Şimdi Ara

Fujitsu'nun geliştirdiği ısı borusu 2017'de telefonları 5 kat serinletecek!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Fujitsu'nun geliştirdiği ısı borusu 2017'de telefonları 5 kat serinletecek!

  Fujitsu, az yer kaplayan elektronik aygıtlar için yeni bir soğutma çözümü geliştirdi. Yeni ısı borusu tasarımının yüksekliği sadece 1 millimetre ve şimdiki güncel ince ısı borusu teknolojisinden 5 kat daha fazla ısı taşıma kapasitesi olduğu söyleniyor.

   Fujitsu'nun geliştirdiği ısı borusu 2017'de telefonları 5 kat serinletecek!


  Taşınabilir aygıtlardaki artan ısı uzaklaştırma gereksinimi ve soğutma çözümü gelişimi, işlemciler kullanıcıların taşınabilir bilişim ihtiyaçlarına yetişebilmek için hızlandıkça giderek daha büyük birer problem olmaya başladı. Bu sene Ocak Ayında Samsung'un Qualcomm 810 işlemcilerinin Galaxy S6'da yerleşebilmek için fazla sıcak çalıştığından sitem etmesiyle bir miktar tartışmayı körüklemişti.

  ARM, bilişimin geleceğine şekil verirken, kullanıcılarının akıllı telefonlarını, "Kesintisiz Bilişim" ortamının merkezine aldıklarını öngörüyor, bu videoda da görülebileceği üzere. Daha güçlü akıllı telefonların var olabilmesi için bir o kadar da onları çalıştıracak soğutma çözümlerinin önemi geçerli.

  Peki, Fujitsu 5 kat daha verimli yeni ince devre ısı borusunu nasıl inşa ediyor? Bu soğutucunun tasarım geçmişini aktaran Fujitsu:


  "Isı borusu devre sistemi, ısı kaynağından ısı çeken bir buharlaştırıcı ve ısıyı uzaklaştıran bir yoğuşturucuyu borularla birer halka halinde bir araya getiren bir ısı aktarım aygıtıdır. İşlerliği sağlayan bir sıvı, çoğu zaman su, bu kapalı devrenin içerisinde saklıdır. Isı kaynağından gelen ısıyla sıvı buharlaştırılır ve buharlaşmak için sarfedilen enerji, sıcaklığı düşürülen ısı kaynağından uzaklaşmış olur. Prensipte, kaldırımı serinletmek için su dökmekle aynı mantıkta çalışır."

   Fujitsu'nun geliştirdiği ısı borusu 2017'de telefonları 5 kat serinletecek!

  Figure 1

  Fujitsu'nun ısı borusu yapımı, oluşumunda 0.1 millimetre kalınlığında bakır sacların üzerinde açılan deliklerle kılcal hareketi hareketlendirecek uzaklaştırıcı desene kavuşmasından oluşuyor. Bu düzeneğin taşınabilir aygıtlara uymasının bir sebebi de cihazların dağılımının performansında ayrıma yol açmaması. Soğutucunun tasarımı ısı kaynağından güç alarak aktarımı hızlandırıyor, bu sayede de hiçbir pompa veya bataryaya bağlı güç kaynağına gereksinim yaratmıyor. Boru serimi oldukça esnek ve taşınabilir aygıtınızın tasarımına göre elde olan serbest alanına göre yeniden şekillendirilebiliyor.

   Fujitsu'nun geliştirdiği ısı borusu 2017'de telefonları 5 kat serinletecek!


  Henüz çalışan prototipleri Fujitsu'nun blogunda sergilenmiş olsa da, Fujitsu çalışan cihazlarda yerini almasını 2017 yılına kadar öngörmüyor. Bundan sonrasında teknoloji dünyasındaki yerini taşınabilir cihazlar için alması bekleniyor, öte taraftan masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar için ekseriyetle bir hedef belirtilmese de.
  Fujitsu'nun blog sayfası
  [Kaynak] • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
  fujitsu laptoplardaki tecrübesini telefona taşıyacak gibi gözüküyor.
  Çalışana ,alın teri ile hak edene helal olsun.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.