Şimdi Ara

gazi çocuklarına tanınan haklar!!!!!!!!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
25.712
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    benim bir yakınımın kızı var henüz ilköğretim 7. sınıfa geçti ve babası gazi.Aile kızının iyi eğitim alması için koleje göndermek istiyor ancak yeteri kadar maddi durumları yok.Sanırım yeni bir kanun çıkarılmış ve gazi çocukları istedikleri kolejde ücretsiz eğitim görebiliyorlarmış bilen varsa cevaplarsa sevinirim

• İnşallah vardır ve istismar edilmez.
  • inşallah
  • quote:

Orijinalden alıntı: system07

merhaba arkadaşlar
    benim bir yakınımın kızı var henüz ilköğretim 7. sınıfa geçti ve babası gazi.Aile kızının iyi eğitim alması için koleje göndermek istiyor ancak yeteri kadar maddi durumları yok.Sanırım yeni bir kanun çıkarılmış ve gazi çocukları istedikleri kolejde ücretsiz eğitim görebiliyorlarmış bilen varsa cevaplarsa sevinirim

Çok yanlış düşünüyorlar...
  • Adam ülkesi için organlarından olmuş engelli kalmış onun sağlığında yapabileceği sunabileceği olanakları sosyal devlet olarak sen sunmak zorundasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chirico

Adam ülkesi için organlarından olmuş engelli kalmış onun sağlığında yapabileceği sunabileceği olanakları sosyal devlet olarak sen sunmak zorundasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chirico

Adam ülkesi için organlarından olmuş engelli kalmış onun sağlığında yapabileceği sunabileceği olanakları sosyal devlet olarak sen sunmak zorundasın.

mümkün olduğunda en doğrusu budur evet umarım istismar edilmez
  • Basından, milletvekillerinin kendilerine “Gazi” statüsünü tanıyan bir maddeyi sosyal güvenlikle ilgili olarak çıkarılan son kanunlarından birine eklediklerini öğrendim. Ayrıca, su, elektrik, doğalgaz faturalarında gazilere indirimli tarife uygulandığını duydum. Ben, Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli oldum ve Emekli Sandığı’na bağlıyım ve aynı zamanda Kıbrıs Gazisiyim. Benim gibi gazilere yasalarla tanınan ayrıcalıklar ve olanaklar nelerdir, hangi kaynaklardan bu konuda bilgi alabilirim?
    Devletçe gazilere tanınan hak ve menfaatler şöyle:
    1. Şeref aylığı.
    2. Ücretsiz sağlık hizmeti.
    3. Gazilerimize ve gazilerimizin bakmakla yükümlü oldukları 1. derece yakınlarının; Türkiye Kızılay Derneği’ne ait hastane ve tıp merkezlerinde muayeneden, görüntüleme, laboratuvar ve nükleer tıp gibi hizmetlerinden fark ücreti vermeden yararlanmaları mümkün. Bunun için askerlik şubesinden sağlık karnesi olanların sağlık ocağından veya devlet hastanesinden sevk almaları gerekir.
    4. Devlet Demiryolları ve Denizyolları iç hat seferlerinden ve Belediye vasıtalarından (kendisi ve eşi) ücretsiz seyahat etmek.
    5. Meskenlerde tüketilen elektrik ve su ücretinde indirim (elektrikte yüzde 40, suda en az yüzde 50 indirim).
    6. Gazi çocuklarının devlet yurtlarından ücretsiz istifadesi.
    7. Askeri hastane misafirhanelerinden yararlanmak.
    8. Devlet törenlerinde protokole alınma.
    9. Vefat eden muharip gazi için bir manga asker ile D Tipi Askeri Cenaze Töreni düzenlenmesi ve mezarlığı olan yerlerde ücretsiz mezar ve üst yapı temini.
    10. Kullanımı Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait tesislerdeki spor müsabakaları, Devlet Müzeleri ve Devlet Tiyatrolarına ücretsiz giriş.
    11. Gazinin ölümü halinde bu hak ve menfaatlar sadece eşine intikal eder.
    12. Başkent Üniversitesi Hastanelerinden yüzde 50 (KDV Hariç) indirimden istifade etmek. (Gazinin kendisi, eşi ve çocukları) Başkent Üniversitesi Hastanelerinden istifade edecek Gaziler için derneğimize üye olma koşulu aranmaktadır.
    13. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan Burs almak isteyen gazi çocukları; beyanlarına uygun belgeleri süreleri içerisinde göndermeleri halinde, 1008 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutularak, öncelikli olarak işlemleri yapılıyor. 1008 puana göre, gazi çocuklarının burs almaları kesin görülüyor.
    14. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) Türkiye genelinde yaptırılan ve satışa sunulan konutlar için başvuru sayısına göre gazilere kontenjan ayrılmakta ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenmektedir.
    15. Gazilerimiz, Başbakanlık genelgesi (2006/16) gereğince; eşleri, anne ve babaları ile çocukları kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerden, bu kurum ve kuruluşların kendi personeline uyguladığı ücret tarifesine göre yararlandırılıyor.
    16. 2007/45 numaralı genelge ile; ilköğretim kurumlarına kaydedilecek veya okullar arası nakledilecek gazi çocuklarına, talepleri halinde istedikleri okullarda eğitim ve öğrenim görebilme hakkı.
    Daha ayrıntılı bilgiyi Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin web sayfasında bulabilirsiniz. (http://www.muharipgaziler.org.tr)

Alıntıdır:http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&kid=63&hn=4756

• quote:

Orijinalden alıntı: Uygurca

Basından, milletvekillerinin kendilerine �Gazi� statüsünü tanıyan bir maddeyi sosyal güvenlikle ilgili olarak çıkarılan son kanunlarından birine eklediklerini öğrendim. Ayrıca, su, elektrik, doğalgaz faturalarında gazilere indirimli tarife uygulandığını duydum. Ben, Dışişleri Bakanlığı�ndan emekli oldum ve Emekli Sandığı�na bağlıyım ve aynı zamanda Kıbrıs Gazisiyim. Benim gibi gazilere yasalarla tanınan ayrıcalıklar ve olanaklar nelerdir, hangi kaynaklardan bu konuda bilgi alabilirim?
    Devletçe gazilere tanınan hak ve menfaatler şöyle:
    1. Şeref aylığı.
    2. Ücretsiz sağlık hizmeti.
    3. Gazilerimize ve gazilerimizin bakmakla yükümlü oldukları 1. derece yakınlarının; Türkiye Kızılay Derneği�ne ait hastane ve tıp merkezlerinde muayeneden, görüntüleme, laboratuvar ve nükleer tıp gibi hizmetlerinden fark ücreti vermeden yararlanmaları mümkün. Bunun için askerlik şubesinden sağlık karnesi olanların sağlık ocağından veya devlet hastanesinden sevk almaları gerekir.
    4. Devlet Demiryolları ve Denizyolları iç hat seferlerinden ve Belediye vasıtalarından (kendisi ve eşi) ücretsiz seyahat etmek.
    5. Meskenlerde tüketilen elektrik ve su ücretinde indirim (elektrikte yüzde 40, suda en az yüzde 50 indirim).
    6. Gazi çocuklarının devlet yurtlarından ücretsiz istifadesi.
    7. Askeri hastane misafirhanelerinden yararlanmak.
    8. Devlet törenlerinde protokole alınma.
    9. Vefat eden muharip gazi için bir manga asker ile D Tipi Askeri Cenaze Töreni düzenlenmesi ve mezarlığı olan yerlerde ücretsiz mezar ve üst yapı temini.
    10. Kullanımı Gençlik ve Spor Müdürlüğü�ne ait tesislerdeki spor müsabakaları, Devlet Müzeleri ve Devlet Tiyatrolarına ücretsiz giriş.
    11. Gazinin ölümü halinde bu hak ve menfaatlar sadece eşine intikal eder.
    12. Başkent Üniversitesi Hastanelerinden yüzde 50 (KDV Hariç) indirimden istifade etmek. (Gazinin kendisi, eşi ve çocukları) Başkent Üniversitesi Hastanelerinden istifade edecek Gaziler için derneğimize üye olma koşulu aranmaktadır.
    13. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu�ndan Burs almak isteyen gazi çocukları; beyanlarına uygun belgeleri süreleri içerisinde göndermeleri halinde, 1008 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutularak, öncelikli olarak işlemleri yapılıyor. 1008 puana göre, gazi çocuklarının burs almaları kesin görülüyor.
    14. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı�nca (TOKİ) Türkiye genelinde yaptırılan ve satışa sunulan konutlar için başvuru sayısına göre gazilere kontenjan ayrılmakta ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenmektedir.
    15. Gazilerimiz, Başbakanlık genelgesi (2006/16) gereğince; eşleri, anne ve babaları ile çocukları kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerden, bu kurum ve kuruluşların kendi personeline uyguladığı ücret tarifesine göre yararlandırılıyor.
    16. 2007/45 numaralı genelge ile; ilköğretim kurumlarına kaydedilecek veya okullar arası nakledilecek gazi çocuklarına, talepleri halinde istedikleri okullarda eğitim ve öğrenim görebilme hakkı.
    Daha ayrıntılı bilgiyi Türkiye Muharip Gaziler Derneği�nin web sayfasında bulabilirsiniz. (http://www.muharipgaziler.org.tr)

Alıntıdır:http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&kid=63&hn=4756

16. madde bizi ilgilendiren kısım peki o istediği okullar içine kolejlerde dahil midir acaba bilgisi olan var mı

• Onlar bizim geceleri rahat uyumamızı sağlayan kahramanların çocuklarıdır...

Kolej,üniversite,harp okulları vs. NE GEREKİYORSA yapılmalıdır...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.