Şimdi Ara

FUTBOL MAÇI İZLEMEK İSTEYENLER LED TV'LERE HİÇ BULAŞMASIN (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
1
Favori
6.124
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Cevapların için teşekkürler ama bazı noktaları yanlış ifade etmişsin! Dediğim gibi temel elektrik bilgileri olmayınca yanlış veya karışık ifadeler ortaya çıkmakta.

Bir defa akım kablosu diye bir fade olmaz, elektrik akımını taşıyan kablo denilir.Bir kablodan geçen akım değerini ölçebilmek için, o kablonun bağlı olduğu noktada(Priz diyelim) bir güç sarfiyatının olması lazım.Yani o prize bağlı elektrikle çalışan herhangi bir cihazın bağlı ve çalışır durumda olması gerekmektedir.Enerji sarfiyatının olmadığı bir prizde akım değeri ''0'' amper olarak ölçülür.

Elektrik enerjisi üretildiği yerden AC voltaj şeklinde sinüsoydal eğri şeklinde evlerimize kadar gelir.Bahsettiğin voltaj kaybı(Esasında bunun adı gerilim düşümüdür) nasıl olur?

Binaların örneğin bir dairenin kurulu gücü vardır ve elektrik tesisatı bu kurulu güç üzerinden hesaplanarak yapılır.Eski binaların kurulu gücü düşüktür ve kablolama ona göre yapılmıştır.Bu yüzden kablo iletken kesitleri düşüktür.Günümüzde elektrikle çalışan cihazların kullanımı arttığından eski evlerde bu kablolara(iletkenlere) fazla yük binmektedir.Dolayısıyla bu durum şebekeden daha fazla akım çekilmesine, bir miktar gerilim düşümüne(voltaj kaybı) ve kullanıcıya biraz daha fazla elektrik faturası olarak geri dönmektedir.

Yukarıda dediğim gibi elektrik sarfiyatının olmadığı yani elektrikle çalışan cihazların çalışır durumda olmadığı bir evde akım değeri size göre voltaj akımı sıfırdır.Çünkü güç tüketimi yoktur.Öyle dairede voltaj akımı gezme durumu olmaz.Yalnız şöyle bir durum var, elektronik cihazların stand-by da iken çok az bir güç sarfiyatları vardır ve bu değer ürünlerin katalog bilgilerinde verilmiştir.

Stand-by da iken ve ekranına görüntü gelmeyen bir tv de burn-in olabileceğini diyorsunuz ama hala sebebini veya nasıl olacağını söylemiyorsunuz.Madem size göre öyle ise teknik olarak bunun bir açıklaması olmalı.Ekranda görüntü yok, resim yok, panel çalışmıyor birde bakmışız ki atv nin logo izi veya bir yariş oyunundaki KM. göstergeleri vs. ilginç doğrusu.
    Sana bu konuda şikayet gelebilir ama adam akşam uzun süre aynı kanalı seyretmiş ve tv yi kapatmış veya evde yokken çocuklar, evin hanımı, misafirler falan uzun süre aynı kanalı seyretmiş ve tv stand-by a almış.Adam eve gelmiş tv yi açmış ve logo yanığı görmüş şeklinde olamaz mı?

Bir önceki msg de belirtmiştim.Tv, uydu alıcısı; bu cihazların toprakla bir irtibatı yok arkadaşım.Fişlerine bak iki tane uç vardır.Bunlardan biri faz diğeri nötr olarak adlandırılır.Bağlı olduğu prizde karşılıklı duran metal çentikler görürsün, bunlar toprak bağlantısıdır.Birde fırın, ütü gibi aletlerin fişlerine bak.Kenarlarında prizdeki bu metal çentiklerle irtibatı sağlayan yine metal kısımlar vardır.İşte topraklama bağlantısı bu şekilde olur ve bunun asıl görevi can güvenliğidir.

İki adet harici uydu alıcısı kullanıyorum ve bana ait çiftli lnb si olan antene bağlı.Elektronik cihazlarımı toprakla bir irtibatı olmadığından topraksız prizdede kullanıyorum ve ölçümlerini kendim yapıyorum, bir sıkıntı yok.

Biraz uzun oldu ama en açık şekilde yazdım.Sağdan soldan duyduğun veya okuduğun elektrik bilgilerine göre bir şeyler yazmaya çalışmışsın ama yanlış olmuş.Doğrusu özet olarak yukarıdaki gibidir.Kusura bakmada, yazında ''Eski binalarda'' diye başlayan parağrafını deneyimli elektrik-elektronik mühendislerine göstersen gülerler adama.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Ülkemizde çoğu bölgede elektrik enerjisi çok stabil değildir ve yer yer gerilim dalgalanmaları olmaktadır.Bu durum özellikle elektronik cihazlar üzerinde olumsuz etki yapmakta ve kullanılan malzeme kalitesinede bağlı olaraktan ömürlerinin kısalmasına veya zaman içinde arıza yapmasına neden olmaktadır.Bu durumun görüntüde atlama-takılma-yırtılma gibi sorunlarla ilgisi yoktur.Bunun nedenlerini daha öncede panel kalitesizliği, panel ayarsızlığı, ara bağlantı kabloları, yayın kalitesizliği, harici görüntü kaynağı vb olarak belirtmiştik.

• samsung 55es8000 led tv var almadan önce banada bunda maç izlenmez ekran leker olur ölü piksel olur vs saydırmışlardı uzun araştırmalar sonucunda aldım iyikide almışım ne ölü piksel ne bulutlanma hiçbiri olmadı digiturkte devamşı maç izliyorum denilen sorunların hiçbirisi yok cam gibi pırıl pırıl görüntü topta ghosting de olmuyor bunları plazmaların satışları düştüğü için plazma satmaya çalışanların uydurduğu şey olarak düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: guguk

samsung 55es8000 led tv var almadan önce banada bunda maç izlenmez ekran leker olur ölü piksel olur vs saydırmışlardı uzun araştırmalar sonucunda aldım iyikide almışım ne ölü piksel ne bulutlanma hiçbiri olmadı digiturkte devamşı maç izliyorum denilen sorunların hiçbirisi yok cam gibi pırıl pırıl görüntü topta ghosting de olmuyor bunları plazmaların satışları düştüğü için plazma satmaya çalışanların uydurduğu şey olarak düşünüyorum.

hocam çok iyi güle güle kullanda
    ufak birkaç detayı detayı kaçırıyorsun
    1) ben 1500 liralik plazmada cam gibi maç izlerken sen bu cam gibi görüntüyü alabilmen için 4000 lira para veriyorsun..
    2) sanırım bu güne kadar hiç plazma ekranda film maç vs. izemediğin için led tvlerde meydana gelen ısık sızması olayının siyah karanlık görüntülerde ne kadar itici birşey olduğunu bilmiyorsun
    3) senin panel dediğim gibi 3500-4000 lira ediyor bırakta 1500-2000 liralik plazmalardan biraz iyi olsun :)
    4) dikkat ettiysen es8000 ile yanı 2012 nin en iyi samsung paneli ile yine 2012 nin en fiyat olarak en düşük plazmasını kıyasladım..

dün gece star tv de tekrarı yayınlanan Benim Hala Umudum Var adli yerli dizinin sanırım 3.bölümüydü
    dizinin son 10-15dk sında zengin cocuğun ailesi evlerinde samsung marka tv.de (sanırım ES serisi) CNBS-E kanalında bir dizi seyrederlerken görülen bir sahne geçti.. o anda tvde izledikleri dizi sahnesi karanlık gece sahnesiydi (normal şartlarda öyle olması lzm) ama ne varki o sihay ekran gri-mavi karışımı bir renki!.. asakm eve digeyim dizi bulup p sahnedeki resmi paylaşırım size..
    demek istediğimi çok iyi farketdeceksiniz..

altaki resim bahsetiğime yakın bir örnektir..
    resmin genelindeki siyahlık ile ekrandakı siyahlıga dikkat edin.. prensipte iki siyahlığın koyuluğu hemen hemen aynı olmalı. plazma ekranlarda olduğu gibi..
     FUTBOL MAÇI İZLEMEK İSTEYENLER LED TV'LERE HİÇ BULAŞMASIN

• quote:

Orijinalden alıntı: hbasaran82

quote:

Orijinalden alıntı: guguk

samsung 55es8000 led tv var almadan önce banada bunda maç izlenmez ekran leker olur ölü piksel olur vs saydırmışlardı uzun araştırmalar sonucunda aldım iyikide almışım ne ölü piksel ne bulutlanma hiçbiri olmadı digiturkte devamşı maç izliyorum denilen sorunların hiçbirisi yok cam gibi pırıl pırıl görüntü topta ghosting de olmuyor bunları plazmaların satışları düştüğü için plazma satmaya çalışanların uydurduğu şey olarak düşünüyorum.

hocam çok iyi güle güle kullanda
    ufak birkaç detayı detayı kaçırıyorsun
    1) ben 1500 liralik plazmada cam gibi maç izlerken sen bu cam gibi görüntüyü alabilmen için 4000 lira para veriyorsun..
    2) sanırım bu güne kadar hiç plazma ekranda film maç vs. izemediğin için led tvlerde meydana gelen ısık sızması olayının siyah karanlık görüntülerde ne kadar itici birşey olduğunu bilmiyorsun
    3) senin panel dediğim gibi 3500-4000 lira ediyor bırakta 1500-2000 liralik plazmalardan biraz iyi olsun :)
    4) dikkat ettiysen es8000 ile yanı 2012 nin en iyi samsung paneli ile yine 2012 nin en fiyat olarak en düşük plazmasını kıyasladım..

dün gece star tv de tekrarı yayınlanan Benim Hala Umudum Var adli yerli dizinin sanırım 3.bölümüydü
    dizinin son 10-15dk sında zengin cocuğun ailesi evlerinde samsung marka tv.de (sanırım ES serisi) CNBS-E kanalında bir dizi seyrederlerken görülen bir sahne geçti.. o anda tvde izledikleri dizi sahnesi karanlık gece sahnesiydi (normal şartlarda öyle olması lzm) ama ne varki o sihay ekran gri-mavi karışımı bir renki!.. asakm eve digeyim dizi bulup p sahnedeki resmi paylaşırım size..
    demek istediğimi çok iyi farketdeceksiniz..

altaki resim bahsetiğime yakın bir örnektir..
    resmin genelindeki siyahlık ile ekrandakı siyahlıga dikkat edin.. prensipte iki siyahlığın koyuluğu hemen hemen aynı olmalı. plazma ekranlarda olduğu gibi..

iyide ben plazmaya laf atmadımki neden hemen savunmaya geçtin anlamadım tv güzel güle güle kullan benim tvden bir kaç görüntü vereyim madem bukadar isteklisin

• guguk kullanıcısına yanıt
    dedimya okadar para vermişsin
    bırakta iyi olsun diye...
  • micro dimmingsiz her led tvde vardır ışık sızması olanlarında bağzılarında, açıkçası beni siyahlar her zaman rahatsız eder led tvde sizin f8000ler ve iyi micro dim. tvler hariç ama 2 led tv aldım ilki 100hz ikincisi 400hz yazılımsal tabi 1 maçta gölgelenme arkada iz bırakma görmedim üstelik en uyduruk marka tvde sözüm ona, bi akım koruyuculu prizim bide ttaf altın scartım var, ama gel gelelim plazma kim ne derse desin temel mantık olarak çok daha üstün bi teknoloji şüphesiz çok daha akıcı görüntü verir
  • BU KADRO, O TELEVİZYONLA BİLE ŞAMPİYON OLMAZ ARKADAŞIM :)
  • bazıları için es8000 geçen yılın en iyi tvsiydi bize göre çöptü çok fazla sorunu vardı firmalar utanmadan 3500 tllik tvyi bir anda 2800 e sattı bunun nedeni elinde patlayan ve geri dönen ürünler çok fazlaydı stok eritme olayı yoktu dikkat edilmesi gerekiyordu

...hx850 ve 8007 daha iyi seçenekti vt50 zaten en iyisi

şimdi f8000 çıktı yine piyasanın en iyisi oldu ama sözde aynen sorunları devam ediyor --- w905 daha iyi seçenek

sizinki görüntülere göre iyi duruyor ama sitede o kadar çok elinde patlayan ürün varki servisde değiştirmiyor böyle izliyorlar tvleri prim uğruna tvleri uçuran çok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 666azazel -- 19 Temmuz 2013; 14:58:10 >
  • haklısınız yeni teknoloji ile birlikte tv almak artık şans işi oldu. Plazmalara zaten lafım yok kimse yanlış anlamasın hatta giderek inceledim gerçekten çok güzel tvler ve ucuza alınabiliyor ama görüntüler mat olduğu için ben parlak ekran tercih ediyorum o yüzden samsung aldım mesela kayınpederde mat seviyor oda plazma peşinde koşturuyor burada tercihler önemli ona göre yönenilmeli körü körüne marka bağımlılığı yada bu tvde elle hareket var sesle kanal değişim var diye almamalı zira ben zaten bu özellikleri kapattım gereksiz geliyor.
  • 666azazel kullanıcısına yanıt
    Yazın çok güzel belirtmek isterim !

ES8000 evet LcdLed paneller arasında en iyi paneller arasında, fakat bu süper mükemmel demek manasına asla gelmez, şuan için en iyisidir kavram farkını anlamak gerekir !

Şimdiden yazıyorum, imzamıda atarım en komik panel ile tuaf bir kıyas yapmak isterim, Panasonic E5E veya M5 serisi ile havalara uçurulan W905 SD gröüntüde mutlaka test edin ve buraya sonucu yazın, birisi tamamen giriş serisi diğeri Amiral serisi, bu ezbere yorum değildir !

Kimsenin gazına gelmeyin,Uzman denen komedyenler var panelook sitesine girin, aklınıza hangi panel geliyorsa en ufak detayına kadarına görürsünüz, hatta kullanılan vidanın markasına kadar, herkes Panelook uzmanı olmuş Türkiyede :)

Yukarda Arkadaş ES8000 resmini eklemiş ve mükemmel diyor, lütfen bana darılma sen o resme mükemmel diyorsan diyecek lafta yok zaten, resme bakmayın full kontrasta bakın ne görüyorsunuz- hangi tonu algılıyorsunuz panelin genelinde?

Firmalara bakıyrum ayıp artık, Avrupadanın iki misli fiyata ürünleri satıyorlar ve iğrençliğin ötesine geldi durum, Markalar Türkiyede saygısızlıkta sınır tanımıyor Avrupada asla satamayacaklarını serileri eritmek için üst kalite panelleri bilerek satışa sokmuyorlar !

Panasonic Türkiyede yok satıyor, Avrupada ise ürün satamıyor adamlar alan yok kimse Panasonic serilerin yanına yaklaşmıyor, Avrupalı zeki Panasonic Sony marka imajını tınlamıyor bile !

Türkiyede satılan panelin parasına Avrupada Araba alırsınız şaka falan yazmıyorum çok ciddiyim !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi andy1 -- 1 Ağustos 2013; 2:59:32 >

• Full HD akar ve Philips den şaşmam
  • Ne kadar yanlış bir başlık..

Alınacak televizyon bir kere ortama uygun olmalı..

Benim tv koyacağım salonum önü yere kadar ve 5 metre genişliğinde cam, üstelik önünde ışığı kıran ve yansıtan kocaman bir havuz var..

Dolayısıyla bu kadar ışık alan bir bölgede dünyanın en kaliteli plazma tvsini koysam değil maç, hiçbirşeyden zevk almam..

Ben kararımı 60F7000 den yana kullandım ki onun da fiyatının düşeceği bir kampanya bekliyorum..

4 çekirdek internet hızına ihtiyacım olmasa yine min 100 hz başka bi led tv koyardım..

HD yayın ilk çıktığında LG vardı, şu an samsung d7000 var oturma odamda ve ne top takılıyor ne başka birşey..

Hele siyah ekranları pause edip resim çekip 'bu siyah', 'benimki daha siyah' vs gibi özellikleri yüzünden 1-2 bin lira daha pahalı cihazları öven yazıları okumak çok hoşuma gidiyor :)))) bunu es8000 resmini çeken arkadaş için söylemiyorum, o da bence benle aynı fikirde al işte siyah daha ne istiyosun led tv mden der gibi ;)

Kısacası HD yayınla Samsung ve LG led tvlerde en ufak bir maç sorunu yoktur.. Ne top takılır, ne ofsaytı kaçırırsınız.. Ama aydınlık bir ortamdaysanız ASLA PLAZMA almayın derim

• CemJK1903 C kullanıcısına yanıt
    aslında ucuz yollu giriş seviyesi niteliğinde led panellerde futbol maçı zevksiz oluyor, bunun yanında receiverinde ucuz yollu sıradan bir model ise sadece tv izlediğini zannedersin-(komşuda 46 samsung D8000 led + DT SD Lig Tv abartmıyorum ÇAMUR GİBİ, ben digiturkweb+plazmadan izliyorum x2 daha net görüntüm var)
    başlık doğru değil evet haklısın
    sen tv ye 4-5 bin lira para saymışsın heralde yayınların kaliteli olacak :) -
    ama buda bir gerçek gündüz yansımayı bir kenara koyarsak 1500-2000 liralık bir giriş bir plazma model 4-5 bin liralik birçok model ledlere taş çıkartır.. :)
  • Benim salonuma para verdiğim led tv çare oluyor, ama parayı saçsam da plazma çare olamıyor.. Kontrast oranı iyi olmuş, renk gerçekmiş, güneşi alınca hepsi foss.. Günde ortalama 8 saat açık duran bi plazma tv, 5 sene kullanınca sana ne kadara geliyor orası da ayrı.. Hee karanlık bir ortamım olsaydı plazma alırdım ben de.. Ben hiçbir markaya ya da teknolojiye karşı değilim, karşı olduğum sabit fikirlilik..

• quote:

Orijinalden alıntı: CemJK1903

Günde ortalama 8 saat açık duran bi plazma tv, 5 sene kullanınca sana ne kadara geliyor orası da ayrı..

günde 6-7 saat çalışırı olan plazmam çok yakıyor dün 32 lira fatura geldi bi önceki aylar 37 39 kışın kombi çalışırken 50-55..
    tv zevk işidir, buzdolabi gibi ihtiyaç değil, 6-7 bin lirayı tv için gözden çıkaran birisi nekadar yakar bu meret dememeli..
    bu 2500-3000cc lik LÜX bir araba alıp *tüpmü taktırsam acaba çok yakıyor* demeye benziyor

bugun led paneller eski teknoloji diye adlandırılan plazmalara aylık 7-8 liralık enerji tasarrufu haricinde üstüne birşey koyamadıgı ve hatta çok daha problemli oldukları için evet ben sabit fikirliyim :)

not: almayı düşündüğünüz f7 bahsettiğiniz ortamda plazma kadar olmasada yine yansıma yapacaktır..

not2: gerçi siz araştırmışsınızdir biliyorsunuzdurda yinede söyleyeyim büyük panel ledlerde kronik problemler çok daha yaygın oluyor (ışık sızması-bulutlanma-ölü pixel) + SD yayınları izlemeniz için birhayli geriye gitmeniz gerekir..

not:3 f5led f6led f7led, f8led f8500 plazma modellerde henüz giderilemeyen ve samsun tr ninde hiç ilgilenmediği
    türkçe alt yazılı filmlerde panelin resetlenme vakası hemen her modelde var ve bu yazılılma halledilmez diye konusuluyor.. şimdilik tek çare hdd den filmlerinizi extra harici media player cihazı ile izlemek..
    http://forum.donanimhaber.com/tm.asp?m=72142885&mpage=46

bilginize..

• Yıl 2017. Philips Android TV ve aynı durum var. Dahili HD uydu alıcısı ile birlikte hemde. Yayında mı acaba sorun ama sanmam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.