Şimdi Ara

FULL HD LNB ALDATMACA Mİ ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı ( 1 Mobil Cihaz )
27
Cevap
0
Favori
6.920
Tıklama
Giriş
    31 Not

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |
    Yukardaki arkadaşa katılıyorum,aynen aldatmaca geçen dayım çanak almaya gitmiş satıcı dayıma çanak full hd demiş,böyle bir ..... olamaz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |

harbiden güldüm yaa çanak anten full hd haa vaybeeee iyi o zaman kablo full hd connektör full hd gerçi ülkemizde hd iskender bile var ama o ayrı tabi
    |
    |
    INVESTGN DISCOVERY kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    TV:LG 50pb690-Luxor 40L600D-LG pa1000 81"/UYDU:Digitürk Humax DCR HM-9504HD-Tivibu Vestel S7830/MP:Philips hmp4000-Samsung BD-F5100/AVR:SONY STR DH-550/HOPARLÖR:MAGNAT 102,252,800-SONY sa-w2500-Edifier m3500/TELEFON:General Mobile 6/AĞ:Asus N12e-TP-LINK 801nd-TP-LINK HA100
  • Binbaşı
    1202 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

harbiden güldüm yaa çanak anten full hd haa vaybeeee iyi o zaman kablo full hd connektör full hd gerçi ülkemizde hd iskender bile var ama o ayrı tabi

Herşeyi geçtim ülkemizde kazıklamak full hd olduğu kesin.

|
    |

• Yüzbaşı
    579 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

Hd İskendere laf yok aga Olsada yesek ımmmmm.....

|
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    31 Not
    quote:

Orijinalden alıntı: peer16401

Daha önce yazdığımı tekrarlayayım.Ticaret hilesidir.Sizin yapacağınız tek şey lnb nin üzerindeki db(desibel) ne kadar düşükse okadar kalite yayın alırsınız.Üzerinde HD yazması üretici ve satıcıların o...puluğu bu kadar ağır yazdım ben bu tarz satıcıların sattığı malı övmesinden çok bana gerekli olan teknik özelliğidir.

aynen

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: INVESTGN DISCOVERY

Yukardaki arkadaşa katılıyorum,aynen aldatmaca geçen dayım çanak almaya gitmiş satıcı dayıma çanak full hd demiş,böyle bir ..... olamaz.

İnanmis mi dayiniz?

quote:

Orijinalden alıntı: turkeytv

quote:

Orijinalden alıntı: INVESTGN DISCOVERY

İnanmis mi dayiniz?

Hayır inanmamış tabiki oda bu işlerden neyseki anlıyor.

|
    |
    FullHD sadece cihazlarda olur onda da 2 adet işlemci vardor biri SD yayınları alması ve Scart girişini açmasını sağlar.FulHD ise HDMİ Yuvası ve yp girişli olanları açar... 1920*1080(burda dikkat etmeniz İ ve P isimleri) Cihazda yada TV lerde bunları aramalısınız...FullHD yayını rahat seyretmeniz için ise TV(LEDTV) olmalıdır.LCDTV sağlıklı yayın alınamaz yada plazmalarda da aynı derece bunlarda HRZ düşükse yayınlarda donarak ilerlemeleri gözlemlersiniz.LEDTV ise 50 HRZ de bile donarak geçişleri göremezsiniz renk ve pikseller daha kuvvetli olur...

FullHD sadece cihazlarda olur onda da 2 adet işlemci vardor biri SD yayınları alması ve Scart girişini açmasını sağlar.FulHD ise HDMİ Yuvası ve yp girişli olanları açar... 1920*1080(burda dikkat etmeniz İ ve P isimleri) Cihazda yada TV lerde bunları aramalısınız...FullHD yayını rahat seyretmeniz için ise TV(LEDTV) olmalıdır.LCDTV sağlıklı yayın alınamaz yada plazmalarda da aynı derece bunlarda HRZ düşükse yayınlarda donarak ilerlemeleri gözlemlersiniz.LEDTV ise 50 HRZ de bile donarak geçişleri göremezsiniz renk ve pikseller daha kuvvetli olur...

Kavramları cihazlar üzerinden örnekleyerek karıştırmışsınız !

HD çözünürlükte 2 seviye vardır;

* 720 i/p 50 Hz.

* 1080 i/p 50 Hz.

seviyesi.

Televizyonlara gelince, HD çözünürlüklü televizyonlar iki çözünürlük seviyesinde üretildi ;

* 1366x768 ( Bu çözünürlük seviyesindeki televizyonlar, HD Ready olarak piyasaya sürüldü. )

* 1920x1080 ( Bu çözünürlük seviyesindeki televizyonlar, Full HD olarak piyasaya sürüldü. )

Esasında, 1920x1080 çöznürlük seviyesi için HD Ready tanımı yeterli gelirdi. Ancak üretici-pazarlama ekseninde, bu kavram çarpıtılarak paraya tahvil edildi.

Yani buradaki tanımlamalara göre, HD televizyonlar minimum 50 Hz. kare sayısını görüntüleyebilme yeteneklerine sahip olmalıdır.

Uydu yayınlarına bakalım;

Deneme yayınları dışında 1080p çözünürlüklü uydudan yayınlanan kanal hemen hemen yok gibidir. Zira 1080p çözünürlüklü yayın yapabilmek için, öncelikle 1080p kamera kullanılması gerekmektedir. v.s. v.s. daha bir sürü koşul var.

Şu an için uydudan yayınlanan HD kanalların yayını, 1080i düzeyindedir. 720p 50 Hz. çözünürlük seviyesi kameralar kullanılır. Bu kamera ile çekilen yayına ait her bir aynı resim, uydu transponder'ine iki defada gönderilir. İşte bu iki defa gönderime i = yani interlaced diyoruz. Yapılan işlemin adı da interlacing oluyor. Çözünürlük seviyesi de, 1080i değil, 1088i olur. 1088i'nin hesabına girmeyeyim şimdi... İzahı için sayfaları doldurmak gerekir.

Genel olarak, i = interlaced çözünürlük seviyesindeki yayının, interlaced olarak uydudan yapılmasının sebebi ise, DVB-S2 transponder'lerinden açılan band genişliğini ( biz buna veri kanalı, veri borusu diyebiliriz ) en ekonomik kullanan bir çözünürlük seviyesidir. Yayına ait resmin iki parçada gönderimi ile band'ın kapasitesi en ekonomik ölçütler çerçevesinde kullanılmış olur. Yani DVB-S2 transponder'ine ait frekansa dada fazla kanal sığdırılmış olur.

Uydudan 720p 50 Hz. çözünürlük seviyesinde de yayın yapılmaktadır. Örneğin; Hotbird uydusundan yayınlanan İsviçre kanalları 720p 50 Hz. parametreleri ile yayın yapmaktadır.

Bu açıklamalardan sonra;

Televizyonlar açısından yayının i yada p olmasının bir önemi yoktur. Yani televizyonlar i yayını da, p yayını da görüntüler. Tabi kendi çözünürlük yetenekleri dahilinde görüntüler. Örneğin ; 1366x768 çözünürlüklü televizyon, 1080i seviyesi bir yayında resmin iki parça halinde gelmesi nedeniyle, geldiği çözünürlük seviyesinde, yani 1080i( ki bu seviye esasında 720p seviyesidir ) çözünürlüğünde görüntüler. Yapılan yayın 1080p ( progressive) olsaydı, aynı televizyonumuz(1366x768 çözünürlük seviyesi bir televizyon), kendi kapasitesi olan 768 çözünürlük seviyesinde görüntüleyecekti...

Birde tüm televizyonların ekran tazeleme hızı vardır. HD çözünürlükte olmayan eski tüplü televizyolarda bile, 100 Hz. tazeleme hızı ile üzerilmiş televizyonlar vardır. Tazeleme hızının yüksekliği, ekranda titreme v.s. gibi televizyondan kaynaklanan sıkıntılar aşılmış olur.

Tekrar HD televizyoların yeteneklerine gelecek olursak;

HD çözünürlüğü görüntüleyebilen televizyonlar, çeşitli üretim teknlojileri altında üretilmiştir.

PLASMA ; elektron tabancasından çıkan elektronlar ile renk ve görüntü elde edilir. Tazeleme hızında çok yüksek tazeleme hızlarına ulaşılmıştır. Plazma televizyonlarda 1920x1080 çözünürlük seviyesi bir üretim mümkün olabilmiştir. Plazmalarda enerji tüketiminin yüksek olması ile bir takım ekran sorunları nedeniyle, yaygınlaşamamıştır.

FLORESAN LCD ; likit kristallerin hareketine dayalı bir görüntüleme teknolojisi üzerinden hareketle, kullanıma sunulmuş televizyonlardır. Ekran tazeleme hızında plazmalar gibi başarılı değildir. Basit ifadesi ile; floresan tüplerinin paneli arkadan aydınlatmasına dayanan bir ışık teknolojisi ile çalışır.

LED LCD ; FLORESAN LCD televizyonlardan farklı olarak, arka aydınlatma LED'ler tarafından sağlanmaktadır. LED kullanımından dolayı, yaygın kullanımdaki en uzun ömürlü televizyonlar olarak nitelenebilir.

LCD paneller, hücre teknolojisi olarak adlandırabileceğimiz, kendi içinde bir kaç değişik hücre teknolojisi kullanımı ile üretilmiştir. İlk çıkan LCD televizyonlarda piksellere ait hücreler belli guruplar dahilinde hareket ederken, son çıkan LED LCD televizyonların yüksek modelleri( Örneğin ; Samsung 8000 serisi )'inde pikseller bağımsız hücreler halinde hareket edebilmektedir. LED LCD'lerde bu üretim tekniklerinin kullanılmasının nedeni; üreticilere sağlanan fedback'ler çerçevesinde, gölge ve enterpolasyon sorunu yaratmayan televizyonlara ulaşabilmek içindir.

FLORESAN LCD ve LED LCD televizyonlarda üretim teknoloji çok sık değiştirilmesine rağmen, hala plazma televizyonların ekran tazeleme hızına erişilememiştir. Örneğin; bir araba yarışında yada çekilen bir şutla bir futbol topunun hızla hareket ettiği sahnelerde, LCD bazlı televizyonlarda hızlı hareket eden cisimin izleride peşinden gitmektedir. LCD bazlıların bu yetersizliği nedeniyle, gözü keskin olanlar plazma televizyon kullanımından vazgeçememektedir.

Velhasılı, görüntüleme teknolojisinin tüketici boyutunu ilgilendirecek seviyedeki gerçekleri bunlardır.

Saygılar, sevgiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 12 Ocak 2014; 14:49:02 >

Doğru bilginin adresi...

• Yarbay
    7677 Mesaj
    Başlık konusu LNB'ler olduğu için, LNB'nin full HD'si olur mu? Olmaz mı? üzerine bir iki cümle yazayım.

LNB'nin full HD'si olmaz. Bu husus arkadaşlarca yeterince açıklandığı için, daha fazla detay vermeyi gerekli görmüyorum. En basit ifadesi ise, yayınlar aynı frekans aralıklarından yapıldığı için, mevcut LNB'ler kullanılmakatdır.

Yalnız uydudan DVB-S2 transponder'lerinden gönderilen yayınlar, transponder'in sinyal karakteristiği nedeniyle, arz yüzeyine inerken, DVB-S transponder'lerinden gönderilen frekanslara göre bir miktar daha zayıflamaktadır. Bu zayıflama özellikle düşük sembol değerine sahip frekanslarda iyice belirginleşmektedir. Anten çapının yetersizliği, antenin ayarsız olması ve kablonun elverişsiz olması gibi nedenlerle sinyal kayıpları daha da artmakta ve yayın alınamamaktadır.

İnce tip ve ince boğazlı üretilen LNB'lerde, yeni üretim teknolojisinden kaynaklı olarak, "gürültü oranı" biraz daha aşağı çekilmiştir. Bu yeni tip LNB'lerde 0,2 - 0,3 db'lik gürültü oranlarına ulaşılabilmiştir. İşte yeni ince tip LNB'lerde gürültü oranının düşürülebilmesi nedeniyle, DVB-S2 trasnponder'lerinden gelen yayınlarda sinyal zafiyetinin bir bölümü giderilebilmektedir. Yeni anten tesisatı kuracak olanlar, bahsettiğim LNB'lerden edinmelidir. Fiyatlar eski LNB'lere göre hemen hemen aynı gibidir.

Saygılar, sevgiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 26 Aralık 2013; 10:57:08 >
    |
    |

Doğru bilginin adresi...

• Yarbay
    2316 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

quote:

Kavramları cihazlar üzerinden örnekleyerek karıştırmışsınız !

HD çözünürlükte 2 seviye vardır;

* 720 i/p 50 Hz.

* 1080 i/p 50 Hz.

seviyesi.

Televizyonlara gelince, HD çözünürlüklü televizyonlar iki çözünürlük seviyesinde üretildi ;

* 1080x768 ( Bu çözünürlük seviyesindeki televizyonlar, HD Ready olarak piyasaya sürüldü. )

* 1920x1080 ( Bu çözünürlük seviyesindeki televizyonlar, Full HD olarak piyasaya sürüldü. )

Esasında, 1920x1080 çöznürlük seviyesi için HD Ready tanımı yeterli gelirdi. Ancak üretici-pazarlama ekseninde, bu kavram çarpıtılarak paraya tahvil edildi.

Yani buradaki tanımlamalara göre, HD televizyonlar minimum 50 Hz. kare sayısını görüntüleyebilme yeteneklerine sahip olmalıdır.

Uydu yayınlarına bakalım;

Deneme yayınları dışında 1080p çözünürlüklü uydudan yayınlanan kanal hemen hemen yok gibidir. Zira 1080p çözünürlüklü yayın yapabilmek için, öncelikle 1080p kamera kullanılması gerekmektedir. v.s. v.s. daha bir sürü koşul var.

Şu an için uydudan yayınlanan HD kanalların yayını, 1080i düzeyindedir. 720p 50 Hz. çözünürlük seviyesi kameralar kullanılır. Bu kamera ile çekilen yayına ait her bir aynı resim, uydu transponder'ine iki defada gönderilir. İşte bu iki defa gönderime i = yani interlaced diyoruz. Yapılan işlemin adı da interlacing oluyor. Çözünürlük seviyesi de, 1080i değil, 1088i olur. 1088i'nin hesabına girmeyeyim şimdi... İzahı için sayfaları doldurmak gerekir.

Genel olarak, i = interlaced çözünürlük seviyesindeki yayının, interlaced olarak uydudan yapılmasının sebebi ise, DVB-S2 transponder'lerinden açılan band genişliğini ( biz buna veri kanalı, veri borusu diyebiliriz ) en ekonomik kullanan bir çözünürlük seviyesidir. Yayına ait resmin iki parçada gönderimi ile band'ın kapasitesi en ekonomik ölçütler çerçevesinde kullanılmış olur. Yani DVB-S2 transponder'ine ait frekansa dada fazla kanal sığdırılmış olur.

Uydudan 720p 50 Hz. çözünürlük seviyesinde de yayın yapılmaktadır. Örneğin; Hotbird uydusundan yayınlanan İsviçre kanalları 720p 50 Hz. parametreleri ile yayın yapmaktadır.

Bu açıklamalardan sonra;

Televizyonlar açısından yayının i yada p olmasının bir önemi yoktur. Yani televizyonlar i yayını da, p yayını da görüntüler. Tabi kendi çözünürlük yetenekleri dahilinde görüntüler. Örneğin ; 1080x768 çözünürlüklü televizyon, 1080i seviyesi bir yayında resmin iki parça halinde gelmesi nedeniyle, geldiği çözünürlük seviyesinde, yani 1080i( ki bu seviye esasında 720p seviyesidir ) çözünürlüğünde görüntüler. Yapılan yayın 1080p ( progressive) olsaydı, aynı televizyonumuz(1080x768 çözünürlük seviyesi bir televizyon), kendi kapasitesi olan 768 çözünürlük seviyesinde görüntüleyecekti...

Birde tüm televizyonların ekran tazeleme hızı vardır. HD çözünürlükte olmayan eski tüplü televizyolarda bile, 100 Hz. tazeleme hızı ile üzerilmiş televizyonlar vardır. Tazeleme hızının yüksekliği, ekranda titreme v.s. gibi televizyondan kaynaklanan sıkıntılar aşılmış olur.

Tekrar HD televizyoların yeteneklerine gelecek olursak;

HD çözünürlüğü görüntüleyebilen televizyonlar, çeşitli üretim teknlojileri altında üretilmiştir.

PLASMA ; elektron tabancasından çıkan elektronlar ile renk ve görüntü elde edilir. Tazeleme hızında çok yüksek tazeleme hızlarına ulaşılmıştır. Plazma televizyonlarda 1920x1080 çözünürlük seviyesi bir üretim mümkün olabilmiştir. Plazmalarda enerji tüketiminin yüksek olması ile bir takım ekran sorunları nedeniyle, yaygınlaşamamıştır.

FLORESAN LCD ; likit kristallerin hareketine dayalı bir görüntüleme teknolojisi üzerinden hareketle, kullanıma sunulmuş televizyonlardır. Ekran tazeleme hızında plazmalar gibi başarılı değildir. Basit ifadesi ile; floresan tüplerinin paneli arkadan aydınlatmasına dayanan bir ışık teknolojisi ile çalışır.

LED LCD ; FLORESAN LCD televizyonlardan farklı olarak, arka aydınlatma LED'ler tarafından sağlanmaktadır. LED kullanımından dolayı, yaygın kullanımdaki en uzun ömürlü televizyonlar olarak nitelenebilir.

LCD paneller, hücre teknolojisi olarak adlandırabileceğimiz, kendi içinde bir kaç değişik hücre teknolojisi kullanımı ile üretilmiştir. İlk çıkan LCD televizyonlarda piksellere ait hücreler belli guruplar dahilinde hareket ederken, son çıkan LED LCD televizyonların yüksek modelleri( Örneğin ; Samsung 8000 serisi )'inde pikseller bağımsız hücreler halinde hareket edebilmektedir. LED LCD'lerde bu üretim tekniklerinin kullanılmasının nedeni; üreticilere sağlanan fedback'ler çerçevesinde, gölge ve enterpolasyon sorunu yaratmayan televizyonlara ulaşabilmek içindir.

FLORESAN LCD ve LED LCD televizyonlarda üretim teknoloji çok sık değiştirilmesine rağmen, hala plazma televizyonların ekran tazeleme hızına erişilememiştir. Örneğin; bir araba yarışında yada çekilen bir şutla bir futbol topunun hızla hareket ettiği sahnelerde, LCD bazlı televizyonlarda hızlı hareket eden cisimin izleride peşinden gitmektedir. LCD bazlıların bu yetersizliği nedeniyle, gözü keskin olanlar plazma televizyon kullanımından vazgeçememektedir.

Velhasılı, görüntüleme teknolojisinin tüketici boyutunu ilgilendirecek seviyedeki gerçekleri bunlardır.

Saygılar, sevgiler.

Bu bilgeler gerçek manada açıklayıcı olmuş bu konuda sizi gerçekten tebrik ediyorum.Lakin benim burada anlatmak istediğim HD özelliğin cihazlarda ve TVlerde olduğunu sevgili dostlarımıza Biraz özetleme yaptım.İşin püf noktaları asıl sizin söylediğinizdir.İşte bazı karşılaştırmalarımda tabiki yanlış yaptığımın farkındayım çünkü bilgi öğrendikçe gelişir burada yazdığım ve cevapladığım bir çok konuyu kısıtlı anlatmaya çalıştım bilirsiniz kısıtlı kullanıcı olduğum için google gibi sitelere giremediğim içindir...Siz ve sizin gibi işinin ehilleri var olduğu sürece ben dahil bir çok dostlarımız bu kaynaklardan faydalanacağız..

Sevgilerimle....
    |
    |

• Er
    11 Mesaj
    Uydu işlerinde çok bilgisiz olduğumdan kısa bir sorum olacak.

Çatıda 3 adet LNB tek kablo ile salona geliyor. Bunu yatak odasındaki tv ye de bağlamak istiyorum. (LNB ler tek çıkışlı)
    Bunu bir switch ile yapabilirmiyim yoksa çiftli LNB ler alarak çatıdan salona ve yatak odasına ayrı kablolar ile bağlamak zorundayım?

Orijinalden alıntı: maxxyz

Çatıda 3 adet LNB tek kablo ile salona geliyor. Bunu yatak odasındaki tv ye de bağlamak istiyorum. (LNB ler tek çıkışlı)
    Bunu bir switch ile yapabilirmiyim yoksa çiftli LNB ler alarak çatıdan salona ve yatak odasına ayrı kablolar ile bağlamak zorundayım?

Bu konu daha önce tartışıldı dostum araştırmadınız mı? TEK lnb çıkışı tek kutu kullanılır.2. kutu için ise çiftli lnb ve diseq almadan olmaz 2 kablo inecek evinize...

quote:

Orijinalden alıntı: maxxyz

Bu konu daha önce tartışıldı dostum araştırmadınız mı? TEK lnb çıkışı tek kutu kullanılır.2. kutu için ise çiftli lnb ve diseq almadan olmaz 2 kablo inecek evinize...

Araştırdım ama bulamadım maalesef ondan tekrar sormak zorunda kaldım :(
    Cevabınız için teşekkür ederim..
    |
    |

• Yüzbaşı
    507 Mesaj
    Satış tekniği. Sinyalizasyonda bu tür bir çözünürlük ayrımı yok.
    |
    |

Daha önce yazdığımı tekrarlayayım.Ticaret hilesidir.Sizin yapacağınız tek şey lnb nin üzerindeki db(desibel) ne kadar düşükse okadar kalite yayın alırsınız.Üzerinde HD yazması üretici ve satıcıların o...puluğu bu kadar ağır yazdım ben bu tarz satıcıların sattığı malı övmesinden çok bana gerekli olan teknik özelliğidir.

konuyla alakası yok ama inverto black piyasadaki en iyi lnb lerden deniliyor, kullanmışmıydınız bu lnb yi ? sinyal çekimi diğer lnb lere oranla biraz daha iyiymiş, özellikle

astra 19 ve 28.2 uyduları için ( 1.50 lik offset çanaklarla kullanıldığında ) mesela atıyorum sıradan bi lnb diyelim 400 kanal buluyosa bu lnb 500 küsür kanal sinyali

alabiliyormuş

kullandınız mı yada aranızda kullananlar var mı merak ediyorum kalitesini falan
    |
    |

• Binbaşı
    1635 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: turkeytv

2000 li yillarin baslarinda satin almis oldugum canak ve lbn yi kullaniyorum suanda. Alirken de komsumuz olan antenciye abi en ucuzu olsun mumkunse demistik. Yil olmus 2013 un sonu hala ayni anten ve lbn yi kullaniyorum. Turksattaki hd kanallar cam gibiler kusursuzlar. Lbn ye fazla para verme derim.
    |
    |

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi janjarre -- 29 Aralık 2013; 0:30:52 >
    |
    |
Reklamlar
üniversite
haberler
son dakika
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.