Şimdi Ara

Gaz Vermezsem Araba Stop Ediyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
16.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sevgili arkadaşlar aracım Toyota 98 Model Çok Nokta Enjeksiyonlu Atiker.
    Bu sabah işe giderken takır takır çalıştı. Otoparka park ettim aracımı, sonra biraz geri almam gerekti çalıştırdığımda araç sorunsuz çalışıyor ama gaz vermediğim anda stop ediyor.
    Daha önce de böyle olmuştu, biraz bekleyince düzelmişti.
    Akşam iş çıkışı tekrar denediğimde yine aynı sorunla karşılaştım.Gaz vermezsem eğer araç stop ediyor, yoksa normal çalışıyor.
    Sorunum ne olabilir bir fikriniz varmı arkadaşlar?

• Böyle sorunların tüpten kaynaklanabileceğini duymuştum, o yönden gidin bence sorunun kaynağına.
  • bu sorun benzinde oluyorsa benzin pompası arıza yapmaya başlamış olabilir fakat gaz da yapıyorsa ayarlarına bir baktırın veya beynine her ikisindede böyle yapıyorsa tek tek bütün forumları incelemenin titizliği kalır
  • Acaba rölanti ile ilgili bir problem mi var ki?
    Her iki yakıtta da yapıyorsa rölanti valfi mi ne öyle bi zımbırtı var onda problem olabilir.
  • Sevgili arkadaşlar bugün denedim hem gazda , hem de lpg'de aynı şeyi yapıyor.
    Araç gazı bıraktığım an stop ediyor.
    Ayağım gazdayken problem yok.
    Tamirciye gitmem gerekse ayağımı gazdan çekmeden gitmem lazım , bir ton ışık var yollar tehlikeli arabam otoparkta mahsur kaldı şu an
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil
    Orijinalden alıntı: burock1997
    Orijinalden alıntı: Rambo-Cash

Sevgili arkadaşlar bugün denedim hem gazda , hem de lpg'de aynı şeyi yapıyor.
    Araç gazı bıraktığım an stop ediyor.
    Ayağım gazdayken problem yok.
    Tamirciye gitmem gerekse ayağımı gazdan çekmeden gitmem lazım , bir ton ışık var yollar tehlikeli arabam otoparkta mahsur kaldı şu an
  • Rölanti valfi olabilir o zaman sorununuz. Araca rölanti için yakıt gelmiyor olsa gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Rölanti valfi olabilir o zaman sorununuz. Araca rölanti için yakıt gelmiyor olsa gerek.

benim yapabileceğim birşey varmı aracın başına usta mı çağırmam lazım dostum.
  • 1-lpg ayarlarını yapdırın derim
    2- rölantiden kaynaklana bilir
    ama büyük ihtimal lpg ayarıdır
  • LPG ayarını ben eledim.
    Ayrıca hocam malesef sizin yapabileceğiniz bir şey değil. Bir ustaya ya da servise durumu anlatın. Bakalım diyeceklerdir.
    Benim anladığım araç sadece gaza basıldığında yakıt gönderiyor rölanti valfi işini yapmıyor haliyle gazı bıraktığınız anda da yakıt gelimi durduğu için araba stop ediyor.
  • Selamaleyküm arkadaşlar benimde aynı bir sorum olacak araçlar konusunda pek uzman değilim ilk defa 10 ay önce renault 2000 model clio aldım aracım aldığımda 37,200 km de idi şu an ise 41,000 km civarında benzinli lpg hiç takılmamış bende acemiliğimi atlatıp şöförlüğümü pekiştirme niyetiyle aldım zaten pekte kullanmıyorum haftada 1 2 ve az yaktığı için gerek duymadım.

sorunum şu: aracı çalıştırdığımda araç çalışıyor fakat ara gazı vermezsem 1 2 dakika boyunca araç stop ediyor dediğim gibi ortalama 2 dakika ara gazı verip araç ısınmaya hafif başladığı (bunuda hararet gösterge ibresi yavaşca yükselmeye başladığından anlıyorum) zaman stop etmesi kesiliyor (fakat araç genede biraz titrek bir şekilde çalışıyor) birde aracı ilk çalıştırdığımda ara gazını verdiğimde göstergedeki lambalar hafiften söner gibi oluyor sanki araç benzinle değil elektirikle çalışır gibi :)

ben bunu aslında havaların soğumasınadandır diye düşündüm. fakat sizin tecrübenize dayanaraktan öğrenmek isterim. benim farkında olamıyacağım başka bir neden olabilirmi veya bir arıza durumu ? ilginiz içinde şimdiden teşekkür ederim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TurkMoNoPoL -- 21 Aralık 2016; 21:21:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TurkMoNoPoL

Selamaleyküm arkadaşlar benimde aynı bir sorum olacak araçlar konusunda pek uzman değilim ilk defa 10 ay önce renault 2000 model clio aldım aracım aldığımda 37,200 km de idi şu an ise 41,000 km civarında benzinli lpg hiç takılmamış bende acemiliğimi atlatıp şöförlüğümü pekiştirme niyetiyle aldım zaten pekte kullanmıyorum haftada 1 2 ve az yaktığı için gerek duymadım.

sorunum şu: aracı çalıştırdığımda araç çalışıyor fakat ara gazı vermezsem 1 2 dakika boyunca araç stop ediyor dediğim gibi ortalama 2 dakika ara gazı verip araç ısınmaya hafif başladığı (bunuda hararet gösterge ibresi yavaşca yükselmeye başladığından anlıyorum) zaman stop etmesi kesiliyor (fakat araç genede biraz titrek bir şekilde çalışıyor) birde aracı ilk çalıştırdığımda ara gazını verdiğimde göstergedeki lambalar hafiften söner gibi oluyor sanki araç benzinle değil elektirikle çalışır gibi :)

ben bunu aslında havaların soğumasınadandır diye düşündüm. fakat sizin tecrübenize dayanaraktan öğrenmek isterim. benim farkında olamıyacağım başka bir neden olabilirmi veya bir arıza durumu ? ilginiz içinde şimdiden teşekkür ederim...

Motor soğukken araç belli bir ısıya ulaşana kadar ecu dediğimiz beyin, rölanti valfi sayesinde devir bandını bir miktar yükseltir ve stop etmeden motorun çalışma ritmini sağlar. Bu işlem kelebek boğazı üzerinde bulunan hava alma kanalları ile gerçekleşir. Bu sebeple komple boğaz temizliği ise yarayabilir. Sorun çözülmezse rölanti valfinin sağlam olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunların yanında buji, buji kabloları ve bobinden oluşan ateşleme elemanları da kontrol edilmeli, gerekirse değiştirilmelidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.