Şimdi Ara

Full HD Bilgisayar Çok mu Gerekli? Ayrıntılı İnceleme (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
8.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Siz hakikaten ya konuyu anlamıyorsunuz ya da sırf bilgiçlik taslamak için ortada dolanıyorsunuz.

Ben yukarıda IPS ve TN ekranların yansıma yapmasından bahsederken sen bunu pencere camı ile karıştırıp yansıma yapan veya yapmayan, mat veya parlak ekran diye ikiye ayırıp sözüm ona zekanı ve bilgini konuşturma gayretine giriyorsun.

Ciddi misin yoksa trollük mü yapıporsun?

IPS ve TN ekran yansıması diye bahsedilen videoda da görüldüğü gibi ekrana farklı açılardan bakarken, TN panelin tek bir açıdan bütün renkleri tam göstermesi, IPS panelin ise her tür açıdan renkleri tam göstermesi. Sarı renk ise IPS panellerin genelindeki bir kusur.

Ve evet, diz üstü bilgisayarlarda Full HD çözünürlük tamamen gereksiz. Salondaki TV'de evet, masa üzeri monitörde evet kabul edilebilir ama 15 inç dizüstünde ne alaka, eğer TV'ye bağlayıp Blueray veya FHD filmin var da izleyecek isen makul olabilir.

Ama 15 inç bilgisayar ekranında Full HD görüntünün bir manası ve ehemmiyeti yok bana göre, büyüteç ile bakmıyorsan aradaki çözünürlük farkını anlamak zor ki.

Tamamen masraf ve işlemciyi yoran gereksiz bir özellik bana göre. Oyunlarda doku kalitesi ve kaplamalara daha yakından bakarken bir fark olacak kaliteyi belli edecektir ama aynı zamanda işlemciyi ve grafik kartını iki katı yorduğu için ya düşük çözünürlükte oynamayı tercih etmelisin yada 1000+2000 lira fazla verip daha pahalı bir bilgisayara geçmelisin. Sırf yakından dokuları daha iyi görmek için ki oyunun da Full HD çözünürlükte doku kalitesinde yapılmış olması gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MonitörKertenkelesi -- 28 Kasım 2016; 0:33:38 >

• Ben full hd alicam ama film için sadece

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MonitörKertenkelesi

Siz hakikaten ya konuyu anlamıyorsunuz ya da sırf bilgiçlik taslamak için ortada dolanıyorsunuz.

Ben yukarıda IPS ve TN ekranların yansıma yapmasından bahsederken sen bunu pencere camı ile karıştırıp yansıma yapan veya yapmayan, mat veya parlak ekran diye ikiye ayırıp sözüm ona zekanı ve bilgini konuşturma gayretine giriyorsun.

Ciddi misin yoksa trollük mü yapıporsun?

IPS ve TN ekran yansıması diye bahsedilen videoda da görüldüğü gibi ekrana farklı açılardan bakarken, TN panelin tek bir açıdan bütün renkleri tam göstermesi, IPS panelin ise her tür açıdan renkleri tam göstermesi. Sarı renk ise IPS panellerin genelindeki bir kusur.

Ve evet, diz üstü bilgisayarlarda Full HD çözünürlük tamamen gereksiz. Salondaki TV'de evet, masa üzeri monitörde evet kabul edilebilir ama 15 inç dizüstünde ne alaka, eğer TV'ye bağlayıp Blueray veya FHD filmin var da izleyecek isen makul olabilir.

Ama 15 inç bilgisayar ekranında Full HD görüntünün bir manası ve ehemmiyeti yok bana göre, büyüteç ile bakmıyorsan aradaki çözünürlük farkını anlamak zor ki.

Tamamen masraf ve işlemciyi yoran gereksiz bir özellik bana göre. Oyunlarda doku kalitesi ve kaplamalara daha yakından bakarken bir fark olacak kaliteyi belli edecektir ama aynı zamanda işlemciyi ve grafik kartını iki katı yorduğu için ya düşük çözünürlükte oynamayı tercih etmelisin yada 1000+2000 lira fazla verip daha pahalı bir bilgisayara geçmelisin. Sırf yakından dokuları daha iyi görmek için ki oyunun da Full HD çözünürlükte doku kalitesinde yapılmış olması gerekir.

Ben yukarıda IPS ve TN ekranların yansıma yapmasından bahsederken sen bunu pencere camı ile karıştırıp yansıma yapan veya yapmayan, mat veya parlak ekran diye ikiye ayırıp sözüm ona zekanı ve bilgini konuşturma gayretine giriyorsun. Şu cümle konu hakkındaki bilgini fazlasıyla ortaya koyuyor. Kurtarılman zor.

Konuyu okuyanlar, neye ihtiyacınız olduğuna iyi karar verin. Renkler mi düzgün olmalı, uzun pil ömrü mü, yoksa ekran dışarıda yansıma yapmamalı mı. Buna göre bütçenize en uygun ürünü seçin.

Ayrıca HD çözünürlükte excel kullanmaya mahkûm edilenler, üzülüyorum sizin için.

• Hey Allahım ya ne içiyorsun sen?

Hayır battıkça batıyorsun ve hala Trole yatıyorsun öyle devam et...

Bi de seçenek sunmuş, renkler mi düzgün olmalı? Tabii ki renkler düzgün olmalı, gerek oyunların gerek filmlerin gerek ise iş yapan insanlar doğru renkleri görmeli, laf mı yani.

Uzun pil ömrü mü diye de sormuş? Bunun ekran ile ne alakası var, sanırsın herkes pil ile kullanıyor, pil ile kullanan zaten oyun oynayamaz, Photoshop kullanmaz, performans sürünür, pil ile IPS TN panelin ne alakası var.

Dışarıda yansıma yapmamalıymış? Sen bilgisayarı nerede kullanıyorsun plajda filan mı? Heey yarabbim, akıl dağıtılırken biraz da şu kuluna verseydin ya.

Ben Exel kullanmıyorum, üzülme bana.

Ama burada gelip de böyle kendini madara etme. Yaş kaç 16 yaşında biri ile mi konuşuyorum, yarabbim internet çok vahim vakalar barındırıyor.

Al düzgün rengi olmayan pilli panelini git dışarıda sonbahar güneşi altında Exeyini çalış bizim de kafamızı bulandırma.

• Son zamanlarda gordugum en sacma konulardan biri. Cahillik diz boyu. Populerde gorunce eski konu hortlatilmis zannettim.
  • quote:

Hey Allahım ya ne içiyorsun sen?

Bi de seçenek sunmuş, renkler mi düzgün olmalı? Tabii ki renkler düzgün olmalı, gerek oyunların gerek filmlerin gerek ise iş yapan insanlar doğru renkleri görmeli, laf mı yani.

Uzun pil ömrü mü diye de sormuş? Bunun ekran ile ne alakası var, sanırsın herkes pil ile kullanıyor, pil ile kullanan zaten oyun oynayamaz, Photoshop kullanmaz, performans sürünür, pil ile IPS TN panelin ne alakası var.

Dışarıda yansıma yapmamalıymış? Sen bilgisayarı nerede kullanıyorsun plajda filan mı? Heey yarabbim, akıl dağıtılırken biraz da şu kuluna verseydin ya.

Ama burada gelip de böyle kendini madara etme. Yaş kaç 16 yaşında biri ile mi konuşuyorum, yarabbim internet çok vahim vakalar barındırıyor.

Al düzgün rengi olmayan pilli panelini git dışarıda sonbahar güneşi altında Exeyini çalış bizim de kafamızı bulandırma.

Daha önce dediğim gibi bütçe en önemli konu. Herkes aldığı bilgisayarda film izlemiyor, oyun oynamıyor. Örneğin EXCEL (büyük yazdım, öğrenmeniz kolaylaşır belki.) kullanacak birisi FullHD ekrana sahip bir bilgisayar alırsa işi inanılmaz derecede kolaylaşır.

Pil ömrüne etki eden çözünürlük. http://www.notebookcheck.net/Dell-XPS-13-9360-FHD-i5-Notebook-Review.183736.0.html Linkinde "Battery life" kısmına bakarsanız FullHD ekrana sahip bilgisayar QHD+ olandan %20 daha uzun süre dayanmış.

Bilgisayarın ekranının parlaması için plajda olmaya gerek yok. Yanlış aydınlatma yeterince sorun oluşturabilir. Bunları göz önünde bulundurup seçim yapmakta fayda var.

Rica ediyorum aldığınız bilgisayarı paylaşın ne kadar doğru renk gösterdiğini görelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: bratishka

quote:

Hey Allahım ya ne içiyorsun sen?

Daha önce dediğim gibi bütçe en önemli konu. Herkes aldığı bilgisayarda film izlemiyor, oyun oynamıyor. Örneğin EXCEL (büyük yazdım, öğrenmeniz kolaylaşır belki.) kullanacak birisi FullHD ekrana sahip bir bilgisayar alırsa işi inanılmaz derecede kolaylaşır.

Pil ömrüne etki eden çözünürlük. http://www.notebookcheck.net/Dell-XPS-13-9360-FHD-i5-Notebook-Review.183736.0.html Linkinde "Battery life" kısmına bakarsanız FullHD ekrana sahip bilgisayar QHD+ olandan %20 daha uzun süre dayanmış.

Bilgisayarın ekranının parlaması için plajda olmaya gerek yok. Yanlış aydınlatma yeterince sorun oluşturabilir. Bunları göz önünde bulundurup seçim yapmakta fayda var.

Rica ediyorum aldığınız bilgisayarı paylaşın ne kadar doğru renk gösterdiğini görelim.

Full HD Bilgisayar Çok mu Gerekli? Ayrıntılı İnceleme

• Bu konu tamamen zugurt tesellisi.Gerekirse ekran kartindan islemciden kısın ama full hd alin.En basitinden full hd film izlemek icin bile alınır ayrica her oyun fazla performans gerektirmiyor ekran kartiniz kötü olsa bile full hd oynayabileceginiz oyunlar var ama hd alirsaniz bu imkaniniz olmayacak bile. daha bisuru ornek sayabilirim.Burdaki arkadas insanlari cok yanlis yonlendirmis..

• SuperPunch kullanıcısına yanıt
    Yani buraya gelip de zügürt tesellisi demek ne acayip. Full HD olan 2500 liralık bilgisayarı değil -ki firmaya geri teslim ettim- Full HD olmayan 3000 liralık bir bilgisayar almış insanım, gider bakarsın son üç aylık konularıma görüsün, sanki paramız yok da Full HD kötülüyoruz, ne kafa ama.

Peki tamam sen zenginsin zenginler full hd alır havasını atar, tamam öyle yapalım. İnsan bi konuyu okur anlar öyle yazar. Neresinden baktığın çok belli konuya, oradan bakmaya devam et sevgili zengin. Hey Allahım.

• 1366*768 çözünürlüklü panellerin kontrast oranları çok düşük.

Full HD panellerin özellikle ips olanların kontrast oranları yüksek.

Sizin şikayet ettiğiniz şeyin kontrast ve parlaklığın yüksek olmasıyla ilgisi yok. Renklerin sature olması. florasan yeşili elma, aşırı kırmızı elma gibi...

Normalde kontrast oranı ne kadar yüksekse panel o kadar kalitelidir örneğin plazma tvlerin kontrast oranı lcd tvlere göre çok yüksektir. Renkler doğaldır, vivid ya da sature değildir bu yüzden plazma tv kullanıcıları lcd kullanamaz ya da görüntünün yapaylığına alışamaz

• sonyz10c S kullanıcısına yanıt
    Evet aslında tam dediğiniz şeyi yaşıyorum, sizin söylediğiz terim ile renklerin sature olması florasana kaçan renkler normal olmayan renkler. Bunları yeni nesil UHD televizyonların panelleride görüyorum, mağazalarda florasan elmalar çok normalmiş gibi görüntüler ile satılıyor bana anormal hepsi!

Ama bundan ayrıca Full HDD panelli bilgisayarlarda IPS'in bir çeşidinden kaynaklanan bu sarımtıraklık ve renklerdeki detaysızlık bana garip geliyor. Acaba diyorum 15 inç ekrandan mı kaynaklanıyo, ama daha büyük masa üzeri harici ekrana görüntü verdiğimizde de durum değişmiyor, renkler hatalı ve resimler detaydan yoksun.

Bu özellikle resim ve fotoğraflar ile uğraşan insan için çalışması mümkün olmayan cihazlar demek. Ayrıca bu insanlar bu detaya çok fazla dikkat ettiğinden oyunlardaki doku kaybı ve filmlerdeki yanlış kontrast onları daha da bu cihazlardan uzak tutan etken.

• MonitörKertenkelesi kullanıcısına yanıt
    Sizi çok iyi anlıyorum.

Şuan kullandığım sony tv ve toshiba notebookta da aynı sature renkler mevcut

Özellikle tvyi canlı moda alınca insanların yüzüne sanki projektör tutulmuş gibi oluyor,tabiki bu modda kullanmıyorum standart modda kullanıyorum bu mod daha iyi

Söylediğiniz beyazların sarımtrak olması kullanılan renk sıcaklığı ile ilgili. Sıcak renk profili kullanılmış.Sadece beyazlar sarımtrak değil tüm renkler öyledir. Örneğin yeşil fıstık yeşili ya da fosforlu yeşil yani sarımtrak yeşil gözükür. Ya da kırmızı çok koyu turuncuya çalan kırmızıdır. Tüm renkler için geçerli fakat beyazı farketmesi daha kolaydır.

Bu renklerin sarıya çalmasını çözünürlük ya da kontrastlı bir ilgisi yok ya da ips tn olması da önemli degil. Üreticiler isterlerse 1366*768 çözünürlüklü panelleri de sarımtrak yapabilirler.

Piyasada satılan her ips panel sarımtrak değil

Mesela 1 yıl önce bende toshiba kirabook 10D ultrabook vardı. Ekranı full HD ips di, panel toshibanın kendi üretimiydi üstelik 8 bitti. Ekranı technicolor sertifikalı özel olarak kalibre edilmişti, gerçeğe en yakın renk doğruluğu iddiası vardı. Choramatune isimli yazılım vardı 5 farklı mod vardı içinde renklerin sıcaklığını soğukluğunu ayarlayabiliyordum. Soğuk renk profilini seçince beyazlar ve diğer tüm renkler mavimsi, sıcak renk profili seçince sarımsı, technicolor profilini seçince beyazlar ve tüm renkler tam olması gereken renkteydiler.

Üreticilerin sıcak renk profilini kullanmaları göze daha canlı geldiği için,mesela soğuk renkleri kullansalar bu sefer soft renkler hakim olacak

• sonyz10c S kullanıcısına yanıt
    Aslında renk profili olarak sıcak kullandıklarını düşünmüyorum. Neden derseniz, Full HD hemen her modeli inceledim. Ciddiyim. Türkiyenin sayılı teknoloji mağazaları, Teknosa, Vatan, Mediamarkt ve en son Monster mağazasına girerek hemen hemen bütün modellerin panellerine teker teker baktım ve karşılaştırdım. IPS Panel Full HD ekranların tamamı sarıya çalıyor ve görüntü kalitesinde yüzde 5 e varan kayıplar vardı. Bundan kastım ayrıntılı bir resmi, mesela manzaradaki bir ağacı, TN panel bir ekranda üzerindeki bütün kabuklara kadar görürken IPS panelde burası bulanık ve karanlık bir ayrıntısızlık içinde boğulmuş.

Bu bütün marka ve modellerde söz konusu. Ama ne zaman ki IPS olmayan bir Full HD veya 1366 çarpanındaki ekranlara baktığımda ki sanırım çoğunda IPS kullanılmıyor renkler daha doğru ve ayrıntılar daha netti.

Yani bir renk profili yüklemek ile alakası yok. Misal bu şartlar altında alıp da bir ayp boyunca rengini kalibre edemediğim bu yüzden de doğru renkleri versin diye firmaya iade edip onların da kalibre edemediği bir Full HD IPS panel laptptan sonra bu sorunun kalıcı ve ebedi olduğuna kanaat getirdim en azından şu an piyasadaki modellere kalibrasyon bir hayli zor...

O yüzden de Full HD deyince biraz geride kalıp gerek panel kalitesizliği gerek ise bu çözünürlüğün özellikle 15 inç ekranlar için gereksizliği üzerine bir şeyler yazma gereği duyuyorum ki ben gibi mağdur olup kafası karışan veya bu işte bir tuhaflık var deyip suçu kendi gözlerinde arayan kimseler belki empati kurarlar ve bu sıkıntılarının nedenini bulmalarına yardımım olur diye düşündüm.

• Laptop almadan/önermeden önce ekranın renk gamutunu ve siyah seviyesini incelerim, nadir olarak da ekran oranını. Siyah seviyesi 0'a ne kadar yakın ise o kadar iyi, renk gamutu da sRGB için en az %90 olmalı benim için bence. Bu özellikleri sağlayan ekranlar da genelde 2k veya dahs yüksek oluyor. Ayrıca Photoshop çoktandır yüksek çözünürlük ekranlar için scaling destekliyor. 15 inç 1366x768 ekranda Photoshop kullandım baya, şu an 13 inç MBP'da daha rahat bence yüksek çözünürlük ve 16:10 oran sayesinde. Biraz konunun dışına çıktım, o yüzden şunu da eklemek istiyorum. 1366x768 ekranların çoğu hatta hepsi TN oluyor. TN ekranların kontrastları leş, renkler, özellikle siyahlar çok kötü gözüküyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de yakında laptop almayı düşünüyorum. Kod yazarken göz sağlığı açısından hangi çözünürlük hangi daha uygundur?
  • Tn ekranlarda siyahların çok kötü görüntüğüne inanmıyorum renklendirme işleri de yapıyorum ve IPS panelde göremediğim siyah tonlarını TN ekranlarda görebiliyorum Siyahın gri tonlarını da göstermesi gerek oyunlarda, gerek ise görsel malzemeler, fotoğraf ve film de olabilir, ayrıntıları yakalamada çok başarılılar. IPS panelde ise bu mümkün değil, sizin tabiriniz ile tam anlamı ile leş oluyorlar. Evet tek ve doğru bir açıdan bakılmalı ama çalışırken ekranın bu oynak hali bile biraz daha açık veya koyu görmek iş yaparken inanılmaz avantaj sağlıyor benim için. Kişisel tercihim TN ekranın renklendirme sanatçıları için avantajlarının daha fazla olduğu. Full HD ayrıca bir çok handikap ile beraber geliyor malum 15 inç ekrana Bilboard tabelasını sığdırıp bakmaya çalışmak gibi bir şey. Photoshopun full hd desteğini henüz bulamadım CS4 ve CS6 kullandım ama vardır bir yerderde bu destek eminim. Görüntüyü tekrar büyütüyor isek full hd niye alıyorsun diye de sormak gerekiyor insana.

• chameleon41 kullanıcısına yanıt
    Çok ayrıntıları olan bir iş ise ve yakını görme sorununuz var ise Full HD biraz handikap başta belirteyim. Tabii kod yazma programınız tamamen testelyirodur ve normal ayarlarda görüntü vermeyi sağlıyor ise tamam ama bunun dışında aman aman bir artısını değil olabildiğince eksisisi gördüm ben Full HD ekranın. Özellikle 15 inç için bana göre lüzumsuz, bana göre.
    Full HD daha keskin oluyor. Bu arada madem TN paneller tasarım için daha iyi, neden hiçbir site ve YouTube kanalı önermiyor? Hakaret olarak söylemiyorum, fakat tek zeki siz misiniz? Yani şahsen ben yıllarca TN kullandım, siyahlar bildiğiniz çok koyu gri mavi arası. Yeni çıkan Macbook Pro'ların ekranını inceleyebilir misiniz bir de? Onlar hakkında ne düşündüğünüzü de merak ediyorum.
  • Ben deneyimimden bahsediyorum Laf yapmıyorum. Yanlış renk veriyor ve ayırntılarıyok ediyor diyorum ve bunu da bizzat bir çok insan, profesyonel müşteri temsilcisi ile bizzat test edip gördük. Resim, fotoğraf veya profesyonel olarak görsel sanatlar ile ilginiz var mı, Photoshop kullanıyor musunuz, hiç resim boyadınız mı? Sadece lafa gelinve yok youtube kanalı önermedi yok siteler alma diyor gibi yanlış ve saçma yönlendirmeler yapmayalım. Bu işleri yapın sonra konuşalım.

Burada da bahsettiği gibi IPS panel daha sarı ve detayları daha az. Bu da profesyonel gözlerden kaçmayan bir eksiklik.

Hâlâ detayları daha az olayına takıldım ben. Photoshop kullandım çizim için, fakat profesyonel olarak değil de hobi olarak. Yazdan beri iPad Pro ile çizim yapıyorum. Açıkcası sizin dediğiniz olay hiç olmadı bana, detaylwrın daha az olması falan. IPS'in sarımsı olmasından bahsediyorsunuz, bence TN de çok mavimsi. Bir de detay daha az derken neyden kastediyorsunuz acaba? Acaba şu mudur bahsettiğiniz: Detayların yüksek çözünürlüklü ekranlarda bulanıklaşması. Bu acaba görüntülenen resmin çözünürlüğünün kötü olmasıyla ilgili değil mi? Renklerin yanlış olması peki nedendir? Yani demek istediğim boşuna mı yüksek sRGB kapsamı olan ekranlara o kadar para veriyoruz? Açıklarsanız sevinirim.

Ayrıca söylediklerime saçma demeyin lütfen, burada bir fikir savunuyorum üslubu bozmadan.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.