Şimdi Ara

Gece görüş dediğimiz bu muydu? SORUN ÇÖZÜLDÜ!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sony HC 42E aldım ve gece görüş özelliğini denedim.Bu kadar berbat ve işe yaramaz bir şey görmedim.Önde küçük kırmızı bir ışıkla daracık bir alanı aydınlatarak gece görüntüsü vermeye çalışan zavallı bir aletmiş meğer.. 0 Lüx özelliği denince ben gece oda içnde bile görüntü alabileceğimi sanmıştım:))

Acaba benim yapmam gereken bir ayar mı var yoksa bu normal mi dostlar?Bu konuda tecrübe ve bilgisi olan varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quazar -- 12 Ağustos 2005, 16:59:57 >

• hiç bir kamera karanlık bir ortamda çekim yapamaz.kameraların zaten ek ışık kaynağı olmadan çektikleri görüntüler pek iyi olmaz.ek ışık kaynağı alabilirsin ancak o zaman verim alabilirsin...
  • Anladım dostum:) Bende gece görüş denince askerde kullandıklarımız gibi görüntü verebiliyor sanmıştım:)))
    Ama burada yanıltma yapıyor bu adamlar.O zaman gece görüş vs yazmasınlar veya 0 lüx tabirini kullanmasınlar.Burada kesin bir kandırmaca var...0 lücx'te ek ışık kaynağı kullanacaksam kamera 0 lüx'te görüntü verme özelliğini desteklemiyor demektir veburada bir yanıltma söz konusu..Yani söyleyim dedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quazar -- 9 Ağustos 2005, 7:47:10 >
  • 0 lux, hic isik yok demektir, kamerada hic isik yokken goruntu veriyor, neresi yaniltici? Nightshot modunda tabiki gunduz gibi dogal renkler beklenemez, kaldi ki boyle bir iddealari yok.
  • Dostum kameradan renkli olarak gündüz görüntüsü bekleyen yok zaten.Ancak ön tarafında bulunan kırmızı bir LED'in yandığını ve onun aydınlattığı küçük bir alanı görüntülüyor (renkli değil!) ve bu 2 avuç büyüklüğündeki aydınlanan görüntüleme alanı max. 1,5 mt sonrası için hiç bir şekilde işe yaramıyor. Evet 0 LÜX hiç ışık yok demektir bunu oraya ben değil onlar yazmışlar ve satıyorlar.

Belkide benim bilmediğim bir ayarla işe yarar hale geliyordur diye konuyu açtım buraya..Bileniniz ve tecrübe edeniniz varsa yardımı olsun bir zahmet:)
  • guazar arkadaş.
    Bende sony dcr-740e video dijital kamera var 3 yıl kadar önce aldım şimdi internette arayınca bile bulunmuyor.ama gece görüşü gayet iyi.Night shot ayarında zifiri karanlıkta hafif yeşilimsi siyah beyaza yakın görüntü veriyor ama gayet hoş ve net .dediğiniz gibi 1,5 mt den sonra işe yaramıyor ama önündeki herhangi bir ışık kaynağı ile aydınlatarak çekmiyor.
    yani çekilen canlı çekildiğinin farkında olmuyor.senin anlattığın bana biraz farklı gibi geldi.
    bu tür bende canon pro1 foto mak. var.oda bir led vasıtasıyla aydınlatıp sonra flaş patlayarak sözde gece çekimi yapıyor yani senin dediğin gibi tam bir aldatmaca.
    ama sony de böyle birşey olacağını hiç tahmin etmezdim.çünkü bu konuda onlardan üstünü olmadığını düşünüyorum.
    kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fani

guazar arkadaş.
    Bende sony dcr-740e video dijital kamera var 3 yıl kadar önce aldım şimdi internette arayınca bile bulunmuyor.ama gece görüşü gayet iyi.Night shot ayarında zifiri karanlıkta hafif yeşilimsi siyah beyaza yakın görüntü veriyor ama gayet hoş ve net .dediğiniz gibi 1,5 mt den sonra işe yaramıyor ama önündeki herhangi bir ışık kaynağı ile aydınlatarak çekmiyor.
    yani çekilen canlı çekildiğinin farkında olmuyor.senin anlattığın bana biraz farklı gibi geldi.
    bu tür bende canon pro1 foto mak. var.oda bir led vasıtasıyla aydınlatıp sonra flaş patlayarak sözde gece çekimi yapıyor yani senin dediğin gibi tam bir aldatmaca.
    ama sony de böyle birşey olacağını hiç tahmin etmezdim.çünkü bu konuda onlardan üstünü olmadığını düşünüyorum.
    kolay gelsin.

Merhaba canon pro1 yarı pro gayet iyi bir makina. Foto makinalarında gece cekimi modu enstantene, diyafram ve iso ayarlarını geceye gore ayarlamasıdır. Flash tabıki calısacaktır. Gece modunda enstantene suresini uzun tutar ve arka planda belirgin cıkar yalnız elde cekim yapmaktansa tripot kullanmak daha iyi sonuc verir.Gece dısarda bir insanın fotografını cektigini dusun otm modda flash patlar ve sadece o insan net cıkar arka plan pek gorunmez. Aynı pozu gece moduna aldıgında enstantene suresi uzar ve o insanla birlikte arka planda daha belirgin gorunur. O makina ile gece flash sızda cekim yapabilirsin. Once flasın kapalı olsun. Mesela gece balkonda makinayı sabitleyerek Manual de enstanteneni 10 sn diyaframını 2.8 yap timer ozelligi ile manzara cekimi yap. 10 sn uzun bir pozlama yapacagı icin makinaya dokunma. Gece gozle goremedigin detayları gorursun. Poz sanki gunduz cekilmis gibi cıkacaktır. Sanırım bahsettigin led de AF Assist lamp. Bu ledde ısıgın az oldugu kosullarda netlemede yardımcı olmak icin kullanılır ve kırmızı gozude onleyici ozelligi bulunur. Canon alt modellerde bu turuncu leddir.
    Saygılar.

Gece aynı zamanda cekilmis Otm ve 2 manual cekim ornegi

1 nci poz otm mod: 2,8 diyafram - 1/4 enstantene - 200 ASA
    2 nci poz manual: 2,8 diyafram - 15 saniye enstantene - 200 ASA
    3 uncu poz manual: 2,8 diyafram - 15 saniye enstantene - 800 ASA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 9 Ağustos 2005, 9:46:29 >

• Aslında olay kullanıcıların gece çekim modunun çok üstüne düşmesinden kaynaklanıyor. Fotoğraf için ışık ne kadar önemliyse kameralar için de ışık o kadar önemlidir. Gece çekim yapmamaya çalışın. Önemli bir kriter değildir.
  • Gece görüş benim bölge için elzem dostum. Amacım gece çekimi yapmak değildi,gerektiğinde gece yarısı evimin bahçesi veya dış kesimin görüntüsünü alabilmekti. Haliyle 0 LÜX aldatmacasına kanınca işe yaramadığını gördüm.Olurda başka bir arkadaş daha benzer düşüncelerle bunu almaya kalkar,boşuna almasın:)

Fani arkadaşın kamerasında dışarı yansıyan herhangi bir ışık yok o modeli veya benzerini emin değilim başka bir arkadaşta daha görmüştüm yıllar önce.O zamanlar küçük bir ortamda denemiş ve hoş görüntü vermişti siyah beyaz. Tabii bu 3-4 sene evveldi. HC42 ise yeni bir model ve bu özelliğini daha gelişmiş olması gerekirdi. Tekrar edeyim önündeki kırmızı ışığı elimle kapayınca görüntü mörüntü kalmıyor.Ayna karşısına geçip görüntü aldığımda öndeki o kırmızı ışığı aydınlatmak için kullandığını gördüm.Düpedüz bir aldatmaca ve Sony'nin böyle bir aldatmaca yapacağını sanmazdım bende.

Ayrıca Sony kamera satarken son derece cimri davranıp kamerya uyan en düşük kapasiteli bataryayı takmış.Ek olarak rezalet dediğim husus ise fotoğraf çekme özelliği olan bu makinenin Memory Stick Duo 'ya ihtiyac duyması ve bunun kamera ile birlikte gelmemesi.Fotoğraf çekmek istediğimizde git al diyor:))) Basit bir CDRW bile alırken kutu içinden en az bir kaç promosyon çıkarken bunlar kamera için gerekli olan şeylerden biri olan taşıma çantasını dahi vermemişler.
    Neyse hiç biri gözüme gözükmezdi gece görüşü çalışsa:))))))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quazar -- 9 Ağustos 2005, 18:08:40 >

• Ondeki kirmizi isik degil, alet tamamen infrared dalga kullaniyor, istersen gece cekiminde bir uzaktan kumanda al ve kameraya tutarak tuslarina bas, dedigimi daha iyi anlayacaksin...
  • Bu arada bende Canon PRO1 kullanicisiyim ama AF-assist lamp yok pro1 de... Incelemelerde tek eksigi budur zaten
  • ikarahal arkadaş.
    söylediğini gayet iyi anlıyorum.örnek fotoğraflarıda koymuşsun zaten.sağol.
    Ama ortada bir yanlış anlama var.Senin gönderdiğin fotolarda şehrin ışıkları var.
    benim demek istediğim zifiri karanlıkta mesala bir sandığın içine gir hiçbiryerden ışık sızmasın.
    makinayı hangi değere alırsan al(pro1'i) flaşsız vede makinadan herhangi bir yapay ışık çıkmadan birşey çekebileceğini zannetmiyorum.guazar arkadaşın da anlatmak istediği sanırım bu.
    Bir örnek daha verecek olursam ben daha önce sonyv1 kullandım.dediğim koşullarda son derece güzel foto çekiyordu.zifiri karanlıkta çekilen şahıs çekildiğinin farkında bile olmuyordu.(söylediklerim 1-1,5 m civarı için geçerli)
    özellikle uyuyan bebek resmi çekiyordum gözüne herhangi bir ışık vs.gelmediği ve ışık yakmaya gerek olmadığı için farkında bile olmuyordu.
    guazar arkadaşa sanırım sony nin en kötüsü denk gelmiş.gerçi maksadı evin çevresini gözetlemekse uzak mesafede hiçbiri iş ğörmez.
    bilgisayar destekli gece görüşü için mini cihazlar sanırım vardır.İlgim ve bilgim dışında.
    iyi günler

• knightfall arkadaş.
    canon pro1de AF-Asist lambası yok demişsin
    öndeki beyaz ışık veren led AF-Asist değilmi ben öyle hatırlıyorum.Normalde ölçüm yapmak için deklanşöre yarım basınca yanıyor.
    ama gece çekim moduna alınca sürekli aydınlatma yapıyor.Ben öyle hatırlıyorum yanlışsam özür.
    makinam uzakta bakma imkanım yok.
    saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Knightfall

Ondeki kirmizi isik degil, alet tamamen infrared dalga kullaniyor, istersen gece cekiminde bir uzaktan kumanda al ve kameraya tutarak tuslarina bas, dedigimi daha iyi anlayacaksin...

Sevgili dostum elektroniktren anlarım ve eğer benim gözüm çok üstün özelliklere sahip değilse bu gördüğüm kırmızı ışık ne:) Uzaktan kumanda ile alakası yok.Dediğim gibi ayna karşısına geçip elimi bu kırmızı ışık üzerine koyunca görüntüden eser kalmıyor.Denemelerimde bu kırmızı ışık ile gece görüntüsü alınmak istenen yerin aydınlatıldığını anladım.Ayrıca yanlış anlama olmasın diye belirteyim o kırmızı ışık çıplak gözle aydınlatılan bölgede görünmüyor ama makine üzerinde uzaktan rahatlıkla belli oluyor.
    O kırmızı ışık uzaktan kumanda ışığı desek alet menulerinden onu da kapadım gene değişen bir şey yok o ışık orada.

• kırmızı ışık rec tally lambası olmasın, kameranın kayıtta olduğunu belirten. Gece çekimi için genelde infrared kullanılır ve bu da gözle görülmez. Kayıt siyah beyaz ve aydınlık olur.
  • guazar arkadaş.
    gece çekiminin mantığı zaten aydınlanan yerin çıplak gözle görülmeyip kameradan görünmesi.
    arkadaşın dediği gibi o kırmızı led kameranın kayıtta veya açık oldoğunu gösteren led olabilir.
    haliyle çok yakın mesafeyi aydınlatacaktır.
  • Hayır dostlar o kadarını biliyorum zaten gece kaydı yapmadım kamera ile. O kırmızı ışık sadece ve sadece Night Shot'u kullanmak istediğimde aktif oluyor. Uzaktan kumandalardan bir infrared led'in nasıl olması gerekitğini biliyorum. Önceden dediğim gibi o kırmızı ışığın önünü kesince zırnık görüntü alamıyorum.Yani o ışık ile aydınlatma sağlanıyor.Ancak şunuda belirteyim aydınlanan bölgede çıplak gözle herhangibir aydınlanma göremiyrosun ancak kamera ile görebiliyrosun.Ancak kamera üzerinde o ışık oldukça belirgin vaziyette yani normal bir kırmızı LED kadar ışık veriyor.
  • quote:

Anladım dostum:) Bende gece görüş denince askerde kullandıklarımız gibi görüntü verebiliyor sanmıştım:)))
    Ama burada yanıltma yapıyor bu adamlar.O zaman gece görüş vs yazmasınlar veya 0 lüx tabirini kullanmasınlar.Burada kesin bir kandırmaca var...0 lücx'te ek ışık kaynağı kullanacaksam kamera 0 lüx'te görüntü verme özelliğini desteklemiyor demektir veburada bir yanıltma söz konusu..Yani söyleyim dedim.

0 Lux de görüntü verme özelliği diye değil. 0 Lux te çekim yapabilme özelliği diye bahsediliyor herhalde ki kesinlikle ışık kullanılmayacağı belirtilmiyor. Bu durumda kandırılmış olmuyorsunuz.

• bende sony DCR-740E var bu gece unutmazsam bi bakıyım led med varmı.ilk aldığım zamanlarda gece fotosu falanda çekmiştim.(1 mt civarından ).1 MP baya güzel fotolar çekiyor.
    Makrolar buraya isimli topiçe göndermiştim.
  • quote:

Orijinalinden alıntı: yeknet

quote:

Anladım dostum:) Bende gece görüş denince askerde kullandıklarımız gibi görüntü verebiliyor sanmıştım:)))

0 Lux de görüntü verme özelliği diye değil. 0 Lux te çekim yapabilme özelliği diye bahsediliyor herhalde ki kesinlikle ışık kullanılmayacağı belirtilmiyor. Bu durumda kandırılmış olmuyorsunuz.

Dostum kusura bakma ama yani ne desem sana bilmiyorum:))) 0 lüxte görüntü vermeyen bir şeyle nasıl çekim yapabilirsin bu 1 ve 2.si ek ışık kaynağı kullandığın zaman ortamdaki ışık için 0 lüx diyebilir miyiz?

0 Lüx'te çekim yapan bir alet çekime başlamadan görüntü verebilir yani Sony'i haklı mı çıkarmaya çalışıyoruz.;)))

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.