Şimdi Ara

Game of Thrones (2011 - 2019) (653. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
66.592
Cevap
451
Favori
2.447.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 651652653654655
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: biohard35

quote:

Orijinalden alıntı: Semper-Fidelis

quote:

Orijinalden alıntı: biohard35

quote:

Orijinalden alıntı: Semper-Fidelis

Akgezenlerle olan kapışmayı yapsalarmış keşke. Ses geldi, siyah ekran ohh bir anda savaş bitti.

Bunu hep yapıyorlar zaten Ne lannister-stark savaşı ne

jamie'nin yakalanması hiç birini göstermiyorlar

Kitaba sadık kalıyorlar sanırım bu konuda e tabi işlerine de geliyordur. Tamam çok büyük savaş sahneleri göstermek zorunda değiller ama bir iki şey de göstersinler.

Muhteşem Yüzyıl kıvamında gösterseler yine yeter

Aynen. Yeter ki biraz da olsa aksiyon görelim.

• Konuyu geçmişe yönelik bir miktar temizledim, gerekenlere cezaları gönderdim. Onay aşamasında. Onaylanınca spoiler verme sevdalısı olan arkadaşlar cezalarını almış olacaklar.
    Daha önce yazmıştım, mesajımı buldum alta alıntı olarak ekliyorum ama tekrar belirteyim.
    Buraya gelip 4. ya da 5. kitaptan spoiler yazıp, onu da spoiler butonu içine alıp "ya spoiler butonu var işte istemezsen okuma" demek hoş değil. Dizi bölümü burası. Haliyle verebileceğiniz spoiler şu anda yayınlanan 3*01'e kadar olmak zorunda. Nezaketen kitaptan spoiler vereceğinizde başına "kitaptan spoiler içerir" gibi 3 kelimeden oluşan, ne sizi yoracak ne de klavyenizi eskitecek bir mesaj yazmak zor değil. "Kurallarda yazmıyor ya" diyenler var. Her şey kurallarda yazmak zorunda mı? Nezaketen bu 3 kelimelik cümleyi yazmak çok mu zor? Ama halen "kurallarda yok, ben istediğim gibi yazarım" diyenler olursa o kuralları değiştirmek de yöneticilerin elinde. Ekleriz sorun değil. Sadece insanlara biraz saygı gösterilmesi, her şeyin kurallarla sınırlandırılmaması gerektiğini düşünüyorum ben...

Şu da önceki sayfalardan birinde yazdığım mesajım. Buraya da ekleyeyim. Anlaşılan dizi bitinceye kadar her sayfaya bu mesajı eklemek gerekecek insanları uyarmak için...

quote:

Orijinalden alıntı: PHI

Spoiler konusunda bir açıklama yapmak gerekiyor sanırım. Spoiler'in kişiden kişiye farklılık gösteren bi şey olmaması gerek halbuki. Dizi konularında sezonlardan dolayı sıkıntı çıkıyor bazen.
    Bakalım wikipedia ne diyor spoiler için;

"Spoiler, bir eserin konusu veya detayları hakkında bilgi veren; eser okunmadan, dinlenmeden veya izlenmeden önce öğrenilmesi durumunda alıcının eser ile ilgili düşüncelerini veya alacağı hazzı etkileyebilecek açıklama veya ipucu. Spoiler, "bir şeyin değerini veya miktarını azaltan ya da tamamen yok eden[1]" anlamında yakın dönemde Türkçeye yerleşmiş İngilizce kökenli bir sözcüktür.

Bir eserin izleyici/okuyucu/dinleyici tarafından eğlenceli bulunması, erken öğrenilen detaylar ve eleştiriler ile çoğu zaman zorlaşır. Örnegin, bir sinema filminde senaryodaki dönüm noktalarının ya da şaşırtıcı sonun henüz izlenmeden öğrenilmesi, seyircinin filmden alacağı potansiyel zevki büyük oranda azaltır. Bu yüzden bu tip yazıların başına, eseri henüz görmemiş olan insanların yanlışlıkla okuyup öğrenmesini engellemek amacıyla spoiler uyarı ibareleri konulur. Vikipedi'de de kitap, film, dizi gibi eserlerle ilgili sayfalarda Vikipedi:Spoiler uyarısı şablonları gerekli görülen yerlerde kullanılır."

Spoiler'in en belirgin ayırıcısı kalınlaştırdığım kısımlar. Bir bilgiyi önceden öğrenmemiz durumunda diziden zevk alamıyorsak o bilgi her şekilde spoilerdir.

Spoiler vermenin sezonla, kitapla, bölümle ilgisi yoktur, olamaz. 10 sezonluk bir dizinin konusunda 1. sezondan spoiler veriliyorsa bile o yazı spoiler butonu içinde olmak zorundadır. "İzlemediyse gelmesin kardeşim bu konuya" demek bencilce bir hareket olur. Forumun amacı bilgi almaksa bir bölüm hakkında genel bir kanı almak isteyen bir kullanıcı gayet de bir konuya girip bakabilir yorumlara. Spoiler veren her zaman suçludur açık ve net.
    Daha da detaylandırırsak, bitmiş bir dizi olan Lost'u ele alalım. 6 sezon bir dizi. Bu mantığa göre şu anda dizinin konusunda spoiler butonunun hiç kullanılmaması lazım öyle mi? Dizi bitti diye? Böyle bir şey düşünülemez. Diziyi yeni izlemeye başlayanlar olabilir.
    Başka bir örnek ele alalım, Dexter. 7. sezonu bitti 8. sezonu çıkacak. Şimdi konuya girip önceki sezonlar ya da bölümler hakkında spoiler vermek doğru olur mu? Olmaz. Bölüm, sezon farketmeksizin spoiler içeren şeyler spoiler butonu içinde kullanılmak zorundadır. Bunları tartıştığımıza bile şaşıyorum ben.

Gelelim kitaplardan yapılan dizilere filmlere.
    Elimizdeki örnek Game of Thrones. Şimdi 6. kitabı okumuş biri gelip de spoiler butonu içinde "şu karakter şurda şu kişi tarafından öldürülüyor" derse ve bunu dizi bölümünde henüz dizi bölümünü izlemediğimiz bir zamanda söylerse o da suçludur bence spoiler butonu kullanmış olsa bile! Burası kitap bölümü değil, dizi bölümü. Gidip de daha 2. kitabın bölümleri yayınlanan bir diziden 6. kitabın spoilerini veriyorsanız bu yanlıştır. Spoiler butonunun hemen önüne "6. kitaptan spoiler var" şeklinde bir ibare koymak çok zor bir şey değil.
    Aynısı filmler için de geçerli. Yüzüklerin Efendisi'nin 2. ve 3. filmleri henüz çıkmamış olsa ve ilk filmin konusunda 3. kitaptan spoiler verilse ve bu spoiler butonu içinde bile olsa konuyu okuyan kişi ilk filmle ilgili olacağını düşüneceği için butona basıp okumak isteyecektir. Başa "3. kitaptan spoiler içerir" uyarısı koyulmadığı için burada bu arkadaş da kabahatlidir.

Her dizinin her sezonu için farklı konular olsaydı dahi yine de "sezonu bitmiş bir dizinin konusunda spoiler kullanılmasa da olur" savı yine yanlış olurdu. Spoiler öyle gelip geçici bir şey değil. Bu konuları sürekli takip edenler olduğu gibi diziye yeni başlayan ve takip edenler de var. Kendimizi düşünüyorsak onları da düşünmemiz gerekmekte. Bu konuda herkesin hassas olması lazım. Sırf bu olaylardan dolayı istemeye istemeye de olsa mesajları silmem gerektiği için bir sürü spoiler yedim ama gelip de "ben yandım siz de yanın" diye kimseye spoiler vermedim.
    Spoiler içerikli bir mesaj varsa gören arkadaş zaten görmüştür bi kere, şikayet edip bize ulaştırması daha iyi olacaktır diğer üyelerin de görmemesi açısından. Hem şikayet etmeyip hem de gelip "ilgilenmiyorsunuz, herkes spoiler veriyor, herkes birbirine hakaret ediyoooor" demek yanlış. Robot değiliz yazılan her şeyi saniyesinde analiz edelim. Haber edeceksiniz ki ilgilenelim.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• son bölümü dün izledim.önceki sezonla çok zaman geçince bazı şeyler kopmuş wiki veya eski bölümleri izleyip tazelemek gerekiyor.

bölümde anlamadığım birkaç konu var.açabilirseniz sevinirim

1. kuzeyde duvarın ötesinde tüm ekip white walkers'a karşı seferberlik yapıp çıkmıştı.bizim şişko samwell da o ekipleydi.ona rağmen komutanı Samwell'e kargaları neden salmadın dedi.adam zaten sizle birlikte kaleden çıkmış kargayı nasıl salsın?
    2. ejderhalı ablamız 8000 asker satın alacak parayı nerden bulmuş olabilir?
    3. robb stark en son ejderjaların saldırısına uğramış Harrenhal kalesine neden gitti?orada king's landing'e varmadan önce Tywin Lannister baba kalmıştı.Westeros haritasına baktım.winterfell'den king's landing'e giderken yol üzeri değil.daha güneyde biryerde.anlam veremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 3 Nisan 2013; 13:22:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aycibin

son bölümü dün izledim.önceki sezonla çok zaman geçince bazı şeyler kopmuş wiki veya eski bölümleri izleyip tazelemek gerekiyor.

1. kuzeyde duvarın ötesinde tüm ekip white walkers'a karşı seferberlik yapıp çıkmıştı.bizim şişko samwell da o ekipleydi.ona rağmen komutanı Samwell'e kargaları neden salmadın dedi.adam zaten sizle birlikte kaleden çıkmış kargayı nasıl salsın?
    3. robb stark en son ejderjaların saldırısına uğramış Harrenhal kalesine neden gitti?orada king's landing'e varmadan önce Tywin Lannister baba kalmıştı.Westeros haritasına baktım.winterfell'den king's landing'e giderken yol üzeri değil.daha güneyde biryerde.anlam veremedim.

Cevaplar.

1- Kuzeye giden grup içinde haberleşme için kuzgun bulunduruyorlar. Kumandan da Sam'e Duvar'ı bilgilendirecek bir mesajı diye göndermedin diye kızıyor. Çünkü bu kadar büyük çapta bir akın beklemiyordu kimse. Üzerinde bir de Mance'in Duvar'a yürüyeceği olayı da var. O kadar düşman ile elinde bulundurduğu adamlar ile karşılayıp meydan savaşı yapamayacağı için Duvar'a çekiliyorlar şimdi. Kuzgunları da düşmanlardan Duvar'ı haberdar etmek için göndermesi gerekiyordu Sam'in.

2- Geçen sezon sonunda Daxos'un evini yağmaladılar Dothrakiler ile birlikte. Onlarla karşılayabilir. Gemi filan da almış zaten.

3- Harrenhal, Kral yoluna çok yakın bir kale. O kaleyi almadan düzgün bir şekilde Kralın Şehrine inemez hiçbir ordu. Tywin o yüzden o kaledeydi herhangi bir saldırıyı engellemek için. Ancak Stannis'in saldırısı ciddi olunca Kralın Şehrine indi. Robb da bölgenin güvenliğini sağlamak adına içinde Dağ'ın başında olduğu küçük bir birlik kaldığını öğrenince oraya saldırdı. Ancak Dağ yakaladıkları bütün esirleri katledip kaçmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cypon -- 3 Nisan 2013; 14:02:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cypon

quote:

son bölümü dün izledim.önceki sezonla çok zaman geçince bazı şeyler kopmuş wiki veya eski bölümleri izleyip tazelemek gerekiyor.

Cevaplar.

1- Kuzeye giden grup içinde haberleşme için kuzgun bulunduruyorlar. Kumandan da Sam'e Duvar'ı bilgilendirecek bir mesajı diye göndermedin diye kızıyor. Çünkü bu kadar büyük çapta bir akın beklemiyordu kimse. Üzerinde bir de Mance'in Duvar'a yürüyeceği olayı da var. O kadar düşman ile elinde bulundurduğu adamlar ile karşılayıp meydan savaşı yapamayacağı için Duvar'a çekiliyorlar şimdi. Kuzgunları da düşmanlardan Duvar'ı haberdar etmek için göndermesi gerekiyordu Sam'in.

2- Geçen sezon sonunda Daxos'un evini yağmaladılar Dothrakiler ile birlikte. Onlarla karşılayabilir. Gemi filan da almış zaten.

3- Harrenhal, Kral yoluna çok yakın bir kale. O kaleyi almadan düzgün bir şekilde Kralın Şehrine inemez hiçbir ordu. Tywin o yüzden o kaledeydi herhangi bir saldırıyı engellemek için. Ancak Stannis'in saldırısı ciddi olunca Kralın Şehrine indi. Robb da bölgenin güvenliğini sağlamak adına içinde Dağ'ın başında olduğu küçük bir birlik kaldığını öğrenince oraya saldırdı. Ancak Dağ yakaladıkları bütün esirleri katledip kaçmış.

Bende merak ediyordum bunlari, iyi oldu.

• @Cypon
    Hızır gibisin haa
    Herkese yetişiyorsun maşallah.
  • beyler yayınlanmış olan bölümle ilgili bir soru sormuştum spoiler diye uyarı vermiş bitanesi.. cnbc e'de official olarak yayınlanmış bir bölüme de yorum atılmıyormu burada ? o zaman tüm mesajlara spoiler butonu zorunluluğu gelsin.. resmi kanalda yayınlanmış bir bölümün spoilerlık halimi kalırmış..
  • quote:

Orijinalden alıntı: thekeys

beyler yayınlanmış olan bölümle ilgili bir soru sormuştum spoiler diye uyarı vermiş bitanesi.. cnbc e'de official olarak yayınlanmış bir bölüme de yorum atılmıyormu burada ? o zaman tüm mesajlara spoiler butonu zorunluluğu gelsin.. resmi kanalda yayınlanmış bir bölümün spoilerlık halimi kalırmış..

Resmi kanalda yayınlanması bir şeyi değiştirmez.Sonuçta spoiler,izlemeyen insanlar için kötü oluyor.Şöyle söyleyeyim,bir film sinemalara girmiş ve çıkmış ama sen izlememişsin.Arkadaşına soruyorsun,"bu film izlenir mi?" diye,o da sana direk sonunu söylüyor.İzler misin?Küfür mü edersin?Ne yaparsın?

• quote:

Orijinalden alıntı: thekeys

beyler yayınlanmış olan bölümle ilgili bir soru sormuştum spoiler diye uyarı vermiş bitanesi.. cnbc e'de official olarak yayınlanmış bir bölüme de yorum atılmıyormu burada ? o zaman tüm mesajlara spoiler butonu zorunluluğu gelsin.. resmi kanalda yayınlanmış bir bölümün spoilerlık halimi kalırmış..

yayınlanmış bölüm olması herkesin izlediği anlamına gelmiyor. ne olursa olsun dizinin konusu ile ilgili şeyler spoiler butonunun içine alınmalıdır.

zaten bu tür tüm mesajlarda spoiler butonu zorunluluğu var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Öner

@Cypon
    Hızır gibisin haa
    Herkese yetişiyorsun maşallah.

• @Cypon:

dostum çok sağol cevaplar için.kafada daha iyi oturdu
    en son cevabında
    Harrenhal'dan ayrılan Dağ'dan bahsetmişsin.Dağ kimdi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 3 Nisan 2013; 16:27:13 >
  • quote:

@Cypon:

dostum çok sağol cevaplar için.kafada daha iyi oturdu
    en son cevabında
    Harrenhal'dan ayrılan Dağ'dan bahsetmişsin.Dağ kimdi?

Game of Thrones (2011 - 2019)

Sandor'un(Joffrey'nin Tazısı) kardeşi var ya ikinci sezonda kalede kalan. İlk sezonda turnuvada atın kafasını kesen. Oyuncu değişti tabi ikinci sezonda ama karakter aynı karakter

• quote:

Orijinalden alıntı: Mü'min

quote:

Orijinalden alıntı: Neldoreth

quote:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=584446&sa=137122242

Bu kitabı aldım da, Game Of Thrones'un ne kadarı vardır bunda? En son bölümündeyim dizinin, kitabı okurken spoiler yer miyim? Okumak için bekleyeyim mi ne dersiniz?

Hocam aldığın bu kitap sadece 1. Sezonun olayları var yani spoiler yemezsin ayrıca sadece bu kitap tek kısım bundan sonrakiler hep 2 kısım bu kitaptan sonra kralların çarpışması-kılıçların fırtınası-kargaların ziyafeti sırasıyla gidiyor bunlardan sonra ejderhaların dansı var ama o daha türkçeye çevriliyor

Tamam hocam sagolun, ne diyorsunuz almakla kotu mu etmisim yoksa pek detay yok mu kitapta?

Yok almakla iyi ettiniz çünkü karakterleri falan daha iyi tanıyorsunuz ayrıca dizide olmayan şeylerde oluyor yani direk 2 den başlamak iyi değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=584446&sa=137122242

Bu kitabı aldım da, Game Of Thrones'un ne kadarı vardır bunda? En son bölümündeyim dizinin, kitabı okurken spoiler yer miyim? Okumak için bekleyeyim mi ne dersiniz?

Hocam aldığın bu kitap sadece 1. Sezonun olayları var yani spoiler yemezsin ayrıca sadece bu kitap tek kısım bundan sonrakiler hep 2 kısım bu kitaptan sonra kralların çarpışması-kılıçların fırtınası-kargaların ziyafeti sırasıyla gidiyor bunlardan sonra ejderhaların dansı var ama o daha türkçeye çevriliyor

Tamam hocam sagolun, ne diyorsunuz almakla kotu mu etmisim yoksa pek detay yok mu kitapta?

Yok almakla iyi ettiniz çünkü karakterleri falan daha iyi tanıyorsunuz ayrıca dizide olmayan şeylerde oluyor yani direk 2 den başlamak iyi değil

Sağolun hocam

• quote:

2. sorunun cevabını ilerki bölümlerde alacaksın ama merak edersen söyleyeyim.(Orta dereceli bir spoiler olur senin için. Çok yıkıcı olmaz ama öyle önemsiz bir bilgi de değil)

• quote:

Orijinalden alıntı: Obsession

quote:

Orijinalden alıntı: janejonce

gelecek bölümlerden spoiler içeriyor olabilir. 3. kitabı okumadıysanız sakın bakmayın çok önemli spoiler!!!

Olum hasta mısınız?Madem spoiler var alsana spoiler butonunun içine.Boşuna mı koyuyorlar?

Şu kitaptan bahsedenler,bir bitmediniz anasını satayım.

Aynen arkadas iyi ki bi okumuslar kitabi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Var mı kitabı okuyupta sakmak isteyen? Yada bir süreliğine kiralayabilirim.Alternatif çözümler üretebiliriz yeterki bi he diyen olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ed Wood

quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

https://images.nonexiste.net/popular/wp-content/uploads/2012/12/Emilia-Clarke-Al-Natural-No-Makeup.jpeg

FEM birincisi..

Güldüm.

• quote:

quote:

FEM birincisi..

• quote:

Orijinalden alıntı: Robb_Stark

quote:

quote:

FEM birincisi..

Sen sanki dizideki halinle aynısın

• 
Sayfa: önceki 651652653654655
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.