Şimdi Ara

Galatasaray ın 63 milyon dolar daha borcu kalacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Galatasaray’ın elinde iki önemli varlık var. Florya ve Riva. Galatasaray her iki arazi için de önce Emlak Konut GYO ile anlaşma imzaladı. Amaç bu iki araziyi satmak yerine hasılat paylaşımı ile daha fazla gelir elde etmek. Galatasaray Florya tesislerini terk edip Kemerburgaz’da 120 dönümlük bir araziye taşınacak. Buraya 5-6 saha inşa edilecek. Her gün değişik bir sahada antrenman yapılabileceği için çimlerinin bozulması ve futbolcuların sakatlanması engellenecek. Florya ve Riva için anlaşma imzaladığında Emlak Konut’tan hemen 380 milyon liralık temlik alındığını belirtelim. Bu temlik borç kapatma için kullanılmış bile ve Galatasaray Sportif A.Ş. ve Galatasaray Kulübü’nün banka ve finans kuruluşlarına olan 265 milyon dolarlık borcu ilk aşamada 92 milyon dolar azalarak 173 milyon dolara inmiş. Sıra geçen hafta ihalesi yapılan Riva projesine gelmiş.
    ÖZBEK’TEN SÜREN’E SİTEM
    Bu noktada Özbek’in Galatasaray’ın efsane başkanı Faruk Süren’e olan sitemini de belirtmem gerekiyor. Süren’in Galatasaray’ın haziran ayında yaptığı divan kurulu konuşmasının Riva ihalesinin hemen öncesine denk geldiğini belirten Özbek, “Başkan özetle Riva projesinin başarısız olacağını öne sürdü. Ben ihaleden önce böyle bir konuşma yerine o projenin değerini yükseltecek açıklamalar ve destek beklerdim” dedi.
    Neyse, biz rakamlara dönelim... Ne demiştik bugün banka ve finans kuruluşlarına borç 173 milyon dolardı. Riva’da satış değeri 3.1 milyar TL olan bir proje gerçekleşecek. Galatasaray’ın buradan kasasına en az girecek para 942 milyon TL olacak. Kulüp bunun için de Emlak Konut’tan 542 milyon TL’lik bir temlik daha alacak. Başkan bunun karşılığının da 110 milyon dolar olmasını bekliyor. Bankaya bir kereliğine ödenecek komisyon karşılığında temliğin hemen nakte çevrilmesiyle Galatasaray önümüzdeki günlerde 110 milyon dolar daha borç kapatacak. Böylece banka ve finans kuruluşlarına kalan borç 63 milyon dolara inecek. Özbek Riva projesinin satışı geçmesiyle birlikte oradaki konut ve ticari birimlerin fiyatlarının artmasını bekliyor. Emlak Konut’un benzer satışlarından bize gösterdiği örnekler gerçekten de fiyatların 2 kata yakın yükseliş yaşadığını ortaya koyuyor. Bu durumda ihaleyi kazanan firma Riva’daki ev ve dükkanları daha pahalıya satmayı başarırsa bundan hem kendileri, hem Emlak Konut hem de Galatasaray kârlı çıkacak. Böylece kalacak 63 milyon dolarlık borcun kapatılması da hayal olmayacak.

Emlaklar 2 katına satılacakta, ihale artcakta, vergisi kesilmeyecekte, yine bir varsayımlar üstüne gitti koca arsalar, borclarımızı bile tam kapatmıyor ve kalan borclarada faiz ödemeye deam ederek 5 senede eski duruma döneriz biz

• Ben Gs'nin borcunun nasıl düşeceğini hiç anlamadım arazi mi sattınız konut mu satacaksınız ne olacak kaça inecek anlamıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O zaman biraz daha arsa satıp o borcu da kapatsınlar. Ne yapacak arsayı? O arsalar bugünler için var zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fernando!

Ben Gs'nin borcunun nasıl düşeceğini hiç anlamadım arazi mi sattınız konut mu satacaksınız ne olacak kaça inecek anlamıyorum

ihaleyi alan firma arazi ve üzerine yapacağı konutlardan en az 3,1milyar kazanacağını bu paranın %38 ini gs ve emlak konuta vermeyi taahhüt ediyor 1,178 milyar. %20 emlak konut payını düşünce rakam 940m tl ye geliyor
    bu paradan %20 gelir vergisi kesilecek diyen var kesilmeyecek diyen var konu net değil vergi düşünce 750m tl(dernekler kdv den muaf eğer aysalın projesi gibi gyo yapılsa bu %20 derdi olmazdı)
    ayrıca eğer firma 3.1milyar üzeri rakama satış yaparsa yine aynı oranda gs ye para gelecek burada önemli husus imar ihalede 175binm2 gösterilen inşaat alanı dursunun yetki almak için yaptığı genel kurulda 400binm2 olarak gözüküyordu, denilene göre söz almış emlak konutun daha önceki ihalelerinde imar artışı olmuş vs artık en azında 2 kat olursa en kötü 750mtl daha gelme ihtimali var

tabii bu rakamlar 3 4 sene içerisinde ödenecek, florya konusu ayrı imarı bile yok daha bence dursun kesin mayısta tekrar seçilir bu mevzu tamamlanaa kadar kalır
    dip not dursunun geçen yıl açıkladığı zarar 300mtl

en azından ihaleyi alan firmaya yeni tesisleri yaptırsaydık orayı en azından florya yı alana ya da emlak konuta kitlemek lazım

özetin özeti adam gibi yönetilse peşkeş olmasa sadece riva 3 büyüklerin borcunu kapatırdı
    sorsan gs vergi ödemiyor riva ve asy den kayıp 1milyar dolar

• quote:

Orijinalden alıntı: WINTER IS COMING

quote:

Orijinalden alıntı: Fernando!

Ben Gs'nin borcunun nasıl düşeceğini hiç anlamadım arazi mi sattınız konut mu satacaksınız ne olacak kaça inecek anlamıyorum

ihaleyi alan firma arazi ve üzerine yapacağı konutlardan en az 3,1milyar kazanacağını bu paranın %38 ini gs ve emlak konuta vermeyi taahhüt ediyor 1,178 milyar. %20 emlak konut payını düşünce rakam 940m tl ye geliyor
    bu paradan %20 gelir vergisi kesilecek diyen var kesilmeyecek diyen var konu net değil vergi düşünce 750m tl(dernekler kdv den muaf eğer aysalın projesi gibi gyo yapılsa bu %20 derdi olmazdı)
    ayrıca eğer firma 3.1milyar üzeri rakama satış yaparsa yine aynı oranda gs ye para gelecek burada önemli husus imar ihalede 175binm2 gösterilen inşaat alanı dursunun yetki almak için yaptığı genel kurulda 400binm2 olarak gözüküyordu, denilene göre söz almış emlak konutun daha önceki ihalelerinde imar artışı olmuş vs artık en azında 2 kat olursa en kötü 750mtl daha gelme ihtimali var

tabii bu rakamlar 3 4 sene içerisinde ödenecek, florya konusu ayrı imarı bile yok daha bence dursun kesin mayısta tekrar seçilir bu mevzu tamamlanaa kadar kalır
    dip not dursunun geçen yıl açıkladığı zarar 300mtl

en azından ihaleyi alan firmaya yeni tesisleri yaptırsaydık orayı en azından florya yı alana ya da emlak konuta kitlemek lazım

özetin özeti adam gibi yönetilse peşkeş olmasa sadece riva 3 büyüklerin borcunu kapatırdı
    sorsan gs vergi ödemiyor riva ve asy den kayıp 1milyar dolar

Toplam satistan Galatasaray'in alacagi oran 0.38*0.8 = %30'a denk geliyor. Standart bir villa projesinde arsa sahibinin payi %50 civarinda olur. %40'in altina düstügünü pek görmedim. Kalan %50 (maksimum %60) ise insaat firmasi ve projelendirme firmasi arasinda paylasilir. Isin uzmani degilim ama %30 bana cok az geldi. Bu oran ancak gelisip gelismeyecegi belli olmayan, sehrin cok disinda, satilmama ihtimali yüksek olan yerler icin gecerli. Riva merkezden uzak ama 3. köprünün gecmesinden dolayi riskli bir bölge degil. Eger Riva'ya bu muamale yapilmissa ya iyi pazarlik edememis, ya da bu proje icin erken davranmisiz demektir. Bence buradan 300-600 milyon arasi bir zarar var.

ASY projesi Riva'dan cok farkli. ASY arazisi tapusu bizde olmayan ve Galatasaray olarak stad disinda baska bir proje yapmamiz kanunen mümkün olmayan bir araziydi. Orada elimizde iki secenek vardi. Ya TT Arena'yi kabul edecektik, ya da o araziye yeni bir stad yapmaya calisacaktik. O dar araziye yapilacak modern bir stad da maksimum 25.000 kisilik olacakti ve büyük ihtimalle kaynak olmadigi icin Riva arazisi satisi falan beklenecekti. 6 yildir TT Arena'dan elde ettigimiz ekstra gelir ile bir tane daha Riva alinir. Bence ASY projesi GS tarihinin en karli projelerinden biridir. Zarar ettigimizi kesinlike düsünmüyorum.

• 273 milyon doların faizi ile 63 milyon doların faizi bir değil. Öyle kolay kolay artmaz o borç eğer bankadan kredi çekmezsen.

Bizim borçlar bitecek .Yeni bir çek alıp bir daha kırdırcaz.Bu bozdurma işi önceden saçma geliyordu bana ama hersene 50 milyon euro faiz ödüyormuşuz. Bozdurmak çok mantıklı. Biz garanti paramızı hemen alıcaz.(zaten yarısını aldık) Eğer değerinin üzerinde bir hasılat olursa onuda 3-4 sene içinde extra para kasamıza girecek. Kısacası sadece riva ile banka borçlarını sıfırlarız.(Bir çok kişi rivanın hasılatı 5 milyar tl altı olmaz diyor)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • faizi bir olsa da olmasa da, borç borç dur yani bunca arazi sat halen borcun kalsın halen mahkumsun, yani her işimiz muallak mı olmak zorunda kardeşim tüm borçları kapatacak bir anlaşma yapmak çok mu zor sattıkları araziler öyle değerli ki
  • Borç kapatılsada kulüpler yine batar.

Alp Yalmanın borçsuz bıraktığı kulübü Faruk Süren şampiyonluklara, Uefa kupasına rağmen batırmıştı.
  • Borcun tamamen kapanmasına gerek yok yönetilebilir seviyelere inmesi bile çok rahatlatır kulübü.
    Riva'yı daha kaliteli bi yönetim satsa 50 kere kapatırdı o borcu orası da ayrı.
  • Millet emlakçı kesildi başımıza , yokmu başka işiniz . Türkiyenin en kolay manipüle edilebilir taraftarı GS de
  • GS eğer iyi bir başkan bulamazsa o borç yine artar . Tüpçü başımıza geldiğinde borcumuz 17 milyon dolardı bıraktığında 300 milyon dolar oldu.
  • Borcun kapanmasi çok önemli degil. Borçlanmanın mliyeti düştü daha az faiz odeceyecegiz onemli olan zarar etmemek. Kulüpler zarar ettikce borçları artıyor borclar arttikca borçlanma maliyeti artiyor borçlar daha maliyetli oldugunda zarar daha da büyüyor.

Bizim gelirlerimiz çok az sadece bizim degil tüm takımların. Yayin gelirleri sampiyon olmak icin kurulan takimin maliyetini karsilamiyor. Bu sene yayin gelirleri bayagi artti ama yine de nafile. Sampiyon bile olsa takimlar seneyi cok ciddi zararlarla kapatabiliyorlar.

Hadi kulüp zarar eder anlarsin ama bizde storelar da zarar ediyor hadi sportif basari gelmez zarar ederler onu da anlarsın ama brut zarar ediyorlar. Bu su demek; sattiklari malin maliyeti sattiklarindan fazla :s ben anlamiyorum. En son baktigim finansal tabloda Gs store Gs A.S'den borc almasina ragmen zarar etmisti

Tribün desen ayri alem; tribun gelirleri mac basi ucretlere gidiyor resmen ona 25k buna 35k aklı basinda olmayan sözleşmelerle tribun gelirlerini eritiyorlar

Toparlarsak Türk takimlarinin 4 5 senede bir bu krizlerle bogusmamalari cok normal; elde ettigimiz basarilarin getirisi o basarilari elde etmek icin katlandigimiz maliyetleri kurdugumuz takimlari karsilamiyor.

• Bilezikleri bozdurcaz mecbur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sast

Borcun kapanmasi çok önemli degil. Borçlanmanın mliyeti düştü daha az faiz odeceyecegiz onemli olan zarar etmemek. Kulüpler zarar ettikce borçları artıyor borclar arttikca borçlanma maliyeti artiyor borçlar daha maliyetli oldugunda zarar daha da büyüyor.

Bizim gelirlerimiz çok az sadece bizim degil tüm takımların. Yayin gelirleri sampiyon olmak icin kurulan takimin maliyetini karsilamiyor. Bu sene yayin gelirleri bayagi artti ama yine de nafile. Sampiyon bile olsa takimlar seneyi cok ciddi zararlarla kapatabiliyorlar.

Hadi kulüp zarar eder anlarsin ama bizde storelar da zarar ediyor hadi sportif basari gelmez zarar ederler onu da anlarsın ama brut zarar ediyorlar. Bu su demek; sattiklari malin maliyeti sattiklarindan fazla :s ben anlamiyorum. En son baktigim finansal tabloda Gs store Gs A.S'den borc almasina ragmen zarar etmisti

Tribün desen ayri alem; tribun gelirleri mac basi ucretlere gidiyor resmen ona 25k buna 35k aklı basinda olmayan sözleşmelerle tribun gelirlerini eritiyorlar

Toparlarsak Türk takimlarinin 4 5 senede bir bu krizlerle bogusmamalari cok normal; elde ettigimiz basarilarin getirisi o basarilari elde etmek icin katlandigimiz maliyetleri kurdugumuz takimlari karsilamiyor.

en ciddi kalemeler..

yayın gelirleri, stad gelirleri, başarı gelirleri, sposnrodr gelirleri

ama dursun bu gelir kalemlerini baya düşürdü.. yayın geliri haric.. onun büyük kısmıda geçmiştreki başarılara bağlı olduğu için..(yayın gelirlerinin güncel başarıya göre ödenen kısmı aşırı oranda düştü)

Dursun'un Başkanlığı sportif ve gelirler açısından tam bir facia..

• Şimdi gelen para direk kasaya girmiyor gs borsada

Bedelli yapıyor yaklaşık 60m milletten toplayacaklar ky bitmiş...
  • Galatasaray bu inşaatı kendisi yapamayacak kadar aciz bir kulüp müydü ki 5m dolarlık işten bize sadece 1 katrilyon kalıyor?

İnsanları kazıklasınlar. Hakkımızı çalsınlar. Kısacık ömürlerini kaliteli yaşasınlar. Bu kadar insanın bu kadar ahını alanlar da sonsuzluk hayatında çok güzel ağırlanacaklar. Baksınlar bakalım yaşadıkları hayata değen biz azap mıymış bu azap?

Allah kulübümüzü kazıklayan herkesin bünbir belasını versin. Eğer o mallar insanlara değerinin üstünde kazıklanarak satılırsa Allah satışı yapanların ve onaylayanların da bünbir belasını versin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8EF5824CF -- 27 Haziran 2017; 19:27:2 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.