Şimdi Ara

GA-EP45C DS3R Ram tavsiyesi (ddr3)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
2.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar. Anakartıma ram takviyesi yapmak istiyorum. Su an 2 gb 800 mhz tek modül ram mevcut. Digeri arızalandı.

6 ram slotu mevcut(4 ddr2, 2 ddr3).
    2 adet 2 gblik ddr3 ram istiyorum. Piyasada bulabilecegim ve uyumluluk sorunu cıkarmayacak tavsiyeleri bekliyorum.

İslemci Q8200 2.33 ghz.
    Anakart Gigabyte GA-EP45C DS3R.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ddr2 1066 mhz de olabilir

• 2x4GB ddr3 1600 Ram' de takabilirsin çünkü p35c-ds3r modelinde 2 ram slotu olmasına rağmen 8gb çalışabiliyor.

marka olarak corsair, kingston falan al.

edit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WarSaw -- 15 Ocak 2013; 18:09:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WarSaw

2x4GB ddr3 1600 Ram' de takabilirsin çünkü p35c-ds3r modelinde 2 ram slotu olmasına rağmen 8gb çalışabiliyor.

edit.

Uyum sorunu yasar mıyım peki. Bellek destek listesinde yok sanırım. Ben o listeyi baz alarak bakıyorum ancak cogu piyasada bulunmayan ramler. Daha önce hi level 2x2 1600 mhz aldım, uymadılar. O hadiseden sonra listeye bakarak urun arastırıyorum. Aynı model anakart kullananlar hangi marka ve modullerden aldılar bir bilsem daha kolay olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lemuria.

quote:

2x4GB ddr3 1600 Ram' de takabilirsin çünkü p35c-ds3r modelinde 2 ram slotu olmasına rağmen 8gb çalışabiliyor.

edit.

Uyum sorunu yasar mıyım peki. Bellek destek listesinde yok sanırım. Ben o listeyi baz alarak bakıyorum ancak cogu piyasada bulunmayan ramler. Daha önce hi level 2x2 1600 mhz aldım, uymadılar. O hadiseden sonra listeye bakarak urun arastırıyorum. Aynı model anakart kullananlar hangi marka ve modullerden aldılar bir bilsem daha kolay olacak.

kingston, ocz ve corsair ile herhangi bir sorun yaşamamıştım. Hatta 8gb corsair ddr3-2000 lede kullandım hiçbir sorun olmadı. Anakart ddr3-1600mhz den yukarısını desteklemediği için ramin mhz sini düşürüp(2000@1600) cl sinide indiriyordum performans kaybı oluşmuyordu. Bendeki anakart p35c-ds3r 'di.

• quote:

kingston, ocz ve corsair ile herhangi bir sorun yaşamamıştım. Hatta 8gb corsair ddr3-2000 lede kullandım hiçbir sorun olmadı. Anakart ddr3-1600mhz den yukarısını desteklemediği için ramin mhz sini düşürüp(2000@1600) cl sinide indiriyordum performans kaybı oluşmuyordu. Bendeki anakart p35c-ds3r 'di.

Şu modellerden alıp sorun yaşamadan kullanabilirim yani.

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=7865
    http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=8639

Anakartın bellek bilgilerinde bunlar yazıyor

DDR3:

2 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 4GB of system memory
    Dual channel memory architecture
    Support for DDR3 1600/1333/1066/800 MHz memory modules

Toplamda 4 gb'a kadar demiş, o kısma kafam takıldı. Bir de işlemciyle ram arasında bir alaka var mı. İntel Q8200 işlemcim var. Bu konuda da aydınlatırsan beni çok makbule geçer.

• quote:

quote:

Şu modellerden alıp sorun yaşamadan kullanabilirim yani.

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=7865
    http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=8639

Anakartın bellek bilgilerinde bunlar yazıyor

DDR3:

2 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 4GB of system memory
    Dual channel memory architecture
    Support for DDR3 1600/1333/1066/800 MHz memory modules

Toplamda 4 gb'a kadar demiş, o kısma kafam takıldı. Bir de işlemciyle ram arasında bir alaka var mı. İntel Q8200 işlemcim var. Bu konuda da aydınlatırsan beni çok makbule geçer.

Evet p35c-ds3r 'dede aynı bilgiler yazıyor ama pratikte 8gb'a kadar destekliyor bende bu forumdan öğrenmiştim bunu. Şimdi p35c-ds3r de 8GB sorunsuz çalışıyor dedim diye kesinkes p45c-ds3r dede öyle olacağını iddia etmiyorum sakın beni yanlış anlama fakat p45 daha yeni ve iyi çipset olduğu için ondada sorunsuz çalışacağını düşünüyorum.

Bendeki ramler xms3 serisi, siyah ve low profile olarak geçen kısa modellerden. Benim 2000mhz sorunsuz çalıştıysa 1600mhz olanıda rahat rahat çalışır diye tahmin ediyorum.

Yani şundan:

haftasonları %25 indirimle 98TL ye alabilirsin.
    http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/corsair-cmx8gx3m2a1600c9-8gb-%282x4gb%29-xms3-ddr3-1600mhz-cl9-dual-kit-ram/productdetails.aspx?I_ID=51582

• Aklımda yanlış kalmadıysa anakart default olarak ramlere 1.5v veriyor ramlere verilecek voltajı biraz daha artırman gerekebilir biostan(+0.1v veya +0.2 kadar). Bu ramler 1.65v istiyor çünkü

edit: 8Gb konusunun işlemciyle bir alakası yok bu arada Neden sitesinde 4GB yazdığı konusuna gelince benim tahminimce; çipset olarak 8gb 'a kadar destek veriyor zaten, yani ddr2 toplamına bakarsan 8gb desteklediğini görürsün fakat anakartın duyurulduğu yıllarda ddr3 olarak 4gb tek modüller olmadığı için 2gb+2gb olarak not düştüler ve aradan geçen yıllar sonrasında sitede yazan bu bilgileri düzeltmediler eski kaldı öyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WarSaw -- 16 Ocak 2013; 3:29:53 >
  • quote:

Aklımda yanlış kalmadıysa anakart default olarak ramlere 1.5v veriyor ramlere verilecek voltajı biraz daha artırman gerekebilir biostan(+0.1v veya +0.2 kadar). Bu ramler 1.65v istiyor çünkü

edit: 8Gb konusunun işlemciyle bir alakası yok bu arada Neden sitesinde 4GB yazdığı konusuna gelince benim tahminimce; çipset olarak 8gb 'a kadar destek veriyor zaten, yani ddr2 toplamına bakarsan 8gb desteklediğini görürsün fakat anakartın duyurulduğu yıllarda ddr3 olarak 4gb tek modüller olmadığı için 2gb+2gb olarak not düştüler ve aradan geçen yıllar sonrasında sitede yazan bu bilgileri düzeltmediler eski kaldı öyle

Verdiğin bilgiler için teşekkürler, çok aydınlatıcı oldu.

Bir de bu ramlerin düşük voltajda çalışanları var. Bu model için kastetmiyorum, vengeance modellerinde var daha doğrusu. Beyazı mavisi değişik renklerde mevcut. Bunlar 1.5v da çalışıyorlar. XMS3 serisinde de değişik soğutucu renklerinde modeller mevcut. Vengeance ile XMS3 serisi arasında ne gibi farklar var. Bana getirisi götürüsü ne olur. Haftasonu indirimini bekleyip alayım diyorum. İndirim olmasa da h.sonu alacağım muhtemelen. O zamana kadar bir karar vereyim diyorum. Diğerlerini boşver, içlerinden şunu al diyebileceğin bir model var mı?

http://www.vatanbilgisayar.com/ram/products.aspx?L2=OEMMEM&qs=|29=6|31=1&br=CORSAIR&k3=PC

• quote:

quote:

Aklımda yanlış kalmadıysa anakart default olarak ramlere 1.5v veriyor ramlere verilecek voltajı biraz daha artırman gerekebilir biostan(+0.1v veya +0.2 kadar). Bu ramler 1.65v istiyor çünkü

Verdiğin bilgiler için teşekkürler, çok aydınlatıcı oldu.

Bir de bu ramlerin düşük voltajda çalışanları var. Bu model için kastetmiyorum, vengeance modellerinde var daha doğrusu. Beyazı mavisi değişik renklerde mevcut. Bunlar 1.5v da çalışıyorlar. XMS3 serisinde de değişik soğutucu renklerinde modeller mevcut. Vengeance ile XMS3 serisi arasında ne gibi farklar var. Bana getirisi götürüsü ne olur. Haftasonu indirimini bekleyip alayım diyorum. İndirim olmasa da h.sonu alacağım muhtemelen. O zamana kadar bir karar vereyim diyorum. Diğerlerini boşver, içlerinden şunu al diyebileceğin bir model var mı?

http://www.vatanbilgisayar.com/ram/products.aspx?L2=OEMMEM&qs=|29=6|31=1&br=CORSAIR&k3=PC

Aralarındaki farklar çalışma voltajı farkı, o.c. farkı, soğutucu gibi farklar. Yani kimisi 1.5v ile çalışır en kötü kabiliyetsiz +Voltaj verilemeyen anakarta bile uyumlu olur kimisi kısa profili sayesinde büyük işlemci soğutucularıyla çakışmamayı sağlar, kimisi ısınıyordur büyük soğutucuyla satılır birazda cafcaflı olsun dikkat çeksin diye böyle yapılır. Low-Profile olupta hiç ısınmayan ramlerde vardır benim sana tavsiyem her durumu düşünerek kısa profilli ram almanda büyük fayda var.

Ram konusunda dediğim gibi Xms3 ile sorunsuz kullandığım için ancak onu tavsiye edebilirim fakat diğerlerinin uyumsuz çıkma ihtimalinide az görüyorum bence hepsi senin anakartında çalışır ama senin içinden hangisi geçiyorsa onu tercih et. Ramleri ilk taktığında anakart büyük ihtimalle otomatik olarak 1333mhz olarak görecektir onu 1600mhz ye çekip zamanlamalarını aldığın ramin ayarlarına göre örnek olarak 9-9-9-27 şeklinde elle vermende fayda var. P45c-ds3r ile p35c-ds3r nin biosları aynı, sana biosta ayarlar konusundada yardımcı olabilirim

Bu arada p45c-ds3r nin teknik özelliklerinede baktım total 16GB a kadar bellek destekliyor yani 8+8 ddr3 'e kadar destekliyorda olabilir senin anakartın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WarSaw -- 17 Ocak 2013; 17:19:26 >

• quote:

Aralarındaki farklar çalışma voltajı farkı, o.c. farkı, soğutucu gibi farklar. Yani kimisi 1.5v ile çalışır en kötü kabiliyetsiz +Voltaj verilemeyen anakarta bile uyumlu olur kimisi kısa profili sayesinde büyük işlemci soğutucularıyla çakışmamayı sağlar, kimisi ısınıyordur büyük soğutucuyla satılır birazda cafcaflı olsun dikkat çeksin diye böyle yapılır. Low-Profile olupta hiç ısınmayan ramlerde vardır benim sana tavsiyem her durumu düşünerek kısa profilli ram almanda büyük fayda var.

Ram konusunda dediğim gibi Xms3 ile sorunsuz kullandığım için ancak onu tavsiye edebilirim fakat diğerlerinin uyumsuz çıkma ihtimalinide az görüyorum bence hepsi senin anakartında çalışır ama senin içinden hangisi geçiyorsa onu tercih et. Ramleri ilk taktığında anakart büyük ihtimalle otomatik olarak 1333mhz olarak görecektir onu 1600mhz ye çekip zamanlamalarını aldığın ramin ayarlarına göre örnek olarak 9-9-9-27 şeklinde elle vermende fayda var. P45c-ds3r ile p35c-ds3r nin biosları aynı, sana biosta ayarlar konusundada yardımcı olabilirim

Bu arada p45c-ds3r nin teknik özelliklerinede baktım total 16GB a kadar bellek destekliyor yani 8+8 ddr3 'e kadar destekliyorda olabilir senin anakartın

Anladım hocam. Bende devasa boyutlarda işlemci soğutucusu yok ama ilerisi için yine de kısa profilli ram almanda fayda var diyorsun, çok mantıklı

Sitesinden vengeance ile xms3 serisinin özelliklerine baktım da Xms3 serisine daha iyi voltaj verilebiliyor. Üstelik 2000 mhz'e kadar hız aşırtılabiliyormuş. Xms3 serisinden alacağım muhtemelen.

16 gb'a kadar mı O kadarına gerek yok hocam, 4+4 yeterli görüyorum. Ramleri aldıktan sonra bios ayarları için seni rahatsız edeceğim kesin Çok yardımcı oldun teşekkürler.

• quote:

Merhaba. Şu üründen sipariş verdim lakin henüz elime ulaşmadı, beklemedeyim.

http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/corsair-cmx8gx3m2b1600c9-8gb-%282*4gb%29-xms3-1600mhz-cl9-dual-kit-ram/productdetails.aspx?I_ID=56397

Bunun çalışma voltajı 1.65 V. imiş. Bir gelse de sorunsuz çalışacak mı öğrenseydik

• Ha bu arada ramler gelmis. Eve gectigimde takıp bir bakayım. insallah bekledigime değmistir.

• quote:

Ha bu arada ramler gelmis. Eve gectigimde takıp bir bakayım. insallah bekledigime değmistir.

İlk taktığınızda biostaki önceki raminize ait ram ayarları tutmayacağı için birkaç defa kapatıp açabilir sonrasında açılınca biosa girip ram çarpanlarıyla oynarak 1600mhz ye getirin. Bazı aynı rakam olupta yanında ~ veya # olan ifadeler vardır onlar işlemci fsb sine göre uygun çalışan çarpan değerlerini temsil eder. Sizin işlemci için hangisi geçerliyse deneme yanılma yoluyla uygun sembolde çarpanı seçmeniz gerekmekte. Voltajı Vddram olarak +0.1v vermeyi unutmayın. Sistem izleme menüsünden işlemciye ramlere falan kaç volt gittiğini gösteren ekran vardır oradan takip edebilirsiniz ram'e kaç volt gittiğini. Default olarak anakart ramlere 1.5v verir sizin + olarak vereceğiniz her kademe onun üzerine eklenecek anlamına gelmektedir. Almış olduğunuz ram 1.65v olduğu için en fazla +0.2v vermenizi tavsiye ederim dolayisiyle 1.7v vermiş olacağınız için daha fazlasına lüzum yok. Hatta belki o bir miktarda daha aşağıda çalışadabilir giden voltaj 1.68v falanda olabilir. Dediğim gibi bunları ince ince oynarak takip edeceksiniz daha sonrasında ram ayarlarınızı bir kağıda yazarsanız ileride biosa reset falan attığınızda hangi ram çarpanıydı kaç volttu falan unutursanız oradan bakabilirsiniz. Biosta ayarları profillere kaydetme özelliğiniz varsa öylede yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WarSaw -- 24 Ocak 2013; 16:40:32 >

• quote:

İlk taktığınızda biostaki önceki raminize ait ram ayarları tutmayacağı için birkaç defa kapatıp açabilir sonrasında açılınca biosa girip ram çarpanlarıyla oynarak 1600mhz ye getirin. Bazı aynı rakam olupta yanında ~ veya # olan ifadeler vardır onlar işlemci fsb sine göre uygun çalışan çarpan değerlerini temsil eder. Sizin işlemci için hangisi geçerliyse deneme yanılma yoluyla uygun sembolde çarpanı seçmeniz gerekmekte. Voltajı Vddram olarak +0.1v vermeyi unutmayın. Sistem izleme menüsünden işlemciye ramlere falan kaç volt gittiğini gösteren ekran vardır oradan takip edebilirsiniz ram'e kaç volt gittiğini. Default olarak anakart ramlere 1.5v verir sizin + olarak vereceğiniz her kademe onun üzerine eklenecek anlamına gelmektedir. Almış olduğunuz ram 1.65v olduğu için en fazla +0.2v vermenizi tavsiye ederim dolayisiyle 1.7v vermiş olacağınız için daha fazlasına lüzum yok. Hatta belki o bir miktarda daha aşağıda çalışadabilir giden voltaj 1.68v falanda olabilir. Dediğim gibi bunları ince ince oynarak takip edeceksiniz daha sonrasında ram ayarlarınızı bir kağıda yazarsanız ileride biosa reset falan attığınızda hangi ram çarpanıydı kaç volttu falan unutursanız oradan bakabilirsiniz. Biosta ayarları profillere kaydetme özelliğiniz varsa öylede yapabilirsiniz.

Taktım çalıştıramadım malesef. Tek mödül de çalışmadı ikisini takınca da çalışmadı.

• quote:

quote:

Taktım çalıştıramadım malesef. Tek mödül de çalışmadı ikisini takınca da çalışmadı.

biosu resetlediniz mi? (pil sökerek)

• Pm attım
  • Aynı sorun bende de var arkadaşlar sorunu ne yaptınız....1600 lük corsair aldım resetten kurtulamadım......
  • Ben de aynı dertten muzdaribim arkadaşlar. Işlemcim E8500 (3.16 GHz) ve corsair vegneance 2*4 1600Mhz ramleri aldıktan sonra stabil halde çalışmadı bilgisayar bir türlü. Daha önce 800Mhz lik 2*2 ram kullanıyordum ve sorun yoktu. Şimdi 1600lüklerden sonra en azından eski ramleri takayım da kullanayım dedim ama bana mısın demedi, yine stabil çalışmıyor alet:/

• konuyu hortlatmış gibi oldum ama bu anakartı hala kullananlar vardır umarım
    bende 4+4 gb ddr3 takviye yapmak istiyorum ama cesaret edemiyorum çalışmıyor diyen çok
    8 gb ve üstü kullanan varsa yorumlarını yazarsa memnun olurum

şuan 2+2 (4)gb ddr3 1333 mhz ram takılı

ram yükseltmek için ddr2 ye mi dönmem gerekecek?

2+2+2+2 (8)gb ddr2 800 mhz ile değiştirsem çok fazla performans kaybı yaşarmıyım...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.