaylar yaşadım. Gece görüş çok düştüğü için (25 metre) kaza riski yükseliyor. Reflekslerin daha sert olması gerekiyor. Bazı şeyleri çok daha geç görüyorsun aniden müdahale etmen lazım.

Artılarıda yollarda fazla binek yok ve tır vs daha fazla , serin yollar , ışıklar çalışmıyor , geceleri şehir manzaralarıda güzeldir. Tenha yollar zihri karanlıkta tek başına sürebiliyorsun. Ben genelde o gün gündüz işim olduğu için gece çıkarım. Gündüz çıkınca o gün boşa gidiyor öyle yapınca işler için bir gün önceden gündüz çıkıp akşam konaklamak lazım.
  • Yazın gece çıkmak daha avantajlı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gece şehir içinde, çevreyolunda bildiğim rotalarda araba sürmek çok hoşuma gidiyor, ama bilmediğim rotalara girmeyi tercih etmem, gündüz gözüyle önceden bi görmem lazım

Uzun yola çıkacaksam da gündüz çıkarım, hem etrafı görerek gitmek hem de gece uzun yoldaki magandalardan sakınmak için. Zifiri karanlık yolda ışığı ve reflektörü olmayan traktörün yarım metre yanından 110 km hızla geçtiğimden beri böyle düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lojistisyen -- 2 Ağustos 2020; 11:50:7 >
  • Gece çıkmanın en büyük avantajı bana göre şudur:

Yolda acemi sürücü çok az oluyor. Trafik konusunda çok rahat oluyorsun ne sol şeridi kapatan var ne şeridinde araç tutamayan var. Onlar kendine güvenmediği için kullanmayı bilenler oluyor trafikte.

Dezavantajı da manzara izleyemezsin, yüksek hız yapamazsın çünkü otoban hariç iyi bir ışıklandırma yok kaldı ki ben önümü tam görmediğim zaman 120-130'u geçmem tepki veremem çünkü çukura - yola çıkan hayvana vs.
  • Gece yolculuğu daha avantajlıdır. Genelde tırlar ve otobüsler olsa da araba resmen akıyor yolda, hissediyorum. Gündüze nazaran motorun daha az yorulduğunu düşünüyorum.
    Bir de kendimi yola daha iyi onaylıyorum. Gündüz olunca sağa bak sola bak derken yoldan sapıtıyorum bazen.
    Fakat gece çıkmanın dezavantajları da var.
    Mesela uyku daha çok bastırır, farlar yorar. Hele bir de devamlı karşıdan uzunları ile gelenler insanı kanser eder. Yine arkadan gelenleri karartmalı dikiz aynası ile absorbe edersin de, karşıdan gelenler cinayet sebebi resmen.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şu aralar gece , gündüz yanıyorsun. Yanlız gece sürmek risklidir ben uzun yolu genelde gece yaparım. Çok saçma olaylar yaşadım. Gece görüş çok düştüğü için (25 metre) kaza riski yükseliyor. Reflekslerin daha sert olması gerekiyor. Bazı şeyleri çok daha geç görüyorsun aniden müdahale etmen lazım.

Artılarıda yollarda fazla binek yok ve tır vs daha fazla , serin yollar , ışıklar çalışmıyor , geceleri şehir manzaralarıda güzeldir. Tenha yollar zihri karanlıkta tek başına sürebiliyorsun. Ben genelde o gün gündüz işim olduğu için gece çıkarım. Gündüz çıkınca o gün boşa gidiyor öyle yapınca işler için bir gün önceden gündüz çıkıp akşam konaklamak lazım.

• Eğer arabanın aydınlatması ortalama üstü ise kesinlikle gece

Kışın neyse de yazın gündüz uzun yol yapmak amelelik.Kışın ise gidilen rotaya bağlı

Misal doğuya doğru gidiliyorsa en geç akşam 4-5 gibi varılacak yerde olunmalı.Yoksa bi tipi bastırır, bi çığ düşer karayoluna ondan sonra ortalık 46 olur 1 hafta kendine gelemezsin ne oldu öyle diye

Abartmayın diyen varsa hayatında kışın Sivas'tan daha doğuya gitmemiş genç bir arkadaşımızdır

• lojistisyen kullanıcısına yanıt
    Ucuz atlatmışsınız

• Gece mümkün olduğu kadar yola çıkılmaz,serin olması yolların nispeten boş olması dışında hiçbir avantajı yoktur

Gündüz her zaman iyidir

• Bende gececiyim en büyük avantajı acemilerin olmaması ağır vasıta çok oluyor ama büyük bir çoğunluğu iyi şoför olduğu için trafiği okuyorlar pek sıkıntı olmuyor.

• Sabah 05:00 gibi çıkarım.

• 350-400 metre gorusu yok sayip,

Jet kamyonlarini, tirlari, karsidan gelen araclarin isiklarini ve 30 metre gorus mesafesini yegleyenlere bakmayin.

Gunduz cikin yola.

• Gece daha çabuk yoruyor insanı
    3 senelik aktif sürücüyüm
    İlk gece yolumu Ankara'dan Istanbul a yaptım
    Bayağı yormuştu gözlerim acıyordu uykudan ziyade.
    Ama serin ve yol boş şoförlüğüne güvenen belli bir tecrübe de insanların olduğu doğru

• Cok virajli ve zifiri karanlik olmadigi surece gece yolculugu iyidir ozellikle yaz aylarinda ama cok virajli ve karanlik yollarda cok iyi olmuyor

• Gece uyumadan yola çıktım mecburen bir kere(700km gece 12 de çıktım) uyumamak için o kadar çok cay kahve ictim ki bir ara 20 dkda bir tuvalete duruyordum. Avantaj olarak trafik sakin, acemi sürücü olma ihtimali az, klima acmana gerek yok, motor daha iyi soğuyor. Dezavantaj olarak aydinlatma olmayan yollar insani yoruyor ileriyi göremiyorsun, gece yolda kalmak daha sıkıntı, tabi bir de uyku saatlerine denk geliyorsa uykuyla da mücadele etmen lazim.bir diğer nokta da ayni yolu gündüz dönerken 110kmh ile ölü tilkiyi biraz gec farkedip geyik testi yapmak zorunda kalmıştım gece olsaydi daha da gec farkedebilirdim.

• Gece daha yüksek hızlar çıkma şansım olduğu için ben geceyi seviyorum. Ama bildiğim yollarda olacak. İlk defa gidiyorsam gündüz tercih ederim. Dün gece yoldan geldim ama bahçe sulama suyu farları kireçlendirmişti, yolculuğu zehir etti resmen görüş mesafem çok düştü

• gece uykum gelmez dikkat ederim diyosan gece

• quote:

Orijinalden alıntı: Nirvana333

Ucuz atlatmışsınız
    Vallahi öyle

• gece daha iyidir her zaman, bende başka bi konuya değineyim tekrar olmasın, gece hava daha serin olduğu için soguk havadaki oksijen miktarı daha fazladır, bu nedenle geceleri motor daha verimli ve daha performansli çalışır, aynı yolu bi gece bide gündüz gidince gece sürüşünde aracın daha az gazla daha akıcı gittiğini hissedersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 2 Ağustos 2020; 17:30:52 >
  • Gece gezici radar olmuyor daha temiz

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.