Şimdi Ara

FX 6300 Stabil OC Değerleri Bu Konuda (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
693
Cevap
22
Favori
39.255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tayfn1907

he omu 1.350 idi ama biosu güncelledim geçen hepsi gitti eski haline döndü şuan ellemedim bir daha

Bende güncellesem mi acaba, bir sorun yoksa?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • a7v8x kullanıcısına yanıt
    detaylı şekilde incelemedim ama herhangi bir sorun çıkarmadı daha çok da kurcalayan biri değilim
  • bugün ne kadar test yaptıysam da bus speed ile oynadığım vakit işlemci kendini bırakıyor tamamen. En rahat çarpan kilidi ve voltaj vererek stabil bir OC yapabiliyorum. Yukarda verdiğim voltaj değerini de bir birim daha düşürdüm şimdilik sıkıntı yok. FSX de tüm detaylar açık sıkıntı çıkarmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darbelux

bugün ne kadar test yaptıysam da bus speed ile oynadığım vakit işlemci kendini bırakıyor tamamen. En rahat çarpan kilidi ve voltaj vererek stabil bir OC yapabiliyorum. Yukarda verdiğim voltaj değerini de bir birim daha düşürdüm şimdilik sıkıntı yok. FSX de tüm detaylar açık sıkıntı çıkarmıyor.

Dostum bende 4.4 ten sonra bus speed'e yüklenmediğim zaman stabilite sağlayamıyorumenteresan bir durum suan bus speed'im 220 de 4500 mhz de max 58 derecede kullanıyorum.bence sende oyle dene carpanı 20'e al bus speede aban biraz.HT link 2200 NB'de 2200 olsun ama

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeezy

quote:

Orijinalden alıntı: darbelux

bugün ne kadar test yaptıysam da bus speed ile oynadığım vakit işlemci kendini bırakıyor tamamen. Yani 10MHZ lik artışta bile çakılıyor. En rahat çarpan kilidi ve voltaj vererek stabil bir OC yapabiliyorum. Yukarda verdiğim voltaj değerini de bir birim daha düşürdüm şimdilik sıkıntı yok. FSX de tüm detaylar açık sıkıntı çıkarmıyor.

Dostum bende 4.4 ten sonra bus speed'e yüklenmediğim zaman stabilite sağlayamıyorumenteresan bir durum suan bus speed'im 220 de 4500 mhz de max 58 derecede kullanıyorum.bence sende oyle dene carpanı 20'e al bus speede aban biraz.HT link 2200 NB'de 2200 olsun ama

Ya ben çarpan kilidine abanmadan, sadece bus speed i arttırdığımda sistem çalışmıyor. Tahminim anakartın kuzey köprüsü kaldırmıyor hız aşırtmayı. Ya sonuçta 970 chipsetli anakartla bu kadar yapabilmek bile iyidir bence. OC için 990 serisi anakartlara bakmak lazım yine de çarpan kilidi ve voltajla stabil 4.6GHZ de kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laztronot -- 1 Nisan 2014; 14:46:24 >

• Anakart neydi bu arada?ben kuzey koprusunede ayrica sogutma yaptim.52 derecede max.xigmatek porter kullaniyorum.anakartta bitiyor dedigin gibi.Bende gigabyte 970a-ud3 var banamisin demigod.ama ilerleyen zamanda bende 990 chipsete gecmeyi ve cf yapmayi planliyorum

• Beyler cpu kullanımı sürekli değişiyor. Yüzde 2 den aniden 20 ye çıkıyor geri düşüyor biosdan bir ayar yapmam gerekirmi 4 ghz ye çeksem faydası olur mu bazen masaüstünde farede anlık takılmalar oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeezy

Anakart neydi bu arada?ben kuzey koprusunede ayrica sogutma yaptim.52 derecede max.xigmatek porter kullaniyorum.anakartta bitiyor dedigin gibi.Bende gigabyte 970a-ud3 var banamisin demigod.ama ilerleyen zamanda bende 990 chipsete gecmeyi ve cf yapmayi planliyorum

Bende de GA970-DS3P var. Ama yemiyor işte
  • Bu konu altına yazmam doğru olur sanırım. Sistemim aşağıdaki şekilde. İşlemcim boştayken OC yapmamama rağmen (BIOS ayarları Default durumda iken) kendi kendine 1.4 Ghz değerinden 4.1 değerine kadar falan çıkıyor. BIOS ta biyeri mi kurcaladım acaba diyerek 1-2 kez biosu default ayarlara getirdim. BIOS sürümü en günceli. Bildiğim kadarıyla işlemcinin boştayken 1.4 Ghz değerine falan düşmesi güç tasarrufu vs. açısından normal bi durum. Fakat sistem masaüstünde boşta iken bu değerin 3.5 Ghz üzerine kendiliğinden çıkması bana anormal geldi. AMD OverDrive ile çarpan değerlerini örneğin 17,5 tan 18e (hatta geriye tekrar 17,5 yapıp cpu hedef değerini 3,5 GHz yaparsam) alıp kaydedersem yukarıda bahsettiğim 1.4ghz>4.1ghz arası gidip gelme sorunu düzeliyor. AMD OverDrive programı ile bu ayarları yaptığımda sorun bilgisayarı kapatana kadar çözülüyor. Fakat sistemi tekrar çalıştırdığımda 1.4ghz>4.1ghz arası gidip gelmeler tekrar başlıyor. Sistemi her açtığımda bu ayarı yaptığımda herşey normal. Sistem boştaykende olsa Ghz değişimleri en fazla 3.5 gb civarında seyrediyor. Sorunun sebebi yada çözümüyle ilgisi olan varsa şimdiden teşekkür ederim.

ASUS M5A97 R2.0
    AMD FX 6300
    ZALMAN CNPS10X OPTİMA SOĞUTUCU
    GSKILL RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 2x4 GB
    GTX650 Synergy
    OCZ ZS SERİSİ 80PLUS 550W

OC yapmıyorum. BIOS ayarları default durumda. BIOS güncel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rowy -- 11 Nisan 2014; 3:46:50 >

• 970a ud3p ve bu islemciye sahibim. carpani 1 arttirdim. 4 ghze cikti. prime95'de 6. cekirdek hata verdi. aida64'te 35 dakika stability test yaptim sicaklik 40 derecenin ustune cikmadi.
    nasil bir yol izlemeliyim? 1.5 arttirinca carpani bu sefer direk tu mcekirdekler hata veriyor prime95'de. aida64'te ise testi 30 saniye sonra durduruyor.100% calistirmiyor islemciyi
  • Konu güncellendi arkadaşlar. Dediğim gibi fazla boş vaktim olmuyor bu aralar güncelleyememiştim. Konu editlendi.
  • Biraz daha bekle dostum 4.8 Ghzde bütün testlerden geçerse meret öyle yazdırıcam
  • Anakart: Asus M5A99X Evo R2.0
    Bellek: Corsair Vengeance 1600 Mhz
    Soğutucu: Cooler Master Hyper T4 Dual Fan

Hız: 4816 Mhz
    Çarpan: 24
    Fsb: 200
    Voltaj: 1.44
    Modlar: Cool'n'Quite: Disabled / C1E: Disabled / AMD Turbo Core: Disabled /
    Sıcaklık : Beklemede 17, 20 arası 6 Çekirdek, %100 yük altında 55, 65 arası
    Stabilite Testleri: Prime 95: 40 dakika kadar sıcaklık, 60 derece / Aida64 Extreme / Fritz Chees Benchmark /

Validate:http://valid.x86.fr/33ezkc

@myalperen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sh1N0 -- 2 Mayıs 2014; 19:27:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Akay KLC

Anakart: Asus M5A99X Evo R2.0
    Bellek: Corsair Vengeance 1600 Mhz
    Soğutucu: Cooler Master Hyper T4 Dual Fan

Hız: 4816 Mhz
    Çarpan: 24
    Fsb: 200
    Voltaj: 1.44
    Modlar: Cool'n'Quite: Disabled / C1E: Disabled / AMD Turbo Core: Disabled /
    Sıcaklık : Beklemede 17, 20 arası 6 Çekirdek, %100 yük altında 55, 65 arası
    Stabilite Testleri: Prime 95: 40 dakika kadar sıcaklık, 60 derece / Aida64 Extreme / Fritz Chees Benchmark /

Validate:http://valid.x86.fr/33ezkc

yuh

• Overclock'u bırakın, normal haliyle ben boşta 60 derecede kullanıyorum

Edit: Kendi kendini 3.8ghz'e oc etmesi hakkında bir fikri olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Friedrich0 -- 4 Mayıs 2014; 13:27:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: agbdlcs81

Overclock'u bırakın, normal haliyle ben boşta 60 derecede kullanıyorum

Fanında bir problem olması lazım hocam boşta 60c olması için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: myalperen

quote:

Evet, farklı fanla kullanıyorum. Ama orjinal fanıyla son hızda kullandığımda da sadec 6-7 derece fark ediyor. Ayrıca tabi ki şuan taktığım fan ısıya göre hız düşürüyor. Onu son hıza alsam belki 4-5 derece azalır, ısı farkına değmeyecek ses ortaya çıkar...

Heatskinde bir problem var ama nerede

İşlemcinin kendi kendini 3.8'e çıkartması doğal mı?

• quote:

quote:

quote:

Evet, farklı fanla kullanıyorum. Ama orjinal fanıyla son hızda kullandığımda da sadec 6-7 derece fark ediyor. Ayrıca tabi ki şuan taktığım fan ısıya göre hız düşürüyor. Onu son hıza alsam belki 4-5 derece azalır, ısı farkına değmeyecek ses ortaya çıkar...

Evet 3.8E çıkarması doğal hatırladığım kadarıyla turbo core'den oluyordu. Bios'a girmeyeli çok oldu unuttum biraz. Çıkarmasını istemiyorsanız Turbo Core'yi disable edin ama bence zararı yok açık kalsın.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Evet 3.8E çıkarması doğal hatırladığım kadarıyla turbo core'den oluyordu. Bios'a girmeyeli çok oldu unuttum biraz. Çıkarmasını istemiyorsanız Turbo Core'yi disable edin ama bence zararı yok açık kalsın.

Kalsın bakalım zaten ısı yükselince frekansı da düşürüyordu

Teşekkür ederim... Isı sorununun işlemciyle ilgisi olabilir mi? İşlemciden kaynaklanabilir mi? Çünkü 2. el aldım, aldığım arkadaş h80i ile 4.4ghz'de kullanmış sanırım. Bir kere de ekstrem oc denemesi yapmış 5ghz'e.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kalsın bakalım zaten ısı yükselince frekansı da düşürüyordu

Teşekkür ederim... Isı sorununun işlemciyle ilgisi olabilir mi? İşlemciden kaynaklanabilir mi? Çünkü 2. el aldım, aldığım arkadaş h80i ile 4.4ghz'de kullanmış sanırım. Bir kere de ekstrem oc denemesi yapmış 5ghz'e.

Rica ederim :) İşlemci en son zarar görecek parçalardan biridir. İşlemciye çok yüksek voltaj vermedikçe(1.6-1.7 gibi) problem olmaz. Anakartınız 760 chipset ise(sizinkini imzadan gördüm g46 iyi anakarttır normal şartlarda problem çıkarmaz ama başkaları da bilgi edinsin yine de bu yorumu yazayım) 970 e veya 990 a göre işlemci ısısı fark edebilir. Sonuçta 760 chipset am3+ anakartlar am3 anakartlardan bozma. Fx serisi işlemciler için %100 full uyum sağlamazlar. Özet olarak işlemciden kaynaklanacağını sanmıyorum. Soğutucu ile alakası olabilir olmadı anakartla alakası vardır. İşlemci en son.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myalperen -- 6 Mayıs 2014; 19:21:07 >

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.