Şimdi Ara

Game of Thrones (2011 - 2019) (968. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
66.592
Cevap
451
Favori
2.447.429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 966967968969970
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ^beetlejuice

Yeni başladım beyler nasıl bır dızıdır bırı alıntılayabılır mı

Dizinin iyi ya da kötü olması senin beklentilerine göre değişir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de daha başlamadım buna ama normal bir dizi seyircisinin bunu sevmemesi imkansız.
  • Alıntılayanlara tesekkurler ılk bölümden dizinin kalitesi kendini belli etti ki normalde ilk bölümlerde ısınamam dizilere

• 2.5 günde bitirdim. Gerçekten çok iyi bir dizi yapmışlar. Dizide ana karakter olmaması bence hiç iyi olmamış.

(Ağır Spoiler)

Stark aşiretinin paramparça oluşu içler acısı olmuş. Sansa'nın, Arya'nın çaresizliği. Ned Stark'ın kızları için yalan söylemesi, robb'un ve anasının ölümü falan. Dizi gerçekten çok iyiymiş. Spartacusle karşılaştırılmaması gerekir fakat illaki karşılaştırmak gerekiyorsa her türlü GOT alır. Dizinin tek kötü yanı senede 10 bölüm yayınlanması.
  • quote:

Orijinalden alıntı: azizbaris

quote:

Orijinalden alıntı: Cypon

Martin'in çok çok farklı bir hayal gücü var. Kitapta zaten aynı şekilde tasvir ediliyor taht, en az bin kılıcın bir araya getirilip eritildiği filan. Dizide Şerçeparmak ''Ne gandırıyonuz bin dene yok bunun içinde'' diyordu.

Böyle farklılıklar olduğu için zaten kitap okuyucuları diziye ''Eh işte'' diyor. Çok fazla değişiklik yapılıyor dizide. Bu da ister istemez farklı tepkiler doğuruyor.

Üçüncü sezonun dokuzuncu bölümü buna örnek mesela. Bölüm çok sevildi ancak kitapta yarattığı etkinin ancak yarısını yansıtabildi. Daha güzel repliklerle ve kitaba uygun betimlemeler kullanılması ile muhteşem bir sahne oluşturulabilirdi ancak dizi senaristleri böyle bir işe girişmedi nedeni bilinmeyen bir şekilde.

Aynısını ikinci sezonda da yapmışlarda Ölümsüzler Evi sahnesinde.

Katılıyorum. Kitap alıp götürüyor okuyucuyu. Keşke dizi birebir aynı olsa.

Ben kitapları orijinallerinden okudum. Yazarın dili özellikle son 2 kitapta aşırı derecede yavan ve olay örgüsü yavaş ilerliyor gibime geldi.

Resmen okurken bir Amerikalı yazarın kitabını okuduğunu anlıyorsun, yazım sığ ve yazım dili oldukça basit geldi. Nedense istediğim tadı alamadım kitaptan, oysa çok umutluydum.

Hayatımda benim için dizisi/filmi kitabından daha güzel olan tek yapım bu Game of Thrones oldu böylece benim için.

Sizler son iki kitabı okudunuz mu? Neler düşünüyorsunuz bu konuda?

• @nosfecagri ben kitaplara geç başlamama rağmen kısa bir süre içerisinde 4.kitabin 2.kısmına geldim. 4.kitapta dediğiniz benim de dikkatimi çekti. Ben tercümeden olsa gerek diyordum ama değilmiş siz orjinalini okudum diyince. İlk kitaplara göre biraz daha geride su an ki okuduğum. Ama son kitabı bayağı merak etmekteyim.

• Ha intikam aldı ha alacaklar derken sürekli darbe yiyor stark lar, bunların geri dönüşü olmayacak mı, Arya-Bran-Jon-Sansa ne kadar direnebilir ki Lannister lara, ha bir de mother of dragons var
    kitaptan ufak spoiler lar verirseniz çok memnun olurum
  • Hocam ben size katılmıyorum, kitapta özellikle betimlemeler mükemmel hiç yavan değil. 4. kitabın nispeten durağan olması sizi bunu düşünmeye itmiş olabilir ama 5. kitapta bunu diyemezsiniz. Bir de tarihi-fantastik bir roman sonuçta günümüzde kullanılan birçok şatafatlı kelime kullanılamıyor romanda(romanda şatafatlı kelime olmadığından değil). Sonuç olarak kitapları orijinallerinden okumuş ve Türkçelerine de göz gezdirmiş biri olarak bence kitaplar gayet güzel. Son olarak da dizisi kitabından güzel demişsiniz, bence kitapları yeterince özümseyememişsiniz. Benim gibi düşünmelisiniz demiyorum tabiki herkesin zevkleri, görüşü farklıdır ama naçizane düşüncelerim bunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eexpert

Hocam ben size katılmıyorum, kitapta özellikle betimlemeler mükemmel hiç yavan değil. 4. kitabın nispeten durağan olması sizi bunu düşünmeye itmiş olabilir ama 5. kitapta bunu diyemezsiniz. Bir de tarihi-fantastik bir roman sonuçta günümüzde kullanılan birçok şatafatlı kelime kullanılamıyor romanda(romanda şatafatlı kelime olmadığından değil). Sonuç olarak kitapları orijinallerinden okumuş ve Türkçelerine de göz gezdirmiş biri olarak bence kitaplar gayet güzel. Son olarak da dizisi kitabından güzel demişsiniz, bence kitapları yeterince özümseyememişsiniz. Benim gibi düşünmelisiniz demiyorum tabiki herkesin zevkleri, görüşü farklıdır ama naçizane düşüncelerim bunlar.

İlk 3 kitaba pek eleştirim yok aslında. Ama dediğim gibi 4 ve 5. kitaplarda okurken yazarın aman şunu da yazayım bitirip gideyim hadi olaylar çözülsün de hikaye bitsin der gibi bir geçiştirmesi, bir yandan da olayları farklı kanallara iyice dallanıp budaklandırıp zaten çok dağınık olan konuyu iyice dağıtarak seriyi okunmaz hale getirmesi sorunu var bence.

Şunu da diyebilirim, 4 ve 5. kitaplarda dediğim gibi konu çok dağılıyor eski mevcut karakterlere pek çok karakter daha ekleniyor ve hiç olmadığı kadar dallanıp budaklanmış bu karakter ağacında karakterler yeterince tanıtılamıyor. Kitabın ve hikayenin derinliği kayboluyor gibi düşündüm okurken. Sığ ve "Amerikalı" buldum 4 ve 5. kitapları. Yine de çıktıkça okumaya devam edeceğim tabi ki. Ama fantastik edebiyatı Tolkien ile tanıyıp sevmiş olan birisine GRRM sığ gelecektir diye düşünüyorum. Özellikle nefis ilk 3 kitaptan sonra bu nasıl 4 ve 5 diye sormadan da edemiyor insan.

Umarım seriyi İngiliz gibi bitirir son iki kitap doyurucu akıcı ve güzel olur ama konuyu nasıl bağlayacak şüphelerim var baya bir kelle gidecek gibi :)

• Dördüncü ve beşinci kitap olarak tabir ettikleriniz Kargaların Ziyafeti'nin iki parçaya ayrılmış kısımları ise, Ejderhalarla Dans'ı okumadan bir bütünlük sağlamadan değerlendirilmesi çok yanlış bir davranış olur.

Çünkü Martin'in zihnindeki asıl Ejderhalarla Dans kitabı, beşinci kitap olan Ejderhalarla Dans ile dördüncü kitap olan Kargaların Ziyafeti'nin birleşiminden oluşuyor.

Karakterlerin üzerine daha iyi düşebilemek, onların içinde olduğunu durumları daha iyi anlatabilmek için Martin asıl kitabı ikiye bölüp Kargaların Ziyafeti ile Ejderhalar ile Dans adı altında iki ayrı kitap olarak çıkardı.

Resmi otoriteler tarafından kendisine ''Amerikalı Tolkien'' lakabı takılan birine ''sığ ve niteliksiz'' yazıyor demek gerçekten çok uç bir iddia. Kargaların Ziyafeti'nin daha çok politik olaylara ve ilk üç kitaptaki ''sevilen'' karakterler yerine diğer karakterlere yönelmesi elbette üçüncü kitaptan sonra okuyucuda bir hayal kırıklığı yaratıyor ancak Ejderhalarla Dans kitabı ile birlikte okunduğunda en az diğer kitaplar kadar doyurucu hikayeye sahip oluyor.

O yüzden Kargaların Ziyafetini tek başına değil, Ejderhaların Dansı ile birlikte okuyup değerlendirmek gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: azizbaris

George R.R. Martin'in hayalindeki taht buymuş arkadaşlar..
    http://frpnet.net/haberler/george-r-r-martin-in-aklindaki-demir-taht

Dizideki taht çok sönük kaldı gözümde şimdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cypon

Dördüncü ve beşinci kitap olarak tabir ettikleriniz Kargaların Ziyafeti'nin iki parçaya ayrılmış kısımları ise, Ejderhalarla Dans'ı okumadan bir bütünlük sağlamadan değerlendirilmesi çok yanlış bir davranış olur.

Çünkü Martin'in zihnindeki asıl Ejderhalarla Dans kitabı, beşinci kitap olan Ejderhalarla Dans ile dördüncü kitap olan Kargaların Ziyafeti'nin birleşiminden oluşuyor.

Karakterlerin üzerine daha iyi düşebilemek, onların içinde olduğunu durumları daha iyi anlatabilmek için Martin asıl kitabı ikiye bölüp Kargaların Ziyafeti ile Ejderhalar ile Dans adı altında iki ayrı kitap olarak çıkardı.

Resmi otoriteler tarafından kendisine ''Amerikalı Tolkien'' lakabı takılan birine ''sığ ve niteliksiz'' yazıyor demek gerçekten çok uç bir iddia. Kargaların Ziyafeti'nin daha çok politik olaylara ve ilk üç kitaptaki ''sevilen'' karakterler yerine diğer karakterlere yönelmesi elbette üçüncü kitaptan sonra okuyucuda bir hayal kırıklığı yaratıyor ancak Ejderhalarla Dans kitabı ile birlikte okunduğunda en az diğer kitaplar kadar doyurucu hikayeye sahip oluyor.

O yüzden Kargaların Ziyafetini tek başına değil, Ejderhaların Dansı ile birlikte okuyup değerlendirmek gerekiyor.

Dediğim gibi Orijinal dilinden 4 ve 5. kitapları okudum. Türkçe'ye çevirilirken bölündü ise bilgim yoktur. Yok orijinal kitabı yazar böldü ise de neticede bölüp yayınlamak kendi kararıdır.

Resmi otoritelerin benzetmesi doğru olmuş. Gerçekten de ilk 3 kitapta aynı "Tolkien" gibi sürükledi ve derinlik yarattı, 4 ve 5 te ise bence " Amerikalı" yanı ağır bastı ve okurken yazdıklarımı hissettim.

Ama serinin temeli ve gelişi o kadar sağlam ki 6. kitapta tüm bu kötü tadı dağıtabilir ve çılgınca övmeye başlayabilirim. O nedenle çok da kesin yargılarda bulunmak istememekle beraber, okuyucu olarak şahsi görüşüm temponun, lezzetin ve derinliğin epey azaldığı yönünde.

• Kendi görüşündür birşey diyemem. Ancak kitabın hayranı olan birçok kişinin senin düşüncenin aksi yönünde olduğunu söylebilirim. Dördüncü kitapta temponun düştüğü doğrudur ancak beşinci kitap en az üçüncü kitap kadar detaylı, heyacan ve aksiyon dolu.

Altıncı kitabın yayınlanan bölümlerinden de bu aksiyonun daha da arttığı görülüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Enthusíast

Ha intikam aldı ha alacaklar derken sürekli darbe yiyor stark lar, bunların geri dönüşü olmayacak mı, Arya-Bran-Jon-Sansa ne kadar direnebilir ki Lannister lara, ha bir de mother of dragons var
    kitaptan ufak spoiler lar verirseniz çok memnun olurum

Sansa dışında bütün Starkların öldüğü düşünülüyor. E Jon zaten Stark değil. Diğerlerinin zaten Lannisterlardan çok daha önemli işleri olacak. Intikam alacak halleri kalmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Randy Marsh

Sansa dışında bütün Starkların öldüğü düşünülüyor. E Jon zaten Stark değil. Diğerlerinin zaten Lannisterlardan çok daha önemli işleri olacak. Intikam alacak halleri kalmaz.

Lannister lardan çok daha önemli işleri derken ?

• quote:

quote:

Küçük spoileri aşar. Daha önemli işler olarak daha sevimli

• quote:

quote:

quote:

İyi madem öyle kalsın o vakit

• quote:

quote:

quote:

Sağlam merak ettim pm.

• Kralların çarpışması'da geldi bugün. Kitap daha iyi

• Diziyi soranlar var.Tarz olarak muhteşem yüzyıl diyebiliriz :))
  • 
Sayfa: önceki 966967968969970
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.