Şimdi Ara

Fujifilm X-S1 / D90 / D5100 ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
2
Favori
18.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İlk DSLR makinamı almak istiyorum.Gezilerimde manzara fotoğrafları çekmek ve evim havalimanına yakın olduğundan uçak fotoğrafları çekmek için sağlam bir fotoğraf makinası arayışındayım. İkinci el düşünmüyorum. Bütçem maks. 2000.-TL. Başlangıç olarak aşağıdaki iki makina arasında kaldım.

- Nikon D5100 + 18-105mm hepsiburada'da 1900.-TL
    - Nikon D90 + 18-105mm electroworld'de 1800.-TL

İlk sorum 18-105mm lens ile hangi makinayı almamı tavsiye edersiniz. Video kalitesi benim için önemli değil, makinamın sağlam olmasını ve iyi fotoğraf çekmesini istiyorum.

İkinci sorum 18-105mm hem manzara çekimleri, hemde uçak çekimleri için başlangıç için yeterli olur mu? İleriki yıllarda portföyüme 55mm 1/8 manzara için, 70-300 de uçak çekimleri için eklemeyi düşünüyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir.

Teşekkürler.

• Konuyu takipteyim. Bende Like ile dslr arasimda kalmis birisi olarak hala arastirmalarim devam ediyor...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mağaza görevlilerinin xs1 tavsiyelerini dikkate almayın normal piyasa fiyatını indirimdeymiş gibi gösteriyorlar. onlar sadece alacakları prime bakarlar. fujifilm kullanmış biri olarak söylüyorum fotoğraf kalitesi olarak canon,nikonun yanından bile geçemez. iyi tarafları var tabiki de ama canon nikon kadar olamaz
  • aklımda kaldı diyorsanız fuji xs1 alın 10 gün içinde koşulsuz iade hakkı veriyorlar. 10 gün inceleyin iade edersiniz sonra.
  • Bende ilk başlarda bu ikilemeye çok düştüm.
    Ama biraz araştırdıktan sonra 600D de karar kıldım.
    Ve iyiki 600D almışım.(18-55 IS II ve 50mm 1,8 1500 TL)
    Şu para olayını yapan satıcılara(teknosa v.s.) kanmayın.
    600D 18-55+50mm ile çektiğim makro.
    Resim üzerinde herhangi bir oynama yapılmamıştır.
    XS-1 ile aşağıdaki resmi çekmek mümkünmü.....
    600D bile XS-1 den kat be kat üstün,

Fujifilm X-S1 /  D90  /  D5100  ?

İlk başlarda XS-1 alsamıydım diye düşünürken bunları gördükten/yaptıktan sonra XS-1, 600D nin yanına bile yaklaşamaz.
    Siz ne kadar üreticiyseniz makina size onu veriyor....

• çok geç oldu belki ama fuji x-s1 kullanıyorum 3 ay oldu alalı şimdi canon 650d bakıyorum yani makinemi satıyorum ben memnun kalmadım istediğim görüntü kalitesini yakalayamadım. herkes zoomundan bahsediyor tamam güzel hoş felaket bir zoomu var ama görüntü kalitesi önemli benim için. şimdi 650d ile beraber tamron 70-300mm lens arıyorum. yani anlayacağınız (bu benim kanaatim tabi) tatmin etmiyor. güzel normal çekimlerde kalitesi iyi sıkıntım yok ama ısınamadım. pek forumlarda dolaşan bu işleri bilen birisi değilim tavsiyem canon 650d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusufkoklu -- 10 Ekim 2013; 10:52:06 >
  • D90. Üst ekranı inanılmaz işe yarıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasarbey0158 -- 22 Ekim 2013; 17:54:57 >
  • ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasarbey0158 -- 22 Ekim 2013; 17:55:31 >
  • yasarbey0158 Y kullanıcısına yanıt
    mola saatinde X-S1 yorumu atan teknosa çalışanı mısınız merak ettim
  • herkese iyi akşamlar arkadaşlar kusura bakmayın ama ağzı olan konuşmuş bu konu hakkında hatta bu x-s1 makinasını bile belki bir çoğunuz incelememiştir.inceleyenlerde 2 fotoraf çekip bırakmıştır.

X-s1 makinası gerçekten iyi bir makinadır.Evet canon ve Nikonun çektiği fotografları bu makinada onlar kadar kaliteli bulma şansınız yok.ancak şu duruma dikkat edin ilk çıkış fiyatı 2800 tl civarındaydı o kadar para x-s1 fazlaydı. ancak canon 600d hemen hemen ilk çıktıgında anı fiyatlardaydı ona bile o para verilmezdi.

bi arkadaş oraya 100tlnin içinde yıldızları göstermiş 50mm le canon yapıyor demiş x-s1 lens almadan o resmin aynısını yapabilior haberin olsun.

xs-1 avantajları:

herhangi bir lens almadan çok rahat dehşet şekilde zoom yapabiliyorsun gerekirse tripot bile kullanmıyorsun 3 adet titreşim motoru var.

netleme hızı çok hızlı artı canon 600dye lcd ekrandan baktıgında netleme hızı olarak fark atar

1 cm kadar makro çekim özelliği var herhangi bir masraf yapmanıza gerek yok

geniş açı olarak canonun 18-55 açısından daha geniş alan

panoramik 360 derece 4 farklı yönde çekim full hd video snow musıon özelliği canon 600d ve 650dde bu özellik yok

video çekerken fotograf çekme özelliği

direk japonyada üretiliyor ve 3 yıl garanti şuanki satış fiyatıda 1750 tl civarı sıfır hatta daha uyguna bulma şansınız çok yüksek

maliyet çıkarmaz (canon veya nikonda lens maliyettir hadi aldınız diyelim taşıması ayrı bi derttir,hadi taşıdınız diyelim zırt pırt değişim yapmanız sıkıntı olur toz su kaptıgı an lens gider bezle sileyim olmuyor)

X-s1 de shuter ömrü yoktur.(canon nikonda shuter ömrü vardır ancak kimsede kolay kolay 150.000 adet fotograf çekmez)

x-s1 i hiç bir şekilde hs serileriyle karıştırmayın

dezavantajı

canon600d veya 650d kadar detaycı görüntü vermez (ama çokta kötü değildir)

gece çekimlerinde canon veya nikonu geçemez iso ayarı canon600d (12800) xs-1 (3200)

kendini geliştimek istersen canonla daha çabuk olur.

para kazanman kolyadır.X-s1 de yapamazzsın

kısaca x-s1 maliyetsiz tatmin edici bi görüntü (canon nikon maliyetli ama detaycı bi görüntü)

• quote:

Orijinalden alıntı: daywolkr

panoramik 360 derece 4 farklı yönde çekim full hd video snow musıon özelliği canon 600d ve 650dde bu özellik yok

Her şey bir yana da doktor bu ne ?!
    snow musıon
    Lütfen biz cahilleri de bu özellik konusunda aydınlatır mısınız ? Güneş gibi doğdunuz foruma. Sizden öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanmaktayım. Teşekkür ederim...
  • kusura bakma kardeşim tam detay yazamadım slow-motion video yavaşlatma özelliği
  • arkdaşlar fuji xs1 profesyonel fotograf makine sınıfına giriyor değilmi? sabit lens olduğu için girmez diyenler var? Profesyonel makine sadece sabit lenslemi alakalı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: themiku

arkdaşlar fuji xs1 profesyonel fotograf makine sınıfına giriyor değilmi? sabit lens olduğu için girmez diyenler var? Profesyonel makine sadece sabit lenslemi alakalı?

Bence değil. Zaten öyle bir şey de yok. Makina pro değil kullanıcısı pro yada amatördür. Şöyle bir düşünün, makina pro ama kullanıcısı için o hayatında ilk kullandığı makina. N'olcak ? Makina pro'luğunu konuşturup yine de profesyonel fotoğraflar çekip profesyonel işler mi çıkartacak ortaya ! Pro diye isimlendirmek ihtiyacı nedendir acep ? Bu makinaların zaten sınıfları mevcut. Birisi lendi değiştirilebilir dijital foto makinası, birisi yüksek zumlu kompakt fotoğraf makinası !.. Eğer lense saplantılı iseniz farkın sadece bu olduğunu zanneden "PRO" birisi olursunuz işte böyle.

Şu an için fiyatı düştüğünden dengi d-slr olarak rakibi Canon D650 , Nikon D5200 falan sanırım. Şimdi bunlarla kıyaslar iseniz özelliklerini göreceğiniz en önemli ve fotoğraf kalitesine etki eden farkı sensör boyutudur.
    Şöyle bakınız :http://www.digicamdb.com/compare/fujifilm_x-s1-vs-nikon_d5200/
    Göreceğiniz üzere sensör farkı öyle 2 katı falandan çok daha ötede. Sensör ne ? Işığı algılayan parçası. Bir nevi göz. Küçük ve içinde algılayıcı hücresi az olan göz mü iyi sonuç verir, yok ise büyük ve içerisinde dhaa çok ışık demeti algılayıcısı olan mı ? Bir de fotoğraf kalitesine etki eden pixel yoğunluğu detayı vardır. Bu nedir ? Sensörün boyutuna göre verebileceği en uygun megapixel çıktısı boyutu. Buna GuziHilm'in kendisinden bir örnek vererek gösterelim...
    Aşağıdaki makinalardan birisi 2012 model(X-S1 sanırım) ve diğeri 2009 model diye anımsıyorum. Göreceğiniz üzere sensörü ufak olmasına rağmen çıktısı megapixel olarak sensör boyutuna oranla daha uygun ölçüde olduğundan pixel yoğunluğu konusunda X-S1'in önünde. Araştırmak elinizde, her iki makinanın da çektiği fotoğrafları 1:1 (haritalardaki ölçeklemeden yola çıkaran anımsayın lütfen) büyütmeden, makinadan çıktığı boyutun aynısı olarak açar bakar iseniz F45FD daha net fotoğraflar vermiştir.
    http://www.digicamdb.com/compare/fujifilm_x-s1-vs-fujifilm_finepix-f45fd/
    -
    Şimdi pro kim öyle ise ? Niye ?!

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

quote:

arkdaşlar fuji xs1 profesyonel fotograf makine sınıfına giriyor değilmi? sabit lens olduğu için girmez diyenler var? Profesyonel makine sadece sabit lenslemi alakalı?

Bence değil. Zaten öyle bir şey de yok. Makina pro değil kullanıcısı pro yada amatördür. Şöyle bir düşünün, makina pro ama kullanıcısı için o hayatında ilk kullandığı makina. N'olcak ? Makina pro'luğunu konuşturup yine de profesyonel fotoğraflar çekip profesyonel işler mi çıkartacak ortaya ! Pro diye isimlendirmek ihtiyacı nedendir acep ? Bu makinaların zaten sınıfları mevcut. Birisi lendi değiştirilebilir dijital foto makinası, birisi yüksek zumlu kompakt fotoğraf makinası !.. Eğer lense saplantılı iseniz farkın sadece bu olduğunu zanneden "PRO" birisi olursunuz işte böyle.

Şu an için fiyatı düştüğünden dengi d-slr olarak rakibi Canon D650 , Nikon D5200 falan sanırım. Şimdi bunlarla kıyaslar iseniz özelliklerini göreceğiniz en önemli ve fotoğraf kalitesine etki eden farkı sensör boyutudur.
    Göreceğiniz üzere sensör farkı öyle 2 katı falandan çok daha ötede. Sensör ne ? Işığı algılayan parçası. Bir nevi göz. Küçük ve içinde algılayıcı hücresi az olan göz mü iyi sonuç verir, yok ise büyük ve içerisinde dhaa çok ışık demeti algılayıcısı olan mı ? Bir de fotoğraf kalitesine etki eden pixel yoğunluğu detayı vardır. Bu nedir ? Sensörün boyutuna göre verebileceği en uygun megapixel çıktısı boyutu. Buna GuziHilm'in kendisinden bir örnek vererek gösterelim...
    Aşağıdaki makinalardan birisi 2012 model(X-S1 sanırım) ve diğeri 2009 model diye anımsıyorum. Göreceğiniz üzere sensörü ufak olmasına rağmen çıktısı megapixel olarak sensör boyutuna oranla daha uygun ölçüde olduğundan pixel yoğunluğu konusunda X-S1'in önünde. Araştırmak elinizde, her iki makinanın da çektiği fotoğrafları 1:1 (haritalardaki ölçeklemeden yola çıkaran anımsayın lütfen) büyütmeden, makinadan çıktığı boyutun aynısı olarak açar bakar iseniz F45FD daha net fotoğraflar vermiştir.
    -

kardeş sen dertlisin galiba bu konuda!!! ne yazdımda bu kadar sinir oldun pro konusuna?ben lense saplantılı değilim, pro da değilim diğeride değilim, pro isimlendirmesinide ben yapmadım, eğer senin biraz bilgin varsa fotoğrafçılık hakkında profesyonel tabirinin kullanımının yılardır olduğunu biliyorsundur(!) Eğer bilmiyorsan o senin sıkıntın. ben sadece burada bilgisi olan kişilere sordum, senin gibi insanlar yazmasın lütfen! saçma sapan yazı yazmışsınız, ben ne sordum sen takıntın ile ilgili yazmışsın. galiba hala profesyonel olamamışsın:)
    şimdi pro kim öyle ise? niye? yazmışsın ya , kardeş amacın ne senin, harbi komiksin, şimdi kim komik ? ve Niye? :))))

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

quote:

-

kardeş sen dertlisin galiba bu konuda!!! ne yazdımda bu kadar sinir oldun pro konusuna?ben lense saplantılı değilim, pro da değilim diğeride değilim, pro isimlendirmesinide ben yapmadım, eğer senin biraz bilgin varsa fotoğrafçılık hakkında profesyonel tabirinin kullanımının yılardır olduğunu biliyorsundur(!) Eğer bilmiyorsan o senin sıkıntın. ben sadece burada bilgisi olan kişilere sordum, senin gibi insanlar yazmasın lütfen! saçma sapan yazı yazmışsınız, ben ne sordum sen takıntın ile ilgili yazmışsın. galiba hala profesyonel olamamışsın:)
    şimdi pro kim öyle ise? niye? yazmışsın ya , kardeş amacın ne senin, harbi komiksin, şimdi kim komik ? ve Niye? :))))

Kaynak göstererek sizin için bilgi veriyoruz ve neticesinde "Dertli" mi oluyoruz ? Haydi teşekkür etmeyi bilmiyorsunuz, zaten beklemiyoruz da ama vakit ayırıp size şu bilgileri araştırıp-bulup verdik diye hakaret edebileceğinizi bilemezdim, beklemezdim. Ne ise ki burası forum. Bu bilgileri de şahsınıza ait olmak üzere vermedim. Siz anlamadınız amma anlayan birileri çıkar. O pro tabiri sıkıntısının doğru olmadığını bir tek ben söylemiyorum, bu sebeple bu sıkıntı da sizindir. Siz bilmediğinizden cahilliğinizden bu sıkıntının bana ait-özel olduğunu zannediyorsunuz o küçük kafanızın içinden görebildiğiniz daracık bir Dünya'nızda tabi !

...ve ne yazık ki profesyonel olmak gibi ne bir kaygım, ne bir derdim ne de bir amacım yok. Olmadı da hiç, olmayacak da... Fakat hazımsızlık sizde olduğundan trajikomik ortada. Anlaşıldı ki size bilgi ağır geliyor. Böyle kulaktan dolma, işinize gelenlerin dediklerinden öğrendiğiniz şekilde devam edin. Hakaret ettiğiniz için cevap verdim. Yani hak ettiğiniz için. O ise mesajımda açıklama, bilgi ve kaynak vardı. Şimdi herkes görüyordur kim nedir. Soru sorulmuş, cevap vermişim. Hiçbir hakaret içermeksizin. Fakat sıkıntılı kişi verilen bilgi ve kaynakları iletene hakaret etmeyi tercih etmiş ! Güzel, kim nedir ortada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 11 Kasım 2013; 22:22:51 >

• jiddi hocam doğru söylemiş. Fotoğrafı fotoğrafçı çeker. Makine değil. BMW kullanamadıktan sonra anlamı kalmıyor. Ben amatörüm, 5d m3 gibi makinem olunca daha mı iyi çekeceğim? Hayır. Kullanabilmek önemlidir. Birde beklentiniz. Boy boy lens gerekebilir dslr için. Kompaktınsa sensörü küçüktür. Beklentinize göre hareket edin. Kendinize sorun "ben bu makineyi neden alıyorum" diye. Sorunun cevabına göre hareket edin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • şimdi jiddi ve ozeceze arkadaşa katılıyorum fotografı kullanıcı çeker aynen ehliyetin olur ama araba kullanmayı bilmessin.

senin demek istediğinide anladım ürün profosyonel sınıfındamı geçiyor diyor sormak istedin hayır ürün yarı profosyonel sınıfında geçer şunu da unutmayalım çevremizdeki bir çok kişi bunu bilmez lensi değişen makina profosyoneldir derler aslında öyle bişey yok (örnek x-s1,(sabit lens)canon 600d , 650d, nikon d3100,d3200,d90 yarı profosyel sınıfında geçer yani (giriş sınıfı makinalardır.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: daywolkr

şimdi jiddi ve ozeceze arkadaşa katılıyorum fotografı kullanıcı çeker aynen ehliyetin olur ama araba kullanmayı bilmessin.

senin demek istediğinide anladım ürün profosyonel sınıfındamı geçiyor diyor sormak istedin hayır ürün yarı profosyonel sınıfında geçer şunu da unutmayalım çevremizdeki bir çok kişi bunu bilmez lensi değişen makina profosyoneldir derler aslında öyle bişey yok (örnek x-s1,(sabit lens)canon 600d , 650d, nikon d3100,d3200,d90 yarı profosyel sınıfında geçer yani (giriş sınıfı makinalardır.)

hah sen anladın sonunda kardeş. ben sadece iki kelime istedim arkadaş olayı çarğıttı ve beni pro söylemekle, saplantılı olduğumla ve saçma sapan şeylerle karşıkarşıya bıraktı. ben hiç bir zaman fotoğrafı fotoğrafçı çekmez makine çeker demedimki !!!! Jddi ve ozeceze arkadaşlara ne oluyor, ortada sorun yokken kendi kendilerine ortaya bişey atıp benim aksini söylediğimi bellirtiyorlar. Ben uzman biri değilim fotoğrafçıık konusunda sadece ilgim var ve böle bir konu hakkında konusurken, lensi sabit makineler pro değil dendi bende lensle alakası yok demiştim ve merak ettim bilgisi olanlar aydnlatırlar diye. Fakat jiddi arkadaş sorduğuma pişman etti. dikkatlice okurmusunuz jiddinin ilk yazdığım soruya cevabını, benim söylemediğim çok şey varken neler nler demiş. HErkes okusun ve benim hakeret etmediğimi görürsünüz.
    Eyvallah kaynak göstermişsin falan filanda birazda karşındakine yazarken dikkatli yaz, ukala yazılarla karşıdakini rencide etmezsen yaptıklarınla saygı duyarsın, böyle yaparsan saplantılı dersen, sen hangisisin dersen, benim ne düşündüğümü bilmeden, beni tanımamana rağmen hakkımda yazılar yazarsan kusura bakma bende yazarım bu şşekilde.
    ozeceze arkdaş benim ilk yazdığım'' arkdaşlar fuji xs1 profesyonel fotograf makine sınıfına giriyor değilmi? sabit lens olduğu için girmez diyenler var? Profesyonel makine sadece sabit lenslemi alakalı?'' bu!!! bilmiyorum okudunmuda cevap yazmışsın. ben fotoğrafı kullanıcı çekmez makina çeeker gibisinde bir cümle yazmışmıyım da jiddi ye katılıp bana katılmıyorsunuz. ben bişey demedimki o konuda sadece merakımdan soru sordum. Neyse anlayan anlamış, teşekürler daywolkr cevabı vermiş oldu.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.